Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Има један проблем са тим тзв. Божићним селима, православље практикује пост. Да се то поштује, отпале би тезге са роштиљем.
Ех да нам је секуларност гарантована Уставом па хришћани били немоћни да нас присиљавају да се потчињавамо њиховим обичајима и веровањима
 
Isti taj dosljak za par dana.
images.jpeg
 
Pa sto ne insistiras da se zatvore sve kafane i kafici u Beogradu za vreme posta zato sto toce alkohol?
Па да нам пропадне туризам начисто? :D
Није споран мрс као мрс, колико продавање истог под етикетом божићних празника.
 
Трг Републике

За клизалиште се слажем, за мале фудбалске и друге спортске терене исто тако, за тезге - не.
На трговима већине градова их има о празницима и изгледају као код нас - слаткиши, сувенири, сиреви, вина, домаће суво месо, пиво, кувано вино ...
Исто тако, у медитеранским земљама су неизбежни имигранти који продају наочаре за сунце, кишобране, селфи-штапове, магнете ...
У Кракову су имали тезгу с печеним прасетом с ражња, а у Лондону, исто тако с ражња на лицу места, почетком априла на чувеном Бароу-маркету, печеног вепра. Тада ми је пало на памет - пошто се у Србији много воли печена прасетина (и јагњетина), да би било добро имати тезге и с таквом понудом.













Постављају се кућице/тезге:



Овде су постављене пре неколико недеља:



Ево слика с тезгама у центру туристичког Ишл бада у Аустрији крајем августа, фестивал брзе-хране, исте тезге, све исто као свуда:





Ne mislim da su problem tezge kao koncept, već čuveni kič koji se bukvalno provlači kroz ceo taj novogodišnji duh, počev od rasvete, urasa, pa do trugača u knezu. Sve liči više na vašar u Šapcu, nego nekakav novogodišnji ili Božićni vašar.

Da samo plastično pojasnim, kako može da izgleda i kako je kod nas.

Zagreb:

Advent-u-Zagrebu-2017-J.-Duval.jpg


evo čuvena dekoracija u Vranju, a znamo da nije daleko ni u ostatku zemlje. Znači ne da je ružno, već plaši decu, a košta više nego u ostatku sveta.
2847027_vranje_ls.jpg
 
Da li uopste kic i seljana mogu da budu manji ili veci? 😁
 
У читавом Западном свету, Божић (као и Ускрс) су парада кича - гипсане богородице, сламнате кокошке, прекићено дрвеће. То су пучке забаве које и траже кич - естетику масовног прихватања, питкости и медиокритетске пријатности.

Само ће разлика у сензибилитетима друштава (градова) диктирати разлику у појавности тог кича. Тако на фотки из Загреба коју је окачио @gishko изнад
је кич представа ногодишње бајке, само је опрана варикином, као и цео Загреб, лоу-кост Беч, а нама из Србије, где ништа није опрано варикином то изгледа као, kak ti, рафинирано, Isuse, kak' je otmen...

Туристи неће долазити у Београд да би видели трећи отисак Беча или Келна, за то ће да иду тамо или, у јефтинијој варијатни, у Загреб. Људи који долазе у Београд долазе управо због његове психоделичне, деконструктивне интерпретације Западне естетике, 'опа бато, која је аутентична до неподношљивости.

Па, и наш сајам књига је као ниједан на свету - триста хиљада људи у недељу дана купи пет вагона књига и поједе десет вагона роштиља. То нико други није направио, и треба да будемо поносни на то.
 
Проблем је што се код нас уређењем простора баве људи без стила. Није неопходно да се копирају Загреб, Беч и Немачки градови, али може да се направи нешто са укусом - без аљкаво развучених каблова, без џакова са песком који придржавају украсе, без глупих украса који ометају кретање - велике кутије, велике кугле и сл, без тои-тои оградица, скела, цеви, тои-тои клозета и сл.
Ја из детињства памтим просте украсе само на бандерама, и то шаренолике без неког реда - јелкице, звона, кугле, црвене капе и сл. и то разноликих боја и искрено то ми је било лепше него ови данашњи фенси украси. Ја бих украсе ограничио на мобилијар (стубове јавне расвете) и крошње дрвећа. И унео бих мало нашег у украсе - бадњака, сламе, трака у бојама тробојке.
 
