Šta je novo?

Славија - Краља Милана - Теразије

Naravno da je to glavni razlog, ali gradnja u neposrednoj blizini stvara dodatni pritisak.
 
Iskreno mislim da nema veze da li će metro jednog dana biti tačan ili ne. Lično ne mislim da će većina ljudi koji mogu da iskeširaju stan ovde preferirati da koriste sopstveni auto negp li pouzdan metro. Jedino može da olakša oko ljudi koji radi u poslovnim prostorima. No, tu će (pretpostavljam) biti podzemna garaža, tako da ne mislim ni da će biti nekog mnogo haotičnog uticaja u odnosu na vreme kada su svi ti lokali radili tu i svi stanovnici prethodni stanovnici živeli. E sad, ne znam sa koje strane će biti ulaz u garažu, prema NB ili?
Džaba pouzdan metro od dve linije. Opet moraš ponekad da uđeš u tramvaj ili bus.
 
Трг Републике да се поравна и сруши све редом до Дома војске без милости и да Београд добије коначно један прави трг какав му недостаје,
а око Славије рушити страћаре, уџерице, паркинге, паркове и зидати у висину уз улицу.
 
Славија - Светозара Марковића


Сем у ужем центру, овакве зграде опстају у Паризу, Лондону, практично свуда. У Београду, на Бановом Брду и другде биле би сасвим добре.
Овде, више него чињеница да су на граници ужег центра, ствар је у лошем одржавању. У смислу испуњавања стандарда - да имају све обновљено, уграђен лифт и сву другу опрему, станове као у новим, скупим зградама, сумњам да би станари пристали да их продају.

Зашто све то немају је до државе, закона, општег материјалног, културног и других стандарда.
Тако, у овом времену и текућој фази развоја Србије, ово решење и начин су, на жалост, једини могући у највећем броју случајева. Тако је и с БнВ, Дистриктом Ка, и широм града и земље.


















































И ова зграда је имала подрум:


Висина порушених зграда - гледано према новој - није била мала:


 
Poslednja izmena:
Za fudbalere važi uvreženo mišljenje da nisu najpametniji, al Deki nije retard...
Pitanje je kako će on proći sa projektom sada kad cene nekretnina svuda padaju, probleme koje ima okolo, lično mislim da je preambiciozno kao investitor ušao u ovaj projekat, pogotovo sto je pregovarao prošle godine kada su cene bile na max…Info je od stanara da ne bude zabune. Videćemo uskoro ko je tu dobro prošao i šta je ko dobio.
 
Значи ова Врачаруша остаје у сендвичу Декијевог комплекса?
 
Trebalo je više zgrada da ostane, ali su se stanari bunili da će im upropastiti stanove i zgrade, da ništa neće vredeti pa su se na kraju dogovorili. Za tu zaista, ne znam. Drugo velika je pa to se valjda i ne isplati:)
 
Sad dođosmo i do faking metroa - joj, urbanisti 'pristojne i građanske Srbije' (koja ovom prilikom, prestravljena i ganuta rušenjem šupa pokazuje da u biti to nije, nego jedna duhovna građevina nalik na straćaru), pa baš kad metroa nema, ima smisla što više graditi u centru, a što manje u širinu...

Saberite se, ljudi. Let go. Velike su vrućine.
 
Da se samocitiram:



Zato što je neko smislio da takvo mesto bude luks i da na tu foru hvata. A hvala bogu ima sasvim dovoljno "mladih majmuna" koji padaju na foru sa bananama. Odnosno, prevedeno na prost jezik, neko je pustio buvu da je Vračar elitni kraj i mesto idealno za život, kako ima morski šmek i šta sve ne, a u realnosti nemaju jednu krštenu ulicu koja je prilagođena XXI veku, osim Južnog bulevara jednim delom i jednim delom potez Slavija - Crveni krst, koji su na samom obodu naselja. Umesto toga imaju kanjonizaciju sokaka sa kojih jedino što nedostaje da bi morski šmek bio, osim mirisa morske vode, je razapinjanje kanapa za sušenje veša između dve višespratnice, širinom čitavog kolovoza. Za razliku od krajeva grada gde imamo gradnju sa zelenilom oko njega, ovde toga nema, ali zato imamo višu temperaturu leti u odnosu na krajeve koji su okruženi zelenilom. E da, i na Vračaru ti je sve u zoni pešačenja, jer gradski prevoz tu ne stanuje.

