Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=643945#p643945:1x5jndu7 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 31 Јул 2019 16:27[/url]":1x5jndu7]Sve i da na trenutak usvojimo ovdašnji među narodom popularni stav da trg treba da bude ispresecan zelenilom i sadržajem... opet, jel toliko strašno ako pored svih drugih ''trgova'' u gradu napravimo jedan koji će biti bez toga?
Буквално једини такав трг у граду, па чак су и њега полу-пошумили.

Razumem kritiku za Cvetni trg koji je postao krematorijum. Razumem kritiku za Slaviju koja je sramota i promašaj u svakom smislu. Ali ne vidim šta je toliko strašno da dobijemo jedan trg koji će biti nalik onome što se u svetu smatra trgom. U smislu sadržaja odnosno manjka istog.

Da, ovdašnja klima postaje sve užasnija, i već od aprila pa sve do oktobra veći deo dana ume da bude nepodnošljivo stajati na suncu. Ali zato se hlad, za one koji čekaju nekog/nešto, može naći u senkama zgrada i senkama drveća ispred zgrada Jugoslavija Publik i Boško Buha. Bitno je imati hlad na ovoj novoj blesavoj klimi, ali bitno je i imati makar jedan trg koji se može tako nazvati u punom smislu te reči. U redu, ne mora svaki trg da nam bude kao nemački, ali ne mora ni svaki da bude kao poligon sa preprekama i sajam žardinjera...
На безброј места у граду нам је потребно више зеленила. Било нам је потребно и кад је су температуре од 35°C+ још биле реткост, а данас, када су такви екстреми ланчане појаве, то је практично питање живота или смрти.

Али, потребан нам је и трг, побогу. Место где поглед на небо и околину не заклоњају крошње и стабла, и где се може одржати прослава, концерт, протест.. Жалите се на мањак зеленила тамо где треба да га буде, и где недостаје, а не на једином отвореном простору у граду на коме дрвећу апсолутно није место.
 
Juče sam prošao pored trga, popločavanje je gotovo završeno i nije bilo parkiranih mašina i kamiona pa je donekle moglo da se sagleda kako će na kraju izgledati kada ga konačno otvore.
Drveće - sa merom, taman da se napravi malo hlada i obori temperatura leti. Pošto već imamo delimičan drvored u Kolarčevoj, ovo ne menja mnogo.
Stubovi rasvete - sami stubovi ne bodu toliko oči koliko načičkane svetiljke. Mislim da je moglo pametnije da se reši.
Popločavanje: blješteće, gotovo belo, što će da traje do kraja prvog dana kada se trg konačno otvori. Uskoro ćemo doći do sive boje asfalta, kako je nekada bilo. Ali, asfalt je bio praktičniji za popravke i održavanje, ovo će da bude noćna mora.
Saobraćaj - Bože, smiluj se nad nama i pomozi nam ako nam pomoći ima.
 
@Хаеул Tako je. Na trgovima se dešavaju događanja, koncerti, slavlja, a mogu i sportske manifestacije. Zimi je tu Božićni market, tokom cele godine razne promocije...

Nadam se da ćemo na Trgu gledati na velikom ekranu i pobedu nad SAD u košarci na Svetskom prvenstvu, kao što smo gledali poraz od Drim tima 1996 i sjajno prvo poluvreme.

Sad se sećam tog gledanja i ljudi koji su se penjali na kandelabre, tako da ovi stubovi i nisu loši za naš mentalitet.
 
@astrodule: А све је то немогуће на "тргу" који је заправо пошумљени парк без травњака.

Да се разумемо, има примера и јако лепих пошумљених "тргова". Не морамо гледати даље од сопственог дворишта - пример Требиња. Али, Требиње је градић с 23.000 становника. Требињцима је довољно да блокирају једну улицу, и ето им привременог отвореног трга. Њима није потребно више. Граду попут Београда јесте. Апсолутно му је неопходан бар један прави трг, какв имају сви градови његове величине у свету, па и све престонице, без обзира на величину.
 
