Nisam znao u koju drugu temu da stavim ovo. Zgrada nema svoju temu, a sve druge vezane za nju su odavno neaktivne, pa da ih ne vadim iz naftalina, evo ovde:
PRVA PAMETNA ZGRADA IZ 1974. "Beograđanka" je simbol Beograda koja i dan danas krije MNOGE TAJNE
Ana Ristović | 18. 11. 2017 - 20:40h
Visoka 101 metar, sa 23 sprata i preko četiri decenije postojanja iza sebe, Palata Beograd, popularna “Beograđanka”, i dan-danas jedan je od najprepoznatljivijih simbola glavnog grada.
Sada već davne 1974. godine, “Beograđanka” je po izgradnji bila najviša zgrada na Balkanu.
- Bio je to projekat čuvenog arhitekte Branka Pešića, koji je, ako se dobro sećam, 1961. odneo prvu nagradu na konkursu za najbolji idejni projekat. Sa gradnjom se počelo krajem šezdesetih, a do potpunog zavšetka radova Beograđani su čekali pet godina – priča upravnik Palate Beograd, Bojan Grbović.
Upravnik Bojan Grbović ispred svoje druge kuće
Toliki period čini se i kratak, imajući u vidu da je sugrađanima iznedrio pravi mali civilizacijski šok. Sa vidikovcem na 22. spratu sa kojeg se pružao do tada neviđen pogled na glavni grad SFR Jugoslavije, dnevno je umela da ugosti hiljade i hiljade posetilaca.
- U to vreme ona je bila tehnološko čudo. U nekim aspektima “Beograđanka” je to i danas. S pravom se može reći da je modernija od mnogih zgrada koje trenutno niču. Razumljivo, budući da je ideja tadašnje vlasti bila da pored Palate “Albanija” i hotela „Moskva“ Beograd dobije svoj treći simbol, ovog puta moderniji– objašnjava Grbović.
Ona je decenijama bila ispred svog vremena.
- Tada, sedamdesetih godina, bila su primenjena neka rešenja za koja smo mi čuli tek nedavno, te možemo reći da je ona bila preteča današnjih inteligentnih zgrada. Još kada je izgrađena postojao je kompjuterski program koji je vodio računa o automatici svih parametara zgrade - hlađenju, grejanju, prozorima. Taj sistem zavisno od jačine vetra ili sunčevih zraka i danas spušta roletne na nekoj strani zgrade.
Unutrašnjost zdanja nekada su krasila brojna umetnička dela, dodaje, pa između ostalih i slike Olje Ivanjicki, dok je u holu prizemlja bila postavljenja knjiga utisaka. Svoj potpis u njoj ostavile su brojne poznate ličnosti, umetnici, političari.
- Sećam se da sam jednom, listajući je, naleteo i na kratku poruku Josipa Broza Tita i posade „Apola 11“ u njoj. Svakako bi bilo zanimljivo otvoriti je i videti čije bismo još potpise pronašli – priča naš sagovornik.
Kako navodi, prvih godina “Beograđanka” je bila stecište svega nekoliko firmi.
- Njeni vlasnici oduvek su zajedno bili Grad Beograd, zadužen za kulu i robna kuća, koja ima svoje prostorije na nižim spratovima. Firme su zauzimale po tri, četiri sprata, a vremenom se to promenilo, sale su pregrađivane, pa je prostor „iscepkan“.
Danas je najveći zakupac zgrade Agencija za restituciju, a tu je i Agencija za jonizujuća zračenja, “Putevi Beograd”, Organizacija proizvođača fonograma Srbije. I naravno, ono za šta je većina Beograđana i vezuje - Studio B.
- Radio i televizijska stanica je deo tradicije zgrade, a ljudi poput Duška Radovića i Đoke Vještice neke su od legendi ne samo Studija B i “Beograđanke”, već i celog ovog grada. Naravno i robna kuća takođe je sinonim za Palatu Beograd. Zapravo, kada se ranije pričalo da se ide do “Beograđanke” mislilo se na robnu kuću, ne na samu zgradu.
Liftom do vrha za samo 30 sekundi
Kako smo se uverili na licu mesta, za vožnju liftom do 23. sprata potrebno je manje od pola minuta.
- Pre desetak godina promenjena su sva četiri lifta koja idu do vrha zgrade, a kreću se brzinom od 4,2 metra u sekundi. To znači da su najbrži u Beogradu, za 0,1 metar brži nego oni na tornju na Avali – ističe upravnik.
Vidikovac već decenijama zatvoren
Popularni vidikovac zatvoren je za javnost osamdesetih godina, kada je Studio B zauzeo pretposlednji sprat.
- Turističke organizacije na listu atrakcija i dalje stavljaju taj vidikovac, tako da se neretko desi da dolaze stranci da pitaju da li mogu da se popnu. Pre dve godine je postojala ideja da se on vrati u funkciju, ali projekat nije realizovan. Iako sam Valjevac, vidikovac pamtim od detinjstva, kada sam kao dete sa osnovnom školom dolazio ovde tokom posete Beogradu – ističe Bojan.
http://www.blic.rs/vesti/beograd/prva-p ... je/eyr9s0e