Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Kakvo je ovo ukrasno drvo iliti kineska kopija japanske trešnje ispred butika? Ovo nije ni za "red light district"..što kaže pokojni Bata K'o u kupleraju.
 
Možda se i ovde radi o nekom genijalnom Džangrizulinom planu da "ako se smanji održavanje spomenika, smanjiće se i njegovo uništavanje".

Znate, ko ono kad je ukinuo kante po parkovima. Mudrica naša. :D Doktor. :D
 
Bez komentara na ovu štroku i bol u k za održavanjem bilo čega..
 
Главни трг





Сем у пропалој Молдавији, вероватно да се нигде више у Европи власти не односе овако према најпознатијем споменику у држави на главном тргу главног града. Жврљотине, мрље, коров, упропашћена црева за заливање, гола земља, опушци, отпаци, украсне биљке занемарене и угажене...
Мислим да се, сем тога, мало где још дозвољава да грађани и туристи седе на постаменту овако угледног и важног споменика.

















Кад су донели ове стубове при крају реконструкције, приметио сам и сликао огреботину на једном, надајући да ће је поправити. Нису, никада. Јасно је зашто по томе како сада изгледају сви стубови на Тргу.
Koja Bruka i sramota za grad neverovatno ko Bangladesh.
 
Ja ne kapiram kako ljudi ne shvataju da su najveće "patriote" uništile najviše kulturnih dobara ovog grada i zemlje...

Ne ulazi mi u glavu da si za desniju ili nacionalniju opciju, glasaš za ove spodobe i ne vidiš ispred svojih očiju kako ti propada istorijsko nasleđe..

Mada, valjda je izgleda Rusija bitnija ekipi nego svoje što imamo, bolje se održava spomenik caru Nikolaju II nego našem knezu.
 
Ма тај споменик цару је некако скрајнут. Овде се ипак окупљају клинци ипсред споменика, посебно алтернативци који воле да жврљају. Фали одржавање и фали надзор.
 
Ma nije valjda ali bi ih poslao svejedno na vanredni tehnički st***
 
Opet, s vremena na vreme se provlači to definisanje "trga" i da ovo što je napravljeno predstavlja trg.

Okej. Ta definicija ne znači ništa - trg je i dalje ružan, tužan i beskoristan na bilo koji topliji dan.
Da, ima takvih trgova svuda u svetu. I svi su beskorisni u ovakvim danima. Kod mene u Beču - Stephansdomplatz beskoristan na vrućini (razlika je što ima šta i da se vidi, pa je gomila ljudi), Rathausplatz je ludilo vrućina (srećom okolo je ogroman park), Karlsplatz ispred same crkve je beskoristan (ali park je super), Heldenplatz isto katastrofa po toploti.

Dakle da, ako neko kaže da je Trg Republike ružan, to, barem za mene, stoji. Ako kaže da je beskoristan jer je pakao po vrućini, i to stoji. I kad neko to kritikuje, ne znači da se isključuje mogućnost da su takvi trgovi i u svetu.

Ne znam, meni se novi Trg uopšte ne sviđa, baš je bezličan. Nikako ne mogu da se naviknem na njegov izgled.
 
Naš Trg samo pokazuje koliko smo mi urbanistički zaostali.

Kada bismo imali neki plan, kada bi se uklonile sve zgrade koje su se nekada naslanjale na neke druge zgrade, pa sada imamo gomile zgrada koje se nikako ne uklapaju nigde...

Trg je sasvim OK ako se gleda ka Muzeju ili ka Pozorištu, pa čak i ka Kolarčevoj. Ostatak okoline Trga je potpuno urbanistički zaostao.

Nisam iz te branše, ali arhitekte bi to lepo objasnile.

Ovaj naš trg kao prostor i treba da bude prazan, ali trg očigledno ne čini samo površina trga, već i arhitektura oko njega.
 
Da nam ne manjka zelenila, odnosno da ga ne proterujemo, ne bi smo ni obraćali toliko pažnju na Trg republke.
 
Trg Republike je pravi trg. Ako ti neznas sta je trg, to je tvoj problem.

Tako nesto ne bih rekao za Piazzu del Popolo u Rimu, ili Place de la Concorde u Parizu, Brandenbursku Kapiju u Berlinu.
Idi da vidis nesto od sveta, van tvoje male Srbije. Pa ces i mozda nesto nauciti.

Trg je samo kvalitetno lose uraden. Princip velikog otvorenog prostora je nesto sto svaki veci grad treba da ima.
Princip ili normalan zivot?
1689847939474.jpeg
 
Требали су да посаде дрвеће по ободу трга, куда су пешачки токови, а на празан простор да ставе фонтану.
 
Цео трг нема више од трећине хектара без хлада, на сваком кораку Београда има већих голих површина и читавих улица које због паркираних кола ни не могу да се засаде дрвореди али то никоме не смета

Трг Републике је трн у оку зато што Османлије нису градиле овакве тргове и касабе га немају. Нисам чуо ниједног Новосађанина да критикује овај трг поредивши га са "тепсијом" али сам чуо доста људи да то ради јужније од Београда јер дословно и немају референцу како изгледа европски трг. Најближе томе имају тргове и скверове грађене током Југославије а и то је рађено на силу па раја "узвраћа ударац" разним окупирањима поменутих. Као што терају инат паркирањем на тротоарима када грађевинска правила захтевају да се увуче зграда у односу на улицу како би остало места за пешаке
 
Vrh