Valjda po nekoj elementarnoj logici kada država, odnosno ZzZS, stave nešto pod zaštitu, to bi trebalo da znači da se o takvom objektu od značaja i vrednosti vodi i posebna briga i da se ne dopusti da takav objekat postane ruina i orone.To ti nije jasno zato što veruješ u večni život. Zakonodavac je, međutim, izgleda pošao od pretpostavke da smo sekularna država i da za večnost nismo nadležni, tj. da nema smisla štititi zgradu na vek vekova, jer će se za 200 godina ionako sama od sebe srušiti.
Dosta je jasno da po principu 'Gospodara Večnosti' možeš da štitiš ukupno desetak zgrada u državi. Pa ako nam pretekne neki rimski Panteon za 2.000 godina, pretekao je. Al ovo teško da bi preteklo.
Uostalom, i kad su dizali one kuletine na Zemunskom keju, jedna matora legenda je u kafani rekla: 'Dobro je, neće duże od 300 godina'.
Па ако се она уклапа, шта фали да се уклопи и зграда грађанске штедионице? Зар је толико битно у Светозара Марковића да буде све исте висине?Ne, nego će da ruše novu petospratnicu...
To je isto kao kada se pita čovek 'ovde što nijednu komi zgradu ne ruše'? Pa zato što su velike. Toliko svi na urbanističkom forumu, i tako malo je teško razumeti o tim stvarima.
Izgleda da je u većini država Evrope to sasvim moguće, čak i u državama koje su na sličnom ili nešto višem stepenu razvoja od Srbije, samo je kod nas to naučna fantastika i što je najgore, neki to smatraju sasvim normalnim i logičnim.Sigurno, ima da se vodi računa o održavanju nekoliko hiljada zgrada, i da se plaća to sve.
Kako se toliko ne razume svet, Strajkeru?
Nema šta da guglam, relativno često odem u Zagreb i Budimpeštu i takve stvari se tamo ne rade. Budimpešta je otišla i korak dalje, masovno se podižu davno srušene zgrade. O Holandiji bolje i da ne pričam kakvi se radovi vrše na konzerviranju sasvim običnih ali starih zgrada. Poljska je takođe sjajan primer. Pogledaj Ščećin ili Gdanjsk.Nije moguće, ruše se stare zgrade na sve strane. Beč nam je najbliža superuređena sredina, pa proguglaj.
Ovakve stvari se ne rade, naročito ne u obimu kao u Beogradu. Ovde je misaona imenica da se obnove neke predratne lepotice koje više ne postoje. Toliko smo zaglibili da se godinama priča kako će zgrada Pošte biti revitalizovana, hej, jedna od stotinu i to je kao neki uspeh.Rade se takve stvari, rekoh, proguglaj.
Naravno, ovde si počinio logičku grešku pars pro toto, jer si video stare zgrade koje se održavaju - i koje naravno postoje, i održavaju se - ali svakako nisi video sve stare zgrade (niti ih je iko video).
Nije sporno da se to dešava, spomenuo sam pre nekoliko stranica i primer Londona. Suština je u tome da oni imaju na hiljade predratnih zgrada, desetine hiljada. I svakako ne podržavam ni to što je urađeno u Beču. A mi? Mi možda imamo svega par stotina predratnih zgrada i njih skrnavimo i rušimo.
Ok, rusi se, ali odgovori mi sta se gradi umesto srusenog?Nije moguće, ruše se stare zgrade na sve strane. Beč nam je najbliža superuređena sredina, pa proguglaj.
Ne postoji, sa stanovišta dijalektike posebno, nikakva mogućnost da će sve zgrade stare 400 godina biti na broju za još 400 godina.
@Дошљак
Pa naravno, zato što je za to imao računicu da kupi-sruši-podigne novo-proda.
Mislim da bi Beograđanima iz 19. veka ovde sve bilo jasno i da ova pitanja ne bi postavljali.
Možda tebi i nekima jeste, meni i nekima drugima nije.E, čuj, nisu tu jednu u Garašaninovoj (S. Markovića) morali da ruše, al' da ti pravo kažem, to mi je jedna od manje važnih informacija koje sam primio ove godine.
A šta to u Beogradu može da se ne računa? Pa nama u sred Knez Mihailove nikne onaj šoping centar, a da ne govorim o ostalim delovima centra grada.U Zagrebu se i te kako svašta dešava, a stare zgrade koje čuvaju su u katastrofalnom stanju. Ne računam Gornji Grad.