Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Verovatno je do fotki. Evo npr. fotki koje je uslikao Luka sa SSC-a.

Petak:
p1020637u.jpg

2je8lmb.jpg

p1020639r.jpg


Subota:
8y99bl.jpg

21ju714.jpg


Znaci, opet sarenilo... Na slikama se vidi i da su plavom i belom bojom osvetljeni razliciti delovi fasade, tako da kontam da nece biti rotiranja osvetljenja, vec da ce stubovi stalno biti osvetljeni belom bojom, a ovaj prostor izmedju njih plavom. Mada, kao sto smo i rekli, sve su ovo za sada testovi, konacno resenje cemo videti tek za par meseci.
 
aaaaaa sta je ovo plavo, izaziva osecaj povracanja

mozda je moda da se srce od felne boji u baby blue ali nije za fasadu :notok:
 
jlaki":2h2xgnrx je napisao(la):
Da li su oni to uperili reflektore u stubove? Meni ovo izgleda grozno, možda je zbog lošeg kvaliteta fotki

Hvala Bogu, jos jedna srodna dusa! Ovo sto rade sa gradom je UZAS. Kao da su placeni po megavatu energije koji potrose a sve pomnozeno sa brojem boja koje uvedu. Od skupstine, preko Vojnog muzeja, onih nesrecnih azerbejdzanskih fontana, do evo mosta na Adi. Dilentantizam, sabanizam, kiceraj, MUCNINA i povracanje.

PS A ovo gore je lose cak i da se ostavi samo bela boja. PREJAKO je osvetljeno, pretvaraju zgrade u buktinje koje vriste sa 20 km, umesto da samo posteno OSVETLE fasade da svojom lepotom govore same za sebe.

Evo i jedna prigodna pesma:
http://www.youtube.com/watch?v=7aItpjF5vXc
 
Ово је до фотки. Скупштина је углавном једнобојна и уопште не "гори". Такође, имам утисак да ове разне боје и бљештеће рефлекторе, које се ни мени не свиђају, чувају за посебне прилике - празнике, победе спортиста и сл. Али, обичним данима све то изгледа врло пристојно и ненападно.
 
Ко год је прошао поред свих тих напљуваних зграда, знао би да оне нису буктиње, не расипају светло, и не бљеште.

И не разумем тај принцип да "фасада говори сама за себе"? Дању је фасада примарна јер се види цела. Ноћу може бити једнако ефектна једино ако се и осветли цела, а не на парчиће. То на парчиће је бескорисно.

Код Поште за сада има само беле и плаве боје, значи нема ни шаренила, што је крајње похвално. Такође, те две боје и једине изгледају пристојне, у односу не црвене, розе, љубичасте, зелене....које су до сада употребљаване.

Значи, ако остану само ове боје, то је већ напредак. А саме позиције и број расветних тела се ради исто као и било где у свету, не видим да наши ту нешто лоше раде.

Па погледајте осветљења јавних здања по европским градовима.....
 
Ne znam da li ovo bilo ranije. Zgrada Jugoslovenske kinoteke veceras, ostvetljena, bez zastitnih ograda i mesalice za beton ispred :) pa mi se cini i da je sad zvanicno zavrsena rekonstrukcija . Bio je neki dogadjaj unutra (napolju limuzine) ali me obezbedjenje mrko pogledalo kada sam prolazio pored i odvratilo od ulaska:).

jugoslovenska-kinoteka.jpg


kinoteka.jpg



Da li neko zna zasto fasada nije finisirana? Cini se kao da su svi grubi radovi zavrseni (nista ne otpada sa nje) ali je fasada siva. Unutrasnjost je druga stvar, nisam bio ali sam video fotke i izgleda super!
 
+ za slike, a - za pitanje i komentar. Finisirana?!! Fasada je odavno zavrsena, autenticno obnovljena (nista ne otpada sa nje!!) sa originalnim ornamentima. Fasada je siva jer je siva.
 
To sam i rekao, nista ne otpada sa nje znaci rekonstrukcija je u tom smislu zavrsena!

Da li samo moj utisak da je fasada Jugoslovenske kinoteke mogla da izgleda bolje nakon rekonstrukcije ili preovladava misljenje da fasada treba da bude siva jer je siva?
 
