Šta je novo?

Ко им ово дозволи? (nelegalna, divlja gradnja)

Директоре, ако мислиш на ону новоградњу у Миријеву на раскрсници Витезова Карађорђеве звезде и Миријевскиг булевара, то гради газда свечане сале АС Лазић.
 
Svecana sala je odvratna. Barem spolja .Ima clanak u novostima pa ces na osnovu fotke bolje prepoznati o kom se djelu radi ...
 
Na Ceraku je kod pešačkog prelaza koji vodi do osnovne škole postavljen ormarić sa satom sa sve natpisom opasno po život. Pešački je uzan tako da se prolazi tik pored stuba i ove kutije.

Pogledajte prilog 2
Pogledajte prilog 1
 
Obavezno postavljanje ovih ormarića sa brojilima je jedna od velikih prevara državne najveće korporacije, odnosno interesnih grupa.

Naime, obavezna nabavka i postavljanje ovih ormarića na granici ili čak izvan granice dvorišta je doneto kako bi se navodno uštedelo na radnim satima zaposlenih koji očitavaju el. brojila, omogućio im bolji prilaz i sprečila povreda privatne svojine ulaskom zaposlenih u samo dvorište.

Sve to u praksi zvuči lepo, međutim daleko jednostavnije, efikasnije, lepše i produktivnije bi bilo uvesti sistem automatskih brojila. Međutim, tender za nabavku automatskih brojila je propao do sad 10 puta.

Naravno, samo da bi moglo mnogo da se pljačka, tj. da se povlašćenim preduzećima, pojedincima ili grupama struja uopšte ne očitava i ne naplaćuje, a oni svi predstavljaju oko 25 posto potrošača. Njihove troškove plaćamo svi mi, nepotrebno kupujemo ta glupa brojila, sudaramo se glavama s tim i rizikujemo da neko strada.

Paralelno s tim, dugovi rastu, a poslovanje EPS-a propada i to će ići sve dok se ne pojavi strani investitor- spasilac koji će to da privatizuje ( recimo Nemci ), a onda ćemo svi plaćati mnogo veće cene el. energije. Naravno, kad shvatimo, biće kasno.
 
heh.. shvatili smo to odavno da ni jedan strani investitor (ili domaci kamufliran u stranog) ne uzima-otima firme-poslove da bi stadu u Srbiji bilo bolje, vec da bi sebi napravio sto veci profit tj sto pre povratio investiciju.
Taksa za novi strujni prikljucak je u Madjarskoj oko 200 evra, a ovde bude i oko 1000 za kucu na placu pa makar ona bila i od osb panela i imala 10m2, ili bila stala za stoku. Izgleda da je struja u XXI veku je i dalje luksuz u Srbiji. Jos ako je mali potrosac plati ce papreno taj kilovat struje. Mada ruku na srce i oni koji greju bazen i staze u dvoristu ce platiti 17.6 eurocenti kilovat sto je i za Evropsko trziste elektricne energije trziste solidna cifra.
O svim stavkama na racunu ukljucujuci i akcizu (porez na luksuz po definiciji) neci ni da pricam. No pitanje je ko im ovo dozvoljava ? Verovatno monopol i drzavna adninistracija.
 
Oživela gradnja u Cara Uroša
Š. MAROVIĆ | 05. decembar 2018.

Posle pauze od skoro deceniju i po, na višespratnici u centru, nedaleko od Kalemegdana, konačno se pojavila grupa neimara. Radovi počeli pre dvadesetak godina, i od tada su više puta prekidani

ozivela_620x0.jpg


Zidanje objekta u Ulici cara Uroša 11 na opštini Stari grad, za koji se pretpostavlja da je bespravan, nastavljeno je pre mesec dana. Prethodne dve decenije na ovoj lokaciji nalazilo se napušteno gradilište, tako da tačan termin početka radova nije poznat. Ali, postoji podatak o prvoj zabrani zidanja 2003. godine. Nakratko je gradilište proradilo u martu 2015, a radnici su se ponovo pojavili prethodnih dana.

U Katastru Opštine Stari grad objekat je 22. 2. 2003. godine zaveden kao zgrada poslovnih usluga, površine 113 kvadrata, i to bez odobrenja za gradnju.

Da su trenutno radovi u punom jeku, uverili su se reporteri "Novosti", kada su u utorak posetili ovo gradilište. Od desetak radnika koji trenutno rade, jedan broj njih je istovarao blokove koji su pristigli, dok je drugi radio u unutrašnjosti objekta. Trenutno se na ovoj višespratnici izvode grubi radovi, koji su stigli do petog sprata.

Kad su radovi obustavljeni 2003. godine, objekat je imao prizemlje i sprat, dok su se konture drugog tek nazirale. Trenutno, tabla sa osnovnim informacijama o gradnji gotovo se i ne vidi jer je postavljena na zgradi. Na njoj je kao početak radova označen mart 2015. godine. Nema podataka o prethodnom početku radova, niti ima novih podataka o građevini.

Kako nezvanično saznajemo, parcela na kojoj je nastavljena gradnja pripada Opštini Stari grad.
- Mislili smo da će objekat biti srušen, ali, eto, ponovo se odjednom pojavio investitor i nastavio da zida - ističe žitelj Ulice cara Uroša.

Komšije u čudu

Ovo gradilište je bilo prazno godinama unazad. Onda se jednog dana začula buka građevinskih mašina i svi smo bili u čudu kada smo ugledali radnike i čuli mašine - priča stanar susedne zgrade.

