Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Овде фали дрворед виших стабала по ивици трга ка коловозу. Такође фали једна већа фонтана на делу ближем Коларчевој, и дефинитивно је промашај што нису некако презентовали остатке темеља старе капије.
 
Lids
leeds-city-square.jpg









LCD_DAY_01_MoreSky.jpg



LCD_DAY_03_02.jpg


LCS_V_03.jpg



LCS_V_05.jpg



Mada je slabo to i kod njih, a i ne preterano kreativno.

Ipak, ovo je mnogo vise blize nama i podseca na nas trg.

Trg republike nije i nikada nece biti piazza i to nema veze sa kolicinom drveca.
 
Biće hlada na celom trgu kada se bašta kafića ,,dovoljno'' proširi. Dobar deo ljudi svih uzrasta uživa u kafićima,pečenjarama,kioscima i kladionicama,parkove klinci koriste kada treba divljati sa bandom,a pešačke zone su potrebne samo da se vidi ko je veći badža,tako da ovakav trg kakav smo dobili nema smisla u društvu koje promoviše vožnju skupih auta,kladionice i navijačke grupe.
 
Po meni je trg odlično koncipiran, fali mu samo malo bolje održavanje. Nije problem ni u samom trgu već oko njega.

Prva stvar zbog onog staklenca kome tu nikada nije ni bilo mesto, sve dok se na tom mestu ne izgradi filharmonija ili šta već, tek tada će trg da dobije svoju celinu. Druga stvar je da imamo prometne saobraćajnice tik uz trg koje isto tako diktiraju i kretanje pešaka po samom trgu. Zato je i uvek primetna praznina na sredini trga, većina pešaka koristi obode trga da bi došli npr. iz Kolarčeve u Knez ili iz Francuske u Uzun Mirkovu i obrnuto.

Po meni je ovde potrebna potpuna sloboda pešaka da bi svaki deo trga bio popunjen, ali da bi se to desilo, morala bi Vasina, Kolarčeva i početak Makedonske i Francuske da budu pešačke zone ili zona usporenog saobraćaja. Možda bi to i bilo izvodljivo ako prođe nekada metro tu jednog dana i ako se produži tramvaj ka Kalemegdanu. Ljudi bi onda bili u svakom pravcu slobodni i pešačili bi i po sredini trga. Iako to nije moguće, takođe bih izmestio spomenik knezu Mihailu na sami centar trga, jer bi bio više upadljiviji i grandiozniji. Spomeniku je potrebno dodatno postolje i veća fizička barijera oko njega kako ne bi niko mogao da mu priđe.
 
Pritom se u svim tim posprdnim mimama na Twitteru koristi fotografija tek renoviranog trga, kada su ka Kolarčevoj posađena ona mlada stabla koja su, srećom, u međuvremenu zamenjena odsraslim platanima.

Evo ga Trg republike trenutno, na 30 stepeni :cool:

trg republika.PNG


Što bi tabloidi rekli, "nećete verovati" ali na Trgu danas ima više drveće nego što je bilo pre rekonstrukcije, samo je tako raspoređeno da ostavaljaju čist, slobodan prostor u centralnom delu.

I klupe na Trgu su postavljene ispod platana, kao odvojeni kutak za one koji se na tom mestu duže zadržavaju. I narašće ti platani još, i narašće novoposađeni drvored u Makdeonskoj i ispred Staklenca.

Nije savršen, ali je sasvim korektan.
 
I cemu konkretno sluzi taj prostor na kome je pet ljudi na slici? Osim sto je tako i u Evropi.

Mi to nemamo pa moramo jadni da pravimo neku verziju za siromasne evropskih trgova. Umesto da imamo nesto korisno, kreativno i jedinstveno.

A za te potrebe da osposobimo Bajlonijevu pijacu na primer.

Uostalom, mogao bi dogovor da padne jel na snazi globalno zagrevanje i treba da cinimo sve koliko mozemo da se spasimo i koliko se spasiti mozemo ili cemo da se selfiramo po trgovima?

I ne kukam za onim sto je bilo pre.
 
I cemu konkretno sluzi taj prostor na kome je pet ljudi na slici? Osim sto je tako i u Evropi.

Čim se negde primenjuje, znači da ima neku svoju svrhu, zar ne? Ne znam zašto je toliko teško prihvatiti da grad ima potrebu da tu i tamo ima neki otvoren prostor?