Bravo Došljak, bukvalno si odgovorio ono što ja mislim. Ono kod nas nema apsolutno veze sa merom, ide se predaleko, takve ukrase imaju i u Bugarskoj, ima ih na aliexpressu. Isto kao što kažeš, nema ni trunke identiteta, nije se radilo na tome da se stvori nešto interesantno sa lokalnog područja, već se prihvatio opet neki svetski trend, koji je pritom najodvratniji mogući. Pominjao sam baš kako bi bilo interesantno videti umesto običnih sklepotina od kućica replike brvnara sa Tare, Kopaonika itd, ima toliko prostora za ideje, samo nema volje da se išta promeni po tom pitanju, već se nailazi na odobravanje ovih odvraština koje se šire kao šuga po zemlji.
 
Код нас отприлике о томе одлучује неко попут Андрее Радуловић, види нешто на pinterestu, каже ово ми се свиђа, па договоре набавку преко Ali expressa уз провизију ортачког предузећа. Тужно је што су нам и сувенири made in China.
 
Проблем је што се код нас уређењем простора баве људи без стила. Није неопходно да се копирају Загреб, Беч и Немачки градови, али може да се направи нешто са укусом - без аљкаво развучених каблова, без џакова са песком који придржавају украсе, без глупих украса који ометају кретање - велике кутије, велике кугле и сл, без тои-тои оградица, скела, цеви, тои-тои клозета и сл.
Ја из детињства памтим просте украсе само на бандерама, и то шаренолике без неког реда - јелкице, звона, кугле, црвене капе и сл. и то разноликих боја и искрено то ми је било лепше него ови данашњи фенси украси. Ја бих украсе ограничио на мобилијар (стубове јавне расвете) и крошње дрвећа. И унео бих мало нашег у украсе - бадњака, сламе, трака у бојама тробојке.
Нико не спори потребу за већим редом, али не чине уредно сложени каблови разлику између кича и не-кича.

Међутим, све ово што си побројао сам видео и по божићним вашарима у Келну, Стразбуру, Лиону... "аљкаво развучени каблови, џакови са песком који придржавају украсе, глупи украси који ометају кретање - велике кутије, велике кугле и сл, тои-тои оградице, скеле, цеви, тои-тои клозети и сл.". Они се не виде на разгледницама и телевизијским репортажама, али се итекако виде са улице, нарочито како одмиче вече, и како одмичу недеље те заморне и репетитивне феште.

Да се разумемо до краја, мени се та скаламерија на Тргу Републике такође не свиђа. Ја само мислим да она није ништа већи хаос и ништа већи кич него што је у Келну или Стразбуру, а ако разлике и постоје, оне су минорне.
 
То је зато што руке држимо у џеповима. И они који треба да раде и они који теба да плате. Сигурно ће више коштати домаћа радна снага и дизијан тј оформљење, али би све било унутар и сав би се буџет рециклирао. Овакок на АлиЕкспресу купиш, ресто пара у џеп и онда се се "украсио" као и сви. Може и тендер, али онда на алиекспрес иде буразерска фирма
 
Па да нам пропадне туризам начисто? :D
Није споран мрс као мрс, колико продавање истог под етикетом божићних празника.

Па добро, то се реши тако што се назове Новогодишњи маркет, као што смо све западне божићне обичаје пребацили за 31.12.

Ja бих тај маркет отворио на Бајлони пијаци у оном најширем делу. Изгледало би као када имамо Ноћни маркет, само мало украшеније. Кувано вино, кувана ракијица, посластице, кобасице, домаће рукотворине и умотворине...
 
Па добро, то се реши тако што се назове Новогодишњи маркет, као што смо све западне божићне обичаје пребацили за 31.12.

Ja бих тај маркет отворио на Бајлони пијаци у оном најширем делу. Изгледало би као када имамо Ноћни маркет, само мало украшеније. Кувано вино, кувана ракијица, посластице, кобасице, домаће рукотворине и умотворине...
To pod uslovom da se Bajloni pijaca skroz rekonstruise, makar po uzoru na Zemunsku ili tako nesto (izvini MC :D ) i one okolne zgrade srede kako treba.
 
Добра замисао, Бајлони има само ману што није на раскршћу пешачких токова. Друга мана је лоша пешачка веза трг/Кнез-Скадарлија/Бајлони.
 
Kako je loša veza preko Skadarlije, kada se izbija maltene na sam Trg republike?
 
Да али мора да се иде около-наоколо. Нема праволинијске везе трг-плато др Зорана Ђинђића (окретница 27 и 43)-булевар Деспота Стефана (код дома војске).
 
