Šta je novo?

Телевизија (DVB-T, HD и друге технологије)

Slažem se apsolutno da su nerealne cene ali ako ne budem mogao da naručim iz U.K. ostaje mi samo nešto iz ovdašnje ponude. Kod mene je specifična situacija jer ja taj risiver ne bih puno koristio, imam SBB i IPTV a želim da ga uzmem najviše zbog Evropskog prvenstva u fudbalu i olimpijade u Londonu, naravno posle bi bio koristan za gledanje LŠ u HD-u, ali kada prođu takmičenja ovog leta ja bih ga palio jednom nedeljno. Najbitnije mi je trenutno da li neko ima ideju kako da saznam sigurno da li imam signal na mojoj lokaciji, DVB-T1 sam imao bez problema ali to nema veze sa trenutnom situacijom.
 
@Boki78
Ako si imao DVB-T trebao bi bez problema da primaš i DVB-T2 jer je snaga emitovanja sa Avale povećana a po navodima ETV-a trebalo bi da radi i predajnik Stojičino brdo.

Što se cene tiče, ja u skorije vreme ne očekujem ozbiljniji pojeftinjenje, A pošto sam 2007 dao 100EUR za prvi settop box, pa prošle još 70 za drugi sa mpeg4 dekoderom, za sad ću sebe ograničiti od ekskluziviteta prijema digitalnog signala. :D
 
@Boki78

Ljudi sa drugih foruma su utvrdili da Stojčino brdo ne radi iako je ETV u zvaničnom saopštenju o početku rada mreže rekao da radi. U odgovorima na pitanja na svom sajtu potvrdili su da ipak ne radi.

Ako si imao DVB-T signal sa Avale imaćeš 100% i DVB-T2 signal. Inače, imaš isti problem kao i ja, želim da gledao Euro2012 u HD-u a SBB ne emituje RTS HD. Voleo bih da kupm neki STB ali tu postoje dva problema. Jedan je dostupnost a drugi je da RTS HD ume vrlo često da emituje u DD+ audio formatu koji mnogi jeftini STB-ovi koji dolaze do Srbije ne podržavaju.
 
na astri (19e) vec godinama ide free to air nemacki paket drzavnih kanala (ARD/ZDF) u HD, slika i ton savrseni. Utisak je kao da ste na stadionu.

Gledao sam tamo WC2010, sad cu i EC2012.

Investicija je minimalna za ono sto se dobija (100tinak eur za fiksni sistem satelitske kartice ili risivera i tanjira+konvertora).

Sve sto vam fakticki treba je montazno mesto sa koliko-toliko otvorenim pogledom na jug.
 
Stojčino brdo i Košutnjak ne rade, to je 100%. Ja sam pisao RTS-u da to objave, pošto su kao javni servis™ izneli u javnost i tu informaciju, ali oni ništa, kažu da je posao ETV-a, a ne njih! Što se tiče multipleksa sa Avale, tu bi prema listi trebao biti i RTV1 ( http://www.rra.org.rs/uploads/useruploads/PDF-VESTI/Tabela_Inicijalna_mreza.pdf ), opet ETV svaljuje posao na RRA.

Što se distribucije kanala, prema propisima dužnost svake televizijske stanice je da do mesta gde se formira multipleks, konkretno, na Košutnjak dovede studijski signal svojim linkovima (optika, relejne veze i sl). Kod nas se generalno neke stvari rade pogrešno. Sami enkoderi koji komprimuju signal i pripremaju za multipleks se trebaju nalaziti što bliže tv kući i onda se takav signal dotura gde se pakuje i kvalitet slike na na kraju bude dosta bolji. ETV praktikuje tako što pojedina tv stanica ima svoj enkoder kojim doprema svoj kanal, konkretno RTS ima link sa multipleksom u MPEG2 formatu koji se reenkodira i onda ubacuje u multipleks, a taj proces degradira kvalitet slike. Da ne pominjemo kada se u enkoder ubacuje analogni signal, pa još uhvaćen običnom antenom. Takav signal je zašumljen i zahteva ogroman bitrejt, a kvalitet slike je poprilično loš.
 
Imate opis nekog dvbT2 prijemnika u najnovijem svetu kompjutera.Kazu da im je super snimak,a kostao ih je 80eura.

Takodje pominju neki cutoff digitalnog signala koji otprilike znaci da jacina digitalnog signala preko 50% imas savrsenu sliku dok vec na 40% prakticno je nemas.

Dok kod analognog imas savrsenu sliku tek sa 90% prijema signala.
 
