Šta je novo?

Телевизија (DVB-T, HD и друге технологије)

Završio sam sega mega univerzitet i iako ga smatram sprdnjom od faksa vredja me što se na nas svaljuje sva krivica ovog društva. Da je bar tako pa da vi "državnjaci" ponovo uspostavite progresivno društvo bazirano na znanju, kakvo je i postojalo pre osnivanja privatnih univerziteta(npr od 1985 do 2000)
Inače sam žestoko protiv toga da se ljudima sa diplomom privatnih fakulteta daje pristup poslovima u javnom sektoru, sablaznim se kad vidim nekog od mojih kolega sa faksa u javnoj službi. Postavlja se pitanje šta je bilo sa institucijom državnog ispita?
 
Bravo tu se slazemo tu zabranu zaposljavanja u drzavnoj upravi pokusavaju da uspostave u banja luci pa se svi digli pobunili .Ja govorim iz iskustva gdje sam se sretao sa diplomcima privatnih faksova morao sam nwke stvari da im crtam npr u stambenom i opstini zvezdara
 
Ceo problem je postavljen pogrešno. Težište rasprave o problemu u društvu je na osnivačkoj strukturi visokoškolskih ustanova, iako je suština problema na drugom mestu - u činovničkoj klasi koja zadržava mesta u javnom sektoru kao porodični imetak koji se ostavlja sinovima, unicuma... Privatni fakulteti su samo sredstvo za postizanje cilja, u Srbiji imaš porodice u kojima je šesta ili sedma generacija železničara, opštinara, lekara i ostalih javnih službenika. Kada bi država sutra oduzela akreditacije svim univerzitetima čiji osnivač nije Republika vrlo brzo bi se pripadnici ove klase snašli u svom makijavelizmu i odabrali drugi metod sticanja forme zaobilaženjem suštine. Kada sam upisivao Megatrend 2003. nije bilo ni govora da se sa njim može raditi u javnoj službi (koja je i tad sa 100% kadrova sa državnih univerziteta bila poprilično neefikasna). No da se vratimo na temu.
Ne vidim čime to SBB obmanjuje gledaoce sa svojom kampanjom o digitalizaciji? U datoj reklami se pozivaju da posete sajt Digitalizuj se lako gde je inače sve detaljno objašnjeno, možda čak i jednostavnije nego na državnom sajtu digitalizacija.rs i ne vidim nigde prevaru. Jedina obmana je što se nigde eksplicitno ne spominje mesečna pretplata, ali mislim da nema govora da će neko biti upitan za uslugu pre nego što mu se cena svih objedinjenih usluga prezentuje. Mislim da je slično i sa Telekomovim servisom.
Inače sad sam našao ovaj video http://www.youtube.com/watch?v=EcYD4WUW-J0
Iznenadjuje me podatak da samo 38% ljudi još ima terestrijalni prijem. To implicira da ogromna većina od ovih preostalih 62% koristi plaćenu televizijsku distribuciju (DTH, CTV ili IPTV). Sa ovom penetracijom pay TV usluga mi smo apsolutni lideri u regionu (bez šale!) i na nivou smo razvijenih zapadnih zemalja.
 
Evo ovako, da obrazlozim.
Nigde nisam rekao da pomenute kompanije 'varaju' vec 'uvaljuju' svoje usluge.
Zasto to rade?
Zato sto je masa ljudi neobavestena, ili lose obavestena.
Ja sam za to 'optuzio' drzavu, a ne kompanije koje losu informisanost gradjana koriste da bi im porodali svoje usluge.
Takodje, po meni je kriminalna odluka da se nabavka DVB-T2 prijemnika (set top boks) ne subvencionise svim gradjanima, ili makar onim 'nesrecnim budalama' koji postovase zakon i placase pretplatu.
Dalje, kriterijumi za dodelu 'ugrozenim kategorijama' su krajnje glupi, a procedura prilicno zakomplikovana bez neke objektivne potrebe.