Meni nije potrebno da imam nekretninu ili da živim u nekom kraju grada samo zato što je neko to prozvao luks naseljem, nazvao ga nekim zelenim imenom ili ga smestio u neki kraj grada u neposrednoj blizini ili ga nazivao centrom. Ja živim u delu grada koje je okruženo zelenilom, i takvo okruženje mi prija. To je ono čime se rukovodim da li mi je nešto lično lux ili ne (šta prija mom senzibilitetu, a ne šta drugi kažu da prija mom senzibilitetu).​
Pa nema to veze. Luks je ono sto vecina percipira kao luks, a ne ono sto je stvarno bolje. Covek je bice emocija, ne logike. Imas i luj viton torbu koja nije nipocemu bolja od obicne vasarske torbe, pa se opet smatra luksom kod odredjene grupe ljudi.

Luks se ne meri samo sirinom ulica, nego kolicinom dostupnih sadrzaja, blizinom skola, restorana, trgovina, zabave, bioskopa, parkova. Po svemu tome lokacija na slaviji jeste prestizna.

@Bender Rodriguez Nazalost nemam toliko vremena da pravim ankete.
 
Poslednja izmena:
Kao neko ko je ziveo u neposrednoj blizina od rodjenja a i dan danas sam blizu i moram proci Slavijom minimum 2 do 10 puta dnevno mogu da kazem da mi je drago sto je taj ruzni blok sravnjen sa zemljom. Ako drzava i narod stavarno zele da ocuvaju arhitekturu to se ne radi praznom pricom. Donesite zakone da vlasnici moraju da odrzavaju nekratnine u protivnom ce biti oduzete i sredjene o trosku drzave. Onda prica ima smisla. A posto mi nismo narod koji nesto drzi do istorije, kulture i obrazovanja prica o ocuvanju tih gradjevina na Slaviji mi dodje smesna.
 
Opusti se, ovo je samo forum, nismo na SANU.
Aaaa pa da, to "ma samo opušteno" slušam već preko 30 godina. Zato i imamo najveću disfunkcionalnu favelu od grada u kojoj se prvo gradi i tovari pa se onda rešavaju infrastrukturni, saobraćajni, komunalni, pravni, energetski i drugi problemi. A trotoari i kolovozi služe kao parkinzi od silnih natrpanih ljudi i sadržaja i automobila. Sve zbog tih mantri i likova koji svemu pristupaju sa "ma samo opušteno" i drugih likova koji bi da nasele 2/3 Srbije u Beograd i izgrade svaki kvadrat prostora. Jer Srbija inače ima 300 miliona ljudi i svake godine dobije još 10 pa je imperativ da se što pre i što više izgradimo i pretvorimo u košnicu.


Napisao bih ti da ne zaboraviš i ti sam sledeći put kada te nešto u Beogradu ometa, frustrira, finansijski ošteti ili izbaci iz takta, da kažeš sebi isto to "ma samo opušteno" i primeniš istu tu Kumbaja Hakuna Matata verujem vlastima i institucijama mantru i zen filozofiju. Ali iskreno, ja mislim da ti i još neki ovde sa foruma ni ne živite u Beogradu. Jer inače ne biste imali takve nonšalantne stavove, a ne biste ni pisali neke stvari koje pišete.
 
Poslednja izmena:
Aaaa pa da, to "ma samo opušteno" slušam već preko 30 godina. Zato i imamo najveću disfunkcionalnu favelu od grada u kojoj se prvo gradi i tovari pa se onda rešavaju infrastrukturni, saobraćajni, komunalni, pravni, energetski i drugi problemi. A trotoari i kolovozi služe kao parkinzi od silnih natrpanih ljudi i sadržaja i automobila. Sve zbog tih mantri i likova koji svemu pristupaju sa "ma samo opušteno" i drugih likova koji bi da nasele 2/3 Srbije u Beograd i izgrade svaki kvadrat prostora. Jer Srbija inače ima 300 miliona ljudi i svake godine dobije još 10...