Александар":r371hitj je napisao(la):
Stojčino brdo i Košutnjak ne rade, to je 100%. Ja sam pisao RTS-u da to objave, pošto su kao javni servis™ izneli u javnost i tu informaciju, ali oni ništa, kažu da je posao ETV-a, a ne njih! Što se tiče multipleksa sa Avale, tu bi prema listi trebao biti i RTV1 ( http://www.rra.org.rs/uploads/useruploads/PDF-VESTI/Tabela_Inicijalna_mreza.pdf ), opet ETV svaljuje posao na RRA.

Što se distribucije kanala, prema propisima dužnost svake televizijske stanice je da do mesta gde se formira multipleks, konkretno, na Košutnjak dovede studijski signal svojim linkovima (optika, relejne veze i sl). Kod nas se generalno neke stvari rade pogrešno. Sami enkoderi koji komprimuju signal i pripremaju za multipleks se trebaju nalaziti što bliže tv kući i onda se takav signal dotura gde se pakuje i kvalitet slike na na kraju bude dosta bolji. ETV praktikuje tako što pojedina tv stanica ima svoj enkoder kojim doprema svoj kanal, konkretno RTS ima link sa multipleksom u MPEG2 formatu koji se reenkodira i onda ubacuje u multipleks, a taj proces degradira kvalitet slike. Da ne pominjemo kada se u enkoder ubacuje analogni signal, pa još uhvaćen običnom antenom. Takav signal je zašumljen i zahteva ogroman bitrejt, a kvalitet slike je poprilično loš.

Većina toga jeste tako , ali mi kao DVB entuzijasti moramo biti svesni da je ovo još uvek pilot program, tačnije eksperimentalno emitovanje.
ETV trenutno mnogo više zanima prostiranje signala sa određenih lokacija i njegovo variranje pod raznim uticajima nego sam sadržaj koji se emituje.
Ubeđen sam da će kada se pređe na DVB-T2 emitovanje kao jedini standard signal od izvora do ETV-a biti dopreman optikom u izvornom obliku, znači SDI ili HD-SDI.

Koliko god bili kritični prema emiteru (ili emiterima), u ovu situaciju su nas uvalili političari svojim bolesnim ambicijama da se odma ide na DVB-T2.
Gotovo cela predajnička mreža sa izuzetkom nekoliko manjih repetitora je DVB-T kompatibilna.
Ideja je bila da se ide na taj standard, ali bolesna politička "elita" pati od NAJ : NAJveći (most), NAJsavremeniji (tunel), NAJnoviji (standard DVB-T2)...
 
Kako sam načuo, DVB-T2 predajnik sa Avale efektivnom izračnom snagom (ERP) od 1kW, dok na primer RTS2 na 22k ili Avala na 28k emituju efektivnom snagom (ERP) od 1000kW. Pošto naše agincije pri dodeli analognih frekvencija pre par godina nisu razmišljali od digitalizaciji, planovi su da se sa Avale žrtvuje frekvencija RTS2 kanala i umesto nje pusti digitalni mux, a sve to pod uslovom da do početka sledeće godine bude dovoljan broj domaćinstava sa digitalnim prijemnicima :/ Ovo već liči da će rok opet biti pomeren, jer im je logika pogrešna. Pored toga što smo zemlja u kojoj su DVB-T2 prijemnici višestruko skuplji nego u nekim inostranim zemljama i pored toga što se distributerima tv aparata dozvoljava uvoz DVB-T1 modela televizora koji se opciono proizvode i sa T2 tjunerima, zbog veće zarade, oni čak i one retke korisnike, koji će potencijalno imati ili imaju kompatibilne aparate onemogućuju da gledaju program.
 
Promene tehnologija su bolne i traju.
Međutim, brže su i bezbolnije nego pre desetak i više godina.
Dakle, izbor novije i naprednije tehnologije nije sama po sebi greška.

(nisam shvatio šta su političari tačno skrivili pa zbog toga emiteri signal do predajnika ne dopremaju optikom)
 
Nazalost nama stvarno nije trebao ovaj DVBT2 standard pogotovu jer tog dekodera nema ni u jednom televizoru koji kosta ispod 100 000 dinara,a vala ni u ovim luksuznijim.

Opet nasa pamet,sa magarca na trkackog konja umesto da to ide postepeno i bezbolno.
 
Znaš kako, prelazak sa analognog na digitalni signal je nagli i jednom mora da se desi.

Prelazak na T1 pa onda postepeni prelaz na T2 je skuplji nego odmah na T2.

Sve u svemu ja imam drugačije mišljenje od tebe i mislim da se ne približavamo po tom pitanju :)
 
Најгорe ће да прођу најсиромашнији. Богатији, којима куповина Т2 тјунера не би била проблем, имају кавловску/IPTV/TotalTV, па их се ова промена не тиче.
 