Sto se tice broja korisnika raznih CATV, IPTV, SAT-CA platformi, licno mislim da je broj naduvan, da bi se time umanjio broj ljudi koji sada moraju da nabavljaju uredjaje o svom trosku.
To je neko moje misljenje, ali ostavljam mogucnost da gresim u ovoj 'slobodnoj' proceni.

Ostaje ono sto mogu da potpisem, a to je da je drzava po ko zna koji put 'odigrala' ocajno.
Kao ilustracija toga, pored vec navedenog, drzava je uvela zig
c4d0fd5a3584b5cd6d7f9bd203d3026f.jpg

Kojim se garantuje da je prijemnik odobren za stavljanje na trziste, sto znaci da oni koji nemaju zig (nalepnicu) ne bi smeli da budu prisutni na trzistu.
Pa ipak to nije slucaj.
Takodje, odluka o standardu
DVB-T2 je doneta pre nekoliko godina, a o zigu se 'prica' od istog vremena, pa ipak prvi proizvodi sa zigom su se pojavili u drugoj polovini prosle godine.

Jos uvek po radnjama koje prodaju tehniku mozemo naleteti na TV koji je opremljen samo analognim tjunerom!? Sramotno sto je drzava to dopustila i sto su mnogi kupili TV koji nije po standardima usvojenim u nasoj zemlji.
 
u pravu si što kažeš za besplatne STB, uslovi za njihovo sticanje su - STB može da dobije ko god može da dobije i azil u Kanadi. Totalni debilitet.
Ipak ne vidim što bi se zabranila trgovina televizorima bez DVB T2 MPEG4 H.264. Svi televizori bez ove specifikacije bi trebali da se slobodno prodaju ali ne kao televizori već kao monitori sa zvučnicima.
 
Pa mislim (u vezi televizora) da se kupac time dovodi u zabludu.
Trgovci (kao) ne znaju koje standarde podrzavaju uredjaji koje prodaju, a neretko im je prica i "sta vas briga, postoji kablovska".
To u neku ruku moze da bude tacno, ali ne i ispravno, jer ispunjenje standarda garantuje da ste u mogucnosti da primate signal iz etra, sto uvek moze zatrebati, a na kraju krajeva - besplatno je :)
 
To bi bolje mogao da objasni neki ETF-ovac, koja je tačna definicija televizora. Da li je televizor uredjaj koji prima signal sa svih izvora i konvertuje ga u živu sliku? Ili se pod televizore mogu podvesti i uređaji koji pod određenim okolnostima pretvaraju primljeni signal u sliku i zvuk. Monitoru je neophodna grafička kartica (posebna ili integrisana) da bi prikazao sliku koju sad vidim dok kucam. Kada upalim D3 GO aplikaciju iz browsera i taj monitor postaje televizor, ili bolje reći ceo kompjuter postaje televizor jer monitor nema zvučnike a sliku koju primam obradjuju centralni procesor i grafički procesor.
Pošto će od 17.06.2015. svaki televizor bez DVB T2 MPEG 4 h.264 specifikacije zahtevati dodatnu opremu u vidu STB-a koji je zapravo uprošćeni računar, onda je jasno da svaki televizor koji se tog dana zatekne u prodaji a nema ugrađen tjuner zapravo monitor, s tim što za razliku od običnog monitora ima i zvučnike i tjunere za uslovni prijem signala (npr DVB-C za kablovsku).
Teško je reći u ovim okolnostima šta je televizor a šta nije, tehnologija se menja brže od propisa i standarda kvaliteta koje odredjuje država. A tu situaciju marketing majstori obilato koriste.
 
laki72":1evsiyae je napisao(la):
Sto se tice broja korisnika raznih CATV, IPTV, SAT-CA platformi, licno mislim da je broj naduvan, da bi se time umanjio broj ljudi koji sada moraju da nabavljaju uredjaje o svom trosku.
To je neko moje misljenje, ali ostavljam mogucnost da gresim u ovoj 'slobodnoj' proceni.

Mislim i da nije. Uticaj na to je doprinelo bombardovanje 1999. Mnogi su tražili alternative, što u prvo zajedničkim sistemima, kasnije kablovskim sistemima itd. U opštini V.Gradište npr. skoro sva sela imaju kablovske sisteme, jer je prijem zemaljskih kanala ograničen.

