Šta je novo?

Ко им ово дозволи? (nelegalna, divlja gradnja)

Улица Висока паралелна са Радничком? Ако није, доста личи. Ако је то тај случај, није у питању дивљина Калуђерица фазон, већ незавршена урбанизација. Кућа је легална и изграђена на темељима старе а нова улица и регулација су трасиране касније, што значи да град треба да изврши екпропријацију.
 
Све пршти од радова на заграђивању терасе фасадном циглом. Сви урадили у вертикали па човек размишља што не бих и ја ! На неки начин се и уклопило.
То је у оној згради у блоку 63, која гледа на ону пољану на углу Гандијеве и Јурија Гагарина.
Слика је зумБирана
 
Idi begaj, pa za šta terasa služi nego da se zagradi. Da se napravi špajz, ali najbolje još jedna soba, jer sutra kad se naslednik oženi, ljubi ga majka, da ima gde da živi sa ženom, a ne da se smuca po beli svet. Još ako može da se produži napred jedan metar, ihaaaj, pa to je premija.
Prava srpska zgrada nema šarm ako svaka terasa nije zagrađena, obavezno da sve budu različite i obavezno po receptu "sam svoj arhiTETka". Onda se to fino legalizuje, da uđe u sistem, "a u sistem smo i ti tato i ti bato i ja".

Šalu na stranu...da izvinete, pose*em im se na svaku zagrađenu terasu, sve bih im srušio i tražio da se vrati onako kako je zgrada izgledala kada su se uselili u nju, bag** jedna nezahvalna.
 
Ja recimo podržavam ljude koji zagradjuju terase. Zašto? Cene stanova u Beogradu sunesrazmerno velike, mislim da na Svetu ne postoji grad gde je prosečna cena kvadrata jednaka tri mesečne plate. Ako uzmete kredit, davaćete pola svoje plate za jednoiposobnu prčvarnicu. I pošto kredit traje trideset godina. tu ćete zasnivati porodicu. Normalno je da će kada deca odrastu biti potrebe za novim prostorom, i zato je svaki kvadrat zlata vredan. Drugo, mi nemamo kulturu dnevnog odmaranja na terasi, kao što je imaju Grci i drugi mediteranski narodi. A u nekim novim zgradama su terase toliko male da ne znam ni zašto ih stavljaju.
Kada cene stanova budu realne, kada ljudi budu mogli da kupe troiposoban ili četvorosoban stan od plate, onda ću smatrati da je pregradjivanje terasa preterivanje.
 
tragac":1q0xq7eb je napisao(la):
Normalno je da će kada deca odrastu biti potrebe za novim prostorom
Naravno, zašto bi se deca osamostaljivala :roll:

mi nemamo kulturu dnevnog odmaranja na terasi
Neka se onda prave zgrade bez terasa.

Kada cene stanova budu realne, kada ljudi budu mogli da kupe troiposoban ili četvorosoban stan od plate, onda ću smatrati da je pregradjivanje terasa preterivanje.
Super...a do tada neka svako na svoju ruku i dalje zagrađuje svoju terasu čim se useli u stan, da ne kvarimo tu "tradiciju".
Ko šiša urbanizam, koga briga što je neko osmislio izgled te zgrade, koga zabole za projekte, planove...sve to ionako ničemu ne služi, je l' da?
 
Teza 1. Na odrastanje sam mislio na tinejdžersko doba, a ne 25 godina starosti. Pritom su reketaške cene nekretnina jedan od glavnih razloga koji odvraćaju odraslu decu od osamostaljivanja.
Teza 2.:u potpunosti se slažem sa tim stavom, ali investitori namerno ugradjuju terase jer će se stan sa istom lakše prodati (naravno, da bi se kasnije nadzidala).
Teza 3. Potreba za životnim prostorom je osnovna ljudska potreba. Urbanizam nije osnovna ljudska potreba. Kada se ustale normalne cene nekretnina biće prostora i za urbanizam.
Prošetaj u street viewu stambenim četvrtima na periferiji gradova u Španiji, Italiji, Izraelu i videćeš da se i tamo pregradjuju terase. Možda ne većina terasa kao ovde, ali svakako dosta.
 