Pre 3 dana sam dobio isti risiver koji je korisnik Aleksandar jako lepo opisao na forumu, Alba STB300HD. Meni je risiver stigao iz U.K. i platio sam ga sa poštarinom 40€.Takođe da pomenem jednu veoma bitnu stvar, živim u Pančevu,udaljen sam 23km vazdušnim putem od Avale ali nemam ni jednu prepreku, jačina signala mi je oko 90-95% a kvalitet signala mi varira od 09-25%, nemam seckanja i drugih smetnji na slici, mada ne znam zašto je ovoliko velika razlika između ova dva parametra. Ovo sam napisao čisto da bi ljudi koji žele da kupe neki risiver radi gledanja programa putem DVB-T2 signala imali neku informaciju o dometu.

Mogu da se složim da je slika stvarno ok na većini programa za SD kvalitet a da je RTS HD odličan, naravno kada se prenose sportski događaji u HD kvalitetu. Ipak kako su mnogi i rekli ovo je najzanimljivije korisnicima koji nemaju IPTV, kablovsku ili satelitsku, dok ostali nemaju potrebe da razmišljaju o DVB-T2 signalu jer kvalitet nije ništa bolji od onog koji im obezbeđuju njihovi provajderi. Opet znam da ima ljudi koji su zainteresovani kao i ja da gledaju Evropsko prvenstvo u fudbalu u HD rezoluciji kao i Olimpijske igre, onda je ova investicija opravdana svakome koji to želi.

Na kraju da kažem jednu bitnu stvar u vezi ovog modela risivera, naime ima aktiviranu neku varijantu energy saver-a i sam se gasi posle tačno 180 minuta ukoliko je ostao upaljen a nije bio korišćen. Čisto da znate da nije neki problem u pitanju, na žalost ova opcija se ne može onemogučiti u osnovnom meniju a mi nemamo pristup naprednom meniju. Doduše ovo je možda slučaj samo sa mojim risiverom, Aleksandar je rekao da će testirati svoj kada bude mogao pa ćemo videti i kako se njegov ponaša posle 3 sata neaktivnosti.
 
boki78":6n14j6nh je napisao(la):
Aleksandar je rekao da će testirati svoj kada bude mogao pa ćemo videti i kako se njegov ponaša posle 3 sata neaktivnosti.

I moj se isto isključuje. Što se skale signala, ona je relativna i generalno ne mora ništa da znači drugim korisnicima.
 
Juče je proradila proširena DVB-T2 mreža, tako da je najveći deo teritorije pokriven digitalnim signalom. Poređenja radi sa Avale je do pre dva dana emitovano 5kW ERP-a, od juče je pušten predajnik snage 100kW ERP-a

Spisak predajnika u Srbiji
1. Avala, kanal 28
2. Beograd – Stojčino Brdo, kanal 28
3. Crveni čot, kanal 30
4. Tupižnica, kanal 31
5. Crni vrh – Pirot, kanal 31
6. Beograd – Kanarevo Brdo, kanal 32
7. Maljen – Valjevo, kanal 32
8. Goč, kanal 33
9. Jastrebac, kanal 33
10. Niš – Gorica, kanal 33
11. Nova Varoš – Cvetnjak, kanal 34
12. Crni vrh – Jagodina, kanal 38
13. Prijepolje – Koševine, kanal 42
14. Kopaonik – Gobelja, kanal 46
15. Gučevo, kanal 52
16. Beograd – Krnjača, kanal 54
17. Bajina Bašta – Tara Osluša, kanal 56
18. Ovčar, kanal 56
19. Arilje – Klik, kanal 56
20. Ivanjica – Božac, kanal 56
21. Besna kobila, kanal 59
22. Tornik, kanal 59
23. Crveno selo – Subotica, kanal 47
24. Vršački breg, kanal 54
25. Gradac – Raška, kanal 47
26. Šutenovačko brdo – Novi Pazar, kanal 64
27. Priboj – Bić, kanal 66
28. Valjevo – Pećina 42
29. Užice – Zabučje, kanal 57

Narednih nedelja, biće osposobljene za digitalno emitovanje i sledeće emisione stanice:

1. Kikinda, kanal 67
2. Rudnik – Veliki šturac, kanal 60
3. Vranje – Sveti Ilija, kanal 59
4. Prijepolje – Srijeteži, kanal 42
5. Kragujevac, kanal 41
6. Sjenica – Radišića brdo, kanal 34
http://etv.rs/prosirenje-inicijalne-mreze

