Šta je novo?

Косанчићев венац - ревитализација

^^Kao sto napisah gore: to se ne odnosi na Karadjordjevu ulicu koja u principu diktira i diktirace izgled celog tog potesa.
 
Stvarno je čudno koliko malo 'Kulturnih dobara od velikog značaja'
ima u Beogradu u odnosu na Zemun - Staro jezgro.
Preneo sam ovu 'kombinovanu' kartu i na ovu str. radi preglednosti.

kvhq0.jpg

pun format : http://img117.imageshack.us/img117/9932/kvhq0.jpg
 
Hm, a koja mu dodje razlika izmedju ovih boja? "Celina pod prethodnom zastitom"?
 
Ditrih":3adzgpv2 je napisao(la):
Pre par meseci sam pisao gradu......da bi bilo dobro da se izgradi KALEMEGDANSKA TVRDJAVA kako je izgledala za vreme Despota Stefana....dakle da se ponovo izgradi Donji i Gornji grad.....potpuno Autenticno ili barem autenticno......njegova svrha bi bila turisticko mesto.........a svi zaposleni bi morali biti obuceni u nosnje koje su vladale u to doba.....tu bi bilo mesto starih zanata.....pivnica, restorana...., paviljona za turiste....Nesto kao Sveti Stefan danas....... istorija kalemegdana je mnogo starija nego od vremena Turaka....to je moj argument......i danas se malo toga vidi...opet kao argument primer Budima...i sad u novije vreme Berlina...(rusenje kulturnog centra sagradjenog za vreme komunista i izgradnja kraljevske palate, koja je inace srusena u II svetskom ratu)........koje je vase misljenje.....jesam li zanesenjak :rolleyes: ili imam istomisljenike :cool:
Dragi Ditrishe, meni se ta ideja vrzma godinama u glavi. To bi bio pravi nacin da se posetioci zadrze u gradu vise od 1,8 dana. Urediti i gornji i donji grad u potpunosti kao 14-15 vekovni grad. Kao Dubrovnik . Ili Komo u Italiji. Kao, to ne bi bilo originalno. Keve ti? Bolje mi je ovako da se setam vukoje********nom i krajem leta uriniram po zidovima tokom beer festa?
Ne samo Beogradska tvrdjava, nego i Smederevo i dole Golubac. Pod Obavezno. Onda bi se broj turistickih ladja stvarno mogao povecati i doneti nesto para.
Takodje, valjalo bi da sadrzaj tvrdjave bude hotelsko-ugostiteljsko trgovinski + stambeni, kako bi grad zaista bio ziv i bio mesto za 60-70 familija koje bi tu i zivele. Znaci, otkopati, pronaci i iizabrati temelje koji bi se pratili, da bi se formiralo u donjem gradu 10-tak ulica i tu smestiti Trg sa crkvicom, i kompleks zgrada kamenih fasada pokrivenih ceramidom, visine 1+1+P, gde bi bili hotel ( ne prevelikog kapaciteta, ) stambene zgrade, i kafitci, butici itd... Ovo bi bilo smesteno izmedju barutane, zooloskog vrta ( ako tu ostane) i Save.
U Gornjem Gradu Hotel izmedju Sahat Kule, Turbeta i zida prema opservatoriji.

Dole postoji mali problem kanalizacije, ali je********ga, i krupnije stvari se resavaju...
Luku za turisticke pristanke prosiriti do Kule Nebojse...

Kako se ovo moze postici? Samo privatnim investiranjem. Grad bi mogao samo da opravi zidine ( sto i sad cini relativno polako) i da napravi detaljni projekt infrastrukture, ulica i svake zgrade pojedinacno. I da raspise tender za dodelu lokacija. 70-tak ekskluzivnih zgrada zca kvadrature 100-200 m2 bi bili kupljeni odma , kao i lokacije sa komercijalnim sadrzajima. Ko bi ziveo dole? Bogati koji mogu to da plate? ... Pa normalno... Ja bi pre tu kupio kucu nego u tzv ekskluzivnim apartmanima ovde ili onde...Koliko bi me kostao kvadrat, obzirom na cenu koju odredi Grad + zidanje u kamenu + ostalo? Pa neka bude vise od 3.000 Eu/kvadrat, je********mi se, to je lokacija kojoj samo moze da raste cena. Hocu tamo da zivim i da mi tamo rastu deca.

