Kuću čuvenog srpskog arhitekte Jovana Ilkića, još jedan dragulj predratne beogradske arhitekture, čeka neizvesna sudbina. Ograđivanje prostora i postavljanje obezbeđenja oko objekta uznemirilo je stanovnike Ulice Miloša Pocerca koji s razlogom strahuju da će i ovaj gradski spomenik kulture nestati pred buldožerima i bagerima investitora. Novi vlasnik, s druge strane, uverava da rušenja neće biti i da je planirana rekonstrukcija u skladu s novom namenom zdanja, a sve u saradnji sa gradskim Zavodom za zaštitu spomenika kulture. Iz Zavoda, kao ni Grada Beograda, međutim, ne odgovaraju na pitanja portala N1.
Jovan Ilkić, koji je važio za dvorskog arhitektu, a Beogradu ostavio zgradu Narodne skupštine, hotel Moskvu, nekadašnji Oficirski dom a sada Studentski kulturni centar, kao i neke od najlepših i najznačajnijih objekata u prestonici, za svoju porodicu je 1896. godine sagradio kuću u Miloša Pocerca 32, na obodu tadašnjeg Beograda, u kojoj se nalazio i njegov atelje.
Kuća je posle Drugog svetskog rata nacionalizovana i pripala državi, jedno vreme se u njoj nalazio Gradski odbor Socijalističke partije Srbije (SPS), a potom je decenijama propadala spolja i iznutra. Velelepno staro zdanje su naseljavale mačke i beskućnici, dok se u dvorištu privremeno bio smestio kafić. Kako nezvanično saznajemo, novi vlasnik – Unoprojekt d.o.o kuću je kupio od države (koja je i dalje vlasnik parcele) i SPS-a.
Izbacivanje nelegalnih stanara, zaključavanje vrata i kapija, kao i postavljanje obezbeđenja oko objekta zabrinulo je komšije iz Miloša Pocerca da će kuća Jovana Ilkića doživeti sudbinu sličnih vila u Beogradu – rušenje.
Novi vlasnik vile je firma za izgradnju Unoprojekt, a Mirjana Knežević, koja je prema podacima iz Agencije za privredne registre (APR) njen zakonski zastupnik, demantovala je za portal N1 glasine o rušenju i navela da postoji detaljan plan rekonstrukcije. Prema njenim rečima, sačuvaće se izgled postojeće fasade, a unutrašnjost će se prilagoditi novoj nameni. Kada rekonstrukcija bude završena, vila u Miloša Pocerca 32 površine veće od 400 kvadrata služiće kao poslovni prostor, a kakva će mu tačno biti namena – Knežević nije želela da otkriva.
I dok stanari pomenute ulice kažu da se pripremaju radovi, a table sa informacijama o njima nema, iz Unoprojekta poručuju da početak rekonstrukcije još nije poznat, a da je za sada objekat samo ograđen i postavljeno obezbeđenje. Izvođač radova u Miloša Pocerca 32 će, prema rečima Knežević, biti građevinsko preduzeće Napred. Ova firma je 2017. postalo većinski vlasnik najveće srpske građevinske kompanije – Energoprojekta, a iza nje stoji biznismen Dobroslav Bojović.
Zavod za zaštitu spomenika Grada Beograda, bez čije saglasnosti ne mogu da počnu bilo kakvi radovi na ovom spomeniku kulture nije odgovorio na pitanja portala N1 i uputio nas je na Grad Beograd, odakle takođe nismo dobili odgovore o tome da li postoji građevinska dozvola i saglasnost Zavoda da izvođenje radova, kao i kakvi radovi su planirani.
Odgovor je, međutim, dobila jedna zainteresovana sugrađanka kojoj su iz Zavoda pre nekoliko dana kazali da su dva puta izdavani Uslovi za preduzimanje mera tehničke zaštite (konzervatorski uslovi) i Saglasnost na projekat i dokumentaciju za sacanciju, rekonstrukciju, restauraciju i adaptaciju i to 2013. i 2017. godine. Kako su rekli iz Zavoda, traženo je da se svi radovi izvode u okviru postojećeg gabarita i volumena objekta. Ove saglasnosti se izdaju na godinu dana i u međuvremenu su istekle, a iz Zavoda kažu da im se u međuvremenu nisu obraćali za nove uslove.
Iako je Zavod za zaštitu kulture Grada Beograda prepoznao značaj dela Jovana Ilkića, stavivši ih pod svoju zaštitu, to za investitore ne znači mnogo, pa je tako
vila u Resavskoj 25 srušena 2020. kako bi na njenom mestu nikla višespratnica.
Kuća iz 1908. je važila za remek delo koje kombinuje akademizam i secesiju, a ne zna se da li je bio čuveniji njen projektant Jovan Ilkić ili naručilac – poznati srpski političar Petar Pera Velimirović, sedam puta ministar građevine i dva puta predsednik Vlade Kraljevine Srbije. Objekat je uživao status kulturnog dobra pod prethodnom zaštitom, ali to nije sprečilo Zavod za zaštitu spomenika kulture da izda potrebnu saglasnost da investitor počne da radi.
Inače Unoprojekt, novi vlasnik kuće Jovana Ilkića u Miloša Pocerca, smešten je na istoj adresi kao i građevinska firma Napred, a osnovan je 2012. godine sa 1.000 dinara osnivačkog kapitala. Napred se osim građevinarstvom bavi i hotelijerstvom, a u svom vlasništvu ima Hotel N i Vilu Manjež u Beogradu.
Kuću čuvenog srpskog arhitekte Jovana Ilkića, još jedan dragulj predratne beogradske arhitekture, čeka neizvesna sudbina.
rs.n1info.com