Lokacije
7nyy.jpg

Snage predajnika i usmerenje
g0la.png

Preneto sa http://www.rtvforum.net/

Paket programa (sa Avale ne ide samo RTV2 i BelleAmie)
programi.jpg


Pohvalno je i to što je RTS počeo da pušta i serije u pravom HD-u na svom kanalu, pored sportskih prenosa.
Prenosi.jpg

http://www.rts.rs/page/rts/ci/Digitaliz ... D0%B8.html
 
vucko":k17mq9xy je napisao(la):
Nazalost nama stvarno nije trebao ovaj DVBT2 standard pogotovu jer tog dekodera nema ni u jednom televizoru koji kosta ispod 100 000 dinara,a vala ni u ovim luksuznijim.

Totalno netačno. Imas 32-jke (LG/Samsung) od 40 000 dinara koje podržavaju T2. Srednja i viša klasa modela skoro svi već nekoliko godina imaju MPEG4/T2. Ja imam u jednoj sobi neki Samsung sa kao nekim Internet widgetima iz 2008. godine i podrava T2/MPEG4. Skoro sam pazario LG 60-icu i Samsung 46-icu, a nisam ni obraćao pažnju da li podrzavaju T2 i podravaju, naravno.

Razne LCD kante koje se prodaju po Tempu na čekove naravno ne podržavaju. Imaš gomilu tih krševa koji ne podržavaju nikakav DVB signal, samo analogni...

Uostalom, nije toliko ni vazno - bitnije da TV podraža DVB-C, pa ce ti kablovski operater pustiti signal u odgovarajućem formatu (SD i HD), a ne moras ni da koristis dodatni STB i daljinac - koristis interfejs iz TV-a i njegov daljinski. Kod mene tako rade i HD kanali (strani/domaći) i svi ovi SD koje kablovska emituje u DVB formatu sa sve EPG-om.

vucko":k17mq9xy je napisao(la):
Opet nasa pamet,sa magarca na trkackog konja umesto da to ide postepeno i bezbolno.

Hm, ne znam gde je logika prelaziti danas na standard koji je već zastareo, da bi onda za par godina ponovo prelazili na novi, jer će neko u EU da izmisli da sada svi, kao sto su morali na T1, moraju da pređu na T2.
 
Inače kvalitet slike na RTS HD-u je uglavnom užasno loš i obično nije u 16:9 formatu (OK, eksperimentalno emitovanje). Neko je spomenuo ove nemačke ZDF i ARD - oni imaju sjajnu sliku, nije loš ni RT HD ili Arena Sport paketi.

Na RTS HD je bila fenomenalna slika kada su emitovali seriju "Ravna Gora" - verovatno je snimano nekom novom opremom. Doduše bila je malo tamnija slika, ali ne znam da li je to zato što je tako snimano ili do RTS-a.
 
RTS ne emituje sve sadržaje u HD-u, samo ove gore iz liste, ostalo je reemitovanje RTS1 (kada nema logoa ide HD).
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0dq5VJD59m0[/youtube]

Uzgred, iako imate DVB-C to ne važi za većinu kablovskih operatera u Srbiji koji vas primoravaju da uzmete njihov prijemnik.
Erysimum Cheiri":3lm47jqp je napisao(la):
Totalno netačno. Imas 32-jke (LG/Samsung) od 40 000 dinara koje podržavaju T2. Srednja i viša klasa modela skoro svi već nekoliko godina imaju MPEG4/T2. Ja imam u jednoj sobi neki Samsung sa kao nekim Internet widgetima iz 2008. godine i podrava T2/MPEG4. Skoro sam pazario LG 60-icu i Samsung 46-icu, a nisam ni obraćao pažnju da li podrzavaju T2 i podravaju, naravno.

Kako si tako siguran da podrzavaju T2? Jesi li skenirao kanale? Koliko je meni poznato ponuda TV-a je još uvek štura.

btw. ne postoji T2/MPEG2 niti bar dosad T2, a da nije HD prijemnik.
 
Evo trenutno na RTS HD šta ide. Malo ga je yt procesirao, ali nema veze.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BhU3WSi1Grg[/youtube]
 
Aleksandre, potpuno si u pravu. Iznosi se dosta informacija koje su netacne, sto zbog neznanja, sto zbog zlonamernosti uvoznika.
Cak ni oznaka na vasem TV uredjaju da je mpeg4 ne znaci da je on T2!
Trgovci vam nece dati ove informacije jer ih naprosto ni sami nisu naucili, sto je svakako za osudu.
Takodje, to sto je vas TV opremljen sa DVB-C prijemnikom (tuner) nista vam ne znaci jer vam koliko je meni poznato ni jedan kablovski operater nece ponuditi da umesto njihovog risivera (D3 ili slicno) ubacite njihovu karticu u CI slot.
Takodje, ljudi bi trebalo da znaju da time sto im je slika 16:9 to ne znaci da imaju HD prijem, kao i to da ukoliko prijemnik svog kablovakog operatera ili IPTV-a vezu SCART kablom od glednja u HD rezoluciji nema nista.