S jedne strane, tu se odvija ono što zovemo "gradski život". I ma koliko neki od nas to mrzeli, negde treba da se organizuju protesti zbog svega i svačega, i besplatni koncerti na otvorenom, i Deda Mrazovo selo za Novu godinu, i raznorazni maturski plesovi, performansi, obaranja Ginisovih rekorda, takmičenja u ovome i onome, kolektivna gledanja fudbala, košarke i sl.

Negde se ljudi sastaju i rastaju, a tako da mogu jasno da se vide iz veće udaljenosti.

S druge strane, otvoreni prostor ima dobar psihološki efekat, umanjuje osećaj klaustrofobije, karakterističan pogotovo za stara jezgrad gradova. A i urbanistički je dobro, da imaš neki "brejk". Naravno, treba i park gde god može, i zelena površina itd.
 
Bio sam i ja među skepticima, lepo je. Sad za vikend, veče, kasne mi 2 drugara poprilično, pola h. Rekoh im najiskrenije samo vi lagano. Uživanje, u svemu. ;)

Nekima je i ovo malo mesta. Žena jednog našeg drugara, Ruskinja, kad je došla rekla nam Ovo je vama trg? :ROFLMAO:
 
Čim se negde primenjuje, znači da ima neku svoju svrhu, zar ne? Ne znam zašto je toliko teško prihvatiti da grad ima potrebu da tu i tamo ima neki otvoren prostor?

S jedne strane, tu se odvija ono što zovemo "gradski život". I ma koliko neki od nas to mrzeli, negde treba da se organizuju protesti zbog svega i svačega, i besplatni koncerti na otvorenom, i Deda Mrazovo selo za Novu godinu, i raznorazni maturski plesovi, performansi, obaranja Ginisovih rekorda, takmičenja u ovome i onome, kolektivna gledanja fudbala, košarke i sl.

Negde se ljudi sastaju i rastaju, a tako da mogu jasno da se vide iz veće udaljenosti.

S druge strane, otvoreni prostor ima dobar psihološki efekat, umanjuje osećaj klaustrofobije, karakterističan pogotovo za stara jezgrad gradova. A i urbanistički je dobro, da imaš neki "brejk". Naravno, treba i park gde god može, i zelena površina itd.
Trgovi u Evropi su formirani ranije sa drugom svrhom.

Nisam ja protiv bilo cega, uvek sam za mogucnost izbora i postojanje sto vise opcija.

Konkretno Trg republike bih drugacije organizovao, a siroki prostori bi bili na nekom drugom mestu, poput platoa ispred Skupstine, ako je moguce provuci automobile da idu ispod zemlje. I tu bi se stvorio jedan idealan balans sa Pionirskim parkom. Ili Bajlonijeve pijace itd.

Posecenost svih manifestacija na rekonstruisanom trgu je prilicno bedna, a i njihov broj mizeran.

Nije centar Beograda toliko skucen da izaziva osecaj klaustrofobije kao pojedini evropski gradovi, tako isto neko moze reci da mu sadasnji trg izaziva agorafobiju 😁

Konkretan problem sa sadasnjim trgom vidim u tome sto je nedovrsen. Otprilike kao Sapicev kriminal sa GSP-om, lepo je to 50 dinara karta, lagan sms nacin placanja itd. ali se prvo to sve organizuje i zavrsi pa se pusta u promet.

Beograd zasluzuje sve, samo sto mi Trg republike nije idealno mesto za pravljenje tog nekog klasicnog evropskog trga vec treba da bude neki kreativni i dobro organizovani miks. Sa porusenim Staklencom i blokom zgrada iza njega, gde bi se napravio park i miksom toga i danasnjeg platoa ispred Narodnog muzeja, to bi bila skroz druga prica. Pa nek ide svako gde mu vise odgovara, a i sve to drvece bi donosilo odredjenu svezinu i do samog platoa.

Mi trenutno imamo poplocan trg sa par drveca pa prometnu ulicu i saobracaj pa Staklenac.

Kroz te evropske trgove koje svi spominjete ne prolazi saobracaj i raspali autobusi koji pustaju smrad iz auspuha.

Kroz Novi Sad koji je neko spominjao i njihov Trg slobode ne prolazi saobracaj.

