Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Nisam video da je neko komentarisao suženje pešačkog koridora iz Kolarčeve prema Makedonskoj (trotoar). Da li zbog navike, ali deluje dosta skučeno kada sam juče prošao.
Jedna velika zamerka (pretpostavljam kao posledica polu rešenja između kompletnog trga bez saobraćaja i konačnog rešenja) su totalno neiskorišćena "ostrva" na kolovozu koja su nedostupna sada i pešacima i automobilima (na Igorovoj slici dole se vidi o čemu pričam).

Ako je već pravljen neki kompromis u poslednjem trenutku da se ostavi saobraćaj na trgu kao i ranije uz usporenje (već pomenuta kaldrma, semafori, itd.), onda nije trebalo skraćivati trotoar, već prevesti automobile do Makedonske bliže staroj ruti i umanjiti i ostrva.
Ovako je dobijeno polu rešenje koje će imati smisla tek po zatvaranju saobraćaja na površini uz recimo metro liniju ispod trga sa stanicom (ili po nekim kulturnijim planovima, linijE i stanicE ... na stranu kada će to biti i šta onda sa ostatkom bar JGP na površini).

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=656506#p656506:1tjoaz7x je napisao(la):
Igor » 03 Sep 2019 04:20 am[/url]":1tjoaz7x]
190902-trg-republike-27.jpg

Preskupo i pregudo za premalo ipak...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=656590#p656590:zxxswmna je napisao(la):
zklop » Uto Sep 03, 2019 12:21 pm[/url]":zxxswmna]Ćelavi trg.
Da je neko samo malo proguglao kako se u svetu rade trgovi i prostori ovakvog tipa i na ovakvom mestu, dobio bi bar 100 ideja i inspiraciju da ovo sve izgleda moćno i atraktivno.
Pa, na nekom urbanizmu na 2. godini, dobilo bi se sjajnih rešenja... sa puno desetki-
Ovako, ovo, ni za 6- nije. Nedostojno ovolikog grada.
:kk:

Pa... da se makar virtuelno prošetamo ponekim trgom u svetu. (Bila sam na skoro svakom)

Moskovski Crveni trg
profimedia-0162095176.jpg


Londonski Trafalgar skver
traf.jpg


Briselski Veliki trg
0098768387.jpg


Atinska Sintagma
profimedia-0383327907.jpg


Praške Staromestske namjesti
0297130272.jpg


Madridski Glavni trg
0008814053.jpg


Berlinski Potsdamer plac
0112763531.jpg


Rimska Pjaca del Popolo
0112718627.jpg


Pariski Konkord (za moj ukus najlepši)
0340374807.jpg


Izvor: https://www.srbijadanas.com/vesti/beogr ... 2019-08-27

P.S. Homer Jay je naveo trivijalne manjkavosti starog trga i začudo dobio punu podršku. Naš trg je imao dovoljno razloga da se rekonstruiše ali ne zbog Homerovih primedbi, već zbog mnogo kompleksnijih. I evo, sada imamo novi trg koji je morao biti mnogo, mnogo bolji uključujući i saobraćajno rešenje. Vreme će pokazati koliko se pogrešilo.

Point!
 
Daj nek ova teme ide pod katanac smara vise ovo je peti put da se vrti ista prica i postavljaju slike trgova po evropi.
 
Предлажем да се тема пребаци у завршене пројекте.
 
Tema svakako neće biti zatvorena a za prebacivanje teme ima vremena.
 
Ništa nije gotovo. Tek treba da se ruši Staklenac i da se bira zgrada na njegovom mestu, pa da se rešava park ispred njega, a od toga bitno zavisi izgled baš Trga Republike. Pa pre ili posle toga najveći deo trga treba ponovo da se ruši zbog metro stanice. Pa pošto će svi arheolozi i kulturna javnost listom ustati protiv uništavanja arheoloških nalazišta iz Rimskog doba na Studentskom trgu, onda će se Trg Republike rušiti i zbog izgradnje velike podzemne garaže. Obe stvari će ponovo postaviti pitanje podzemnog izlaganja Virtemberške kapije jer se to radi negde blizu nje. A sve pod pretpostavkom da se ne ruše i zgrade bioskopa Balkan i okolnih, a trebalo bi, jer DRASTIČNO smetaju rešenju saobraćaja. Možda ovaj projekat, ali trg je daleko od gotovog.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=656680#p656680:3zusppss je napisao(la):
Igor » 04 Сеп 2019 00:40[/url]":3zusppss]Tema svakako neće biti zatvorena a za prebacivanje teme ima vremena.
Онда, молим да се предузме нешто како се дискусија не би непрестано враћала у токсичне воде.