Originalna boja fasade bila je okerasto limun zuta.....takodje na pilonima su stajale biste vojnika.....koje su uklonjene..........zasto je bocni deo i zadnji deo fasade restauriran da lici na originalnu a prednja strana samo oprana i popunjeni ispucali delovi?
Gde su biste....da li misle da vrate zgradu u originalni izgled?



Uploaded with ImageShack.us
 
Nije za osvetljavanje svaka fasada (možda u nekom blagostanju ) ovako stavljamo akcenat na i onako veliki kontrast grada,
pored niza ruiniranih fasada gde su vec i cigle počele da se krune (vizuelni dokaza bede jada u bilo kom gradu),
osvane ne samo rekonstruisana vec i napadno osvetljena fasada. . . .
uzgred, tako se povecava cena rekostrukcije fasade

U odnosu na neophodan minimum , rekonstruisan je beznačajni broj fasada a
razlika se pokriva upravo ,,zamazivanjem očiju,, napadnim osvetljjenjem. . . .
Ako uzmemo pretpostavku poslovanja ,,ja tebi ti meni,,
onda pretpostavka postaje činjenica kao dodatni razlog ,,jakih,, osvetljenja
na žalost placeno iz kase grada koja se puni uglavnom dankom nad pravnim i fizičkim licima ovog grada

Pretpostavljam da na tri jako osvetljene fasade bi zapravo za taj novac
moglo biti rekonstruisano četiri bez osvetljenja

S druge strane kakav je to grad da nema ni jednu osvetljenu fasadu

Jeste težak zadatak bilo kome da nađe ravnotežu, šta i kako treba rekonstruisati
pitanje je i da li sa skromnijim (led) osvetljenjem može se išta postići


@durlevic
+ 1 :)
 
Dobro, ipak je Kioneteka jedna od najznacajnih kulturnih institucija u zemlji. Dodajmo tome i da se nalazi na Studentskom trgu gde su vec osvetljene fasade Rektorata, Etnografskog muzeja, "Square nine" hotela, a uskoro ce biti osvetljen i Kolarac - bila bi steta da Kinoteka cami u mraku. Zapravo, nadam se da ce osvetliti i Filoloski fakultet i tako kompletirati nocnu sliku celog trga. Celokupna slika trga ce se ipak popraviti tek kada on stvarno postnae trg :)
 
Samo da dopunim da sam vec napisao ranije kako sam zadivljen unutrašnjim rešenjima bioskopa Kinoteke i da bih toj ekipi ponudio da bira koj projekat želi da radi jer su dokazali svoju stručnost vrednost i smisao za lepim
mada stoji i durlevicevo zapažanje za ovu rekonstrukciju fasade
Osvetljenje. . . . da se ne ponavljam
 
Posto se tema bavi i osvetljenjem.Moram prijaviti veliku primedbu na osvetljenje Bulevara.Struja je uzeta sa bandera pa dobar deo bandera ne radi uvece,ali makar svetle platani :bash:
 
durlevic":369uqimt je napisao(la):
Originalna boja fasade bila je okerasto limun zuta.....takodje na pilonima su stajale biste vojnika.....koje su uklonjene..........zasto je bocni deo i zadnji deo fasade restauriran da lici na originalnu a prednja strana samo oprana i popunjeni ispucali delovi?
Gde su biste....da li misle da vrate zgradu u originalni izgled?



Uploaded with ImageShack.us

+ 1 za informaciju, fotku i objasnjenje! Tek kada si napisao, setio sam se da sam i ja video da je prednji deo fasade J. kinoteke siv a bocni i zadnji deo oker zuti tj. ono sto sam od tebe saznao u originalnoj boji.

Lepo je imati tacne informacije a ne informacije tipa "sivo je jer je sivo" :)

Ako budem imao vremena, sutra setam krunskom pa cu fotkati napredak radova na fasadama.
 
Na Kinoteci mesta gde su nekad bili kipovi delimično zauzimaju ovi novi reflektori, tako da će morati projekat osvetljenja da se menja ako jednog dana budu odlučili da vrate te kipove.
P.S.
durlevic, please menjaj tog avatara-klovna, malo je jeziv, imaću košmare zbog njega :D
 
Felix55":2s7hnsq7 je napisao(la):
Na Kinoteci mesta gde su nekad bili kipovi delimično zauzimaju ovi novi reflektori, tako da će morati projekat osvetljenja da se menja ako jednog dana budu odlučili da vrate te kipove.
P.S.
durlevic, please menjaj tog avatara-klovna, malo je jeziv, imaću košmare zbog njega :D

Reflektori koji UBIJAJU, delovi fasade toliko bljeste da se njihov oblik i ne moze ni raspoznati a delovi su u polutami. Naravno najveci deo te svetlosti se rasipa u nebo, klasicni DSovski neoprimitivizam.