[img=http://s16.postimg.org/pk84ps90l/CAM01904.jpg]





Надограђена цела зграда. ОК.
Али да је остављена оплата нека да виси са 7 спрата годинама...бахатост.
Довољан је податак да ово годинама стоји и угрожава пролазнике у веома прометном делу Борче, да сви инспектори на нивоу града добију отказ... по мени бар.
 
tragac":15dd2sam je napisao(la):
Ja recimo podržavam ljude koji zagradjuju terase. Zašto? Cene stanova u Beogradu sunesrazmerno velike, mislim da na Svetu ne postoji grad gde je prosečna cena kvadrata jednaka tri mesečne plate. Ako uzmete kredit, davaćete pola svoje plate za jednoiposobnu prčvarnicu. I pošto kredit traje trideset godina. tu ćete zasnivati porodicu. Normalno je da će kada deca odrastu biti potrebe za novim prostorom, i zato je svaki kvadrat zlata vredan. Drugo, mi nemamo kulturu dnevnog odmaranja na terasi, kao što je imaju Grci i drugi mediteranski narodi. A u nekim novim zgradama su terase toliko male da ne znam ni zašto ih stavljaju.
Kada cene stanova budu realne, kada ljudi budu mogli da kupe troiposoban ili četvorosoban stan od plate, onda ću smatrati da je pregradjivanje terasa preterivanje.
Ima užasnih primera, ali ima slučajeva gde se realno - mora.

Moj stan ima terasu iako na prizemlju. Samo nas terasna vrata "štite" od neovlašćenog ulaska u stan. Nije da ima šta da se ukrade, ali teška su vremena.

Drugo, stolarija je prilično "šuplja" i pored intervencija pred svaku zimu. Zgrada građena početkom 90-ih, drvena stolarija, takvih više nema. I kada budem skupio novac da promenim opet će se menjati izgled zgrade.
Ako bih zatvorio terasu /zastaklio bilo bi mi manje promaje u stanu, malo sigurnije od provala, manje kiše i snega na terasi, manje i cveća i mrva i kose koju komšije odozgo svakodnevno seju.
Dakle, imam razumevanja u određenim slučajevima.
 
kad su ukunili ogranicenje spratnosti, ko im je kriv :D

1458617_434597080017192_1353091027_n.jpg


slika sa fb
 
nikome 5 kvadrata terase nisu resila stambeno pitanje. Kome fali 4 kvadrata uvek postoji mogucnost da se predje u drugi deo grada, visi spratu u istom delu, itd, sve opcije nude koje omogucavaju nizu cenu kvadrata. Pa raspon cene u Beogradu je od 800 do par hiljada evra.

Ovde se vec 20 godina stanovi ne dobijaju dzabe, ja bih kaznio ljude koji kupe stan u novoj zgradi i onda pregrade terasu. Pa sta si gledao, trazi dalje, nadji ono sto ti treba.

Terase se usput ne grade kao hir investitora, nego zato sto je mnogo teze prodati stan bez iste i sto je na nasoj klimi prosto normalna stvar imati stan sa terasom. A kada kupac koji nikako nece stan bez terase kupi jedan sa terasom, e onda krece daj da malo strpnem sta me briga na sta ce da lici. Ko je tu lud?
 
milanche":2pxhyt1y je napisao(la):
kad su ukunili ogranicenje spratnosti, ko im je kriv :D

1458617_434597080017192_1353091027_n.jpg


slika sa fb
Ovo je starija fotka, ima takvih i "završenih" zgrada. Prošle godine je opasno padala nova fasada.

Najcrnje je, ustvari, što je neko uradio ovakav projekat, neko ga odobrio, neko obezbedio građevinsku dozvolu, neko obavljao nadzor. Gde je tu odgovornost?
 
DusanBG":x20v7mo8 je napisao(la):
ja bih kaznio ljude koji kupe stan u novoj zgradi i onda pregrade terasu. Pa sta si gledao, trazi dalje, nadji ono sto ti treba.
Problem je što taj koji kupuje stan sa terasom već ima u glavi plan kako će iskoristiti tu terasu...a opcije, kao što vidimo, su samo dve:
1. Pregraditi
2. Držati na njoj pokvareni šporet, frižider, stari bicikl, plakar, bure sa kiselim kupusom...a onda jednog dana - pregraditi.

Žao mi je što se to nikada neće dovesti u red. Lobi zagrađenih terasa je pobedio i legalizovao svoje skarabudževine. Sad čim se izgradi neka nova zgrada, već za mesec-dva "nestane" bar jedna njena terasa.

Primećujem da na forumu ima i profesionalaca iz oblasti projektovanja i izgradnje, pa me zanima kako oni gledaju na to? Dakle, vi osmislite, isprojektujete, sagradite, a onda vam se neko ___________ (ubaciti defekacioni glagol) na rad.
 
Цена квадрата терасе је једнака као и цена квадрата стамбеног простора што не би требало да буде тако. То је и корен оправдања. Платио је цену као да је стамбени простор, е има и да буде стамбени.