Na novom tzv. rekonstruisanom trgu će se održavati isto ono što je moglo da se održava i pre rekonstrukcije. Nije se pojavila nikakva nova potreba nekog posebnog skupa koji nije mogao ranije da se održava na asfaltiranom trgu, a sada će moći, nakon što su potrošni milioni evra.
 
Ovo ni na sta ne lici :(

(izvor https://twitter.com/TweetieTi/status/11 ... 0729017349)

EAqoLgoXkAAlPbJ

EAqoM65XoAUCTbr
 
Bender Rodriguez":3tc3dlba je napisao(la):
Razumem kritiku za Cvetni trg koji je postao krematorijum. Razumem kritiku za Slaviju koja je sramota i promašaj u svakom smislu. Ali ne vidim šta je toliko strašno da dobijemo jedan trg koji će biti nalik onome što se u svetu smatra trgom. U smislu sadržaja odnosno manjka istog.

Pa lepo si rekao da je rekonstrukcija Slavije i Cvetnog trga neuspešna. Ta predistorija nas ne upućuje da će ova rekonstrukcija biti uspešnija.
Strašno je da se pare besmisleno troše na niz neuspešnih "projekata" umesto da se kaže evo imamo sada ovaj najveći budžet grada Beograda u istoriji, znači ove godine gradimo metro.

Ovo za trg u svetu i slično mislim da sam već objasnio koliko je besmislena teza...

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Без бриге, углачаће то аутомобили. Мени су стубови расвете и даље највећи промашај.
 
Steva":s4ked2ih je napisao(la):
Mislim da nema opsednutosti kamenom a kamoli mržnje prema zelenilu u bgd. Ono što ne vidimo je to da Beograd ima dosta, ali baš dosta zelenila koje se ne održava. Da se to zelenilo koliko toliko održava svi bi profitirali od toga, zelenilo se ne održava zbog mržnje prema zelenilu nego uopšte zato što nigde nema održavanja. Sa druge strane BGD nema nijedan pravi klasični trg. A Trg Republike je na putu da postane to.
.

Nisi pažljivo pročitao.
Mora i pločnik da se održava, a ne kao Bulevar i ono što su žuti popločali pa sada ovi za inat neće da održavaju te površine pa ima više blata nego betona. Za to nije drveće krivo i nije blato od drveća došlo na trotoar. Lepo zgaziš na klimavu ploču pa te blato poprska, ako ne uganeš zglob.
Možda stručnjaci mogu detaljnije da objasne koliko je vremena potrebno za održavanje drvoreda, a koliko za popločani trg i kolovoz.
Ima recimo to crno-belo popločavanje tradicionalno u Lisabonu na trotoarima. I njima je teško za održavanje i ne deluje preterano reprezentativno ako nije besprekorno održavano.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=644114#p644114:2axbx2hw je napisao(la):
varos kapija » 31 Јул 2019 23:26[/url]":2axbx2hw]Ovo ni na sta ne lici :(
Зашто овако изгледа? Као да су коцке окренуте наопако.

Искрено, не изгледа лоше, али биће катастрофа за вожњу..

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=644113#p644113:2axbx2hw je napisao(la):
dejjan » 31 Јул 2019 23:26[/url]":2axbx2hw]Na novom tzv. rekonstruisanom trgu će se održavati isto ono što je moglo da se održava i pre rekonstrukcije. Nije se pojavila nikakva nova potreba nekog posebnog skupa koji nije mogao ranije da se održava na asfaltiranom trgu, a sada će moći, nakon što su potrošni milioni evra.
Трг ни пре реконструкције није био асфалтиран. А реконструкција му јесте била потребна.
 
Увек је нова калдрма храпава, ми смо навикли на углачану пошто нам постојећа углавном стоји ту деценијама.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=644181#p644181:1fcrvstl je napisao(la):
Дошљак » 01 Авг 2019 02:51[/url]":1fcrvstl]Увек је нова калдрма храпава, ми смо навикли на углачану пошто нам постојећа углавном стоји ту деценијама.
И треба да буде бар мало храпава, али ово ми се чини претерано. Згодно зими, незгодно током осталих трију годишњих доба.

Но, добро, чини ми се да је бар постављена како треба.

Они стубићи, с друге стране..
 