Постављање једног те истог постера, изнова и изнова, и томе слично, не треба толерисати.
 
Zuma":ayzeknz5 je napisao(la):
Ništa nije gotovo. Tek treba da se ruši Staklenac i da se bira zgrada na njegovom mestu, pa da se rešava park ispred njega, a od toga bitno zavisi izgled baš Trga Republike. Pa pre ili posle toga najveći deo trga treba ponovo da se ruši zbog metro stanice. Pa pošto će svi arheolozi i kulturna javnost listom ustati protiv uništavanja arheoloških nalazišta iz Rimskog doba na Studentskom trgu, onda će se Trg Republike rušiti i zbog izgradnje velike podzemne garaže. Obe stvari će ponovo postaviti pitanje podzemnog izlaganja Virtemberške kapije jer se to radi negde blizu nje. A sve pod pretpostavkom da se ne ruše i zgrade bioskopa Balkan i okolnih, a trebalo bi, jer DRASTIČNO smetaju rešenju saobraćaja. Možda ovaj projekat, ali trg je daleko od gotovog.
Uhhh Zuma brutalan si...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Od trgova sa slike po praznoći dominira Crveni Trg, dobro, Carska Ruska megalomanija. Svi drugi trgovi imaju spomenik ili fontanu ili i spomenik i fontantu dosta veću od "knjaza i konja". Sintagma je loše slikana ima dosta zelenila na stranama. Konkord je ogromna raskrsnica/kružni tok.

Zlonamerni rušilac državnog poretka bi možda čak i primetio da svi trgovi sa liste nisu baš toliko prazni i da je dobronamerni i patriotski novinar slučajno izabrao takve slike za svaki od priloženih trgova...
 
то и даље не мења чињеницу да сада имамо трг у правом смислу те речи. да ли је могао да буде лепши? могао је
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=656683#p656683:fviugmwf je napisao(la):
Zuma » 03 Sep 2019 04:51 pm[/url]":fviugmwf]Ništa nije gotovo. Tek treba da se ruši Staklenac i da se bira zgrada na njegovom mestu, pa da se rešava park ispred njega, a od toga bitno zavisi izgled baš Trga Republike. Pa pre ili posle toga najveći deo trga treba ponovo da se ruši zbog metro stanice. Pa pošto će svi arheolozi i kulturna javnost listom ustati protiv uništavanja arheoloških nalazišta iz Rimskog doba na Studentskom trgu, onda će se Trg Republike rušiti i zbog izgradnje velike podzemne garaže. Obe stvari će ponovo postaviti pitanje podzemnog izlaganja Virtemberške kapije jer se to radi negde blizu nje. A sve pod pretpostavkom da se ne ruše i zgrade bioskopa Balkan i okolnih, a trebalo bi, jer DRASTIČNO smetaju rešenju saobraćaja. Možda ovaj projekat, ali trg je daleko od gotovog.

Potpuno tačno! Glasaću za bilo koju vlast koja obeća da će preorati ovo ruglo, ukoliko se do tada samo ne raspadne.
 
Neko od njih će ti obećati, ti ćeš za nekoga od njih glasati, i od (praznih) obećanja - nikom ništa...
 
beogradjani su okostali, nenavikli na promene, nenavikli na radove, nenavikli na osavremenjivanja urbanog okolisa, i dosta sam vremena mislio da je cak u pitanju politika, odijum prema vlasti sto se drznula na intervencije... ali nije.... secate se i kako je djilas prosao sa drvoredom u bulevaru... beogradjani su razmazeni, smatraju da njihov sentiment grada treba da bude uklesan u kamenu za vjek i vjekova, da promene ruse kolektivno secanje na jedno doba, postaje dokaz da stare... razloga je mnogo, a jedan je sto nista nije krucijalno radjeno pa bar tri decenije... ali to nije opravdanje... bojim se da je lek surov i bolan... a to je osavremenjivanje grada.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=656697#p656697:7aehzt6t je napisao(la):
unedfined » 04 Сеп 2019 01:20[/url]":7aehzt6t]Od trgova sa slike po praznoći dominira Crveni Trg, dobro, Carska Ruska megalomanija.
Пре бих рекао, ваша необавештеност и потенцијална русофобија, него царско-руска мегаломанија.

