Šta je novo?

Реконструкција Трга Републике

Mene od tih stvari zanimaju samo makete i 3D modeli kako je nekada izgledalo. Uživo da gledam ostatke nekih temelja me zanima samo ako su u pitanju velike površine starije od 1000 godina)
 
IMG-20181023-162050.jpg


Tc raiceva bas su im cista stakla Zuma
 
Pa da se raskopa vec uradjeno astro kakvo je to pitanje to je kordinacija planiranje
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=576309#p576309:1u59skef je napisao(la):
direktor » 23 Oct 2018 08:07 am[/url]":1u59skef]A vesiceva izjava tebi je neki garant necega
Nije, ali pošto je jedina zvanična izjava koju smo čuli, nemamo ništa bolje.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=576408#p576408:1u59skef je napisao(la):
direktor » 23 Oct 2018 04:20 pm[/url]":1u59skef]
Tc raiceva bas su im cista stakla Zuma
Uhvatio si refeleksiju Sunca od stakla, pa naravno da se tako vidi prašina. Nje će u gradskom vazduhu uvek biti, ali pošto su u pitanju veoma sitne čestice, a ne blato, one ne menjaju bitno optičke osobine. Slika neće biti izobličena, samo tamnija, što se ionako namerno radi zbog vizuelene reference za oči posmatrača, korišćenjem posebne poluprovidne folije čiju sam sliku poslao. Tanak i relativno homogen sloj veoma sitne prašine ima sličan efekat, pa nije problem. Važniji je ODNOS intenziteta reflektovanog svetla i onog koje dolazi odozdo, što se proizvoljno kontroliše intenzitetom reflektora u podzemlju i anti refleksionim folijama.

STF,
Svaka pojedina tvrdnja iz tvoje poruke je netačna. Mogao bih da idem redom i da za svaku objasnim zašto. Ako ljudi žele, to ću i učiniti. Međutim sada mi se već čini da je dovoljno rečeno, jer nema smisla ubeđivati nekoga u nešto što očigledno ne želi da shvati ili bar da javno prizna. Jer je već bolno očigledan sasvim neprincipijelni stav u kome su recimo Rimski ostaci, pre nego što su se Sloveni uopšte i doselili, po tebi važniji od nečega što je praktično definisalo i usmeravalo čitav urbani život Srba u Beogradu u ključno vreme oslobađanja i formiranja nacionalne države. "Beograd u šancu" je postao ne samo glavni naslov na gradskim mapama, nego i maltene izraz, deo jezika, a ipak su sad po tebi taj šanac i gradska kapija u njemu tobože sasvim nebitni po svim stavkama redom. Sasvim je očigledno namerno "natezanje" i krivljenje argumenata ili zbog neke čudne lične percepcije istorije koju nauka ni slučajno nija potvrdila, ili zbog nekih neobično selektivnih koncepcija o "modernom" uređenju javnih prostora, što efektivno obesmišljava diskusiju. Ja mogu da ukažem na argumente koji mi izgledaju u dovoljnoj meri objektvnim, i to sam već radio, ali je nemoguće nekome preneti vrednosti, što mi ovde izgleda ključno. To je pitanje nečijeg sasvim ličnog shvatanja kulture, istorije i njihovog značaja za nas, pa time i budućeg odnosa ljudi prema gradu.

Zbog jednog TRŽNOG CENTRA smo uništili izuzetno značajno arheološko nalazište u Rajićevoj, a sigurno ćemo uništiti i ono na Studentskom trgu. I sada, ZBOG ČEGA, treba da uništimo i ovo treće, iako ispod površine trga ne bi smetalo ničemu! To je za mene apsurdna, štetna i iracionalna odluka. Ne znam šta bi se tu još bitno moglo dodati. Niti više imam ikakvu ideju kako objasniti kulturne vrednosti u kratkim Internet porukama jednog foruma onima koji to iz nekog razloga ne žele da shvate.