@dejann
Cvetni trg je promašaj zato što je na mestu gde su trebale da budu cvećare i zelenilo napravljen krematorijum koji stoji prazan 99% vremena. Slavija je promašaj zbog kvaliteta radova, (omašenih) pešačkih tokova i rasporeda. Trg Republike je druga priča, i mada svi već sada vidimo neke kvalitativne promašaje i propuste, ja ne vidim propuste u smislu koncepta i rasporeda. Osim možda ove debate oko drveća ispred Muzeja, ali to je već tema u koju mi se ne ulazi...
Ovo za trg u svetu i slično mislim da sam već objasnio koliko je besmislena teza...
Ništa besmislenija od teze ''zašto bacamo pare na rekonstrukciju glavnog trga u gradu kad smo mogli da gradimo metro...''
Rekonstrukcija Trga košta 7-8 miliona evra. Izgradnja metroa košta nekoliko stotina miliona. Ako ćemo da idemo tom logikom, možemo tako do sutra da nabrajamo. Eeee što se sređuju fasade, mogli smo da izgradimo metro. Bah, što se radi Karađorđeva, mogli smo da izgradimo autoput do Temišvara...

Takva poređenja nemaju smisla. Podržavam svaku konstruktivnu kritiku ali ne može da se povlači paralela između rekonstrukcije trga koji je odavno bio zreo za nju, i izgradnje metroa. Inače sve ovo kažem kao neko ko ne podnosi vladajuću garnituru, tj. njihov nastup i kadrove. Ali to što ih ne podnosim ne znači da bih išao toliko daleko da ih kritikujem za nešto što nema smisla, i da upoređujem babe i žabe - rekonstrukciju trga od 7 i izgradnju metroa, od XXX miliona evra...

Dalje, da vidimo kakav je Trg bio dosad... pet puta krpljen asfalt, usvinjen zombi spomenik sa postoljem kao stecištem pankera i pajdomana, baštice oko njega sa šipražjem kao dekorom, masivne oronule žardinjere kao prepreke za pešačke tokove i skupove, večito pune džukela i njihovih ''produkata'', fontanica koja izgleda kao iz nekog motela na Ibarskoj iz doba Juge, redovi malih žardinjera da... da rade ne znam ni ja šta, možda da dodatno ometaju kretanje... a sve to skupa oivičeno oronulim ivičnjacima i propalim stubićima-rampama... Da, ja mislim da je itekako bio zreo za rekonstrukciju.

Vezano za pitanje da li nam treba trg kao evropski - ne, ne treba nam da nam svaki trg bude takav. Ali nam neće ni pasti kruna s glave ako onaj najvažniji u gradu liči na njih.
 
Bukvalno niko nikada nije ni bicikl vozio po kaldrmi pa nema predstavu o silama trenja i kočenja na neravnoj mokroj podlozi.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=644191#p644191:2zu5vdwd je napisao(la):
dejjan » 01 Авг 2019 03:08[/url]":2zu5vdwd]Bukvalno niko nikada nije ni bicikl vozio po kaldrmi pa nema predstavu o silama trenja i kočenja na neravnoj mokroj podlozi.
Мислите ли на ову конкретну калдриму или калдрму уопште? Пре него што је асфалт ушао у ширу употребу, сви бољи друмови су били калдрмисани.
 
Bender Rodriguez":hc81ed1b je napisao(la):
@dejann
Cvetni trg je promašaj zato što je na mestu gde su trebale da budu cvećare i zelenilo napravljen krematorijum koji stoji prazan 99% vremena. Slavija je promašaj zbog kvaliteta radova, (omašenih) pešačkih tokova i rasporeda. Trg Republike je druga priča, i mada svi već sada vidimo neke kvalitativne promašaje i propuste, ja ne vidim propuste u smislu koncepta i rasporeda. Osim možda ove debate oko drveća ispred Muzeja, ali to je već tema u koju mi se ne ulazi...
Ovo za trg u svetu i slično mislim da sam već objasnio koliko je besmislena teza...
Ništa besmislenija od teze ''zašto bacamo pare na rekonstrukciju glavnog trga u gradu kad smo mogli da gradimo metro...''
Rekonstrukcija Trga košta 7-8 miliona evra. Izgradnja metroa košta nekoliko stotina miliona. Ako ćemo da idemo tom logikom, možemo tako do sutra da nabrajamo. Eeee što se sređuju fasade, mogli smo da izgradimo metro. Bah, što se radi Karađorđeva, mogli smo da izgradimo autoput do Temišvara...

