Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655387#p655387:6batwosv je napisao(la):
Bulbulderac17 » 31 Aug 2019 03:06 pm[/url]":6batwosv]i jedne i druge treba deportovati u pustimju Gobi i dovesti profesionalne politicare iz Danske

I preventivno i sve ostale koji su bili sprečeni da prisustvuju. :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655387#p655387:3u4cwhdl je napisao(la):
Bulbulderac17 » 31 Aug 2019 15:06[/url]":3u4cwhdl]danas me je sramota sto sam Beogradjanin zbog svih onih maloumnih politicara sto su se skupili danas i pravili vasar...i jedne i druge treba deportovati u pustimju Gobi i dovesti profesionalne politicare iz Danske


Sent from my iPhone using Tapatalk

Немој Данце молим те. Пусти скандинавце да уживају фантазмагорије демографског суицида, него ми лепо кинеске политичаре да уведемо. Нема код њих забушавања или фик оде глава
 
Sad primetih da je ispred Narodnog muzeja postavljeno drveće, kao prema konkursu. Što mi je potpuno besmisleno. Priča se o nekakvom evropskog trgu, a zaklanja se tek renovirana i prelepa zgrada, pored Narodnog pozorišta. Ovamo ona dva reda drveća su mi tako odvratna jer nemaju nikakvu estetsku privlačnost nego izgleda kao da su postavljene čisto da se kao doda nešto otvorenom prostoru. A najgore od svega mi je to što se baštica Boutique-a nije uklonila ili smanjila, nego se popločavanje trga prilagodilo obliku baštice. Na konkursnom rešenju se jasno vidi pravilni pravougaoni oblik trga (odnosno popločavanje istog šablona, boje, čega god) koji je praktično u širini Narodnog muzeja. A onda u realnosti, popločavanje se zakrivljuje kako bi bukvalno zaobišlo bašticu. Ostalo ne bih da komentarišem, ja lično smatram da trg ima veliki potencijal za razne sadržaje i da ne bude više samo mesto sastajanja. Ali znajući kako to funkcioniše u Srbiji, biće potpuni promašaj. Lično bih voleo nekakav drugačiji izgled, ili barem da se poštuje rešenje uz dodatno prilagođavanje okruženja. Možda grešim, ali Beograd nema nijedan trg koji se uklapa u svoje okruženje i obrnuto. Jedino Kosančićev venac, zanemarujući užasno kamenje, je odlično urađeno i zaista je prelepo, ali to već nije trg.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655396#p655396:2om35afl je napisao(la):
Bender Rodriguez » Sub Avg 31, 2019 4:53 pm[/url]":2om35afl]U sustini, konkurs su osvojili oni koji su ga i raspisali....

Ne mogu da verujem da neko skolovan (a pogotovo ako zivi u ovom gradu) moze osmisliti nesto ovako bezlicno,ruzno,odvratno...
...da li je taj uopste cuo za rec ''estetika'' ?

Ejjjjjjjj ....ja koji nemam veze sa strukom 100x bi bolje osmislio uredjenje tog veoma bitnog prostora,da ne ulazim u detalje funkcionalnosti
kao i kvalitet izvedenih radova !
 
Ne znam da li primećuješ da baš sve arhitekte na ovom forumu podržavaju ovakav trg?
Šta li nam to govori - o tvojoj preteranoj samouverenosti?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655409#p655409:opys9zcq je napisao(la):
marrecar » Sub Avg 31, 2019 5:15 pm[/url]":opys9zcq]Jedino Kosančićev venac, zanemarujući užasno kamenje, je odlično urađeno i zaista je prelepo, ali to već nije trg.

E to kamenje je strasnoooo...kao da nije planirano da ljudi tu hodaju...mozda u planinarskim cizmama...? :lol:
 
Steta sto svi vi sto znate kako treba ovaj trg da izgleda niste studirali urbanizam ili niste ucestvovali na konkursu. Eto sada je trg uradjen po crtezima ovih "neznalica''.

Meni se licno trg svidja, a bio bi jos bolji da je u potpunosti sprovedeno konkursno resenje.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655224#p655224:a24gp1ii je napisao(la):
Delija » 31 Авг 2019 09:31[/url]":a24gp1ii]Ајмо навали народе, чесме, фонтане, клупе овакве, клупе онакве, веће дрвеће, жардињере, може и дечије игралиште, справе за вежбање, јавни вц и терен за баскет.

Неће се народ смирити док трг опет не заличи на паланачку раскрсницу.
Отприлике тако.

Далеко од тога да је све савршено и да се нема на чему замерити, али поједине критике нису на месту.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655419#p655419:a24gp1ii je napisao(la):
Somi303 » 01 Сеп 2019 00:32[/url]":a24gp1ii]Башта кафића испред музеја остаје???
Наравно. Чардаци и черге су приоритет у односу на споменике културе, и јасно заштићенији од њих. Нека ми докажу да нисам у праву.
 
