Šta je novo?

Телевизија (DVB-T, HD и друге технологије)

Uključuju se i regionalni emiteri. Naradnih meseci će se uključiti još 41 repetitora unutar Srbije i sa sadašnjih 32 (dosta više nego što postoji analognih), tako da bi pokrivenost zemlje trebala biti skoro potpuna.

Obaveštenje za emitere u Inicijalnoj mreži

Četvrtak, 03. Jul 2014.
Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija obavestilo je Republičku radiodifuznu agenciju da su se sve nadležne institucije složile sa predlogom liste programa emitera koji mogu biti dostupni u Inicijalnoj mreži za testiranje emitovanja digitalnog TV signala, a koju je utvrdio Savet RRA na sednici održanoj dana 11. juna 2014. godine.

U skladu sa navednim, pozivamo emitere koji imaju dozvolu za emitovanje televizijskog programa na području regiona, a koji se nalaze na Listi u prilogu, da se jave Javnom preduzeću „Emisiona tehnika i veze“, kako bi se izvršile sve neophodne tehničke i komercijalne pripreme, za ulazak emitera u Inicijalnu mrežu.

Adresa Javnog preduzeća „Emisiona tehnika i veze“ je ul. Jovana Ristića br.1, 11030 Beograd. Telefon i adresa za elektronsku poštu su: 011/369-32-51 i office@etv.rs


LISTA EMITERA
ZA ULAZAK U INICIJALNU MREŽU:


MUX AVALA
TV Metropolis
Privredno društvo za telekomunikacije TV Metropolis d.o.o.,Terazije br. 27, Beograd
Sat TV
Društvo za spoljnu i unutrašnju trgovinu na veliko i malo, usluge i kooperacije Sat TV communications export-import d.o.o., Bože Dimitrijevića br. 130a, Požarevac


MUX TUPIŽNICA
TV Pirot
Privredno društvo TV Pirot d.o.o.Branka Radičevića bb, Pirot


MUX BESNA KOBILA
TV Vranje
Javno preduzeće Radio televizija Vranje, Partizanska br.17a, Vranje


MUX KOPAONIK
Regionalna TV
Javno preduzeće za informisanje Novi Pazar, Stane Bačanin br. 29, Novi Pazar
TV Raška
Javno preduzeće radio stanica Radio Raška, Dušanova br. 6, Raška
TV Enigma
RTV Enigma d.o.o., Valterova br. 133, Prijepolje


MUX RUDNIK CRNI VRH- JAGODINA
TV Palma plus
Autotransportno preduzeće Palma eksoprt-import d.o.o., Železnička bb, Jagodina
TV Kanal 9
D.o.o. Televizija kanal 9, Miloja Pavlovića br. 8, Kragujevac
TV Kragujevac
Javno preduzeće Radio televizija Kragujevac, Branka Radičevića br. 9, Kragujevac

MUX JASTREBAC
TV Kruševac
Javno preduzeće radio televizija Kruševac, Trg Kosovskih junaka 6, Kruševac
TV Kraljevo
Privredno društvo Radio televizija Kraljevo i Ibarske novosti d.o.o. Konarevo bb, Kraljevo


MUX MALJEN CER
TV Vujić
Vujić televizija d.o.o., Užička 25, Valjevo
TV Šabac
Javno preduzeće Radio televizija Šabac, Kneza Lazara 1, Šabac


MUX VRŠAC
TV Banat
TV Banat d.o.o. za proizvonju i emitovanje radio i TV programa, Omladinski trg 17, Vršac

MUX SUBOTICA
TV Panonija
RTV Panonija d.o.o. za emitovanje radio i TV programa, Hajduk Veljkova br. 11, Novi Sad
TV Most
TV Most d.o.o. za informativnu izdavačku delatnost, Arse Teodorovića br. 5, Novi Sad


MUX CRVENI ČOT
TV Sremska
Sremska televizija, Zlatka Šnajdera br. 2, Šid
TV Santos
Santos commerce d.o.o. za radio televizijske aktivnosti, uvoz-izvoz i usluge marketinga, Koče Kolarova br. 29, Zrenjanin


MUX OVČAR, TORNIK
TV Lav plus
Preduzeće Konzum Lav d.o.o,LJube Stojanovića br. 3, Užice
TMS Televizija Telemark,
Televizija Telemark d.o.o. Sinđelićeva bb, Čačak
TV Kraljevo
Privredno društvo Radio televizija Kraljevo i Ibarske novosti d.o.o.Konarevo bb, Kraljevo

