Šta je novo?

Славија - Краља Милана - Теразије

Tačno. I onda je trebalo da se umešaju kockaste žute glave iz Starog dvora i da Jadran, Kozaru, Zvezdu, Kosmaj i 20. oktobar sačuvaju. Mislim, i Sava centar je pravio gubitke, i pozorišta su na budžetu... Kao da su to ne znam kakve pare.

Sve računam, nikad nije kasno, mada su sad glave još kockastije...
 
Ljudi traže nerealne cene zakupa. Ja sam imao slučaj gde je lokal u kome sam bio vraćen restitucijom gde mi je čovek digao kiriju pet puta u odnosu na poslovni prostor koji je tad pripadao opštini. Za 30 kvadrata-1000e + 20% porez na lokal. Plus lokal star 50 godina.

Pa to je njegova stvar zar ne?
Jeste ostali u lokalu?

Tržište će to lepo da reguliše, da ga nagradi ako je bio opravdano alav ili da ga opauči ako niie! Ako je još većina prazna i to potraje, to dalje smanjuje atraktivnost i cenu.

U vezi teme, činjenica je da ne pamtim kad sam poslednji put tu prošao peške (doduše i prevozom sad kad razmislim), a šteta, prelep potez. Manje vremena, ljudi se više koncentrišu na Kališ, Knez.
 
Pa to je njegova stvar zar ne?
Jeste ostali u lokalu?

Tržište će to lepo da reguliše, da ga nagradi ako je bio opravdano alav ili da ga opauči ako niie! Ako je još većina prazna i to potraje, to dalje smanjuje atraktivnost i cenu.

U vezi teme, činjenica je da ne pamtim kad sam poslednji put tu prošao peške (doduše i prevozom sad kad razmislim), a šteta, prelep potez. Manje vremena, ljudi se više koncentrišu na Kališ, Knez.
Pa hoće, zato stoji stotine lokala prazno po celom širem centru :) Nisam ja rekao ništa, istu kvadraturu sam našao za 430e 400m dalje :)
 
E, da dodam da je likvidacija bioskopa najveći udar na centar Beograda svih vremena. Bilo bi krajnje poželjno da se otvori jedan multipleks sa 10 sala u Mitićevoj rupi ili na placu prekoputa Beogradske, i, naravno, da se vrate Kozara i 20. oktobar.

Pitanje je, međutim, šta sa delom Kralja Milana oko dvorova, koji je izuzetno mrtav. Pa, da se političari iz dvorova isele, i da se dvorovima dá javna namena.

Pitanje je da li bi bioskopi opstali i nezavisno od muljatorske privatizacije. Nažalost "single screen" dvorane se katanče širom sveta. U jednom Njujorku je primera radi poslednji "single screen" bioskop spasen tako što ga je zakupio Netfliks da tamo prikazuje svoje filmove.

U Zagrebu je slična situacija kao u Beogradu, a nisu imali Dinkića. Kultni kino Europa je zatvoren 2019, a sada su jedini "nemultipleksi" ArtKino u Kulturno-informativnom centru (nešto kao KCB) i Tuškanac (to je nešto kao Kinoteka).

Kozara bi eventualno mogla da se oživi ako se preradi u multipleks po ugledu na novosadsku Arenu. Nažalost, njena velika dvorana - inače moj omiljeni bioskop iz klinačkih dana - je danas izuzetno nerentabilna.

I saglasan sam sa tobom za Slaviju. Izgradnja novih sadržaja, za koje ima i te kako prostora, bi svakako oživela i "štraftu" Terazije - Slavija. Ima tu još faktora - već pomenuto otvaranje tržnih centara, ali i "reorganizacija" centra kroz širenje pešačke zone, restitucija, neadekvatni i mali lokali koji su često teški za adaptaciju zbog strožih uslova itd.

Robne kuće Beogad su takođe jedna od crnjih rupa centra grada.
 
Pa hoće, zato stoji stotine lokala prazno po celom širem centru :) Nisam ja rekao ništa, istu kvadraturu sam našao za 430e 400m dalje :)

Pa eto vidiš kako se regulisalo tržišno. Znači došli smo do toga da nije realno da bude 5x manja cena kako si pričao, nego recimo 2, 3 puta manja, tj ti plaćaš više nego duplo sad jer ti odgovara, a on je zbog svoje alavosti ostao kratak za prihod neki mesec dok ne dođe do prave cene, koja će opet biti veća nego da je nastavio sa cenama po kojima je izdavala država/grad. Prazni lokali su dobar pokazatelj da cena mora dole, a smanjuju atraktivnost lokacije.
 