Samo mala ilustracija šta smo izgubili u Rajićevoj, pošto ti je Rim očigledno bliži kao primer. Tamo je bio posebno značajan prostor TAČNO ISPRED GLAVNOG ULAZA u Rimski logor, plato za velike javne manifestacije i veza sa okolnim delom naselja, kao i sam početk puta ka Rimu. Otprilike kao kasnije kapija i početak puta na sadašnjem Trgu Republike. Pa ipak ... kome to danas treba, bilo jedno bilo drugo, zar ne?

 
Zuma puno pricas o onome sto ocigledno malp razumijes a niko od arheologa se nije cimno oko kapije a ti se ubi dokazujuci vaznost ono sto ni njima nije vazno
 
Pa ko misliš da je Vesiću rekao da je ovo važno? Zar bi se on izlagao potencijalnom kritikama opozicije da bez veze troši novac, produžetku radova i ometanja prolaza, da ne spominjem patriote koji čitaju novine, da nema stručnu potvrdu da to JESTE vrednost, dakle nešto što opravdava takav niz političkih rizika? Plus što je moguće da je u pitanju i "maltene obaveza" koja makar i indirektno potiče baš iz mišljenja stručnjaka iz Zavoda za zaštitu spomenika. Sem toga, Adam Crnobrnja, predsednik Srpskog arheološkog društva, se u onom intervjuu u Beogradskoj hronici jasno složio sa tvrdnjom voditeljke da je kapija vrednost, pa i odgovorima svima kojima ona "nije simpatična": "To je naša istorija".
 
KO se srozava? Ja ili oni koji su potpuno nesposobni da sastave argument a ne spomenu svoje lično mišljenje o meni? To već postaje neizdržljivo. Želiš li da sad ja počnem da pišem na isti način o tebi?

Šta ti uopšte zamišljaš da je rekao Zavod za zaštitu spomenika? Da je u pitanju "simbol ropstva", "raskidanja okova" i slične gluposti koje smo ovde čitali? A ni predsednik Srpskog arheološkog društva iz priloga TV Hronike nije neki Sega mega diplomac nego je završio arheologiju na Beogradskom univerzitetu. Čak ima i posebnu prezentaciju posvećenu čuvanju arheoloških nalaza. Ovde nivo rasprave jeste otišao dođavola.

Podizanje svesti o značaju arheološkog nasleđa
https://www.facebook.com/arheologija.podizanje.svesti/

Evo šta je dotični predsednik rekao o čuvanju ostataka u Beogradu i drugde:

 
Srozavaš se time što uzimaš Vesićevu izjavu kao neki argument, a čovek laže i izvrće stvari čim zine.

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Da, ali njegovu izjavu uzimam kao argument da se planira prezentacija sa staklom, pošto je on predstavnik vlasti, i pošto je to jedina najava o tome koju uopšte imamo. A NE da je Vesić izvor suda o kulturnoj vrednosti prezentacije, u koji treba imati poverenja. Ostalo je samo moje pogađanje zasnovano na tome da se njemu lično više isplati da na sva usta priča kako je vlada platila detaljna arheološka istraživanja i da prema tome brine o našem nasleđu, a da zatim NE troši daleko veći novac na prezentaciju ostataka, ne čeka i ne plaća sasvim novi projekat trga, i da zatim još hiljadu puta mora da objašnjava zašto je trgom i dalje teško proći i zašto sve i dalje nije gotovo. Što će se sigurno desti ako se ide na prezentaciju pod staklom, a ne na obično zatrpavanje. Ako je IPAK ušao u sav taj rizik, onda je u najmanju ruku morao imati čvsta uveravanja stručnjaka da ti stručnjaci mogu u javnosti opravdati buduće troškove i kašnjenja, i tako skinuti eventualnu krivicu sa njega. To savršeno logična pretpostavka i nešto što je za političare normalno ponašanje. Vesićev moralni lik je u takvom zaključku nebitan jer ja i polazim od po njega najmanje laskave mogućnosti, dakle od toga da on prvo čuva sebi odstupnicu i da mu je to najvažnije, i da se čak i neko takav ne bi nepotrebno izlagao opisanim rizicima. A pogotovo što uz sve to glasačima SNSa kultura baš i nije na prvom mestu, a još je je gora insinuacija o Turskim plaćenicima i izdajicama predaka, koju ste vi ovde tako zdušno i mirne savesti iskonstruisali. Pa mu se takvo kockanje nikako ne isplati. A ako mu je stvarno stalo da uradi ono što je zaista najbolje, OPET bi se prvo obratio stručnjacima. Pa su u oba slučaja njegovog potencijalnog moralnog lika dobri izgledi da upravo STRUČNJACI tvrde SUPROTNO od svih vas. Šta je takvom zaključku pogrešno i kako se ja to "srozavam"? Zar je ovakva analiza mogućih motiva za najavljenu odluku o staklu neki naročiti problem, pa moram i da je "crtam" iako sam je već par puta spomenuo?
 