MUX GUČEVO
TV Podrinje
Akcionarsko društvo Radio TV Podrinje, Kneza Miloša br. 3, poslovni centar Stobeks, Loznica

MUX DELI JOVAN
BEST TV
Akcionarsko društvo Timočka televizija i radio, LJube Nešića br. 38, Zaječar
Televizija Istok
D.o.o. Istok Company, Jasikovačka petlja bb, Salaš
TV Bor
Javno preduzeće "Štampa, radio i film", Moše Pijade br. 19, Bor


U Beogradu, 03. jula 2014. godine
 
Tačno. DVB T2 risiveri hvataju signal i na sobnim antenama. Ja sam pre par dana uzeo Falcon T2400 i prezadovoljan sam. A i ne plaćam više kablovsku ;)
 
A i ne plaćam više kablovsku
Čekaj, razumem deo da DVB T2 risiver hvata 32 starih + 41 novih lokalnih emitera (različitih programa).
da zbog veceg ličnog izbora isključuje potrebu za kablovskom , jel to znači da naši lokalni emiteri ,,prenose,, sve besplatne satelitske programe ?
Ja sam pre par dana uzeo Falcon T2400 i prezadovoljan sam.
kao sto je Diskaveri, Histori i sl. popularni programi ? :roll:

Takodje imam dilemu oko primamljivog Box4 paketa (fiksi, inernet, mobil. tel. i kablovska TV)
kako ce kablovsku televiziju da puste preko tel. žice (a nije optički kabal)
jer imam utisak da prenos preko kolaksionog kabla (SBB) pruža kvalitetnij TVprijem. :roll:

Ta dilema mi je dosta ,,jaka,, jer za zbir iznosa računa od fiksnog telefona i računa za internet
dobijam ,,djabe,, kablovsku i mobil. tel. pride
te stime, ispada kao i u prvoj rečenici ne plaćam kablovsku :roll:
 
Boco, druze samo bez losih vibracija.
Dosao sa odmora. Sad je kasno, ali sutra pisem opsirnije prednosti, mane, trenutne mogucnosti, kao i planove.
OK ? :)
 
Laki72 zanima me tvoje misljenje

drezdinski;118305958 je napisao(la):
Када је 1992. дизајниран нови лого за РТС који је и данас званичан ако се не варам, једна француска агенција радила је све, од џинглова до фонтова, шпица за дневник, меморандума... У том тренутку РТС је у региону свакако био телевизија са најбољим стандардима. Нажалост, како то у нас бива, све се разводњило, измешало и временом је свако почео да користи шта хоће што је највише видљиво на случају типографије. Ја сам пре неколико година преко једног мог тадашњег пријатеља у Влади Србије нудио да гратис одрадим књигу стандарда за све институције, укључујући и нови фонт који сам тада био почео да правим са неколико колега. У питању је била варијација на Минион, са извесним изменама у самим карактерима. Елем, након много дописа, зивкања и мољакања, речено нам је да то није приоритет владе и на томе се завршило. Да ли је предлог дошао до неког од битнијих људи не знам, вероватно није, али само је показатељ колико је Србија озбиљна држава.

Насупрот томе, имао сам прилике да видим књигу стандарда Републике Словеније где је до детаља разрађено све од типографије до конструкције грба и примене на свим и свакаквим могућим материјалима.

http://www.gigodesign.com/en/projekti/110-celostna-graficna-podoba-javne-uprave-republike-slovenije/
 
