Šta je novo?

Ко им ово дозволи? (nelegalna, divlja gradnja)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908118#p908118:8i1y44g7 je napisao(la):
solecar » 14 Дец 2021 04:32 pm[/url]":8i1y44g7]
Kod mene, na nekoliko stanova, ljudi probili zid između dnevne sobe i terase i na spoljni zid terase, ili stavili stakla ili podigli zid celom visisonom, sa ugrađenim jednim ili dva prozora. I to sam video i na nižim, i na višim, ali isto i na onim srednjim spratovima. Čak sam čuo i da je jedan komšija kupio dva stana (jedan iznad drugog) i spojio ih stepenicama, tako što je probušio rupu na terasi. U par slučajeva je i deo hodnika koji pripada zgradi, prisvojen, te i na taj način proširen stambeni prostor.
Код мене у крају у насељу Бежанијска коса, односно у суседном блоку 20, у улици Рашка Димитријевића, баш преко пута "Плато Бежанија" и зграде "Рашко", двојица станара су исто тако пробили зидове из дневних соба и направили терасе од метала. Изгледа ко пилету сисе.
Слике су из маја 2017.године.

1.терасе у рашка димитријевића.JPG
2.терасе у рашка димитријевића.JPG
 
Ovo je još ekstremnije nego kod mene. Kod mene barem ništa ne štrči van granica (originalnih linija) solitera.
 
U jednim zgradama kod mene u kraju su stanari na prizemlju izbacili terasu od cigala pa su tako sve komšije na vertikali do 3,4 sprata. Horor
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908251#p908251:3b9weaoo je napisao(la):
Гага » Uto Dec 14, 2021 11:59 pm[/url]":3b9weaoo]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908118#p908118:3b9weaoo je napisao(la):
solecar » 14 Дец 2021 04:32 pm[/url]":3b9weaoo]
Kod mene, na nekoliko stanova, ljudi probili zid između dnevne sobe i terase i na spoljni zid terase, ili stavili stakla ili podigli zid celom visisonom, sa ugrađenim jednim ili dva prozora. I to sam video i na nižim, i na višim, ali isto i na onim srednjim spratovima. Čak sam čuo i da je jedan komšija kupio dva stana (jedan iznad drugog) i spojio ih stepenicama, tako što je probušio rupu na terasi. U par slučajeva je i deo hodnika koji pripada zgradi, prisvojen, te i na taj način proširen stambeni prostor.
Код мене у крају у насељу Бежанијска коса, односно у суседном блоку 20, у улици Рашка Димитријевића, баш преко пута "Плато Бежанија" и зграде "Рашко", двојица станара су исто тако пробили зидове из дневних соба и направили терасе од метала. Изгледа ко пилету сисе.
Слике су из маја 2017.године.

Pogledajte prilog 1
file.php

file.php

Čudno da je nije i zastaklio?
 
Meni je ova uzbačena terasa skroz okej. Prosto tamo gde može da se poboljša životni prostor bez ometanja suseda i unakažavanja zgrade je potpuno okej napraviti intervenciju. Ova se terasa skroz uklapa u zgradu kada bi se taj model usvojio i za ostale stanove i da nema svaki stan svoj model terase. Život u stanu bez terase je mnogo nekvalitetniji nego u stanu sa terasom i zbog toga su mi potpuno legitimne ove intervencije ako seuvede pravilo da se cela zgrada pridržava tog modela.
 
Meни се чини да је исти стан застаклио оригиналну терасу лево.
 
58329A7E-DCB4-4287-8AB6-99FE4DDD7AC1.jpeg

Ja mislim da je iq od 86 retardacija, i americka vojska ne prihvata ljude ja manjim iq posto više prave problema i ne mogu da prate instrukcije. Sada ovo je prosek. Na zapadu se racunaju i Bunge lunge iz 3eg sveta, ali bez njih je par bodova veća.

U glavnom mislim da ovo dosta toga objašnjava u BG i stanje, pogotovo kad nema neko pametniji da kontroliše lokalne bunge lunge.
 
Шта недостатак селективног размножавања уради народу

Мада може се и то решити и то у једној генерацији
 
Mislim da to vise ima veze sa obrazovnim sistemom, nego sa tim sto su nam babe i dede zenili i udavali s prvom prilikom u selu.
 
Hm, sad se nešto mislim...

Ako neko izgovori ''ta i ta nacija ili ta i ta rasa je u nekim stvarima inferiornija u odnosu na prosek'', to se odmah smatra rasizmom, govorom mržnje i diže se frka samo tako.
S druge strane, kad bi neko na osnovu ovih rezultata izgvoroio ''Balkanci su intelektualno inferiorni u odnosu na druge ljude'', tu bi sve bilo ok. Jer eto kao, imamo istraživanje na koje taj argument može da se osloni i fundira.

Samo kažem, šta sam primetio...
 