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
AVcom ima u ponudi karticu ali samo za zakljucane (doplatne) kanale.
 
Александар":13as3tnp je napisao(la):
RTS ne emituje sve sadržaje u HD-u, samo ove gore iz liste, ostalo je reemitovanje RTS1 (kada nema logoa ide HD).
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0dq5VJD59m0[/youtube]

Uzgred, iako imate DVB-C to ne važi za većinu kablovskih operatera u Srbiji koji vas primoravaju da uzmete njihov prijemnik.
Erysimum Cheiri":13as3tnp je napisao(la):
Totalno netačno. Imas 32-jke (LG/Samsung) od 40 000 dinara koje podržavaju T2. Srednja i viša klasa modela skoro svi već nekoliko godina imaju MPEG4/T2. Ja imam u jednoj sobi neki Samsung sa kao nekim Internet widgetima iz 2008. godine i podrava T2/MPEG4. Skoro sam pazario LG 60-icu i Samsung 46-icu, a nisam ni obraćao pažnju da li podrzavaju T2 i podravaju, naravno.

Kako si tako siguran da podrzavaju T2? Jesi li skenirao kanale? Koliko je meni poznato ponuda TV-a je još uvek štura.

btw. ne postoji T2/MPEG2 niti bar dosad T2, a da nije HD prijemnik.

Nisam spominjao nikakav MPEG2... Da skenirao sam kanale, a i piše u specifikaciji i na samom okviru ekrana i u pratećoj dokumentaciji. Ne znam tačnu oznaku. Druga dva TV-a koja imam su 60LA860V i UE46F6400, oba podržavaju.
 
laki72":3fkjp4jf je napisao(la):
Takodje, to sto je vas TV opremljen sa DVB-C prijemnikom (tuner) nista vam ne znaci jer vam koliko je meni poznato ni jedan kablovski operater nece ponuditi da umesto njihovog risivera (D3 ili slicno) ubacite njihovu karticu u CI slot.

Radijus Vektor (ne znam za druge, pričam iz iskustva) - možeš da biraš da li hoćes risiver+karticu ili samo karticu. Svaka dodatna kartica se plaća nešto tipa 500 dinara mesečno. Mislim, imam to kod kuće na tri televizora (nemam nijedan risiver) i radi za sve kanale tj. za tzv. osnovni paket i one dodatne zaključane kanale (npr. Arena Sport 1/2/3/4 SD/HD, HBO, HBO Comedy, Discovery HD, Travel HD itd...). Nemam uopšte analogne kanale memorisane u TV-u.

Ako gledaš samo osnovni paket ne treba ti nikakva kartica ili risiver i imaš ga u analognoj i digitalnoj tehnici, pa memorišeš u TV-u šta ti više odgovara. Naravno, DTV ima Program Guide i slika je upeglanija iako je to i dalje analog -> digital konverzija za većinu kanala iz osnovnog paketa.

Kapiram da ovaj analogni osnovni paket emituju zajedno sa digitalnim zbog ljudi koji nemaju DVB-C prijemnike.
 
Erysimum Cheiri":2jmu6iv6 je napisao(la):
Druga dva TV-a koja imam su 60LA860V i UE46F6400, oba podržavaju.

60LA860V je 317.999 rsd, bilo bi stvarno sramota da ne podržava T2 za taj novac.
Za UE46F6400 stoji da nema T2 tjuner, već samo dvb-t
http://www.tehnomanija.rs/lcd-i-led--te ... f6400.html

Erysimum Cheiri":2jmu6iv6 je napisao(la):
Radijus Vektor (ne znam za druge, pričam iz iskustva) - možeš da biraš da li hoćes risiver+karticu ili samo karticu.

U tome je stvar, RV je mali operater u odnosu na ostale. Kod IKOMa je isto moguće koristiti DVB-C ugrađeni tjuner.

Erysimum Cheiri":2jmu6iv6 je napisao(la):
slika je upeglanija iako je to i dalje analog -> digital konverzija za većinu kanala iz osnovnog paketa.

Ne bih se složio, većina ima čitav lanac digitalizovan.
 
Vrh