Опет мало дужи текст али мислим да је сасвим у духу расправе за коју заиста мислим да не припада теми Косанчићев венац пошто сам се једва сетио где сам је видео.
http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=10&status=jedna&vest=88933
Jednom meri, dvaput ruši
Zoran NIKOLIĆ, 9. maj 2006
BEOGRAD je jedan od najstarijih gradova u Evropi. I London i Berlin pravi su "dečaci" za naš glavni grad. Još da nije imao tako burnu istoriju ratova, totalnih razaranja, političke i ekonomske nestabilnosti, ko zna kako bi izgledao. A, tek da je ostalo malo više starih zgrada u jednom od najstarijih gradova...
Beograd i danas "vapi" za prelepim mostovima, koje je naša sopstvena vojska srušila u jednoj noći.
Između 10. i 11. aprila 1941. godine stari Pančevački most, Most kralja Aleksandra (prethodnik današnjeg Brankovog mosta) i stari Železnički most dignuti su u vazduh. Tadašnji stratezi mislili su da se bar za koji dan duže odupru naletu nacista, ali nije uspelo. Štaviše, kako je zabeležio istoričar Velimir Terzić, stari Železnički most srušen je dok je ispod njega prolazila barža sa našim vojnicima. Svi su poginuli.
Isto je završio i stari Pančevački most, kao i Železnički most preko kojeg je prešao prvi voz sa beogradske na zemunsku stranu.
- Još jedna maestralna zgrada, delo Momira Korunovića, bilo je
zdanje pošte na današnjoj Železničkoj stanici - kaže arhitekta konzervator Aleksandar Ivanović. -
To zdanje, odnosno njegove fasade nastradali su u savezničkom bombardovanju 1944. godine. Posle rata zgrada je obnovljena u potpuno socrealističkom stilu. Od nekadašnjeg gradskog ponosa, sada nam je ostalo nešto tako obično.
Tragična je bila i sudbina
Narodne biblioteke na Kosančićevom vencu, koju su, ako je za utehu, srušili Nemci. Ali, ostaje i činjenica, kaže nam istoričar Čedomir Janjić, da je posle bombardovanja podrum zgrade tinjao dva dana; pre nego što je zaista planula.
- Tadašnji direktor je bio zauzet spasavanjem porodice, a jedini čuvar se sakrio u lagum na obroncima Kalemegdana - objašnjava Janjić. - Biblioteka je mogla da se spase.
Beograd je teško "trpeo" neznabošce. Ovo je mesto obitavanja mnogih religija. Kako nam je rekla Snežana Lazić iz Istorijskog arhiva Beograda,
Budistički hram sagradila je Kalmička zajednica 1929. godine. Nalazio se u današnjoj Budvanskoj ulici koja se pre rata zvala Budistička.
Jevrejska
sinagoga Bet Israel sagrađena je 1908. godine - podseća ona. - Srušena je tokom Drugog svetskog rata, a na njenim temeljima se sada nalazi Galerija fresaka u ulici Cara Uroša. I još mnogo takvih stvari...
TERAZIJSKA FONTANA
IZMEĐU dva rata Terazije je krasila prelepa fontana. Prema projektu Ivana Meštrovića, tu je prvobitno trebalo da se nađe i spomenik Pobednik, kao i pet lukova koji je trebalo da simbolišu pet vekova pod Turcima.
Fontana je srušena iz potpuno suludih razloga, tako primerenih komunističkoj posleratnoj vlasti.
Sklonjena je, naime, jer je bila na putu povorci organizovanoj zbog prvomajske parade.
PALA KRUNA
OGRADA oko dvora u kojem se danas nalazi Skupština grada Beograda[
srušena je posle Drugog svetskog rata, kao i
dvorac koji je povezivao današnju Skupštinu grada i predsedništvo.
Ovaj čin obavljen je na inicijativu poznatog arhitekte Nikole Dobrovića, kako bi se eliminisala "dinastička zaostavština". Pre toga, u šestoaprilskom bombardovanju 1941. godine dvor je već bio ozbiljno oštećen, pa je tako izgubio kupole, kojih danas, takođe, više nema.
STARO SAJMIŠTE
STARO sajmište bilo je izgrađeno 1937. godine. Kao reprezentativan prostor predstavljalo je ponos predratnog Beograda. Tokom Drugog svetskog rata dobilo je tragičnu ulogu kao nacistički logor.