Данас сам прошетао тргом. Искрено, чини ми се да су могли да ураде стаклени под изнад темеља Стамбол капије као што имамо код ТЦ Рајићева, но шта је ту је. Дрворед ка Коларчевој је могао комотно бити дуплиран. Не знам какав је режим семафора, али ми се у једном моменту учинило да су заустављена возила из свих праваца, неки људи су комотно прелазили улицу ван пешачког прелаза. Највећи промашај остају стубови расвете који одударају и штрче, као и то што нису урађени носачи контактне мреже са разделним острвом, за шта је било простора. Има пар детаља који боду очи као што су корпе за смеће прикачене на стубове расвете и носаче контактне мреже скроз друге, тамне храпаве сиве (као што су сви стубови које је правио Метеор последњих година за централну зону). Није ми јасно зашто нису враћене светиљке на стубове споменика Кнеза Михаила? Највеће разочарење свакако остаје башта кафића. Добро је па су до Дома штампе поставили "паметне клупе" које су као баријера за дивљање кафеџија са баштама. Све у свему, задовољан сам учинком, естетски и функционално велики искорак у односу на пређашње стање, са ових неколико замерки, што нису ствари које није немогуће поправити у будућности. Највећа мана свакако остају "зидови ове собе без крова" (како је неко дефинисао трг), тј. запуштене зграде, пре свега палата Реунионе и дом штампе на самом тргу, па онда и мало даљи објекти. Чир од надоградње иза Стакленца нећу да спомињем. Сада искрено прижељкујем неку високу зграду на месту стакленца да заклони онај ужасни чардак. Чини ми се да би слична зграда заклонила из визуре и Дом омладине и Политику, или макар ублажила штрчање тих солитера. И једна ствар која ми уопште није јасна, а то је како су могли да оставе графит на калкану зграде поред бившег Југоекспорта а обе зграде су биле под скелама? То ми је лично највећи пропуст који мора што хитније бити поправљен.

Ево и пар слика. :)
 
Lepo izgleda Trg - svakako mnogo lepše nego pre rekonstrukcije.. Ko to neće da prizna - jednostavno ne govori istinu..

Ni u jednom svom delu prethodni izgled Trga nije bio bolji od ovog. Klupe koje su postavili su jednostavne i odlično su se uklopile - i nadao sam se da će biti ovakve, bez drvenog sedećeg dela koji bi ispucao i oljuštio se posle par meseci.
Mogli su jedino da posade veće sadnice drveća, a ove žardinjere su nepotrebno nagurane..

Uvek može bolje, voleo bih da je samo popločanje kreativnije izvedeno, poput predloga koje sam ranije iznosio, ali generalni utisak je da je sve prilično dobro ispalo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655427#p655427:6ji2ngtl je napisao(la):
Vox91 » Sub Avg 31, 2019 5:48 pm[/url]":6ji2ngtl]Lepo izgleda Trg - svakako mnogo lepše nego pre rekonstrukcije.. Ko to neće da prizna - jednostavno ne govori istinu..

Ni u jednom svom delu prethodni izgled Trga nije bio bolji od ovog. Klupe koje su postavili su jednostavne i odlično su se uklopile - i nadao sam se da će biti ovakve, bez drvenog sedećeg dela koji bi ispucao i oljuštio se posle par meseci.
Mogli su jedino da posade veće sadnice drveća, a ove žardinjere su nepotrebno nagurane..

Uvek može bolje, voleo bih da je samo popločanje kreativnije izvedeno, poput predloga koje sam ranije iznosio, ali generalni utisak je da je sve prilično dobro ispalo.

Ukusi su razliciti i nikome ne namecem svoje misljenje,ali poslednja rec u tvom komentaru mozda najbolje karakterise ovo idejno resenje i njegovu realizaciju.

Uzivajte u novom trgu... :wink:
 
Treba biti iskren i reći da bašta kafića nije ispred Muzeja i cela fasada Muzeja je vidljiva sa većeg dela Trga.

Ponavljam da je sasvim normalno da ovakav trg ima bašte kafića po obodu, samo ne treba ići više od dva reda suncobrana (tj, ovom kod Buhe se ne sme dozvoliti širenje)
 
Naravno da su ukusi različiti, ali možemo da analiziramo svaki segment rekonstruisanog Trga i da ga poredimo sa predjašnjim izgledom - stavku po stavku..

Sumnjam da bi plus bio bilo gde na strani ranijeg izgleda naspram sadašnjeg.
 