Постоји једна јако добра књига бугарске историчарке Марије Тодорове "Имагинарни Балкан" (Imagining the Balkans) где се квалитетно бавила том тематиком. Укратко, узела је да анализира западњачки однос према Балкану и упоредила га са западњачким односом према блискоисточном, азијском и северноафричком свету, који је општеприхваћено критикован у Едвард Саидовом "Оријентализму". За то користи термин "Балканизам" и указује на сво лицемерје Запада по том питању и како је Балкан често игнорисан у новонасталој ревизији политичке коректности зато што је за Европу довољно "европски" да се може третирати на начин на који више не смеју да се третирају остале културе а довољно стран да би се културолошке разлике третирале као доказ инфериорности.

Иначе, што се интелигенције тиче, најбоље би је било разумети у поређењу са висином. Иако је пун потенцијал за њу генетски ограничен, најчешће је крајњи резултат последица социо-економских фактора. И као и висина, доказано расте са побољшавањем животних услова. За интелигенцију конкретно је то названо Флинов ефекат. На пример, документовано је да је у Данској просечна стопа интелигенција скочила за 6-7 бодова од 1950-их до сада али је то за Данце (урођенике) негде већ готово и нема доказа о значајном побољшању у последње 2 деценије. Интересантно, али чак је примећено и да тај ефекат траје за имигранте па долази до смањења јаза међу расама / народима ако се и "мање интелигентним" расама / народима понуде идентични услови одрастања.

У већини случајева то не значи да су читаве популације постале паметније колико да су негативни фактори искорењени (лоша исхрана, загађење, болести) а самим тим је и просек скочио на горе јер се смањио број људи који су ниске интелигенције услед тих фактора. Постоје неке назнаке и да то зависи доста од образовних система али је питање у којој мери.

Али ето, и Данска је отприлике имала просечан ниво интелигенције пре 70 година као ми сад па није имала случајеве грађења кућа на зградама што пре подразумева да је то проблем културе и (не)функционисања система него проблем интелигенције.
 
Постоји једна јако добра књига бугарске историчарке Марије Тодорове "Имагинарни Балкан" (Imagining the Balkans) где се квалитетно бавила том тематиком. Укратко, узела је да анализира западњачки однос према Балкану и упоредила га са западњачким односом према блискоисточном, азијском и северноафричком свету, који је општеприхваћено критикован у Едвард Саидовом "Оријентализму". За то користи термин "Балканизам" и указује на сво лицемерје Запада по том питању и како је Балкан често игнорисан у новонасталој ревизији политичке коректности зато што је за Европу довољно "европски" да се може третирати на начин на који више не смеју да се третирају остале културе а довољно стран да би се културолошке разлике третирале као доказ инфериорности.
Realno, balkanske elite i ''elite'' u poslednjih 100-150 godina od kraja turskog ropstva skoro pa nista ozbiljnije nisu ucinile da svoje zemlje i njihove gradjane prociste i ociste od orijentalnog taloga, narocito po pitanju svesti i postovanja zakona.

Tako da su ''mrski zapadnjaci'' ipak u pravu po tom pitanju.
 
Pogledajte prilog 125122
Ja mislim da je iq od 86 retardacija, i americka vojska ne prihvata ljude ja manjim iq posto više prave problema i ne mogu da prate instrukcije. Sada ovo je prosek. Na zapadu se racunaju i Bunge lunge iz 3eg sveta, ali bez njih je par bodova veća.

U glavnom mislim da ovo dosta toga objašnjava u BG i stanje, pogotovo kad nema neko pametniji da kontroliše lokalne bunge lunge.
Pravi i dobar IQ test bi trebao biti neutralan naspram obrazovanja. Uglavnim se koriste Ravenove matrice… Tako da se ne mogu koristiti PISA i TIMSS testovi, i da se iz njih izvodi IQ. Koliko god da je inteligentan covek ako nije dobro obrazovan nece uraditi TIMSS test dobro.
 
BDC227A9-AA60-4746-B569-AF8FD928E94E.jpeg

Ko želi i ima volje može više da se pozabavi ovom temom. Ja koliko razumem (nisam školovan u ovom polju) iq je jedan od najviše proverenih teza u nauci (preko 100 godina testova na različite načine, ali slični rezultati i dalje). Iq se menja i povecao se sveokupno zbog bolje ishrane i slično. Ali kultura (individualana i kolektivna) je izraz pogleda na svet i razumijevanje sveta. Gore je jedna svetska mapa, sto dosta politickih i drugih fenomena može dobro da objasni (i zašto kinezi su vodili svet zadnjih 3000 godina osim zadnjih 200). Sada se samo vraćaju na prirodno mesto.
 
