Što se tiče onog snimka sa tvitera o vodi koja se zadržava, Relja i Darko78 su u pravu da nije relevantan za procenu budućeg zadržavanja vode ispod kocki jer je to deo na kome još nisu izbušene rupe u asvaltu, a tu je i stari pesak koji je bio ispod njih. Uz nedostatak drenaže, i za taj stari pesak znamo da nije bio dobro izabran, jer je sada, u otkopanom stanju, očigledno da u sebi maltene trajno zadržava vodu. Stari deo kolovoza:
Pogledajte prilog 8
Pogledajte prilog 7
Snimak koji bih ja međutim voleo da vidim je neposredno posle kiše, ali na delu gde je asvalt izbušen i prekriven novom podlogom od sitnog lomljenog kamena. Koliko će TU brzo voda da nestaje kroz novu podlogu i nove rupe? Naročito ako se napravi zaista velika bara, posle veće kiše ili kasnije snega. Od toga zavisi koliko će nova podloga biti zasićena vodom, što bi moglo da pomogne ponovnom ispiranju sitnijih delova podloge kamenih blokova i ponavljaju istih problema.
Međutim pošto takav snimak još nemamo, evo nečeg sličnog. Ovo je slikano oko 12 časova posle poslednje kiše, pa se sav okolni pločnik Trga Republike davno osušio, voda je isparila i više nema primetnih barica. Međutim ipak svaku od ovih malih gomilica nove podloge okružuje prilično širok i vlažan rub. U sredini svake od njih je po jedna rupa u asvaltu gde voda može da ode. Pa ipak, iako je sve okolo suvo, svaka od ovih malih hrpa nove podloge još uvek ispušta vodu i vlaži svoju okolinu, i 12 časova posle kiše. Rekao bih da to znači da su sve šupljine između malih kamičaka podloge potpuno popunjene vodom koja se tu trajno zadržava. Dakle nije samo svaki mali kamičak prekiven tankim slojem površinske vlage, nego je svaka od ovih hrpa podloge kompletno, 100% ispunjena vodom i dugo posle kiše, tj popunjene su sve male šupljine između lomljenog kamena. Inače ne bilo toliko vode u ovako maloj gomili da vlaži relativno topao okolni asvalt i 12 časova kasnije. To ne znači nužno da ona neće dobro propuštati VIŠAK vode, PREKO toga, to ćemo tek videti, ali znači da kad višak kišnice preko količine koje ipunjava mikro šupljine podloge oteče u rupe u asvaltu (ako oteče), ipak i ova nova podloga dugo posle toga ostaje zasićena vodom. Pa, ako bude dovoljno sitnih delića podloge (možda zbog njenog postepenog mrvljenja zbog vibracija) ova zadržana voda bi mogla da pomogne bežanje tih malih delova podloge ispod kocki, isto kao i ranije.
Naravno ovde i dalje ima puno pretpostavki, ali je bar nešto jasno. Lomljeni kamen, iako krupniji od starog, i dalje nije toliko krupan da se izbegne da male šupljine između pojedinih kamičaka podloge budu 100% zasićene vodom i dugo posle kiše. Tj i u novoj podlozi kaldrme će biti puno vode. Da li će to imati praktične posledice zavisi od drugih stvari.
Pogledajte prilog 10
Pogledajte prilog 9
Široki trag polaganog otpuštanja vode zadržane u šupljinama između kamičaka velike gomile podloge pri vrhu slike.
Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 1
Sada možete videti i parčiće geotekstila natopljene vodom. Ispod njih je rupa u asvaltu.
Pogledajte prilog 6
Pogledajte prilog 5
Ovde se vidi trag rupe ispod tkanine. Gore se već nazire skupljanje sitnih, isfiltriranih ostataka koji sa vodom dolaze sa svih strana. Da li će to vremenom zapušiti mikro pore u tkanini?
Pogledajte prilog 4
Pogledajte prilog 3