U nekim stvarima se slažem sa Zumom, a u nekim ne, ali moram odati priznanje Zumi za stoičko trpljenje kojekakvih nepristojnih komentara njemu namenjenih.

Ovo je forum i svako ima prava da govori šta misli, u granicama pristojnosti.

Zuma skoro nigde nije prešao tu granicu, za razliku od mnogih sagovornika koji mu konstantno upućuju nedolične komentare.
 
Ma jok i nije samo uvijo u sareni papir
Ostatci mogu da se cuvaju i pod zemljom kao sto to vec radimo u na platou ispred filozofskog i u parkuna studentskom trgu .
Fino je Adam rekao da su rimski grobovi bitniji od ostataka temelja neceg sto je vec istrazeno vise puta
Zuma kako to fino rece sve je to njegovo nagadjanje oko toga sta bi bilo kad bi bilo...
Razlicite ploce eventualno i nista vise sve ostalo je trla baba lan da joj prodje dan
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=576430#p576430:3r5jr1dz je napisao(la):
Zuma » 23 Окт 2018 06:28 pm[/url]":3r5jr1dz][
STF,
Svaka pojedina tvrdnja iz tvoje poruke je netačna. Mogao bih da idem redom i da za svaku objasnim zašto. Ako ljudi žele, to ću i učiniti.
Ne žele, nemoj se truditi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=576130#p576130:3akgm7q8 je napisao(la):
GOJE » Пон Окт 22, 2018 11:21 am[/url]":3akgm7q8]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=572154#p572154:3akgm7q8 je napisao(la):
marone » 04 Oct 2018 03:46 pm[/url]":3akgm7q8]
file.php
Slikao u subotu:

Pazite šta želite, možda vam se i ostvari!
file.php
Хаххах, та жена је кореограф једног бугарског ансамбла који је био на фестивалу фолклора за викенд, игром случаја сам им био водич. О заљубљености Бугара у Београд говори то да смо на фестивалу од 11 група имали 5 бугарских, по једну Хрватску, Индијску, Словачку и Руску.
 
Ova tema se pretvorila u čisto iživljavanje nad članom foruma @Zuma, i stvarno je postalo tužno. Ja sam se pre nekog vremena povukao iz rasprave nadajući se nekom smirivanju situacije, jer mislim da postoje zajednički ciljevi oko kojih se svi možemo složiti, a to su:

- Ukazivanje na neverovatnu i doslednu sporost rekonstrukcije (ne računajući lokalitet kapije) - ovo što je do sada urađeno je sramota čak i za Vesić standarde.
- Sprečavanje estradizacije i kičizacije - svi smo protiv crvenoarmejskih obeležja, i skoro svi za neko diskretno obeležavanje lokacije kapije.