Nezaboravite da u tu brojku ulaze ne samo oni koji koriste usluge od IPTV, CATV, satelitskih DTH platformi, već i oni koji imaju satelitske antene i prate samo slobodne kanala npr.
 
Da, u pravu si Aleksandre.
Potpuno zaboravih gotovo totalno razaranje emisione tehnike po lokacijama sirom Srbije koje je uslovilo los ili nikakav prijem TV programa...
 
Пошто нам дигитализација све више куца на врата, имам једно питање за познаваоце ове тематике тј. за Александра, Лакија72, Трагача, извињавам се ако сам неког изоставио.

Имам стари Тошиба телевизор тип 2077 XST, који сам још јуна 2000. године купио и још увек добро ради и наравно нема ДВБ Т2 (малопре сам гледао упутство :D ), а имам СББ кабловску.

Питање је, шта и који уређај за пријем дигиталног сигнала купити ? Појавило се доста тих уређаја у продаји разних произвођача и рекламирају се по разноразним каталозима који се добијају уз дневне новине.



Чак и код мене на зеленој пијаци "Бежанијска коса" у једној електро радњи може да се купи ДВБ Т2, Беров (Bear) уређај тип 202 за 3.690,- динара.

Момци, унапред хвала за одговор
 
Pa sta ce ti to kada imas kablovsku? Ovo je samo za one koji imaju antenu i stare televizore, a ako hoces digitalnu kablovsku, kao cistija slika, doplatis neki paket kod sbb-a. Ja kod ikoma placam 100 din na paket, i zaista je slika bar 3 puta cistija, ne znam kako je kod sbba kvalitet obicne.
 
Možda nema kablovsku? Možda želi da bez pretplate prati utakmice na RTS HD? Nije namenjeno samo baš starim televizorima, jer svi ovi risiveri su zapravo HD, tako da se mogu povezati sa televizorima uz pomoć HDMI kabla.

Prema ovom snimku, risiver Synaps Bit2 daje bolje rezultate od testiranih:
http://www.youtube.com/watch?v=HjqWQbMIPYE

Evo i ovde informacija:
http://www.pomoravac.info/digital-tv/in ... naps&id2=6

Bear 202 ne preporučujem uopšte, bar prema iskustvu korisnika! Takođe ne nasedajte na navlakušu o DVB_T2 antenama, antena je pasivni element, nema digitalne ili analogne...

p.s. ovo sa tesla televizorima je prava glupost, skoro su ih predstavili na tržištu, i to bez DVB-T2 tjunera! :bash: :roll:
 
Gago, prve stvari na koje treba da paziš su konektori. Tvoja Toshiba je oko 2000. što znači da sigurno nema HDMI ali isto tako sigurno ima SCART ulaz
scart-socket.jpg


Ovo je bitno jer na pijacama i preko oglasa možeš naći kineske uredjaje koje ljudi naručuju sa sajtova ebay ili aliexpress i većina njih NEMA scart vezu već samo HDMI i kompozite (moguće da i njih ima na tvom TV)

av-composite-connector-term.jpg

Ako hoćeš terestrijalni iliti zemaljski prijem pored već postojećeg SBB onda uzmi Bear, danas je oko 3200 na vikend akciji u jednom od vodećih lanaca tehnike. Ako im nije ponestalo. Mada možda je Александар u pravu jer treba da imaš u vidu da su STB uredjaji zapravo uprošćeni računari i tu ima "sporijih" i "bržih", jačih i slabijih procesora i memorija i td.

Ako hoćeš da ostaneš na SBB generalno ne moraš ništa da menjaš čak iako imaš analogni signal od njih (ako ti je koaksijalni kabal zaboden direktno u TV bez ikakvog risivera, tj DVB-C set top boxa koje oni daju uz ugovor). SBB je izdao zvanično saopštenje da se analogni signal neće gasiti ove godine, a verovatno ni nekoliko sledećih. Sa tvojim televizorom nemaš potrebu za digitalnim signalom, HD sliku ionako na njemu nećeš imati. Kad kupiš nov TV možeš birati koji hoćeš ili sa DVB-C tjunerom, mada mislim da će za nekoliko meseci svi ti koji nemaju DVB T2 biti izvan prodaje.
 
