Šta je novo?

Косанчићев венац - ревитализација

dragan":3vpjof2m je napisao(la):
Još jedan glas za obnovu, jer zamislite nemačke gradove koji su bombardovani u 2SR kako su izgledali posle rata.Danas je to sve obnovljeno,a u Berlinu je ostavljena jedna katedrala u centru sa delimično oštećenim tornjem.
Ali,o tome mogu više da pišu Nasi iz DE ;)
Tu se Dragane pomalo zanosis :D , obnova nemackih gradova posle 2SR je prilicno promasena, Stevan koji zivi u basenu Ruhre moze svedociti. Ista stvar u Francuskoj, zapad je takodje trazio nesto novo u to doba i nije mu uvek najbolje poslo.
 
Pfff, pa ocigledno moze i nakon dobijanja dozvole. Kako drugacije objasniti to sto "Tri lista duvana" nece biti hotel kako je prvobitno najavljeno (ne znam kako je islo sa izgledom zgrade). Mislim da grad moze da propise maksimalnu spratnost, tj. gabarit i to je to. Nisam sigurna koliko moze da se utice na sam izgled objekta (pogotovo ukoliko nije u delu grada koji je zasticen kao sto je Knez ili Kosancicev venac). Cini mi se da ce investitor kod "Tri lista duvana" morati da napravi nesto i za muzicku skolu Stankovic (kao i za gradsku biblioteku u Rajicevoj) i to je otprilike ono sto je grad zahtevao.
E sad, da li bi grad mogao i drugacije da se postavi - verovatno bi mogao, ali je pitanje da li je Beograd u situaciji da bira.
 
u pravu si CVRKI za ton i nacin izrazavanja ali sta da radim kada mi se utroba prevrce dok gledam odredjene projekte i citam gluposti i lazi ljudi koji bi trebali da predstavljaju gradsku elitu.
u svakom slucaju dok mi ovde gubimo vreme oko toga ko je obrazovaniji i kulturniji , bivsi sverceri cigara i nafte nam odredjuju buduci izgled grada.
i sto je najgore, ovde se neradi o radikalskim kucama izmedju zgrada za vreme milosevica koje je lako srusiti , vec o legalnim kompanijama za vreme demokrata i njihovoj sibicarskoj improvizaciji arhitekture koju cemo morati da trpimo sledecih 200 godina!

ono sto me jos vise nervira sto nema nijednog novinara koji se bavi ovakvim temama , da malo ispituje sta se to desava u gradjevinarstvu , da li je sve to legalno i normalno..
valjda misle da se grade lepe stvari, kada budu uvideli da nije tako tada ce biti kasno za bilo sta.

:mad:
 
jelenabg":2t2k2utc je napisao(la):
Pfff, pa ocigledno moze i nakon dobijanja dozvole. Kako drugacije objasniti to sto "Tri lista duvana" nece biti hotel kako je prvobitno najavljeno (ne znam kako je islo sa izgledom zgrade). Mislim da grad moze da propise maksimalnu spratnost, tj. gabarit i to je to. Nisam sigurna koliko moze da se utice na sam izgled objekta (pogotovo ukoliko nije u delu grada koji je zasticen kao sto je Knez ili Kosancicev venac). Cini mi se da ce investitor kod "Tri lista duvana" morati da napravi nesto i za muzicku skolu Stankovic (kao i za gradsku biblioteku u Rajicevoj) i to je otprilike ono sto je grad zahtevao.
E sad, da li bi grad mogao i drugacije da se postavi - verovatno bi mogao, ali je pitanje da li je Beograd u situaciji da bira.
Očito da sve može i u zaštićenoj zoni kao što je Knez, jer kako drugačije objasniti ono čudo u Rajićevoj... Sad, da li je sve to stvar izbora... Mislim da jeste... Ovaj sadašnji "samo ti gradi, pa šta god bilo" sistem će potpuno uništiti ovaj grad.
 
CVRKI":3bo04b7r je napisao(la):
.... obnova nemackih gradova posle 2SR je prilicno promasena, Stevan koji zivi u basenu Ruhre moze svedociti. Ista stvar u Francuskoj, zapad je takodje trazio nesto novo u to doba i nije mu uvek najbolje poslo.
Ma, stvar je u tome da su svi oni u EU obnovili javne zgrade u originalu većinom,nap. Riehstag ...a bili su sravnjeni sa zemljom avio-bombama, pogotovu Berlin koji su i Rusi tukli sa 22.000 raznih cevi.