Црвени трг уопште није тако велики како можда замишљате - то није највећи трг ни у самој Русији, а камоли свету - а није ни баш толико празан, јер мада у свом центру, из сасвим разумљивих разлога (овај трг се већ вековима користи за потребе одржавања разних процесија и парада), нема споменик или фонтану, споменици се могу наћи на рубовима.

Alexanderplatz је већи од Црвеног трга, а осим фонтане на једном крају, поптуно је празан. Али и тај трг, баш као и московски, обавља своју функција.

А функција трга ипак није да служи као место за излагање коњаничних и других скуптура, или фонтана, већ као отворен простор за разне активности људи. То је примарна функција трга, и зато је све друго - споменици, фонтане и зеленило - споредно, па чак и непожељно, ако омета могућност трга да обавља своју примарну функцију.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=656721#p656721:1wlq9lv8 je napisao(la):
Пантограф » 04 Сеп 2019 02:11[/url]":1wlq9lv8]Pri čemu, ako nešto ima, naš Trg ima konjanika i fontanu...
Управо, а има и зелеинило. Ја бих лично волео да је коњаник мало боље позициониран, да су стабла мало виша, да има и мало цвећа на рубовима итд. али то не мења чињеницу да су сви ти елементи већ присутни, и да трг није, како неки тврде, празан.

А све и да јесте, то га не би чинило никаквих изузетком, јер као што видимо из гореприложеног, више је таквих примера у свету. Далеко би горе било да је трг мање празан, тј. парколик, јер тад не бисмо уопште ни имали трг.
 
Kako ste dosadni sa "celav trg". Tako trg treba da izgleda vise puta je objasnjeno ovde. Mnogi mesaju park sa trgom i dalje. Al ne vredi. Navikli na zardinjere pa to ti je. Meni jedino bodu oci ova drveca u saksijama, ne pripadaju tu.
Pogledajte jedan od trgova u Lisabonu (Praca do Comercio). Usput veci je od Trga Republike najmanje 4 puta.
6.jpg
 
Drveće je tu zato što je kako se to kaže "praksa dokazala" da se i do sada u tom delu, gde je i ranije bilo drveće, tokom vrelih dana najviše grupišu ljudi. Jednostavno - prijatnije je za boravak.

Bacite povremeno tokom dana (obdanice) pogled na kameru, i videćete da se ljudi baš ne zadržavaju na tom centralnom osunčanom delu.
Možda tek kada sunce počne da zalazi i opadne temperatura. Drveće je i ranije (a nadam se i od sada) stvaralo neki hlad i obaralo temperaturu, dok zgrada Doma štampe ne baci senku i napravi hladovinu.

A drveće u saksijama... pa da skrene pažnju sa novoposađenog drveća koje je već počelo da se suši, naravno... :)
 
Vidim da mnogi ovde postvljaju slike velikih, lepih trgova iz raznih krajeva sveta.
I najčešće su te velike površine ispred nekih palata, naslanjaju se na neki široki bulevar...
Odmah mi pada na pamet da je to tada tako rađeno kako bi na tim trgovima mogle da održavaju velike vojne parade, demostracije moći vosjek, države, poretka...

Naš Trg republike, ranije "pozorišni" je nastao na sasvim drugi način: rušenjem kapije na kojoj su stražarile strane vojske.
Samo formiranje trga je bila manifestacija simbolične pobede, tada nismo imali niti smo mogli da priuštimo vojsku za velike parade, mi smo se još uvek oslobađali. Kasnije je trg proširen - rušenjem, agresijom najgoreg nepijatelja, pa smo više manje igrom slučaja, u kombinaciji sa jedinstevom topografijom Beograda, dobili ovu površinu za projektovanje trga.