Napisao bih ti da ne zaboraviš i ti sam sledeći put kada te nešto u Beogradu ometa, frustrira ili izbaci iz takta, da kažeš sebi isto to "ma samo opušteno" i primeniš istu tu Kumbaja Hakuna Matata verujem vlasti i institucijama mantru. Ali iskreno, ja mislim da ti i još neki ovde sa foruma ni ne živite u Beogradu. Jer inače ne biste imali takve nonšalantne stavove, a ne biste ni pisali neke stvari koje pišete.
Ja sam ziveo u Bg 10 godina, sada ne zivim, ali cu ziveti kad opremim stan.

Ali to nema veze sa tim da je na svakoj mogucoj lokaciji neko izrazio zelju da bude park. To je neozbiljno, pa cak i da ti koji to pricaju zive u BG, pa se smatraju kompetentnim samo zbog toga.

Inace svi tvoji problemi oko grada su ekranizovani. Vrazalic glumi Dejana Stankovica.
 
Imaš beše preko 30 godina, od toga si živeo 10 u Beogradu, a sada kada najviše komentarišeš taj Beograd i raspravljaš se sa drugima o njemu, čak ni ne živiš u njemu.

Ok.

Nemam više pitanja.
Naravno da raspravljam o necemu u cemu sam ziveo i u cemu cu uskoro ponovo ziveti. Ne kapiram kako me cinjenica da sam trenutno van grada diskvalifikuje sa foruma. To je kao kada ti pricas o bahatom parkiranju, a nikad nisi imao auto, i onda bih mogao da ti postavim nebulozno pitanje, kako kad nemas auto mozes da imas misljenje o necijem parkiranju i problemima sa parkiranjem. Ali bez obzira sto nemas auto, znas sta je pogresno, a sta ne. Tako da ne vidim poentu te opaske gde ja zivim, gde god da zivim vaze ista pravila i odnosi.

Moras da razumes da ti nisi ni po cemu privilegovaniji ili merodavniji na osnovu toga sto zivis na dorcolu.
 
Ja i drugi ovde komentarišemo situacije koje gledamo uživo svaki dan. Već decenijama. Kačimo ih ovde, prijavljujemo, živimo, borimo se s njima...
S druge strane, vas par na forumu komentariše grad koji ni ne vidite uživo, već samo sa slika i videa.

Toliko o tome.

Za kraj mogu samo da ti prijateljski poručim da jednog dana kada/ako budeš živeo u Beogradu, a neko te iznervira, ošteti ili ugrozi na bilo koji način, ne zaboravi da primeniš svoju filozofiju i mantru koju si ovde izrekao, i kažeš ''ma sam opušteno''. Ili ti za sebe misliš da ćeš biti iznad i izvan svega toga, da nećeš imati nikakvog kontakta sa bilo kojim od tih situacija u Beogradu. Samo što sam ja poprilično siguran da neće proći ni nedelju dana, a iskusićeš iste ove probleme, frustracije, brige i zamerke o kojima čitaš na drugim temama kada povremeno izađeš sa Cene nekretnina, i koje umanjuješ i ismevaš, jer se dešavaju drugima a ne tebi i jer ti je drago da čitaš o tuđim mukama i zamerkama. Ali prilično sam siguran da i tebe čeka sve to. Naravno, isto tako sam prilično siguran da i kada/ako ti se dese te stvari, ti to nikada nećeš obelodaniti na forumu, jer bi to onda potvrdilo šta sam napisao ovde, potvrdilo bi da si ti branio i pisao neke stvari koje nisi razumeo, a tebe bi dovelo na isti nivo i status kao i sve nas ostale koji živimo u ovom urnisanom pretrpanom i precenjenom brlogu od grada.
 
Ja i drugi ovde komentarišemo situacije koje gledamo uživo svaki dan. Već decenijama. Kačimo ih ovde, prijavljujemo, živimo, borimo se s njima...
S druge strane, vas par na forumu komentariše grad koji ni ne vidite uživo, već samo sa slika i videa.

Toliko o tome.