Da li je i bila neka obnova promašena..verovatno jeste.
Ali, pogledaj slike posle bombardovanja i danas, tih gradova.
 
dragan":2p42n0b4 je napisao(la):
CVRKI":2p42n0b4 je napisao(la):
.... obnova nemackih gradova posle 2SR je prilicno promasena, Stevan koji zivi u basenu Ruhre moze svedociti. Ista stvar u Francuskoj, zapad je takodje trazio nesto novo u to doba i nije mu uvek najbolje poslo.
Ma, stvar je u tome da su svi oni u EU obnovili javne zgrade u originalu većinom,nap. Riehstag ...a bili su sravnjeni sa zemljom avio-bombama, pogotovu Berlin koji su i Rusi tukli sa 22.000 raznih cevi.

Da li je i bila neka obnova promašena..verovatno jeste.
Ali, pogledaj slike posle bombardovanja i danas, tih gradova.
Pa to su se samo obnovila mesta koja su bila strašno zaje*******ana, a istovremeno bogata, 90% gradova koji su obnavljani su prilično "commie" - kockasto :(
Čak i u Berlinu su bile potrebne decenije da se obnavljaju neke srušene zgrade, iako je nemačka "bogata" zemlja možda već od 60tih godina... Mnoge zgrade se ne obnavljaju ali izuzetak su gradovi čiji su centri bili totalno porušeni tipa Dresden.. a i njih su jedva obnovili :)

Sada preneto na BGD, realno, znam da će me mnogi napasti, ali centar BGD.a pre ww2 je bio po mnogo čemu "palanački", i ako bi ga sada obnovili onako koliko želimo... ne bi bio sposoban da primi trenutno opterećenje stanovništva i saobraćaja.

Pre svega mislim na predratni terazijski plato. ako bi to vratili... treba zamisliti koliko će tu biti blata i zatrovanih biljaka zbog saobraćaja. :)

Recimo ja podržavam ponovnu izgradnju i rekonstrukciju nekih objekata ali samo tamo gde okolina može da prihvati to, recimo na obilićevom i kosančićevom vencu.
 
Pa, ovde valda i pričamo samo o obnovi biblioteke na KVencu, ja sam sve ovo i napisao kao podršku samo za tu zgradu.....
 
Da obnova biblioteke je ovde u pitanju. Mnogo je objekata koje ne treba obnavljati, ali izvestan broj je MUST! na kraju krajeva mozda jednog dana budemo ogli da razmisljamo i o eventualnoj obnovi Terazija, sto da ne? U pravu si Stevo da je to za sad nemoguce, ali doci ce trenutak kada ce to biti moguce. Meni licno su Terazije sa fontanom u centru i mnogo vise zelenila, bile mnogo mnogo lepse nego ovaj betonski plato danas.
 
Sto se tice Nemacke, Dresden se obnavlja tek danas! Fenomenalno je to sto rade, ali su u to takodje ulozili milijarde evra! Drugi gradovi su delimicno obnavljani, ali samo u slucaju da su zgrade mogle da se spase! Recimo, neko ko bi se danas prosetao Hamburgov, verovatno mu nikada ne bi palo na pamet da je u Hamburgu i jedna jedina cigla bila srusena! Sa druge strane, u Ruhrgebiet nije obnovljena verovatno NI JEDNA ZGRADA!
Najbolji primer obnove zgrada posle WWII je London, gde su stanovnici grada odlucili da ciglu po ciglu vrate na svoje mesto!

A sada nazad na Beograd! Veoma se slazem da treba obnoviti neke "kapitalne" objekte! Tipa, postu kod Zeleznicke stanice bih odmah obnovio, biblioteku na Kosancicevom, onaj dvor koji je bio izmedju danasnje skupstine grada i novog dvora, sa sve onom fenomenalnom ogradom do ulice Kralja Milana (cist Bec), i naravno, odmah bih vratio ulicu Kralja Milana pesackoj zoni, sa onim predivnim predratnim stubovima za tramvaje od livenog gvozdja, i pustio bih slatke male staromodne tramvaje!!! :D OK; OK, neka mi neko kaze da se probudim!!:)))
 
Spisak za obnovu ti je sasvim skroman........s'obzirom da je noćas bio pun mesec. :)
 
ja bih obnovio i celu ogradu oko Parlamenta :lol:
U pravu si Dragane, ali to je skoro sve. Osim delova Kosancicevog venca zatim karadjordjeve ulice, stare poste i palate na mestu danasnjeg Pionirskog parka je sve sto bi trebalo obnoviti. to je ceo spisak i nije nemoguce. Ideja o obnovi mora da bude ziva...
 