Takva poređenja nemaju smisla. Podržavam svaku konstruktivnu kritiku ali ne može da se povlači paralela između rekonstrukcije trga koji je odavno bio zreo za nju, i izgradnje metroa. Inače sve ovo kažem kao neko ko ne podnosi vladajuću garnituru, tj. njihov nastup i kadrove. Ali to što ih ne podnosim ne znači da bih išao toliko daleko da ih kritikujem za nešto što nema smisla, i da upoređujem babe i žabe - rekonstrukciju trga od 7 i izgradnju metroa, od XXX miliona evra...

Dalje, da vidimo kakav je Trg bio dosad... pet puta krpljen asfalt, usvinjen zombi spomenik sa postoljem kao stecištem pankera i pajdomana, baštice oko njega sa šipražjem kao dekorom, masivne oronule žardinjere kao prepreke za pešačke tokove i skupove, večito pune džukela i njihovih ''produkata'', fontanica koja izgleda kao iz nekog motela na Ibarskoj iz doba Juge, redovi malih žardinjera da... da rade ne znam ni ja šta, možda da dodatno ometaju kretanje... a sve to skupa oivičeno oronulim ivičnjacima i propalim stubićima-rampama... Da, ja mislim da je itekako bio zreo za rekonstrukciju.

Vezano za pitanje da li nam treba trg kao evropski - ne, ne treba nam da nam svaki trg bude takav. Ali nam neće ni pasti kruna s glave ako onaj najvažniji u gradu liči na njih.
Pa to je stvar ukusa. Objektivno ako je nešto oronulo, to je zbog ne održavanja, a ne zato što je loše prostorno rešenje. Biće i ovo oronulo za 2-3 godine jer kod nas ne postoji kultura tehničkog održavanja. Recimo one kineske svetiljke kada pregore, neće ih niko menjati jer su stubovi previsoki. Preostale 4 svetiljke oko spomenika se ne uklapaju u novu koncepciju nikako, pa verujem da će spomenik opet nekome smetati.

Fontana je mogla za 5000e da se ukloni ili stavi neka koja nije sa "ibarske magistrale".

Meni ništa nije ometalo tokove kretanja tamo, pa nema razloga bacati pare samo da tebi žardinjere ne bi bile na putu...
Čak mislim da su klupe na tim žardinjerama bile više nego korisne.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Хаеул":3tletn89 je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=644191#p644191 je napisao(la):
dejjan » 01 Авг 2019 03:08[/url]":3tletn89]Bukvalno niko nikada nije ni bicikl vozio po kaldrmi pa nema predstavu o silama trenja i kočenja na neravnoj mokroj podlozi.
Мислите ли на ову конкретну калдриму или калдрму уопште? Пре него што је асфалт ушао у ширу употребу, сви бољи друмови су били калдрмисани.
Mislim na svaku kaldrmu. Upravo je zato asfalt i ušao u upotrebu jer je napredno tehničko rešenje. U ovu kaldrmu će proderti voda i posle 2 jače zime je gotova.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
^^ Pa i beton je pre par decenija bio alfa i omega za građevinarstvo u velikom delu sveta, pa vremenom kad je shvaćeno da ipak ne mogu i temelji, i konstrukcija, i zid, i stepenice, i staza, i parking ispred solitera... da budu od betona... vratili smo se odnosno prešli na druge materijale.Samo kažem. To što je nekada nešto bilo standard ne znači da treba i dalje. Sve ima svoje prednosti i mane. Pa tako i ta kaldrma. Ključ je prepoznati gde je čemu mesto, i adekvatno ih primenjivati.