A i meni je tamo drazi ovaj trgic iza, pa ko sta voli

viber_image_2023-08-03_15-24-29-172.jpg


U svakom slucaju, trenutno stanje nije dobro i ako je plan da se ovako ostavi, moralo je vise zelenila da bude. Ako ce da se siri trg i rusi Staklenac i dodje tu drvece, fontane... onda ok. Samo to sve treba odjednom da se radi, a ne ovako.

A mi trenutno ni ne znamo da li ce, a kamoli kad ce.
 
Nova autistična fiksacija jednog dela Beobuildera: 700 dizel autobusa i njihove okretnice nam uništiše grad. Sve smo druge probleme rešili, samo nas još oni koče da postanemo najbolji grad u galaksiji.

Inače kroz Trg tj. pravac Slavija - St trg sada prolazi nekoliko linija na "čiste" i "prirodne" pogone koji ne izbacuju smrad - trolejbusi na struju, Higer autobusi na struju i BMC autobusi na gas. Zajedno čine 1/3 ako ne i 1/2 svog javnog prevoza kroz Trg (ako gledamo taktove linija).

Ali kapiram, to nije dovoljno. Dok se svih 700 autobusa na dizel u Beogradu ne zameni onima na "ekološke" i "čiste" pogone, Beograd neće moći da se pohvali da je najbolji grad u galaksiji. Naravno, i posle toga će mu opet ostati 700.000 automobila sa po 1-2 putnika, sa pogonom na fosilna goriva, ali koga briga za to. Bitno je da se istera i likvidira groznih 700 autobusa na dizel koji prevoze po 100 i 160 putnika.


A onda jednog dana velika pešačka zona od Hale Pinki pa sve do Plavog mosta. 👌

P.S.
A pekara u Kolarčevoj i još dve prčvarnice pored i preko puta nje, kao i XY prčvarnica u Staklencu inače ispuštaju mirise i lekovita isparenja eteričnih ulja... A i izgledaju jako lepo i doprinose šmeku i eleganciji tog prostora.
 
Poslednja izmena:
Трг је могао да се уради боље. Моја главна замерка су ужасни стубови расвете и распоред зеленила.
Уреду ми је што нема више оне велике жардињере, такво зеленило је нажалост само мамац за смеће у нашим условима, али велики је минус што нема нека фонтана наспрам кнежевог споменика да разбије ефекат пустиње.
По ободу дуж ивичњака су могли да направе праву бициклистичку стазу а не да цртају по граниту.
Мобилијар (стубови расвете, ђубријере, клупице) је морао да буде стилски исти као у остатку пешачке зоне.
 
Па кад су форсирали коцку где је природно да буде асфалт. Да је макар то као нека зона успореног саобраћаја или да се у интервалу семафора може туда прећи целом ширином па и да има смисла.
 
Za divno čudo meni ta kocka ne smeta, jer nije bučna i usporava saobraćaj malo, ali ne previše. Problem je samo u kvalietu tih kocki i u kvalitetu njihovog postavljanja.
Ali ovako mi je ok. Dokle god ne brunda i ne izgleda kao seoska kaldrma, ok je.

A kad se setim onih prvobitnih '''''kocki''''' koje su prvo stavili... 😄 Jbt ono bi i tenk poslalo u penziju posle 200. prelaska, a kamoli Solarise i BKMove. 😄
Kakvi su degenerici bili Vesić i svi ti oko njega tada. Kad god neko od Štokholmaca ovde napiše ''Vesiću vrati se'', samo mu treba okačiti slike i videe prelaska vozila preko tih njegovih prvobitnih anti-tenk kaldrmetina.

Sećam se kako sam čak svojevremeno snimao vožnju preko tih prvobitnih ''kocki'' i kačio ovde za sve neverne Tome koje su govorile da nije tako strašno. A ono Solaris se raspadne i rasklima posle 20 prelazaka preko njih.
 
Па то су исте коцке, само су на крају обрнули страну да газна површина буде глатка сечена, а не ломљења рапава. И онда су видели да је то превише грубо за наше пнеуматике.
 
Ne nego na to da su hteli da trasom trolejbusa i 31 od Tadeuša Košćuškog do Slavije pokaldrme i pretvore u pešačku zonu sa tramvajem kecom i proširenim baštama kafića. Spominjali smo to više puta.​
 
Vrh