Ne verujem da je realno da se obnovi zgrada dvora mada je zaista steta ali treba forsirati obnovu Poste kod stanice i FONTANE na Terazijama koje bi tim centralnim delovima grada potpuno promenile i povratile izgled!
 
teraziska fontana bi bio pun pogodak, ali mislim da je to gotovo nemoguce. kod fontane se javlja veliki problem, saobracaj . mislim da je to gotovo nemoguce, i da sui to nazalost samo nase puste zelje.
kako pokrenuti odredjenu inicijativu za odredjene stvari.
 
U principu sam pristalica cuvanja starih zgrada. Ne treba ih rusiti a ako su neke brzopleto srusene posle rata ili bombardovane tokom rata treba ih obnoviti u istom obliku u kom su bile.Jedan od najboljih primera je posta broj 6, remek delo arhitekte Korunovica. Ali, bojim se da ona nece biti obnovljena posto tu treba da prodje buduci savski bulevar koji ce biti deo europolisa. Srecom, ukupno gledajuci tu se stanje popravlja. Kad samo pomislim da su pre 30 godina neki ozbiljno predlagali da se srusi glavna zgrada zeleznicke stanice. Danas takva glupost nikome ne pada na pamet. Samo da dodam, treba sacuvati i obnoviti staro sajmiste. Takodje, obavezno sacuvati u DANASNJEM obliku, sa svim starim kucama i zanatima BALKANSKU ulicu.
 
Pa dugorocni plan za teratije je da se cela oblast oko terazijske cesme, pa i cela u lica pretvore u pesacku zonu! U tom sllucaju bi obnova fontane bila najlogicnije resenje za izgled trga, i verujem da ce do toga i doci! Sada, u trenutnoj situaciji je to na zalost nemoguce jer bi potpuno zagusilo saobracaj na tom potezu, pogotovu gradski prevoz.

Sa Dedinjem se slazem sto se tice Balkanske ulice, ali, prvo mora da se zabrani itgranjda trznih centara tamo, i prodavanje buvljacke robe! Cela ulica bi trebalo da se pretvori u pesacku zonu kao Skadarska, a po sred ulice da se pusti turisticki tramvaj kao u San Francisku! On bi recimo isao od Finansijskog parka, pa mozda cak i od Zeleznicke stanice, pa sve do hotela Moskva, i to bi bilo fenomenalno! Naravno, prvo da se okreci cela ulica, da se kazani, grncarija i produkti ostalih starih zanata izbace u izloge i na ulicu, da se ostavi i obnovi kaldrma... I eto nama Praga u centru Beograda, a kod hotela Prag ;)
 
"Nenad"":3k16rhpr je napisao(la):
Cela ulica bi trebalo da se pretvori u pesacku zonu kao Skadarska, a po sred ulice da se pusti turisticki tramvaj kao u San Francisku! On bi recimo isao od Finansijskog parka, pa mozda cak i od Zeleznicke stanice, pa sve do hotela Moskva, i to bi bilo fenomenalno!
1922. kada je bio raspisan konkurs za Generalni plan Beograda pojavio se rad pod šifrom "Tempo" koji je predviđao žičanu železnicu (čitaj: tramvaj vučen užetom) baš od Terazija, od hotela "Moskva" do Železničke stanice.
 
pa kad se trg pretvori u pesacku zonu, terazije i kralja milana (do kneza milosa) mogu da se pretvori u pesacku zonu jer ce jedini putni pravac na tom prostoru biti prizrenska-trg nikole pasica a to moze da se spusti ispod zemlje. bar se nadam da moze.
 
^^Pa već postoji terazijski tunel, tako da nema potrebe pravit jš jedan tunel.
 
Tesko je nesto objektivno reci o predlogu da se obnovi dvor u pionirskom parku izmedju skupstine grada novog dvora. (i ako sam beogradjanin nikad nisam mogao da se snadjem sta je novi a sta stari dvor pogotovu kad se uzmu u obzir dvorovi na dedinju). U vezi pomenutog predloga za obnovu neko je davno rekao da bi to bio beogradski Versaj sto zvuci impresivno. Medjutim, obnova te zgrade bi potpuno zaklonila sada veoma lep pogled, kroz krosnje drveaca, na velelepnu (za Bepgrad) kupolu skupstine. Kad bi me neko pitao da li sam za obnovu ili protiv zaista bih bio u dilemi.
 
evo ja cu da ti pomognem :D stari dvor je danasnja skupstina grada a novi dvor je predsednistvo, :D,ja bi licno bez dileme bio za obnovu tog dvora u pionirskom parku,ali misli da je to bar za sad nerealno.... :) ovo sa pomoci koji je koji dvor je samo sala nadam se da neces pogresno shvatiti... :D
 
^^ sada kada vidim ovu sliku je očigledno koliko je malo i usko sve to, koliko smisla ima graditi to opet? Blokiralo bi inače prelep pogled ka skupštini što je dedinje sve objasnio.
 