@dejann
I šta sad, zato što u zemlji kolektivno imamo problem sa neodržavanjem, zato bolje da nikad ništa novo ne pravimo, jer će ionako propasti posle par gdina...? Pa dobro evo sam si spomenuo metro. Idući tvojom logikom, ja se pitam - što bismo uopšte pravili metro kad će ionako da propadne par godina od završetka...? Mislim ne znam šta drugo da napišem na ovo.

Za stubove rasvete se slažem da su promašaj, mada iskren da budem, dok se nije digla dževa ovde na temi, nisam ih ni primećivao na fotografijama. Isto važi i za one na Topličinom vencu. Meni više idu na živce brljotine tipa pokretni stubići koji čekaju puštanje u rad već dve godine, šahtovi posvuda, nerešen problem kontejnera i odlaganja đubreta i slično što me dotiče. A bandere uglavnom ni ne primećujem.
Fontana je mogla za 5000e da se ukloni ili stavi neka koja nije sa "ibarske magistrale".
I time se ne bi rešilo ama baš ništa.
Meni ništa nije ometalo tokove kretanja tamo, pa nema razloga bacati pare samo da tebi žardinjere ne bi bile na putu...
Čak mislim da su klupe na tim žardinjerama bile više nego korisne.
Phah, meni... Koliko sam samo puta prošao tim prostorom i gledao ljude na raznim skupovima (ne samo protestima nego i nepolitičkim skupovima) kako se stiskaju da se uguraju i ''izlivaju'' na kolovoz zato što nemaju mesta od tih žardinjera. A koliko puta mi se desilo da žurim da uđem u 26 ili 37 na obljižnjem stajalištu a moram da preskačem XY malih i velikih žadrinjera, poštanskih sandučića, stubića i ostalih k... palaca koje je neko pametan našao da stavi tik uz stajališta na jednoj od najprometnijih pešačkih tački u gradu...

Uostalom, jel znaš ti nekoga kome te žardinjere nedostaju? Čak ni među ljudima na temi koji su se protivili rekonstrukciji, ne videh da je iko žalio za njima. A o njihovom stanju mi bolje ne pričaj, jer sam ih gledao iz godine u godinu kako propadaju i postaju sve štrokavije i krnje. Najodvratniji deo celokupnog Trga. Nit' je neko lepo zelenilo, nit je prijatno za sedenje, nit' je na pravom mestu. Samo glupa besmislena prepreka koja je izgrađena samo zato da iz aviona i satelita izgleda kao simbol pluća. Što neko reče, takozvani ''lenjir urbanizam''. A to što je dole na trotoaru haos, to nikom ništa...
 
Opet stvar ličnog ukusa. Ti nisi sedeo, nisam ni ja ali činjenica da su ljudi sedeli i čekali te iste autobuse na tim žardinjerama. Svakog proleća je sađeno novo cveće itd.

Metro je opasna stvar ako se ne održava i tu se slažem da bi bilo potencijalnih opasnosti jer nismo u stanju ni običnu prugu da održavamo. Međutim, govorio si pre svega o tvojim subjektivnim estetskim doživljajima, a ne o investicionom održavanju.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Ne, stvar je ličnog ukusa ta dilema da li je neko za trg sa sadržajem na koje smo naviknuti (namerno kažem naviknuti, jer sve više verujem u one tvrdnje da je to politički planski rađeno) ili za prazne trgove po ugledu na evropske zemlje.

Ono što nije stvar ličnog ukusa je to da li je normalno da se na glavnom gradskom trgu zidaju žardinjere i sto drugih gluposti tako da smetaju tokovima pešaka. Kao što je bio slučaj na delu između ''spoljne'' žardinjere i stajališta 26, sa sve debilnom Halo govornicom, ne bi li se prostor još malo suzio. I kao što je bio slučaj na prolazu između njih samih, koji ne samo što je bio preuzak nego je posle svake kiše bio pun bara. Pa ko žuri na stajalište ili nek se penje na beton ili neka vežba skok u dalj...

Takođe nije stvar ličnog ukusa da grad od 1,6 miliona ljudi, prestonica zemlje od 7 miliona a nekada mnogo bitnije federacije od 22 (u vreme poslednje rekonstrukcije Trga još je bila Juga) nema jedan jedini kršteni javni prostor - a da nije travnjak ili hala - da napravi bilo kakav veći skup.