Molim Boga da ne cekamo dugo dan kada ce neko da vrati te kipove a zgradu osvetli sa nekoliko diskretnih svetiljki koje ce puno blazu svetlost da slivaju niz zgradu na dole (neke mogu da budu i na ulicnim banderama), tako da se trosi i puno manje energije a i da sav visak svetlosti zavrsi tamo gde treba - na trotoaru.

PS Ovako osvetljena zgrada poste izgleda morbidno, u najboljem slucaju kao neki mauzolej a u stvari asocira na noc vestica/Halloween. Kao kad neko u mraku sebi osvetli lice baterijskom lampom od dole, u svrhu zastrasivanja dece i pricanja strasnih prica.
 
Koliko sam se ja prijatno iznenadio kada sam video da su uklonili onu narandžastu mrežu, pa vi ne znate. Svega mi, više puta mi dolazilo da uzmem i odvučem je*******enu mrežu do kontejnera koji je dva metra odatle. Predugo je to stajalo tu.

Sada kada su je sklonili, kao da se čitava nova ulica pojavila.
 
U zgradi kinoteke nekad je bila uprava grada beograda sto se vidi na prilozenj fotki neka sahrana je u toku. Inace fasada je peskirana ali to nije odradjeno najbolje iz nekog razloga .Neznam zasto figure nisu vracene .Inace postoji predratni snimak unutrasnjosti zgrade prilikom proslave kraljevog rodjendana :kafa:
 
JohnyBgood":195oc8ne je napisao(la):
Reflektori koji UBIJAJU, delovi fasade toliko bljeste da se njihov oblik i ne moze ni raspoznati a delovi su u polutami.
Колико си ти недоследан у критици......
Мислим да си потрошио стотине редова текста до сада критикујући да се фасаде осветљавају целе, а треба да се осветле само делимично. Сада осветле делимично и опет не ваља ..... :lol:

JohnyBgood":195oc8ne je napisao(la):
Molim Boga da ne cekamo dugo dan kada ce neko da vrati te kipove a zgradu osvetli sa nekoliko diskretnih svetiljki koje ce puno blazu svetlost da slivaju niz zgradu na dole
Дај нам свима бар неки пример из света где се фасада осветљава на доле....мало је егоценрично сматрати се стручнијим за расвету од хиљаде расветљичара из свих крајева света, који су за то школовани.
JohnyBgood":195oc8ne je napisao(la):
(neke mogu da budu i na ulicnim banderama), tako da se trosi i puno manje energije a i da sav visak svetlosti zavrsi tamo gde treba - na trotoaru.
Савршен начин за ослепити пешаке и возаче. заиста генијално, Свака част на овом бисеру. Сваки пут кад погледаш у вис да осмотриш зграду....ма из било ког разлога, мрежњаче треба да доживе шок. Стварно генијално.... :rolleyes:
Други проблем је што су зграде углавном више од бандера, па не видим техничку могућност да се иједна зграда осим неке чатрље осветли на генијално предложен начин.....
 
Oko podneva sam proseo studentskim trgom i na Kolarcu je bilo ukljuceno dekorativno osvetljenje. Izgleda da su neke probe bile u toku, nadam se da ce i veceras raditi.
 
stf, ponovo haluciniras, sto je jos jedan od razloga da ne ulazim u rasprave sa tobom (drugi je nedostatak elementarne logike, u sto sam vise puta ulazio tako da necu ovde). Nigde nisam rekao da ne treba osvetljavati cele fasade nego samo delove.

PS Ako sam negde rekao da je cela fasada prejako osvetljena, bljesti, i pretvorena u buktinju, to ne znaci da bih odobrio da se tako osvetle delovi (ponovo se vracamo na problem elementarne logike). Kako bi bilo da se osvetli cela, ali diskretnije, da ne bljesti, niti da se previse naglasavaju njeni delovi koje je neki pobesneli diodas odlucio da su bitni? Prilicno dobar primer osvetljenja je crkva Sv. Marka., naravno ako ovi diodasi nisu i nju u medjuvremenu dohvatili.
 