Муљаторе који су разграбили локале на кључнум локацијама баш брига да спуштају цену. Зато имамо живље локале по споредним улицама а мртву главну штрафту.
И свакако треба дворове ослободити административне функције и предати установама културе.
 
Muljator u ovom slučaju je očigledno tip koji je morao da dokazuje da je to bilo njegovo i pre 80 godina! U suprotnom bi mu to ova banda oduzela, da je bilo i najmanje začkoljice. Njegovo je da odluči šta će i kako, može i da ga ne izdaje. Za druge vlasnike ne znam.
 
Ja lično, radije bih i zapuštene lokale, nego kafiće, sa sve baštama i gubitkom trotoara. Isto se odnosi i na poslastičarnice, jer sam primetio da su na Bulevaru počele i one da dobijaju bašte. Ako bi bila suvenirnica, to bi bilo OK.

Prazan lokal je najgora moguća varijanta. Ruži grad, ne održava se, u praznom lokalu nema posla niti porez na dobit ili pdv od prodaje makijata/knjiga/garderobe/itd. Bolje i kafić ili restoran nego da stoji prazno i išarano - bolje finansijski i lepše na oko.
 
Lepota je u oku posmatrača iliti o ukusima ne vredi raspravljati.
 
Ne mora svaki restoran, kafić, pub da uključuje baštu. Bašte ovakve kakve jesu su krivica gradske uprave.
 
Ne mora, ali 80% njih grabi sve što može. Evo jednog primera koji sam kačio ne tako davno:
_img_000000_000000-jpg.119729

Mislim da se ovo njesra i dalje ne koristi (jer je taj Irish pub odavno prop'o) ali eto, to nije sprečilo vlasnike da uzurpiraju tu javnu površinu i izgrade svoj tor koji će da ometa pešake i ruži ulicu. Mogu da okačim još takvih primera, pošto ih je pun grad.

A onda se posle neiskusni i neupućeni ovde isčuđavaju što su ljudi skeptični prema ugostiteljima i što uvek gledaju pesimisitično na otvaranje takvih objekata. Pa iz iskustava jarani moji, iz iskustva. Jasno je meni da neko ko kurblom nikad nije mrdnuo za svoju zajednicu, i ko nije proveo 5 godina neprospavanih noći zbog raznog bahatog taloga koji po Beogradu pravi mini Bangkoke, Budve i Las Vegase, ne može da razume tako nešto. Štaviše, i bolje da ne dođu u situaciju da razumeju. Iako je to sve teže, jer pola Beograda muku muči sa takvim bahatim otpadima i gde god se čovek skloni, nije siguran od bahatog taloga. Ali eto, ima klinčadije koja bolje zna nego oni sami šta je i kako je u Beogradu. Zna bolje od mene kako je u centru, zna bolje od Soleta kako je u otvorenim blokovima, verovatno zna bolje i od Myah-a koliko je jaka muzika iz restorana-pivnice, verovatno znaju bolje od stanara Cetinjske šta se tamo dešava, i tako dalje i tako dalje... Sve znaju lebac mu poljubim.

Još samo ostaje da ih odvedem kod moje mame pa da i njoj održe predavanja o tome kako se živelo nekada, i koliko je unapređenja i stanova ona dobila jer je bila član partije (naravno, nije bila, ali nam veze, jer ovi su ubeđeni da jeste, i nema tu šta da se polemiše). A onda možemo i do dede na groblju, da i njemu ispredaju lekciju koliko je tek on unapređenja i stanova pograbio za sebe nakon angažovanja u ratu. A onda mogu malo da mu ispredaju i o životu u vreme Kraljevine, i kako je tada sve bilo drukčije i celo društvo cakum pakum. Pošto vidim da prosto pucaju od znanja. Al uglavnom teorijskog. Pošto nikad i ni za šta kurblom nisu mrdnuli.
 
Poslednja izmena:
Tačno htedoh da te pitam da nisi u Cetinjskoj posle onih 5 neprospavanih godina, posle sam reče. :)

...ili to ili Savamala, ali prvo mi je bio pik. :)
 
Ja mislim da nisam. Ali ne znam, ako ovi mladi stručnjaci kažu da jesam... paaa ko sam onda ja da proitvurečim. 🤷‍♂️
 
Све ово је до тога шта држава допушта а шта не. Овде имамо примере да се допуштају запуштени празни локали који руже град, као и да се допушта претерано заузеће тротоара од стране башта кафића. Можда сам прегрубо оценио некога ко је повратио реституцијом локал као муљатора, али није да нема таквих случајева, нису ни то све невинашца. Нпр. последња содаџијска радња је затворена због рестируције.
 
Mada mi je opet žao, imam simpatije prema starim zanatima, i objektima tog tipa, to je opet do vlasnika, ima čovek druge ideje, neko je koristio njegivo za Dž 80 god.