Takav starogradski kompleks i visoki Novi Beograd, to bi bio Grad kakav se retko moze naci u svetu. Onda bi zaista ovim mojim gostima iz sveta imao sta da pokazem kad dodju.

Dali ce Grad i zavod za zastitu ovo ikad odobriti? Sumnjam. Ta masa izuzetnih strucnjaka , ciji dosadasnji doprinos nije merljiv, a koja tamo radi, verovatno nece dopustiti da se kvari originalno jezgro? i pravi surogat? i Kalemegdan ce , verovatno ostati poluzanimljiv , prosecan, dobar za gledanje do 45 minuta, delimicno razvaljen, u stvari ,dosadan na drugi pogled. Kao i Smederevo, koje bi moglo biti Dunavski Dubrovnik, ali ce izgleda, vecno bit razvaljena zidina koja ne podseca na staru slavu srpskog graditeljstva, vec na spomenik oloskom odnosu prema vlastitom nasledju.

Ma, ko zna...
 
Nenad":112p7cu1 je napisao(la):
Hm, a koja mu dodje razlika izmedju ovih boja?
"Celina pod prethodnom zastitom"?
Pa, manja i veća zaštita. :)

Treba videti na njihovom sajtu da li ima
neke gradacije ili je štamparska greška.
 
dragan":1qmtaktq je napisao(la):
Nenad":1qmtaktq je napisao(la):
Hm, a koja mu dodje razlika izmedju ovih boja?
"Celina pod prethodnom zastitom"?
Pa, manja i veća zaštita. :)

Treba videti na njihovom sajtu da li ima
neke gradacije ili je štamparska greška.
Hehe, pa to je ono. Sta mu dodje manja zastita, a a sta veca!? Ako nesto stitimo, onda stitimo! :D
 
creme-nadlle":1di0meex je napisao(la):
Ditrih":1di0meex je napisao(la):
Pre par meseci sam pisao gradu......da bi bilo dobro da se izgradi KALEMEGDANSKA TVRDJAVA kako je izgledala za vreme Despota Stefana....dakle da se ponovo izgradi Donji i Gornji grad.....potpuno Autenticno ili barem autenticno......njegova svrha bi bila turisticko mesto.........a svi zaposleni bi morali biti obuceni u nosnje koje su vladale u to doba.....tu bi bilo mesto starih zanata.....pivnica, restorana...., paviljona za turiste....Nesto kao Sveti Stefan danas....... istorija kalemegdana je mnogo starija nego od vremena Turaka....to je moj argument......i danas se malo toga vidi...opet kao argument primer Budima...i sad u novije vreme Berlina...(rusenje kulturnog centra sagradjenog za vreme komunista i izgradnja kraljevske palate, koja je inace srusena u II svetskom ratu)........koje je vase misljenje.....jesam li zanesenjak :rolleyes: ili imam istomisljenike :cool:
Dragi Ditrishe, meni se ta ideja vrzma godinama u glavi. To bi bio pravi nacin da se posetioci zadrze u gradu vise od 1,8 dana. Urediti i gornji i donji grad u potpunosti kao 14-15 vekovni grad. Kao Dubrovnik . Ili Komo u Italiji. Kao, to ne bi bilo originalno. Keve ti? Bolje mi je ovako da se setam vukoje********nom i krajem leta uriniram po zidovima tokom beer festa?
Ne samo Beogradska tvrdjava, nego i Smederevo i dole Golubac. Pod Obavezno. Onda bi se broj turistickih ladja stvarno mogao povecati i doneti nesto para.
Takodje, valjalo bi da sadrzaj tvrdjave bude hotelsko-ugostiteljsko trgovinski + stambeni, kako bi grad zaista bio ziv i bio mesto za 60-70 familija koje bi tu i zivele. Znaci, otkopati, pronaci i iizabrati temelje koji bi se pratili, da bi se formiralo u donjem gradu 10-tak ulica i tu smestiti Trg sa crkvicom, i kompleks zgrada kamenih fasada pokrivenih ceramidom, visine 1+1+P, gde bi bili hotel ( ne prevelikog kapaciteta, ) stambene zgrade, i kafitci, butici itd... Ovo bi bilo smesteno izmedju barutane, zooloskog vrta ( ako tu ostane) i Save.
U Gornjem Gradu Hotel izmedju Sahat Kule, Turbeta i zida prema opservatoriji.