Zato mislim da poređenja sa drugim trgovima po svetu nisu baš na mestu.
Mi smo možda imali šansu sa Terazijama, Savskim trgom, sa prostorom oko Vukovog spomenika, ali sa Pozorišnim trgom i ne baš.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=656742#p656742:2rvsd4br je napisao(la):
Zion Williamson » 03 Sep 2019 06:52 pm[/url]":2rvsd4br]Kako ste dosadni sa "celav trg". Tako trg treba da izgleda vise puta je objasnjeno ovde. Mnogi mesaju park sa trgom i dalje. Al ne vredi. Navikli na zardinjere pa to ti je. Meni jedino bodu oci ova drveca u saksijama, ne pripadaju tu.
Pogledajte jedan od trgova u Lisabonu (Praca do Comercio). Usput veci je od Trga Republike najmanje 4 puta.
6.jpg

Meni omiljeni grad. Ali primer je neuporediv sa nasim trgom. Kao i primeri par postova iznad. 'Ajde ne bilo zapovedjeno, okaci i sliku iz drugog ugla, pa ispricaj poziciju Lisabonskog trga. Sta se nalazi naspram ovoga sto vidimo na fotografiji, iza "ledja" fotografa?

Pogledajte prilog 2Pogledajte prilog 1


Ovo menja percepciju. Ja sam naveo geografiju ali tu su istorija (trg, kao i sam centar grada su ponovo podignuti nakon razornog zemljotresa u 18. veku) i mnoge druge okolnosti. Na tom mestu se pre spomenutog zemljotresa nalazila kraljevska palata sa lukom i objektima vezanim prekookeansku trgovinu (prve dve slike koje sam okacio). Portugal je bio pomorska velesila. Prilikom obnove grada, trg je zadrzao funkciju. U medjuvremenu, Beograd je bio turska kasaba. Trg koji imamo je po meri grada, formirao se postepeno, i jos uvek je nedovrsen. A sva ova poredjenja mi vise lice na zamenu teza i nisu bas primerena. Poput tvog primera, cijim si uglom fotografije izmanipulisao realnu situaciju na terenu. Mozemo okaciti i Tjenanmen u Pekingu i polemisati. Ali svaki grad, svaki trg ima svoju pricu i ne moramo mesati babe i zabe.
 
Mala ptičica mi je rekla da Vrabac voze vozači tramvaja i da Vrabac neće raditi tokom zimskih meseci.
 
Oно што недостаје Тргу је једна и по страна, тако да због тога делује нецеловито и недовршено, и, уместо да поглед пређе на значајне зграде с те стране, он пада на површину трга која онда изгледа празно. Том нескладу доприносе и знатно веће зграде Дома Штампе и палате Реунион које бацају у засенак Музеј, Позориште и Југословенску банку.

Зато би Тргу добро дошла фонтана испред дуплог дрвореда, да одвлачи поглед од споменуте неугледне празнине и неугледних зграда.
Или да се споменик Кнезу пребаци с те стране. : :laugh:

Присетио сам се да је огромни главни трг у Трсту без дрвећа и икаквог зеленила, и исто тако главни трг у Кракову, по површини највећи у Средњој Европи. То, наравно, не значи ништа посебно, има лепих тргова с дрвећем као и оних без дрвећа, то све зависи од историјског наслеђа и више других фактора.

https://www.123rf.com/photo_20069500_main-square-of-trieste-italy.html

https://www.google.com/search?clien...KHbRsCnUQ4dUDCAY&uact=5#imgrc=e_aw1wpMjLJM3M:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=656768#p656768:3ciz5yab je napisao(la):
vucko » Uto Sep 03, 2019 10:10 pm[/url]":3ciz5yab]Mala ptičica mi je rekla da Vrabac voze vozači tramvaja i da Vrabac neće raditi tokom zimskih meseci.
Meni se ortak sa decom setao pesackom zonom i posto dete kapira pesacku zonu kao zonu bez vozila, op ode pod vrabca zamalo....
 
Zašto mi se čini da će na trgu često biti još nekh dodatnih radova zbog naknadno uočenih nedostakata, kao na "Promenadi"...
 
Vrh