Nisam samouveren da znam najbolje sve, ali prosto ne mogu uvideti koji kvalitet ima ova ravna površina?
Ako ona ostane takva kakva je, ravna i bezlična to je za mene promašaj...
Onda su bolja ona "ostrva zelenila" koja su ranije bila tu...
Takođe, smeta mi kad se govori : Dobro je ovo ali vi to ne vidite jer prvobitni projekat nije ispoštovan do kraja...
Pa o čemu mi onda pričamo?
O improvizaciji, "budževini"?
Meni je simptomatično kako se beki delovi trga "nisu dirali"...
Ovo će siguran sam doživeti još dosta "dorađivanja", na žalost, mislim na gore...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Najveći kvalitet te ravne površine je upravo to što je ravna i - slobodna. Takav prostor ranije u centru Beograda nismo imali.
 
Može li neko da objasni čemu služi usporenje saobraćaja ako ako pešaci mogu da prelaze ulicu jedino kad on ionako već STOJI na semaforu?

I još je to postignuto po prilično visoku cenu mnoštva posebih, oštrih granitnih kocki koje se jedna po jedna posebno lepe na spojevima i imobilišu za velike sile kočenja na neravnom terenu. Zašto onda ionako već malu brzinu saobraćaja po ovim krivinama još usporavati posebnom podlogom i onda kad on ima zeleno svetlo, pa pešaci i ne smeju da budu na ulici? Razumeo bih da su u pitanju velike brzine na auto putu, ali usporenje sa 30 na 20 Km/h mi ne izgleda vredno takvog troška i dodatne buke guma po veoma neravnom terenu, čak i kad bi bilo neke prednosti u TAKVOM usporenju, a ne vidim ga. Hajde da su ulice mešovite prirode, i za vozila i za pešake, kao što je bilo predviđeno, pa da razumem smisao usporenja. Ali ovako? Čemu to služi? Možda niko nije hteo da menja projekat kad je promenjena odluka o vrsti saobraćaja po trgu? Ili je nešto drugo u pitanju?
 
Prošao trgom kolima... utisci su sledeci:
-kako god je izgledao pre i kako god da je mogao da izgleda okej je. Prostrano je i procisceno je. Spomenik ne dominira toliko jer je skrajnut u stranu (nije na centru). Da li je ovo dobro ili ne svako neka proceni za sebe?
-povrsina kolovoza je bas ostra i neravna. Samim tim bas neugodna za voznju.
-guzve nije bilo ali moguce da je zbog toga sto je subota.

U sustini krucijalna zamerka je neravna podloga kolovoza. Mada mozda je i to da bi se smanjio saobracaj i usporio.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Можда је проблем у ретардираном друштву које је кидисало на могућност комплетно пешачког трга са успореним саобраћајем па смо добили ову ни пешачку ни саобраћајну површину.

Иначе је решење са храпавим коцкама било перфектно за успорени саобраћај.
 
Пантограф":11ytgo88 je napisao(la):
Ne znam da li primećuješ da baš sve arhitekte na ovom forumu podržavaju ovakav trg?
Šta li nam to govori - o tvojoj preteranoj samouverenosti?

Meni više govori o arhitektama i navici da se ispunjavaju želje “elitne” klijentele, nego o nama laicima kojima se ne svidja ćelavi trg.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655438#p655438:s6vjuzx6 je napisao(la):
astrodule » 01 Сеп 2019 01:13[/url]":s6vjuzx6]Treba biti iskren i reći da bašta kafića nije ispred Muzeja i cela fasada Muzeja je vidljiva sa većeg dela Trga.
Не, нису непосредно испред, али јесу непосредно поред, и подједнако нарупшавају укупни утисак.

Тај локал има и другу страну, па нека тамо постављају своје сунцобране, или нека се селе.

Ponavljam da je sasvim normalno da ovakav trg ima bašte kafića po obodu, samo ne treba ići više od dva reda suncobrana (tj, ovom kod Buhe se ne sme dozvoliti širenje)
Није уопште нормално да једини градски трг једне престонице буде окупиран на овакав начин. Може ли бар једно место у граду да изгледа уредно и да не буде притиснутно летњим баштама? Ти проклети сунцобрани нарушавају изглед целог трга.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655460#p655460:8tgznll0 je napisao(la):
Misterija74 » Sub Avg 31, 2019 7:00 pm[/url]":8tgznll0]Super izgleda trg od kada je zašlo sunce sada ima dosta ljudi šetaju :D

Mene prizor asocira na Tasmajdan - zimi : :mrgreen:

trg.png

klizaliste-Fific.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=655189#p655189:2yws7a9p je napisao(la):
Хаеул » Sub Avg 31, 2019 2:01 am[/url]":2yws7a9p]Не знам уопште чему би фонтана служила, осим што би заузимала простор.

Da bi ulepsala prostor. Fontane za to sluze.
 
Vrh