Šta je novo?

Ко им ово дозволи? (nelegalna, divlja gradnja)

Pokradose rasturise
20230514_171800.jpg
 
Eto nema povlascenih. Nek skloni bastu kafica u Bulevaru, ako sme.
 
Pola bašti u toj ulici je bez dozvole sigurno
Dobar dio je prešao sav ukus i pristojnost
Pogledajte prilog 161746Pogledajte prilog 161747Pogledajte prilog 161748Pogledajte prilog 161750
a od kada je dozvoljeno montirati ovakve objekte po Skadarliji-i po gradu uopšte..? Zar tamo ne važi pravilo da sme samo ona pokretna tenda u bež boji bez ikakvih stubova i ovih zavesa..? Ovo je klasičan objekat na trotoaru-pešačkoj zoni...bašta je nešto sasvim drugo...
 
Da li investitor ili sam vlasnik stana na povučenom spratu ima pravo da u nekom trenutku, kada zgrada već bude gotova, sebi nadogradi iznad nešto, da li potkrovlje ili još jedan sprat, uz naravno građevinsku dozvolu? Po novim ugovorima stanari drugih stanova su primorani da se odreknu pojedinih zajedničkih prostorija u korist investitora, kako bi on mogao da proda stan na povučenom spratu i da njegov vlasnik raspolaže tom terasom koja mu pripada uz stan, ili da stanovi u prizemlju raspolažu malim dvorištem.

Interesuje me da li onda vlasnik ima potpuno pravo da zaista time raspolaže kako želi u smislu da može da pribavi građevinsku dozvolu i da dozida sprat ili potkrovlje ili mu je za to potrebna i saglasnost stanara bez obzira što su se odrekli zajedničkih prostorija?
 
Potrebna je saglasnost skupštine stanara naravno, a i sa tim bi teško dobio građevinsku dozvolu jer investori maksimalno iskoriste dozvoljene gabarite objekata ili ih čak premaše ...
 
Jasno, ali kažem kada je zgrada već gotova, pa se za pet godina recimo izmulja neka dozvola... Hvala.
 
Bilo koji gradjevinski radovi zahtevaju dozvolu i saglasnost stanara. Mi pokusali da dogradimo terase na zgradu iz 1965-70s betonska konstrukcija, kad vec radimo fasadu da doradimo i terase da to izgleda funkcionalno i sklopljeno - iako zgrada ima svoje veliko dvoriste. Jedna luda baba rekla da joj ne treba, i zbog nje ostali bez terasa. Cekamo da umre.
 
Ух што људи воле мешати Златибор као планину и Златибор као насеље. Ово што се ради у насељу је малтене стандардна ствар која се дешава по великим зимовалиштима на Западу
 
Pa ne bih se baš složio...obišao sam pola Tirola, Dolomita, švajcarskih i francuskih Alpa i nigde nisam ni u jednom nisam video koncentraciju zgrada od 20+ spratova...čak ni u najseljačkijem Kicbilu...svuda se čuva neki planinski stil gradnje u l ograničenja visine.

Na koji tačno zapad misliš?
 
Pa ne bih se baš složio...obišao sam pola Tirola, Dolomita, švajcarskih i francuskih Alpa i nigde nisam ni u jednom nisam video koncentraciju zgrada od 20+ spratova...čak ni u najseljačkijem Kicbilu...svuda se čuva neki planinski stil gradnje u l ograničenja visine.

Na koji tačno zapad misliš?

Зато што су на западу ок са тим да спектакуларне природне лепоте буду резервисане за пребогату елиту која може да приушти да одседа у оно (релативно) мало вила и кућица што има

Златибор је ипак резултат туризма за широке народне масе а он неизбежно води у масовну градњу. Друговима би већи био проблем да је Златибор слабо и укусно изграђен са дубровничким ценама него што је избетониран и упропашћен са ценама које могу да приуште
 
Изгледа ми као да је иза оне пицерије поред конака aли питање је коме то двориште тачно припада, можда је и од вишеспратнице у позадини.
 
Tu je postojala zgrada koja je srusena pre par meseci. Majstori ulaze kroz vrata/prolaz desno od picerije. Porusili su i stubice na trotauru da mogu da parkiraju kamion na trotoar. I to dva puta, kad su poceli, pa posle rekonstrukcije ulice (kad su stubici vraceni), ponovo su ih skinuli.
 
Pa ne bih se baš složio...obišao sam pola Tirola, Dolomita, švajcarskih i francuskih Alpa i nigde nisam ni u jednom nisam video koncentraciju zgrada od 20+ spratova...čak ni u najseljačkijem Kicbilu...svuda se čuva neki planinski stil gradnje u l ograničenja visine.

Na koji tačno zapad misliš?
Apsolutno se slažem. Nažalost, ovo sa Zlatiborom je prihvatljido za dobar deo našeg stanovništva. Nedavno sam bio u Amsterdamu i vidim deo gde ima dosta dodjoša. Po izlozima, bez da se čita se može primetiti iz kog kraja sveta ko dolazi. Arapske radnje, sve nabacano, gajbice na sve strane, razne krpe kao tende, onda Bugari za nas balkance, izlozi oblepljeni od poda do plafona. Onako razvučene fotografije voća, ogromna slova da se naglasi svaka stvar koju imaju u radnji. Ne kažem da su i domaćini odlični u svojim primerima, ali vidi se da postoji neka umerenost u većini slučajeva. Razlog zašto ovo govorim jeste taj trend koji je prihvatljiv za odredjeno društvo, bez obzira gde otišli, za nas je ta stiropor gradnja primer kako treba da se gradi. Višak spratova, manjak parking mesta, nakaradni trotoari, ulice projektovane prema zatečenom stanju posle gradnje itd. Jednostavno smo otišli predaleko. Ceo onaj ambijent sa RGB jezerom može da se doživi i na Slaviji. Izgleda da je sve to po meri Grand Show dela populacije.
 
Vrh