I da dodam, sa svim to ne znači da treba se predati ili prestati da se kultura ili nacija popravlja ili da neko manje ili više vredi zbog iq. Ali kada se prave odluke oko ko će da vodi društvo, kompaniju , ili kakvu imigraciju država podržava, činjenice se ne menjanju i treba se razmišljati racionalno a ne emotivno.
 
Koliko god da je inteligentan covek ako nije dobro obrazovan nece uraditi TIMSS test dobro.
Tačno. A isto važi i u kontra poziciji. Koliko god je neko obrazovan i naškolovan, ako nema određene vidove inteligencije, neće proći dobro ili bar ne srećno u životu.
A inteligencija se u životu traži u mnogo više vidova od pukih oblika i brojki na komadu papira.

Meni su skoro uvek sve priče o testovima i testiranjima inteligencije uvek bile degutantne, jer pokušava da se kvantifikuje nešto što ne samo da ima milijardu promenljivih a desetine kategorija, nego se odnosi i na milijarde ljudi koji su svi unikati za sebe, sa unikatnim životima i okolnostima. A zadnjih godina kako sam uplivao i u vode psihologije, sve više nalećem i na konkretne primere i na studije koje govore da znatno veći IQ ne mora da znači i veću sreću i sposobnost u životu. Čak naprotiv...

Zato su mi i ovakve mape i ''internacionalna testiranja i preseci'' degutantni i smešni. Jer evo po nekima od njih, ispada da ako Kinezi imaju najviši IQ, njihov život u njihovoj zemlji bi trebalo da bude jedan od najsrećnijih i najkvalitetnijih na svetu. A svi znamo da nije tako. Sve su to igrarije sa statistikama i pokušaji da se kvantifikuje nebrojivo i nemerljivo.
 
Poslednja izmena:
Konačno. Red je bio da se i ova stavka pridoda, kao veza sa starim forumom. :)
 
Хајде боље уместо да квазинаучном расном теоријом завршимо ову дискусију или бришемо поруке или просто исте преместимо у одговарајућу тему ако бар на овом форуму инсистирамо на научној тачности и против смо ширења пропаганде

Eво кога интересује мало детаљније објашњено
Ево још детаљније са википедије - иначе скоро све овакве мапе и подаци о интелигенцији међу земљама се позивају на његове књиге које су глатко одбачене од стране научне заједнице. Али су одличне за друштвене мреже.

Мислим људи за неке земље је узимао бројеве на основу приближних бројки околних земаља човек је буквално доказ како се не треба бавити науком.



Што се тиче:

Realno, balkanske elite i ''elite'' u poslednjih 100-150 godina od kraja turskog ropstva skoro pa nista ozbiljnije nisu ucinile da svoje zemlje i njihove gradjane prociste i ociste od orijentalnog taloga, narocito po pitanju svesti i postovanja zakona.

Tako da su ''mrski zapadnjaci'' ipak u pravu po tom pitanju.

Поређено је са оријентализмом зато што је у питању потпуно бесмислен концепт који је служио за прављење предрасуда и ширење мржње коју ти и понављаш, другачија култура као "људски талог". Исто се користи и за Балкан, лоше прикривени расизам који се крије иза неког савременог легализма. Историја модерне Европе је историја геноцида, крађа, пљачкања, робовласништва, кршења закона и простаклука, брже-боље препегланог новцем пост-индустријских економија које теже да правдају своје историјске злочине избељивањем својих култура.

Тодорова је то одлично указала у својој књизи где је указала на то како су на Западу у доба Југословенских ратова проналазили инспирацију за своје критике Балкана на основу сличних писанија из доба Балканских ратова => Како су Балканци примитивни и ратороборни људи који се кољу на начине који су шокантни за "цивилизовану Европу". Али зато су те критике игнорисале оба светска рата и шта је "цивилизована Европа" чинила у њима. Сада ретроактивно можемо да придодамо томе и империјализам по Блиском Истоку.

Невероватно је да ће људи овде истовремено уздизати Западне културе и идеје на екстремно висок пиједестал *осим* када је реч о савременим Западним антрополошким, социолошким, психолошким и сл. идејама и истраживањима којима се побијају расистичке идеје које су људи овде интернализовали. Ниједан научник или академик на Западу не би данас подржао идеју о "оријенталном талогу". Ниједан озбиљан психолог на Западу не би користио овакву мапу као научно валидну. Али вероватно они сада греше али су иначе до сада увек били у праву.
 
Поређено је са оријентализмом зато што је у питању потпуно бесмислен концепт који је служио за прављење предрасуда и ширење мржње коју ти и понавља
Ma da, turska okupacija je bila jedna bas do yaya stvar, samo su se ludaci i budale bunili protiv iste....
другачија култура као "људски талог".
Nek' budu drugaciji koliko hoce, ali po Severnim Afrikama, Arabijama, Anadolijama i Avganistanima, na tlu Evrope (a to je sve do Egejskog mora) nemaju sta da traze.
 
Vrh