Ali kad čujem trg dr Zorana Đinđića...Ja mislim da ni Ružica nije baš sigurna gde se nalazi taj trg.
 
Trg, bulevar, pa planira se i spomenik ispred Filozofskog... što je previše, previše je, o kome god da se radi...
 
На страну име тог покушаја платоа/полу парка, мени је глупо што нема те најлогичније и најкраће и најшире везе трг(пешачка зона)-булевар, самим тим и везе са Скадарлијом већ се све иде около-наоколо.
 
Нико не спори потребу за већим редом, али не чине уредно сложени каблови разлику између кича и не-кича.

Међутим, све ово што си побројао сам видео и по божићним вашарима у Келну, Стразбуру, Лиону... "аљкаво развучени каблови, џакови са песком који придржавају украсе, глупи украси који ометају кретање - велике кутије, велике кугле и сл, тои-тои оградице, скеле, цеви, тои-тои клозети и сл.". Они се не виде на разгледницама и телевизијским репортажама, али се итекако виде са улице, нарочито како одмиче вече, и како одмичу недеље те заморне и репетитивне феште.

Да се разумемо до краја, мени се та скаламерија на Тргу Републике такође не свиђа. Ја само мислим да она није ништа већи хаос и ништа већи кич него што је у Келну или Стразбуру, а ако разлике и постоје, оне су минорне.

Primer iz Zagreba koji sam postavio i koji je za tebe bio podjednako kič, je samo trebalo da ilustruje kako samo rasveta može da utiče da se stvori drugačiji ambijent. Jednostavno je nemoguće uporediti tako postavljenu rasvetu i reći da je jednako kič kao imati lutku strašilo totalno disproporcionalnu, umotanu u svećice sa neizolovanim kablom koji je vezan za banderu. Ako se pozabavimo procesom kupovina ukrasa jasno je da je bilo potrebno napraviti svakakve sklepotine da bi se moglo više para izvuči iz budžeta i da sve zajedno nije bilo tu da bude lepo, već jeftino za proizvodju, a skupo za prodaju. Mislim da se kroz ovu raspravu provlači nekoliko nezavisnih tema, a na kraju se sve svodi na lični doživljaj. Ja sam recimo takodje bio na dosta takvih mesta, pa ne delim mišljenje da je isti javašluk u pitanju.

Na kraju nije potrebno ići po svetu i tražiti loše stvari kako bi se to opravdalo kod nas, mene recimo užasava kako je prevoz u Londonu štrokav i prljav, pa mi to ne daje za pravo da kažem pa ok je da i kod na u BG-u bude tako. Ne znam kako ćemo kao društvo napraviti napredak ako se za svaku lošu stvar hvatamo lošim primerom iz sveta, treba gledati samo bolje strane i njih uzimati kao primer.

I da dodam link za koji bih rekao da je uradjen kao performans nekog umetnika koji opisuje stanje u zemlji, neukus, kič, korupcija i to sve ispred državnog zdanja.

 
Primer iz Zagreba koji sam postavio i koji je za tebe bio podjednako kič, je samo trebalo da ilustruje kako samo rasveta može da utiče da se stvori drugačiji ambijent. Jednostavno je nemoguće uporediti tako postavljenu rasvetu i reći da je jednako kič kao imati lutku strašilo totalno disproporcionalnu, umotanu u svećice sa neizolovanim kablom koji je vezan za banderu.
Управо у томе се не слажемо. Обоје су прворазредни кич, само изражавају различите сензибилитете средина у којима су настали.

Мени она бледуњава хладна светла која треба да представе поларну зиму на сред балканског Зрињевца одмах изазову mitteleuropäische мучнину, као да ће сваког тренутка лично Филип Латиновић да изађе из магле и, онако сувоњав, почне да дели деци усахле оскоруше.

Да, то делује уредније, али “уредност” није критеријум који раздваја кич од истинске инспирације, а нарочито није квалитет добре забаве.
Mislim da se kroz ovu raspravu provlači nekoliko nezavisnih tema, a na kraju se sve svodi na lični doživljaj.
Управо тако! Лично бих бранио право свакога да каже да му се више свиђа зрињевачко осветљење него врањско. Ја сам само реаговао зато што ми се чини да си једном доживљају приписао већу вредност него другом, а ја мислим да су оба легитимна и суштински равноправна.
 
Ипак је јадно и јефтино испред једне од најважнијих државних институција да имамо овај вашар...
 
Vrh