Za kraj mogu samo da ti prijateljski poručim da jednog dana kada/ako budeš živeo u Beogradu, a neko te iznervira, ošteti ili ugrozi na bilo koji način, ne zaboravi da primeniš svoju filozofiju i mantru koju si ovde izrekao, i kažeš ''ma sam opušteno''. Ili ti za sebe misliš da ćeš biti iznad i izvan svega toga, da nećeš imati nikakvog kontakta sa bilo kojim od tih situacija u Beogradu. Samo što sam ja poprilično siguran da neće proći ni nedelju dana, a iskusićeš iste ove probleme, frustracije, brige i zamerke o kojima čitaš na drugim temama kada povremeno izađeš sa Cene nekretnina, i koje umanjuješ i ismevaš, jer se dešavaju drugima a ne tebi i jer ti je drago da čitaš o tuđim mukama i zamerkama. Ali prilično sam siguran da i tebe čeka sve to. Naravno, isto tako sam prilično siguran da i kada/ako ti se dese te stvari, ti to nikada nećeš obelodaniti na forumu, jer bi to onda potvrdilo šta sam napisao ovde, potvrdilo bi da si ti branio i pisao neke stvari koje nisi razumeo, a tebe bi dovelo na isti nivo i status kao i sve nas ostale koji živimo u ovom urnisanom pretrpanom i precenjenom brlogu od grada.
Pa ja sada ne zivim na Marsu. Svi problemi koji postoje u Bg postoje u svakom manjem gradu. I svih sam svestan.
To da li pisem o njima, ne govori o tome da li sam ih svestan ili ne.
Licno me ne dotice u nekoj abnormalnoj meri koju ne mogu da tolerisem. Ne ocekujem da sve u zivotu bude idealno.

Sto se tice Bg infrastrukture, pa ja sam svestan problema i o tome sam i pisao i imam interes da se to sve uredi. Ali sta sada treba da secem vene jer se to ne desava. Grad mora da se gradi, pitanje je samo kako.
Ali izgradnja zgrada nema veze sa tim problemom, vec je problem u neobnavljanju infrastrukture koja to treba da podrzi.

Sto se tice konkretno ove zgrade, ne razumem sta je tacno problem.
To sto su poruseni istorijski objekti, to sto je bilo sta poruseno, to sto se bilo sta gradi ili to sto se gradi bas zgrada koja izgleda kao na renderu. Voleo bih to da shvatim, jer nema zgrade u BG koja nije bila kritikovana.

Sto se tice infrastrukture, imam osecaj da kriticarima nije stalo do poboljsanja bilo cega, vec da je kritika radi kritike na politickom nivou. Sada kada treba da se prosiruje tramvajski most, imamo otpor jer se ispostavlja da su te dve trake sasvim dovoljne. Dakle mislim da je kod mnogih zelja da se diskredituje vlast mnogo veca od zelje da se nesto unapredi. A samim tim kritike voljene time motivim nisu relevantne i objektivne.

Pa i da se odluci da na mestu ove zgrade naprave park, sta mislis koje bi misljenje isplivalo na povrsinu? Bilo bi prave park na najudarnijoj lokaciji, koliko bi se novca od poreza od stanova slilo u budzet, ali oni prave park pored postojeceg parka. I tako, imam osecaj da su ljudi jednostavno protiv, nije bitno zasto.
I neverovatan plus smop dobili time sto je ceo blok grupisan, i sto ce se graditi sve zajedno. Pa zar biste bili zadovoljniji da smo dobili klasicne zgradice uglavljene na stare parcele? Treba biti objektivan, ovo nije toliko lose.
 
[ceo tekst sam provukao kroz ChatGPT da vidimo kako ce on da mi sredi tekst :D ]

Ja i dalje ne verujem, totalno sam šokiran!

Biće super novi projekat i stvarno mi se sviđa, moram to da naglasim, ali stvarno, ljudi su srušili tri divne trospratnice, stvarno (dobro, ove dve su nekako slične, ali svaka je za sebe bila posebna), ali ova stambena zgrada – Beograd nema puno takvih, možda 20-ak, ne mogu da poverujem!

To nisu bile jednospratnice a ni dvospratnice, već su to bile prave trospratnice, ovo se stvarno nije dešavalo već duže vreme, do sada su rušene uglavnom manje kuće, jednospratnice, nisam ni mogao da zamislim da će neko da sruši ceo red međuratnih dvospratnica/trospratnica.

I onda, šou, sruše te prelepe stare zgrade, a onu novu rugobu ostave netaknutu, zaista ne razumem zašto nisu nju srušili, ovo je zaista ispalo kao cirkus.