Kad je Bear 202 u pitanju, ljudi se žale da im nestaje signal i kad menjaju kanale ispisuje "No Signal" pa se pojavi slika. Nije samo u pitanju procesor, već i kvalitet tjunera i demodulatora. Kao što se vidi na snimku, neki prijemnici su osetljiviji (što osetljiviji to bolji), što znači da će za isti nivou ulaznog signala prikazati sliku, dok drugi to neće.

Možda će neko reći da ovo nije toliko važno, jer u uslovima dobrog prijema svi će se ponašati gotovo identično. Što se kabla tiče, mislim da se na pijacama može nabaviti kompozitni -> skart adapter, to nije problem.
41YLM83PxeL.jpg


Mnogo veći problem jeste kada ljudi žele da povežu neke televizore koji nemaju video ulaz, već samo RF (antenski). Ako je to kod nekog slučaj, onda bi trebalo nabaviti neki od T2 prijemnika sa RF izlazom.

Npr.
HORIZONS S RF.

4753758.jpg


4753758-1.jpg


Još jedan risiver sa RF modulatorom


VIVAX IMAGO DVB-T2 152 digitalni risiver sa RF modulatorom
image54cf8ed2bcefd.jpg

http://www.gigatronshop.com/set_top_box ... _152-49575
 
Evo o čemu sam govorio:

CH 59 (Besna kobila, prijem u Sofiji)

Synaps bit2
Screen_Shot_2015_02_21_at_2_03_50_PM.png


Strong (ništa na istom kanalu!)
Screen_Shot_2015_02_21_at_2_02_12_PM.png
 
Tu je još jedna funkcija ovih STB koje zanemarujemo a to je što su oni itovremeno i video rikorderi. Treba naravno proveriti da li svi imaju takve funkcije, npr neki mogu da imaju USB ali nemaju mogućnost prikazivanja filmova koji su nasnimljeni na flash memoriju sa računara. Ovo je velika prednost tih uredjaja i možda se čak isplati kkupiti ih samo zbog toga čak i ako imate kablovski
Ja imam digitalni prijem preko SBB D3 risivera, ali taj uredjaj ima USB ulaz koji je potpuno beskoristan.
 
@Gaga

Evo ovako. Prvo da ti napomenem da ako pratis signal samo iz SBB kablovske mreze, nema potrebe da kupujes DVB-t2 prijemnik, popularnije nazvan set top boks.

Naravno ako zelis da gledas kanale iz `etra` (antena-predajnici) potreban ti je ovakav DVB-T2 risiver.

Pri izboru , potrebno je obratiti paznju i na konektore prisutne na risiveru.
Tvoj televizor ima linijski ulaz (cinch), pa ti za vezivanje najvise odgovara uredjaj koji ima takve izlaze. Mozes naravno povezati i uredjaj koji ima SCART, ali preko adaptera ili koristeci SCART - cinch kabal.
HDM konektor ti je za tvoj Toshiba televizor beskoristan.

Sto se izbora tice, svi modeli koji su uglavnom zastupljeni na trzistu spadaju u kategoriju `jednokratnog smeca` :laugh:
Naravno, odradjuju oni posao, ali realno to su sve kineski proizvodi sa manje ili vise mana, uglavnom ocajnim daljinskim upravljacima i slicno.

Iskren da budem , malo sam se `ohladio` oko DVB prijema, pa ni vreme ni novac ne trosim kao nekada.

Taj BEAR sam imao na dvodnevnom koriscenju pocetkom prosle godine. U toku tog probnog koriscenja radio je dosta korektno, stim sto sam primetio da se umereno greje i da je za prebacivanje trebalo malo duze vreme.
O tome sam mislim i pisao na nekoj od prethodnih strana.