Dole postoji mali problem kanalizacije, ali je********ga, i krupnije stvari se resavaju...
Luku za turisticke pristanke prosiriti do Kule Nebojse...

Kako se ovo moze postici? Samo privatnim investiranjem. Grad bi mogao samo da opravi zidine ( sto i sad cini relativno polako) i da napravi detaljni projekt infrastrukture, ulica i svake zgrade pojedinacno. I da raspise tender za dodelu lokacija. 70-tak ekskluzivnih zgrada zca kvadrature 100-200 m2 bi bili kupljeni odma , kao i lokacije sa komercijalnim sadrzajima. Ko bi ziveo dole? Bogati koji mogu to da plate? ... Pa normalno... Ja bi pre tu kupio kucu nego u tzv ekskluzivnim apartmanima ovde ili onde...Koliko bi me kostao kvadrat, obzirom na cenu koju odredi Grad + zidanje u kamenu + ostalo? Pa neka bude vise od 3.000 Eu/kvadrat, je********mi se, to je lokacija kojoj samo moze da raste cena. Hocu tamo da zivim i da mi tamo rastu deca.

Takav starogradski kompleks i visoki Novi Beograd, to bi bio Grad kakav se retko moze naci u svetu. Onda bi zaista ovim mojim gostima iz sveta imao sta da pokazem kad dodju.

Dali ce Grad i zavod za zastitu ovo ikad odobriti? Sumnjam. Ta masa izuzetnih strucnjaka , ciji dosadasnji doprinos nije merljiv, a koja tamo radi, verovatno nece dopustiti da se kvari originalno jezgro? i pravi surogat? i Kalemegdan ce , verovatno ostati poluzanimljiv , prosecan, dobar za gledanje do 45 minuta, delimicno razvaljen, u stvari ,dosadan na drugi pogled. Kao i Smederevo, koje bi moglo biti Dunavski Dubrovnik, ali ce izgleda, vecno bit razvaljena zidina koja ne podseca na staru slavu srpskog graditeljstva, vec na spomenik oloskom odnosu prema vlastitom nasledju.

Ma, ko zna...
Nadam se da je ovo sala...
:/
 
Nije sala.
Stvarno mislim da treba ponovo izgraditi Donji i Gornji Grad.
Zamisli da je Dubrovnik u zemljotresu 80 tih godina proslog veka umesto relativno malih, pretrpeo velika razaranja. Dali bi imalo smisla taj grad ponovo izgraditi?
I Beograd je na mestu donjeg i gornjeg grada pretrpeo totalnu stetu. Doduse, tokom duzeg vremenskog perioda. Ima li smisla ponovo ga izgraditi?
Po meni, ima.
Ako je moje misljenje u manjini, pa sta, nece se nikad izgraditi.
Ako vecina deli moje misljenje, opet super, mozda cemo nekad imati revatalizovanu tvrdjavu.
 
creme-nadlle":2sbgcp3h je napisao(la):
Nije sala.
Stvarno mislim da treba ponovo izgraditi Donji i Gornji Grad.
Zamisli da je Dubrovnik u zemljotresu 80 tih godina proslog veka umesto relativno malih, pretrpeo velika razaranja. Dali bi imalo smisla taj grad ponovo izgraditi?
I Beograd je na mestu donjeg i gornjeg grada pretrpeo totalnu stetu. Doduse, tokom duzeg vremenskog perioda. Ima li smisla ponovo ga izgraditi?
Po meni, ima.
Ako je moje misljenje u manjini, pa sta, nece se nikad izgraditi.
Ako vecina deli moje misljenje, opet super, mozda cemo nekad imati revatalizovanu tvrdjavu.
Ja jesam za obnovu, ali za autentičnu obnovu, ona traje jako dugo zbog vrlo pažljivog izbora materijala. Ali nikako ne bi da se ljudi usele u tvrdjavu, niti da se obezbedjenje šeta u autentičnim nošnjama, to se već zanosi prema diznilendu :)

Nije problem da se odmah obnovi, ali to ne bi bilo to ako već težimo autentičnosti, nemci obnavljaju Katedralu u Kelnu decenijama, i to obnavljaju tipa 5x5m zida za 5 godina itd... Najbolji primer kako treba obnoviti nešto je Frauenkirche u Dresdenu koju obnovili delom (što više moguće) sa ciglama koje su se našle u ruševinama, i to svaka cigla je vraćena na svoje mesto gde je i bila pre rušenja:
empfehlung-dresden-frauenkirche.jpg
 