Pre toga, tamo blizu – srušili su onu divnu malu zgradicu (baš je imala divne detalje, blizu Hrama, u ulici paralelnoj sa ulicom Svetog Save) i u Resavskoj, Misarskoj, sve je u haosu.

U Budimpešti, koja je zaista impozantna, čak i sada – vraćaju stare fasade, dok ovde kod nas ruše (hvala bogu da su makar staru poštu sačuvali).

Da li bih mogao da podnesem ovakvo rušenje? Možda bih, da su obnovili sve ostale fasade kako treba, kvalitetno, već su završili sa starom poštom, vratili su neke stare detalje na par zgrada (nemam reči), vratili su skulpturu na Igumanovoj Palati i još nekoliko sitnica – ali sve to izgleda kao kap u moru.

Da se razumemo, svaka čast što su sačuvali staru poštu (napokon), što su vratili neke stare ukrase na par zgrada (neverovatno), ali to je sve jako malo u poređenju sa svim potencijalom koji imamo. Mislim, toliko ideja, toliko stvari koje bi se mogle uraditi.

Eto, to bi bilo to. Samo želim da podelim svoje razmišljanje.
 
Pa nema to veze. Luks je ono sto vecina percipira kao luks, a ne ono sto je stvarno bolje. Covek je bice emocija, ne logike. Imas i luj viton torbu koja nije nipocemu bolja od obicne vasarske torbe, pa se opet smatra luksom kod odredjene grupe ljudi.

Luks se ne meri samo sirinom ulica, nego kolicinom dostupnih sadrzaja, blizinom skola, restorana, trgovina, zabave, bioskopa, parkova. Po svemu tome lokacija na slaviji jeste prestizna.
Šta je bolje je subjektivna stvar. Zato što je nekome jedna lokacija bolja, a nekome druga. I to nema veze sa stvarima koje si naveo, nego sa percepcijom tih stvari. Po tebi je lokacija na Slaviji luks, meni nije i nikada neće biti, zato što je to za mene ništa drugo do samo prolazno čvorište sa gomilom automobila u većem delu dana. I potpuno je OK da razmišljamo drukčije po tom pitanju.

Ono o čemu sam pisao je to da je dovoljno da jedna osoba, primera radi, Karleuša, kaže da je život na Vračaru luks, i onda će to da privuče većinu ljudi, jer ako je Karleuša to rekla, onda mora da je tako. Da ja kažem to isto, niko ne bi ni uzeo u razmatranje to moje, jer ko sam ja. Umesto da svojom glavom razmišljaju i stave sve ono što im je bitno na papir, pa da na osnovu toga zaključe (odluče) šta je za njih lično luks, oni urade ono što je Karleuša rekla. Ili recimo Sara Yo kaže da su pomeranci luks, svi ti koji slušaju Karlešu šta priča, potrčaće da kupe pomerance umesto da prema ličnim afinitetima i stilu života odluče koji je pas za njih luks. Ukratko, ima se sasvim dovoljno ljudi koji nemaju svoje lično ja, nego je potrebno da im neko drugi kaže šta da rade i kako da se rukovode životom, kakve izbore da prave i sl.

Da li bi se Mali mokri lug mogao smatrati prestižnom lokacijom, po tvom mišljenju, obzirom da ispunjava tvoje kriterijume?​

Grad mora da se gradi, pitanje je samo kako.
Zašto?

Sto se tice infrastrukture, imam osecaj da kriticarima nije stalo do poboljsanja bilo cega, vec da je kritika radi kritike na politickom nivou. Sada kada treba da se prosiruje tramvajski most, imamo otpor jer se ispostavlja da su te dve trake sasvim dovoljne. Dakle mislim da je kod mnogih zelja da se diskredituje vlast mnogo veca od zelje da se nesto unapredi. A samim tim kritike voljene time motivim nisu relevantne i objektivne.
Ako ne udarim u hvalospev na sav glas, šta god da se radi, znači da mi je jedini motiv politički, pošto drukčije mišljenje ne postoji (ne bitno da li je kritika ili sugestija kako da se nešto uradi na drukčiji način jer bi tako bilo bolje).

Uzgred, proširenje mosta nije isto što i rušenje / uklanjanje istog i onda gradnja šireg mosta.
 
Poslednja izmena:
Vrh