Inače što se tiče arheologa, niko i ne diže dževu, jer je njima plan gradskih otaca potpuno normalan i logičan. Adamov nastup je još jedan dokaz toga, i neverovatno je kako neko tumači drugačije.
 
I još neke njihove poruke tog tipa niste ni videli jer su ih administratori odmah izbrisali. Pa su zatim tu i poruke gde se prosto ignoriše detaljan i argumentovan odgovor koji napišem, a posle toga jednostavno ponovi ista ona tvrdnja od ranije, kao da ništa u odgovoru na nju nije ni bilo rečeno. Bez ikakvog spomena zašto taj odgovor naprimer nije bio dobar, ili bilo čega drugog što bi razgovoru pomoglo. Šteta, jer mi se čini da u takvoj atmosferi nema druge nego da ograničim ulaženje u besplodne dijaloge tog tipa. Ništa ne doprinise nikome, bez veze gubim silno vreme na njihovo pisanje, a drugi na čitanje. Neka dakle svako piše šta misli da treba, pa nek se to posle razume i ocenjuje kako ko može i kako ko misli da je ispravno. To nije pravi forum, naravno da se tako gubi puno od njegovih pravih potencijala, ali su razgovori gluvih bez pomoći makar i zajedničkog jezika znakova nažalost još gori.
 
Aj što si uporan i nisi sposoban da pomisliš da možda nisi ti u pravu, ali kako ne vidiš da te mangupi lože? :D
 
Zum0, onima koji čitaju tvoje postove je sasvim jasno o čemu govoriš i na šta stavljaš akcenat u ovoj priči.

Onima koji ti se konstantno obraćaju sa omalovažavanjem i uvredama nedostaju argumenti, zato se tako i ponašaju.


+++ Zuma jeste uporan (neki kažu tvrdoglav), ali NIGDE NIKOGA od sagovornika nije uvredio na bilo koji način.
Ako ništa drugo, samo ta činjenica zaslužuje bar elementarno poštovanje Zume od strane ostalih sagovornika.
 
Hiljadu puta trvodglavo ponovljena netačna tvrdnja da je "kapija bila bitna i da je zato treba izložiti" ne postaje tačna niti ubeddljiva samo zato što je hiljadu puta tvrdoglavo ponovljena.
U stvari, može da bude ubedljiva kod ljudi koje možeš ubediti samo ako tvrdoglavo ponavljaš, ali to je već indivudialna stvar.
A kada neko hiljdau puta ponavlja jedno te isto, dosadi ljudima pa počnu da ga bockaju :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=576552#p576552:1b4wyvg7 je napisao(la):
GOJE » 24 Окт 2018 07:47 am[/url]":1b4wyvg7]Ova tema se pretvorila u čisto iživljavanje nad članom foruma @Zuma,
Jao jadan on. A šta meni radite na svim temama kad god stignete bolje da ne počinjemo.
 
Snimano danas po kiši. Plašim se da su novootkriveni "Rimski grobovi" kojima se arheolozi hvale trenutno blatnjava rupa puna vode. Ova plastična folija pritisnuta drvenom kaldrmom neće puno pomoći. Ne može se tri nedelje drzati otvoreno nalazište a da na njemu svo to vreme uglavnom nema nikoga od njih. Nije završeno čak ni grubo iskopavanje zemlje, a kamoli finije čišćenje, snimanje i arheološka obrada, a i zatim zaštita pre velikih kiša i zime. Kako su krenuli ovde ćemo pre imati prvo veliki bazen, pa onda i klizalište.

Pogledajte prilog 1
 
Glavno je da su na Slaviji podigli šator za radnove na fontani. Ovde to ne treba..
 
Sad je situacija daleko jasnija
- skromno obeležavanje kapije jeste civilizaciski postupak a
-zatrpavanje, cist varvarski cin
pa kome treba varvarska etiketa..... nek je i prigrli
 
Vrh