Mislim ne sumnjam da ima gomila muljatora, pa centralna zemunska ulica verujem da je prikično dobar primer, posle ekipe koja je vodila munze '90-ih, pa nadalje...
 
Ne mora svaki restoran, kafić, pub da uključuje baštu. Bašte ovakve kakve jesu su krivica gradske uprave.
I šta je konkretno urađeno po tom pitanju, da se sistemski to promeni, od strane građanstva? Apsolutno ništa, zato što preko 90% građanstva balavi na bašte kafića i diže ih na nivo fetišizma.
 
Pa eto vidiš kako se regulisalo tržišno. Znači došli smo do toga da nije realno da bude 5x manja cena kako si pričao, nego recimo 2, 3 puta manja, tj ti plaćaš više nego duplo sad jer ti odgovara, a on je zbog svoje alavosti ostao kratak za prihod neki mesec dok ne dođe do prave cene, koja će opet biti veća nego da je nastavio sa cenama po kojima je izdavala država/grad. Prazni lokali su dobar pokazatelj da cena mora dole, a smanjuju atraktivnost lokacije.
Ja sam rekao samo da mi je podigao 5 puta u odnosu na onu cenu koju sam do tada plaćao na toj lokaciji. Da mi je tražio duplo para pristao bih ali 5 puta je malo previše :)
 
I šta je konkretno urađeno po tom pitanju, da se sistemski to promeni, od strane građanstva? Apsolutno ništa, zato što preko 90% građanstva balavi na bašte kafića i diže ih na nivo fetišizma.
Moja je pretpostavka da su bašte kafića toliko popularne iz razloga što je pušenje još uvek dozvoljeno, pa svako logično bira da sedne tamo gde neće da se usmrdi.

Čak i najbolji kafići, samo zbog činjenice da dozvoljavaju pušenje, unutra mirišu na onu odvratnu mešavinu katrana i memle. Zabranimo pušenje u zatvorenom prostoru i rešen problem :)
 
Možeš ti da zabraniš pušenje, al' problem teško da ćeš da rešiš, zato što gomila njih sedi bez cigare. Moja pretpostavka je da bi više ljudi "oterao" ako bi wi - fi isključio.
 
Razumeš li šta sam napisao?

Gosti kafića biraju da sede u provetrenom prostoru i izbegavaju zadimljen smrdljiv zatvoren prostor. Verujem da je ova činjenica vremenom dovela do sve veće ponude bašti i preferencije stanovništva da sednu u baštu, ako imaju izbor.

To nema veze sa tim da li su sami gosti pušači ili ne. Niti ima veze sa tim da li u datom trenutku ijedan gost kafića puši - zatvoren prostor ima taj drevni nataloženi smrad koji će tvoja odeća upiti za 2 minuta
 
Ja не верујем да има толико везе са ценама локала. И у онима који су зузети налазе се неугледни локали, типа продаја маски за мобилне телефоне. Изгледа да сам стари центар града губи престиж и пропада. Не знам шта урадити по том питању.
 
Ljudi ne čitaju i ne prate vesti. Bašte u Beogradu su 2021. dodatno buknule (u odnosu na period pre 2020) zato što je u periodu postepenih ublažavanja Kovid mera ugostiteljima dato da rade pod određenim uslovima, da imaju toliko i toliko kvadrata po gostu. Onda su mnogi od njih pohrlili i pootvarali bašte koje nikad neće ni koristiti, da bi umesto npr. 10 mogli da prime 40 gostiju. U međuvremenu su sve Kovid mere obustavljene, ali su izdžigljale bašte ostale. Kao što se npr desilo sa sklepotinom ipred Irish puba u Kneza Miloša.

Inače, te usrane bašte kafića su često neke od ekološki najneodgovornijih tvorevina. Pošto recimo leti troše enormne količine vode i struje da vodenim prskalicama hlade, a zimi da greju uz pomoć onih blesavih grejalica. Ironično, ovi neki kokodači s ove teme su više puta kritikovali običnog čoveka što živi danas kako živi, a recimo nikad nisam video da su ijednu reč kritike napisali prema desetinama kafića koji na 40 stepeni žderu struju i vodu da bi hladili goste, ili zimi žderu struju da bi ih grejali napolju.

P.S.
Za vreme omraženog im socijalizma, nisu se traćile struja i voda na lađenje spoljašnjosti leti, niti struja i goriva na grejanje spoljašnjosti zimi. :)
 
30+ godina od narečenog socijalizma, čitava planeta se izmenila do potpune neprepoznatljivosti - reći kako to je bilo drugo vreme, je žešći eufemizam...
 
Poslednja izmena:
Vrh