A 'proppos tvrdjave,
autenticna reizgradnja nije moguca. materijal je razvucen i rerezvucen. dakle ostaje cigla , cerpic i kamen. Koji? tasmajdanski, koji nije moguce vise vaditi, ali slicni postoje po Srbiji.
dali bi novo naselje bilo autenticno? Naravno da ne. Ne postoji dokumentacija koju bi mogli pratiti u reizgradnji.
Na primer, u Gornjem Grdau, moze se isceprkati temelj dvorca Despota, i to je vise-manje to. dali na tom mestu uz Pobednika dizati dvorac i tu ubaciti Hotel? Pa... ne znam...

Donji Grad: To je vec problem koji period pratiti. Zadnja zdanja iz 19 veka su samo turske kasarne negde oko bine Beer Festa i ispod hamama.
ispod bi bio austrijski Beograd, koji je isto mahom vojni, ali je bio i dom rezidencijalnih palata.
Ne kazem da je posao lak, cak bi , da bi imao funkciju, plan eventualne nove varosi u Donjem Gradu, morao biti kombinacija temelja iz razlicitih perioda.
Surogat, Las vegas... Pa, ne bas.
Na mestu nekog glavnog trga, mislim da bi se plocnik trebao napraviti od stakla, gde bi se ispod nogu mogao videti stepenasti presek Beograda kroz razlicite epohe. Npr, jedan nivo iz rimskog doba, pa stepen vise slovenski, pa stepen vise madjarski temelji, pa iznad turski itd.., kao u gradu Guangzhou ( Kanton po evropski) u ulici Beijing Lu, gde je dobar deo setacke ulice pod staklom i gde se vidi plocnik iz 260 pne, 10 ne, 230 ne. 870 ne itd... do 1940. godine) Nemam sliku, sorry...

E sad, naseliti ga rezidencijalno. A sto da ne. Neka je grad ziv. Koji su argumenti protiv?
Ne pisem ovo zato sto sam zainteresovan da konkurisem za to mesto ( mada mi nije gadna ta ideja), vec ima dobrih razloga zasto je to bolje, nego praviti vestacki hotel-turisticki kompleks.
 
Stevo, bio sam zadnji put u Dresdenu 1988, kada je grad jos bio odvratan i na ostacima nekadasnijih velelepnih palata jos se nalazili MINJET grafiti iz 1945. koje su pisali ruski inzinjerci.
To da su dresdenci digli zensku crkvu originalnim materijalom gde je svaka sacuvana cigla vracena na originalno mesto?, to neka pricaju nekom drugom. Mozda su tako naplatili, jedino. Mada, plan crkve nije unisten, kao ni njena originalna lokacija, tako da se crkva ipak moze smatrati originalnim -restaurisanim delom.
BTW, super slika. Crkva je predivna.
 
Prvo, postoji zasebna tema o tvrdjavi i naglasavam to cisto iz razloga sto se ovde govori o Kosancicevom vencu, pa da ne trollujemo temu, aj lepo da se ta diskusija prebaci tamo...

Kosancicev venac je jedan od najlepsih delova grada, definitivno... ALi nazalost ljudi tu retko zalaze, samo kad moraju... Cak ga i ne koriste kao putanju kojom bi sisli do reke... Ozbiljno mora da se razmisli o sadrzajima na tom mestu, kao i svuda usput od Kneza do Kosancicevog venca... Jer stavite se u poziciju nekoga ko je npr. prvi put u BG-u, i vidite jednu relativno mracnu ulicu, sa gomilom parkiranih automobila. Sumnjam da biste u nju zasli. Znaci revitalizacija je apsolutno potrebna, ali i "probijanje putanje" od centra do Kosancicevog venca, jer, ma koliko fensi to mesto izgledalo u buducnosti, ako ne bude adekvatno poveznao sa najuzim centrom ostace samo izolovana atrakcija.
 
creme-nadlle":ps0gvk01 je napisao(la):
A 'proppos tvrdjave,
autenticna reizgradnja nije moguca. materijal je razvucen i rerezvucen. dakle ostaje cigla , cerpic i kamen. Koji? tasmajdanski, koji nije moguce vise vaditi, ali slicni postoje po Srbiji.
dali bi novo naselje bilo autenticno? Naravno da ne. Ne postoji dokumentacija koju bi mogli pratiti u reizgradnji.
Na primer, u Gornjem Grdau, moze se isceprkati temelj dvorca Despota, i to je vise-manje to. dali na tom mestu uz Pobednika dizati dvorac i tu ubaciti Hotel? Pa... ne znam...