Takva zgrada je na takvom mestu suvisna. No, pionirski park bi trebalo potpuno preurediti, jer ipak je on u epicentru grada.
 
Опет мало дужи текст али мислим да је сасвим у духу расправе за коју заиста мислим да не припада теми Косанчићев венац пошто сам се једва сетио где сам је видео.

http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=10&status=jedna&vest=88933

Jednom meri, dvaput ruši
Zoran NIKOLIĆ, 9. maj 2006

BEOGRAD je jedan od najstarijih gradova u Evropi. I London i Berlin pravi su "dečaci" za naš glavni grad. Još da nije imao tako burnu istoriju ratova, totalnih razaranja, političke i ekonomske nestabilnosti, ko zna kako bi izgledao. A, tek da je ostalo malo više starih zgrada u jednom od najstarijih gradova...
Beograd i danas "vapi" za prelepim mostovima, koje je naša sopstvena vojska srušila u jednoj noći. Između 10. i 11. aprila 1941. godine stari Pančevački most, Most kralja Aleksandra (prethodnik današnjeg Brankovog mosta) i stari Železnički most dignuti su u vazduh. Tadašnji stratezi mislili su da se bar za koji dan duže odupru naletu nacista, ali nije uspelo. Štaviše, kako je zabeležio istoričar Velimir Terzić, stari Železnički most srušen je dok je ispod njega prolazila barža sa našim vojnicima. Svi su poginuli.
Isto je završio i stari Pančevački most, kao i Železnički most preko kojeg je prešao prvi voz sa beogradske na zemunsku stranu.

- Još jedna maestralna zgrada, delo Momira Korunovića, bilo je zdanje pošte na današnjoj Železničkoj stanici - kaže arhitekta konzervator Aleksandar Ivanović. - To zdanje, odnosno njegove fasade nastradali su u savezničkom bombardovanju 1944. godine. Posle rata zgrada je obnovljena u potpuno socrealističkom stilu. Od nekadašnjeg gradskog ponosa, sada nam je ostalo nešto tako obično.

Tragična je bila i sudbina Narodne biblioteke na Kosančićevom vencu, koju su, ako je za utehu, srušili Nemci. Ali, ostaje i činjenica, kaže nam istoričar Čedomir Janjić, da je posle bombardovanja podrum zgrade tinjao dva dana; pre nego što je zaista planula.
- Tadašnji direktor je bio zauzet spasavanjem porodice, a jedini čuvar se sakrio u lagum na obroncima Kalemegdana - objašnjava Janjić. - Biblioteka je mogla da se spase.

Beograd je teško "trpeo" neznabošce. Ovo je mesto obitavanja mnogih religija. Kako nam je rekla Snežana Lazić iz Istorijskog arhiva Beograda, Budistički hram sagradila je Kalmička zajednica 1929. godine. Nalazio se u današnjoj Budvanskoj ulici koja se pre rata zvala Budistička.
Jevrejska sinagoga Bet Israel sagrađena je 1908. godine - podseća ona. - Srušena je tokom Drugog svetskog rata, a na njenim temeljima se sada nalazi Galerija fresaka u ulici Cara Uroša. I još mnogo takvih stvari...

TERAZIJSKA FONTANA
IZMEĐU dva rata Terazije je krasila prelepa fontana. Prema projektu Ivana Meštrovića, tu je prvobitno trebalo da se nađe i spomenik Pobednik, kao i pet lukova koji je trebalo da simbolišu pet vekova pod Turcima.
Fontana je srušena iz potpuno suludih razloga, tako primerenih komunističkoj posleratnoj vlasti. Sklonjena je, naime, jer je bila na putu povorci organizovanoj zbog prvomajske parade.

PALA KRUNA
OGRADA oko dvora u kojem se danas nalazi Skupština grada Beograda[ srušena je posle Drugog svetskog rata, kao i dvorac koji je povezivao današnju Skupštinu grada i predsedništvo. Ovaj čin obavljen je na inicijativu poznatog arhitekte Nikole Dobrovića, kako bi se eliminisala "dinastička zaostavština". Pre toga, u šestoaprilskom bombardovanju 1941. godine dvor je već bio ozbiljno oštećen, pa je tako izgubio kupole, kojih danas, takođe, više nema.

STARO SAJMIŠTE
STARO sajmište bilo je izgrađeno 1937. godine. Kao reprezentativan prostor predstavljalo je ponos predratnog Beograda. Tokom Drugog svetskog rata dobilo je tragičnu ulogu kao nacistički logor.
 
Vrh