Osvetljenje Sv. Marka je fenomenalno a fenomenalnije je još kada je za đ.
Na čije strujomere su prikačeni ti ,,svetlosni topovi,, ( u odnosu sa koje daljine osvetljavaju)
Nije opravdan primer
jer nikakva ravnoteža ekonomske isplatljivosti i korisne svetlosti tu nije postignut i zato nije dobar primer
a samim ,,dubljim,, pogledom na to ,,đ ,, mi se koža ježi
jer se setim kojekavih dobrotvora za đ đ đ đ đ đ đ , a mene leđa sve više bole :notok:
 
JohnyBgood":19hj0dm6 je napisao(la):
niti da se previse naglasavaju njeni delovi koje je neki pobesneli diodas odlucio da su bitni? .

Ne ulazim u raspravu ali mi se dopada izraz "pobesneli diodas" :D
 
Види Џони, моје три констатације из предходног поста ти си уложио реплику само на једну, и то најмање битну......толико о озбиљности.

Већ си одавно,пуно пута показао да кад изгубиш аргументе, ти потегнеш за директним вређањем интелигенције противника и тако покушаваш на доста јадан начин да га дискредитујеш, потпуно мењајући фокус дискусије, па се недостатак твојих аргумената теже примети.

Морам признати да си прилично вешт у томе, али не дам се ја тако лако....ваљда ме зато и толико не подносиш. :D

Елем, осветљење Цркве Св. Марка је одличан пример расипнштва, и то пример из уџбеника који ти и критикујеш (опет недоследност). Видиш, црква је осветљена рефлекторима, који гутају енергију, а који су постављени на огромној удаљености од саме цркве, па се гомила светла расипа на том путу и практично баца. Такође, они су прикачени на привате струјомере стамбених зграда, па је велико питање, као што каже Боца, ко то плаћа.

Тачно је да је ово пример осветљења фасаде одозго према тротоару. На налажењу примера ти честитам. Међутим, много је фактора који су то омогућили, а да не дође до заслепљивања пешака. нпр. савршена удаљеност од објекта осветљаја као и позиција рефлектора који се налазе на доста вишој згради.
Такође, осветљење ове цркве троши једнаку енергију као и склупштина, која кажеш, изгледа као буктиња и немилице троши енергију.
Исту ту скупштину је било немогуће осветлити на овај начинм јер не постоје зграде више од ње на савршеној удаљености. Код Поште исти случај.

Много је фактора који утичу на технику осветљаја. Ја нисам стручњак па сам ти изнео неку озбиљну анализу, што ти заиста ниједном ниси учинио ни у једној јединој расправи са мном или било ким.

Што се тиче дизајна расвете, ја се од коментара суздржавам док не видим зграде уживо, јер фотографије обично "лажу". Ти то не радиш, већ на прву лопту осунеш дрвље и камење. Разумем да не живиш овде, али у том случају би морао имати неутралнији став речима "чини ми се", "бојим се", "делује ми" ...итд....док не видиш зграду уживо.

Када смо код колорита, приметан је напредак у дизајну. Вероватно је то резултат колективног згражавања над дико скупштином. То је похвално, а нико то није похвалио.
Ево, рецимо, све зграде осветљене после скупштине више немају луде колорите, диско ефекте и дискутабилне боје. Примери су Капетан Мишино здање, Кинотека, Пошта...... Чак је и Скупштини промењен "програм" осветљаја па купола светли плавом бојом, која се слаже са жутом бојом фасаде....Такође, приметно је да Палата Албанија такође има смиреније програме.

Видиш, конструктивна критика је добра. Она као резултат има овај напредак. Али критика из беса, или ради ко зна чега је контрапродуктивна, а то многи не могу да схвате. Видиш, да сам ја расветљивач и да читам критике на овом форуму, који се и после видног напретка нису побољшали, приликом следећег посла би ме, да извинете, болело дупе шта и како радим.
 
Prodjoh danas Krunskom ulicom na početku kod Kalinić pijace radi se fasada jedne predratne vile....a evo i izgradiše nekakvu metalno plastičnu kocku pored.....






 
Vrh