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... Cara-Urosa
 
Novi trend, ovako se čuva inventar letnje bašte preko zime:

 
Ajd da vidimo i to cudo sto razvlace sa tim uklanjanjem jeste sis dobar ali sve bi ja to pod bager
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=586683#p586683:34bpy5ov je napisao(la):
astrodule » Pet Dec 07, 2018 12:09 am[/url]":34bpy5ov]E pa baš ću da prijavim da pitam da li će to tu tako da stoji preko zime.

Nego, prijavih pre neki dan ponovo frižidere u Dolini gladi, i dobih odgovor da je uklanjanje na vidiku

Kako ovo sve radi kada pada kiša? Pozadi se vide kablovi - koliko je ovo uopšte bezbedno i za prolaznike...
 
Verovatno je bezbednije od Novogodišnje rasvete jer se još niko žalio da je neko (čovek ili kućni ljubimac) nastradao od frižidera na otvorenom.
 
Od hotela do predmeta restitucije - plac naprasno dobio novog vlasnika
AUTOR:
Adam Santovac

Isplata odštete za imovinu oduzetu posle Drugog svetskog rata trebalo je da počne 15. decembra, ali je izmenama Zakona o vraćanju oduzete imovine predviđeno da se ovaj rok pomeri za još tri godine. Ipak, u Mreži za restituciju ukazuju da prolongiranje nije jedini problem sa kojim se tražioci imovine susreću.

Televiziji N1 se javio naslednik Stojana Veljkovića, nekadašnjeg ministra pravde i vlasnika nekada najmodernijeg beogradskog hotela, s tvrdnjom da je država plac koji je predmet restitucije suprotno zakonu dodelila novom vlasniku.

Na mestu hotela "Srpski kralj", nekada najelitnijeg beogradskog pansiona danas se nalazi arhitektonsko ruglo. Hotel je postao ruina u bombardovanju 6. aprila 1941. Posle Drugog svetskog rata plac je nacionalizovan, pa u 21. veku postaje predmet restitucije.

Od 2003. godine traje borba Bogdana Veljkovića da vrati imovinu koja je porodici oteta. Dok čeka epilog restitucije, Veljković je ovog leta doživeo šok. Jer je na sajtu Republičkog geodetskog zavoda otkrio da je plac koji traži od države naprasno dobio novog vlasnika.

"Izvinite, ovo je državno zemljište. Kako može to da postane privatno? Oni su to dobili kao poklon. A vi znate da je to jedan od najboljih placeva na Balkanu. Vi znate koje su cene za takve stvari", rekao je Bogdan Veljković.

Da je reč o fiktivnom kupcu - Veljković je posumnjao uvidom u registar Agencije za privredne registre. Tu se nalazi podaci o kapitalu Himmel gradnje u čijim je sada rukama prostor nekadašnjeg hotela.

"Videćete da imaju kapital od 50 hiljada dinara. I sada ta firma ima pretenzije da to uzme. Ja sam skoro siguran da je to neka šema sa investitorom koji ima šoping centar, da su oni samo jedan front", dodaje Veljković.

O čemu se radi - pokušao je da sazna u Republičkom geodetskom zavodu. Instituciji, koja je odbila da pokaže dokumentaciju na osnovu koje je plac pripao Himmel gradnji.

"Nažalost po prirodi stvari naši predmeti su vezani za neke krupne stvari i krupne političare i određene političke stranke, pa naravno samim tim vezano i za krupne prevare i krupne pre svega pljačke državne imovine ili uzurpacije, pa samim tim ima sigurno dosta zainteresovanih da se te uzurpacije sakriju. Ali ja bih podsetio, nikada, ne na ovim prostorima nego nigde u svetu nije bilo zabranjeno izvršiti uvid u javne knjige", kaže Mile Antić, Mreža za restituciju.

Nakon što je N1 pitao po kom osnovu je plac dobio novog vlasnika i najavio emitovanje priče, Veljkovića je Republički geodetski zavod obavestio da će ipak dozvoliti uvid u predmet, što su u zavodu potvrdili i za N1.

U Mreži za restituciju, ipak, ukazuju da nikako nije smelo da se dogodi da parcela ode u ruke privatnika, jer je to nezakonito. Jer, Zakon o vraćanju oduzete imovine je jasan: imovina koja se može vratiti u restituciji ne sme se preneti na druga lica.

"Jedna nemoguća zemlja, gde je sve moguće", kazao je Veljković.
http://rs.n1info.com/Vesti/a442416/...xjEvDQFTw0IvxWM4dEU1lUVEv4LghomkIvLoTKFSqw8vo
 
Kako neko oce da zavrene veljkovice
Ko je prodao plac
Ko je ovjerio ugovor
Ko je izbrisao teret restitucije
Ko je u rgzuknjizio novu firmu
Ko je ....
 
Ja vama ne mogu da docaram koliko ruzno ova novoizradjena nastresnica izgleda, posebno sa reke.

Danas sam je slikao sa Kalemegdana.

Ko je dozvolio ovo?!
 
Цела та "вила" је једна велика брука и срамота, и за власника, и за градитеља, и за пројектанта и нажалост за град. Боље да ту и немамо никакав објекат него што имамо ову ругобу.
 
Klepetao je Mališa svojevremeno o tome, ali na tome je sve ostalo.

Gradonačelnik je kao primer naveo stambeno-poslovnu zgradu u Pariskoj ulici broj 8 u Beogradu za koju je, kako je dodao, dobijena dozvola 2012. godine, a ona se uopšte ne uklapa u okruženje.

"Tada se nije poslušala struka, a to je najvažnije. Po meni to je veliki promašaj i žao mi je što je ta zgrada napravljena tako. Kada struka dâ reč kroz međunarodni konkurs, to je stvar koju treba poštovati", rekao je on.


https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1202526

To ti je ono ''ju vidi desilo se njesra... bilo bi lepo kad bi ga neko sredio... neko... al ne ja...''
 
Vrh