Nedavno sam za neke rodjake uzeo Horizons A115 po ceni kao taj `sa pijace` i generalno sam zadovoljan u odnosu na placeno -dobijeno.
jedan od razloga zasto sam rodjacima uzeo bas taj prijemnik je sto on ima i HDMI i SCART, ali i kompozitne izlaze, pa je povezivanje na audio pojacalo olaksano cinch-em, dok se skart koristi za TV .
U Beogradu je imao stabilan prijem sa Avale i sa Cota.
u selu u okolini Zabara koje je locirano u moravskoj ravnici odlicno i stabilno je hvatao 4 MUX-a, tako da sam prijemom prezadovoljan.
Zamerka je kao i vecini ocajan daljinski upravljac.
Takodje, primetih odredjenu asinhronost slike i tona, ali posto je neko non stop gledao program nisam stigao da se `poigram` sa opcijom `audio ofset` kojom bi trebalo da se ispegla ovaj asinhronitet.

Vidim da su dok sam ovo kucao stigla jos par odgovora, sto je dobro. :)
Ono sto ja nameravam je nabavka jednog dosta kvalitetnijeg prijemnika.
u pitanju je Amiko STHD-8260+, koji objedinjuje, zemaljski, kablovski i satelitski prijem u jednom uredjaju.
Naravno ima i boljih, ali mislim da je on trenutno jedan od bestbuy po odnosu cena-kvalitet.

Takodje, ko u buducnosti namerava da koristi komercijalne DVB-t2 platvorme za prijem bi trebao da razmisli o kupovini kvalitetnijh uredjaja koji podrzavaju kartice, jer svi ovi koji se sad masovno nude su namenjeni samo free to air programima, bez mogucnosti nadgradnje, a vec se uveliko `suska` o komercijalnom MUX-u :wink:
 
Amiko STHD-8260+ ili Amiko Mini Combo SE (Second Edition) je stvarno dobra stvar. Generalno ja sam fan tih Combo boxova :) Još na satelitu omogućuje gledanje kodiranih programa pute šeringa i milina :mrgreen:
 
Nego meni ovde jedna stvar nije jasna. Kako to da niko od zvučnih imena u svetu elektronike ne pravi STB. Možda je to zato što oni očekuju da treba prodati što više televizora sa već integrisanim prijemom takvog signala, ali opet sve te firme su tržišno orijentisane i znaju da u istočnim zemljama ima mnogo ljudi koji će ipak kupiti samo STB. Malo mi je neverovatno da postoje neke firme koje su dosad bile potpuno nepoznate kao Bear, Synaps, Horizons. Jedina poznata firma iz ovog segmenta je Strong.
 
Pa mozda je na prvo pogled cudno, ali ako pogledamo razvoj satelitske tehnologije i prijemnika, vidimo unazad 30 godina potpuno isti trend.
Sto se tice 'firmi' koje si naveo...
Hm, pa tesko bi ja to zvao proizvodjacem u bilo kom znacenju te reci.
Jer ako imas love i spreman si da rizikujes u smislu investicije u trgovinu, bez problema mozes da narucis 1000kom. i da ih brendiras kao "TRAGAC DVMK1" :D

Jos jedna stvar, svaki savremeni TV vec u sebi ima integrisan digitalni prijemnik, stoga im je cilj da nam prodaju ceo TV, a ne da se zezaju na trzistima (poput naseg) gde je cena presudni faktor u odlucivanju sta da se kupi.
 
Момци хвала вам пуно на одговорима, све лепо и конкретно објашњено. Свима плусићћћи укњижени.

Значи не треба ништа да мењам тј. да купујем. Пошто сам на СББ кабловској мрежи остаје све како је и било. Немам никакав појачивач, а на телевизору су само чин-чин и Скарт прикључци.

Надам се да ће још неким члановима ови конкретни и прецизни одговори користити.

Још једном пуно хвала

 
Александар":2eek1t16 je napisao(la):
p.s. ovo sa tesla televizorima je prava glupost, skoro su ih predstavili na tržištu, i to bez DVB-T2 tjunera! :bash: :roll:

Да ли Комтрејд "производи" ове телевизоре ? Исти ми је логотип "Тесла" као и са њихових таблета.
 
Jeste, komtrejd proizvodi nalepnice tesla za taj tv :)
 
Vrh