Siroka tema koja prevazilazi moja realna znanja.
Ono sto ti mogu reci je vezano samo za RTS.
Logo RTS-a, stilizovana parabolocna antena (u narodu poznatija kao 'satelitska') je bila inspirisana tehnoloskim unapredjenjem televizije.
Nekadasnji logo je bio rTb, gde je T bila stilizovana jagi (zemaljska) antena.
To sa pocetka 90-ih je bio pokusaj uvodjenja 'total design' imidza, koji podrazumeva apsolutnu prepoznatljivost programa, kakvu imamo recimo na BBC WORLD.
naravno, na javnom servisu koji ima program kolaznog tipa, sa mnostvom emisija razlicitog zanra to je mnogo teze uraditi nego na specijalizovanim programima.
Medjutim, dal zbog rata, ili nekog drugog razloga posao nikada nije doveden do kraja.
Sto se tice samih fontova kako izbora, tako i tehnicke realizacije istih, mogu odgovorno da tvrdim da ova informacija nije tacna.
Naime, tacno je da se najcesce za dnevnik radio projekat koji je ukljucivao i izbor fonta, grafika, kvotera, maski, ali to nikada nije bilo radjeno sire, na kompletnom programskom nivou.
Cak i sami fontovi su cesto modifikovani na koncu realizacije, kao posledica tehnickih ogranicenja, ali i potrebe da se veliki broj informacija napise na malom ogranicenom prostoru, a pri tom zadrzi citljivost.
Za te potrebe je za informativnu emisiju Dnevnik u RTS-u razvijen poseban font, nazvan Blok, za ciju osnovu je posluzila helvetika.
U to vreme font je bio fiksne velicine (nije bio vektorski) moralo se voditi racuna da font ima po visini paran broj linija (piksela) da nebi dolazilo do treperenja itd...
Pa ipak, to sto su dizajneri svetla, zvuka, muzicki urednici, graficari, majstori filmskog trika, inzinjeri i tehnicari tada radili sa tadasnjim mogucnostima tehnike je daleko kvalitetnije i bolje od onoga sto danas radimo. Negativna selekcija tokom zadnjih 20 godina je uzela svoj danak, pa kao sto danas nikoga nije sramota sto mu ispred instituciju u kojoj radi visi prljava i pocepana (do ne prepoznatljivosti) zastava Srbije, tako se i unutar firme ne potresaju preterano za vizuelni identitet i kvalitet.
Poslove i projekte vode razne (spoljne) agencije, koje uposljavaju jednog ili nijednog strucnjaka i par priucenih klinaca. Gotovo resenje se namece bez prava na objektivnu kritiku i zamerku sa obrazlozenjem 'to mora da ide' i 'znas li preko koga je to doslo'.
Tako da...
Dragi moj 'direktore' televizija je slika i prilika drzave u kojoj je. Nista losija, ali nista ni bolja.
 
boca-ica":1uhzsv56 je napisao(la):
A i ne plaćam više kablovsku
Čekaj, razumem deo da DVB T2 risiver hvata 32 starih + 41 novih lokalnih emitera (različitih programa).
da zbog veceg ličnog izbora isključuje potrebu za kablovskom , jel to znači da naši lokalni emiteri ,,prenose,, sve besplatne satelitske programe ?
Ja sam pre par dana uzeo Falcon T2400 i prezadovoljan sam.
kao sto je Diskaveri, Histori i sl. popularni programi ? :roll:

Takodje imam dilemu oko primamljivog Box4 paketa (fiksi, inernet, mobil. tel. i kablovska TV)
kako ce kablovsku televiziju da puste preko tel. žice (a nije optički kabal)
jer imam utisak da prenos preko kolaksionog kabla (SBB) pruža kvalitetnij TVprijem. :roll:

Ta dilema mi je dosta ,,jaka,, jer za zbir iznosa računa od fiksnog telefona i računa za internet
dobijam ,,djabe,, kablovsku i mobil. tel. pride
te stime, ispada kao i u prvoj rečenici ne plaćam kablovsku :roll:

Eto...
Ispao sam neodgovoran i bezobrazan, stidim se.

Evo ukratko odgovora.
Trenutno u etru (ono sto hvatamo antenom) imamo 10-11 vec postojecih TV stanica u DVB-T2 MULTIPLEXU. to omogucava odlicnu sliku i ton kao i teletekst.
Pored uobicajenih programa koke hvatamo i nalognom antenom tu su jos i RTS Digital, koji emituje programe jazz i klasicne muzike, pozoriste, slikarstva, bajarstva, arhitekture...
Kao i RTS HD, na kome se uglavnom reemituje RTS1 osim za vreme velikih sportskih dogadjanja kada emituje izvorni HD signal.
Pored ovih programa, pocelo je uvodjenje i regionalnih emitera u digitalne multiplekse.
Pored toga jos je u pojedinim delovima zemlje moguce hvatanje mux (multipleksa) iz susednih zemalja.