Za mene, jedine dve validne rasprave i dileme koje mogu da razumem oko cele priče sa Trgom jesu 1) da li bismo trg više nalik dosadašnjim domaćim ili nalik evropskim i 2) da li je bilo bolje da nema drveća od Muzeja do Matijevića, ili ovako kako je urađeno. Zbog toga što nam klima postaje sve gora, pa na tolikom prostoru dobro dođe makar neki hlad, jer ipak ovo nije Minhen podno Alpa. E u te dve debate mogu da razumem argumente s obe strane.
A što se žardinjera tiče, samo neka lete. I one velike zidane, i one baštice oko spomenika i one male betonske žardinjere gde im mesto nije i ta čuvena ''Motel Ibarska'' fontana.
 
Hoćeš da sklonimo i spomenik na groblje, obzirom da su baštice ostale?

Bara će tek da bude na ovoj kaldrmi, mislim da smo to apsolvirali, a nisam ni video kako je rešen odvod sa ovolike površine. Nadajmo se da su ga, barem malo, za svaki slučaj, nakrenuli ka Francuskoj, a ne kontra.

"Evropski trg" je konstrukcija istorije umetnosti koja i pripada istoriji, kao što sam već i objasnio i nije nikakav argument. Konačno, skupovi su organizovani i do sada tokom trajanja rekonstrukcije, pa je to drugi najbesmisleniji argument.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Ne, spomenik treba lepo da bude odnet u radionicu, da se sredi i da izgleda kao spomenik. A ne kao zas**** rekvizit iz horor filmova.

Bara će biti svakako. Samo što se na prostoru od 6000m2 brisanog prostora bare lakše zaobilaze nego na prostoru gde polovina odlazi na šipražje i betonske barijere.
Konačno, skupovi su organizovani i do sada tokom trajanja rekonstrukcije, pa je to drugi najbesmisleniji argument.
Jeste, organizovani su. Po livadama, kolovozima, parkovima i parkinzima. Vau. Država koja nema kršten trg pa mora da pravi manifestacije u prestonici po parkinzima i zemljanim površinama. Pff. I ti meni nešto pričaš o spomeniku koji bih kobajagi da gurnem na groblje, a sam ne shvataš u kakvoj smejuriji od države živiš i da se jedan od razloga te smejurije ogleda upravo u tome što nema nijedan normalan trg.

A najbesmisleniji argument na temi je i dalje tvoje poređenje baba i žaba, odnosno kukanje što se izdvaja 7 miliona evra kad smo mogli da uštedimo te pare (al malo morgen) i da napravimo metro... Posle jedno 50 godina štednje... Koji, s druge strane, idući tvojom logikom, je besmisleno uopšte i započinjati, pošto će ionako propasti od neodržavanja posle 3 godine... :roll:

Znači kuknjava što se gradi nešto, umesto da se iskoriste pare da se napravi mrvica nečeg drugog (jedno kilometar tunela metroa...) što nikad neće ni imati poentu kao ideja jer će ionako ubrzo propasti...
E dakle, ko u svemu tome nađe logike i smisla, dam mu Nobelovu nagradu iste sekunde.
 
Mislim da su ti moteli koje si posećivao na Ibarskoj ostavili trajne posledice. Fontana je bila tzv. DNK fontana.

"Kršten trg" nije čak ni iz istorije umetnosti nego možda sa Pinka ili tako nešto. Ne znači ništa, kao što sam već 2 puta napisao.
 
Ma napisao si ubilo se... :lol: Samo gledam pametne komentare što seješ po temama. Pošto si se pre par meseci istrošio sa pričama o crnogorcima u centru, sad si vidim prešao na kulturološke i arhitektonske teme... Sa postovima koji se svode na poređenje baba i žaba i odbacivanje realnosti.

Inače znam odlično kako se zvala fontana, hvala. Samo što to ne menja činjenicu da je sva bila a la Motel Ibarska. :wink:
I da nisam video nikog drugog pored tebe kome će ona ili oronule žardinjere nedostajati.
 
Vrh