Наравно, квалитетни архитекта ће предупредити зазиђивање и преграђивање мудрим пројектовањем тераса на начин да до те мере онемогући, тј. поскупи цену застакљивања да се станарима једноставно не исплати да то чине.
 
@stf
A zasto mudar arhitekta nebi ispostovao potrebe i stanje trzista?
Ili je razlog sto za 2x2m keramickih plocica i malo ograde investitor inkasira oko 4,5 hiljada evropskih novcanica?
Da se razumemo, nikako ne podrzavam narusavanje izgleda zgrade idiotskim zastakljivanjima, ali sa druge strane potpuno razumem nekoga ko je na jedvite jade usao u kredit za bednih 40-tak m2 od cega mu je deo i terasa,da tih 10-15% pretvori u stambeni prostor koji je vec platio papreno.
Posebno kada vidi kako predstavnici 'politicke elite' sebi dopustaju zatvaranje ulica, zatrpavanje izvora, izgradnju po nacionalnim, ali i gradskim parkovima, vodozastitnim podrucjima...

Kazem jos jednom, ne opravdavam i smatram da je pogresno i ruzno, ali razumem.

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
stf":32ugx94t je napisao(la):
Наравно, квалитетни архитекта ће предупредити зазиђивање и преграђивање мудрим пројектовањем тераса на начин да до те мере онемогући, тј. поскупи цену застакљивања да се станарима једноставно не исплати да то чине.
Како то?
 
Што се застакљивања, бетонирања, преграђивања тераса тиче, мислим да већ и сами инвеститори и њихови пројектанти полако увиђају да им се, на неки начин, станари покаке и руже њихово дело, па сад неки инвеститори у уговорима о купо-продаји станова изричито забрањују тако нешто. То је рецимо случај са Вестом 65 и Чипси градом тј. А Блоком у блоку 67а.
Надајмо се да ће све више бити оваквих инвеститора који ће то захтевати у уговорима, а то значи да ће бити све мање застакљених ругоба од тераса.
 
laki72":1gi70m8z je napisao(la):
@stf
A zasto mudar arhitekta nebi ispostovao potrebe i stanje trzista?
Колико год он мудар био, застакљивања ће бити јер то више није ствар преке потребе већ навике. Уосталом, НБГ блокови то јасно потврђују. Како их за време СФРЈ нико није застакљивао и дозиђивао? Тад су станови одговарали, данас не? Тешко да је тако, зар не?


Somi303":1gi70m8z je napisao(la):

Распоредом просторија у комбинацији са дизајном фасаде и ограде на балкону.
 
Ma to što stavljaju u ugovore mogu slobodno da zaborave. Na projektu neimara u bloku 61 (ima tema) na sajtu je stajalo detaljno da će stanarima biti zabranjeno da sami stavljaju klime vam predvidjenih mesta, a kako su zavrsili projekat tako je lik nadgradio celu terasu :roll:

Ima slika na ovoj drugoj temi za Neimar
viewtopic.php?f=20&t=3143&start=25
 
То Душане опет зависи од самог инвеститора, колико је озбољан и одговоран. Познато је да је Неимар В (не Неимар, два различита грађевинска предузећа) доста комотан по том питању, на жалост. Мислим да ће се Вест и А Блок-Чипси град држати тога.
 
Samo su nam još falili sanduci koji pričaju, a sad imamo i to. Veliki broj frižidera sa sladoledom je opremjen audio sistemom, tako da po čitavu noć zovu, mole i ulaguju se prolaznicima onim čuvenim hiper seksualizovanim ženskim glasom iz Bus Plusa. Bez obzira što je gluvo doba noći i što sam sanduk izgleda ne shvata da mu nije radno vreme. Neodoljivo me potseća na Discword Terry Pratchetta.

Teško nama ako se ova praksa nastavi. Pogled možeš i skrenuti, uši ne možeš zatvoriti. Kad mašine počnu još i da nas vuku za rukav i da nam se udvaraju po ulicama, totalno smo ugasili. Zna li neko imaju li oni dozvolu za ovakvo reklamiranje i postoje li uopšte pravila koja ovo regulišu? Bilo bi posebno neophodno obeshrabriti vlasti da razmišljaju u pravcu kako da audio reklame iskoriste kao još jedan izvor prihoda, a umesto toga proširiti shvatanje da nam je grad već sasvim dovoljno zagađen i bez podsticanja sasvim novog izvora haosa.
 
Veliki broj frižidera sa sladoledom .... tako da po čitavu noć zovu, mole i ulaguju se prolaznicima...vlasti da razmišljaju u pravcu....
au... nadrljasmo za sledece izbore :lool:
 
Vrh