Ono sto je tebe zbunilo, je ''32'' ''41'', ali to nazalost nisu programi, vec pozicije sa kojih se emituje
Znaci da uprostim mreza odasiljaca, repetitora.
Zakljucak: Zelis diskaveri, HBO, eurosport(...), DVB-T2 nije resenje za tvoje potrebe.
Za to ti Treba kablovska, satelitska, ili IP TV.
Box 4 je paket telekoma Srbije gde pored fiksnog, mobilnog, i ADSL- a dobijas i IPTV uredjaj. U pravu si, nema koaksijalnog kabla, ide kroz tt paricu (isto kao internet). Uprosceno, svaki program ima neku fiksnu IP adresu, a tvoj prijemnik je uprosceni racunar ciji pretrazivac na komandu daljinca menja adresu sa koje vuce informacije.
Ovakav nacin prenosa obicno daje losiji kvalitet nego "digitalna kablovska" iz prostog razloga sto se prilikom kodiranja tezi sto manjem bitrejtu. Generalno, postoji jos problem sto ukoliko si udaljen od telefonske centrale gde se nalazi oprema, postoji odredjena verovatnoca da ces imati problema pri prijemu.
Opet sa druge strane nije ni SBB cvecka sto se svega tice, jer dosta cesto degradacija programa dolazi pri samom prijemu ili transkodovanju kod njih, pa dzabe sto im tehnicke mogucnosti dopustaju bolji signal, kada je on izvorno degradiran.

Izvini jos jednom i nadam se da sam pomogao.
Ako je nesto jos nerazjasnjeno, slobodno pitaj.
(Odgovoricu u razumnom roku)
 
Nacekah se al bar mi je sada dosta jasnije
i naravno veliko hvala :)
 
boca-ica":19xz60tn je napisao(la):
Nacekah se al bar mi je sada dosta jasnije
i naravno veliko hvala :)
Nema na cemu Boco.
Izvini jos jednom zbog tolikog kasnjenja sa odgovorom.
 
Da neotvram novu temu ovdje mi izgleda naj prikladnije bio jednom jedan avala film

dsc03208.jpg


dsc03210.jpg


dsc03212.jpg


dsc03213.jpg


dsc03215.jpg

ovo valjda ostvljeno za muzej sta li
dsc03214.jpg


dsc03211.jpg
 
Jeste, oba su za muzej.
To je Rts-ov objekat, garaza reportaznih kola je tu pored
 
Mogli bi to malo ofarbati cisto da ostane dok naprve muzej
 
Opet su pomerili rokove. No, Vršac gase 30. marta.
Vršac je prvi grad u kojem će, 30. marta, na predajniku biti ugašen analogni TV signal i počeće emitovanje digitalnog televizijskog signala. Za one koji televizijske programe prate preko kabla ili satelita nema promena, ali će oni koji TV signal primaju putem sobnih ili krovnih antena morati da se pripreme.
http://www.etv.rs/87-etvakcije/225-vrsa ... lni-signal
 
Call centar
Obaveštavamo građane da će od 18. februara 2015. godine početi sa radom call centar, preko koga će građani moći da se informišu i postave pitanja u vezi sa digitalizacijom televizije, kako bismo zajedno lakše ušli u novu eru emitovanja TV signala.
JP ETV u saradnji sa Ministarstvom trgovine, turizma i telekomunikacija će pružati pomoć građanima putem telefonske linije 18988 i 18999.
Cilj nam je da Srbija spremno dočeka digitalizaciju.
JP ETV
 
Sprdnja od drzave...
Zadnjih meseci gomila prevaranata vara stanovnike Srbije, uvaljujuci im IPTV platforme ili SAT TV platvorme pod plastom digitalizacije etra DVB-T2
Naravno, drzava koja se nije udostojila da posalje obavestenje gradjanima na kucne adrese, a kamoli da dotira troskove digitalizacije poput drugih drzava evrope, gde je standard neuporedivo visi.
Zato na primer Telekom Srbije salje pismo korisnicima i kroz formu obavestenja o digitalizaciji i gasenju analognog emitovanja uvaljuje svoj IPTV, a SBB je cak registrovao sajt sa imenom ,digitalizuj se lako' koji je oko nove godine reklamirao na tv stanicama kao resenje za gasenje analognog TV signala
 
Pa sta ocekivati od banane izgovora za drzavu sa sega mega strucnjacima
 
Vrh