Donji Grad: To je vec problem koji period pratiti. Zadnja zdanja iz 19 veka su samo turske kasarne negde oko bine Beer Festa i ispod hamama.
ispod bi bio austrijski Beograd, koji je isto mahom vojni, ali je bio i dom rezidencijalnih palata.
Ne kazem da je posao lak, cak bi , da bi imao funkciju, plan eventualne nove varosi u Donjem Gradu, morao biti kombinacija temelja iz razlicitih perioda.
Surogat, Las vegas... Pa, ne bas.
Na mestu nekog glavnog trga, mislim da bi se plocnik trebao napraviti od stakla, gde bi se ispod nogu mogao videti stepenasti presek Beograda kroz razlicite epohe. Npr, jedan nivo iz rimskog doba, pa stepen vise slovenski, pa stepen vise madjarski temelji, pa iznad turski itd.., kao u gradu Guangzhou ( Kanton po evropski) u ulici Beijing Lu, gde je dobar deo setacke ulice pod staklom i gde se vidi plocnik iz 260 pne, 10 ne, 230 ne. 870 ne itd... do 1940. godine) Nemam sliku, sorry...

E sad, naseliti ga rezidencijalno. A sto da ne. Neka je grad ziv. Koji su argumenti protiv?
Ne pisem ovo zato sto sam zainteresovan da konkurisem za to mesto ( mada mi nije gadna ta ideja), vec ima dobrih razloga zasto je to bolje, nego praviti vestacki hotel-turisticki kompleks.
Potpuno se slazem.....izvinjavam se ali....ljudi koji su svet malo obisli i videli kako se takve celine (dakle one od istoriskog, pozicionog i turistickog znacaja) restauriraju slozice se....da to nemoze biti investicioni promasaj...NITI....''skrnavljenje srpske istorije''.....posto cesto putujem u Budimpestu imam prilike da vidim sta znaci cuvati, negovati svoj GRAD i isticati njegovu ISTORIJU....pa madjari su u Pesti sagradili dvorac koji je po arhitekturi iz 9 VEKA.... i to je bio deo obelezavanje 1000-godisnjice dolaska madjara na te prostore....tokom komunizma taj grad je ziveo od turista.....DAKLE ako hoce te da neko primeti vasu istoriju.....NIJE DOVOLJNO...imati rusevine i pricati kako je to tamo nekad izgledalo....to nikog ne interesuje ........TURISTI zele da vide pre svega a ne da cuju....primera obnavljanja srusenog u Budimpesti je puno....lavlji most, grad Budim...pa cak i izgradnja neceg sto nikad nije postojalo..ali sto ljudima koji dolaze pokazuje kako je izgledala njihova urbana celina u 8 veku kad su Madjari i dosli na ove prostore...

Trenutno na kalemegdanu ne postoji nista ili skoro nista sto bi ukazivalo da je to nekad bio VELICANSTVENI SRPSKI GRAD a ne samo TURSKI...da je tamo u 15 veku bilo napredno SRPSKO DRUSTVO....a ne TURSKI kazamati, vojne postrojbe...uz pazljiv odabir objekata koji bi se tamo gradili... i prezentacionog centra koji bi virtuelno pokazivao kako je grad nekad izgledao i kakva je njegova istorija.....ici tamo ne bi bilo ''puko'' setanje i lutanje parkom bez ikakve predstave...KUDA TO HODAS, STA TO VIDIS....i najvaznije sta to SRBE toliko vezuje za to mesto....

PS
KALEMEGDANSKA TVRDJAVA.....se vec odavno DOGRADJUJE i menja svoj izgled....Pa zaista, gdin. Vuk Bojovic u ZOO vrtu je toliko toga pregradio i dogradio... i ima ambicije i da se siri dalje....Kafici i restorani ....Kalemegdanska terasa je ...uveliko zauzela i izgradila jedan deo Kalemegdana (koji je sad by the way najposeceniji deo tog istog zasticenog Kalemegdana)....malo dalje kroz istoriju i Crkva RUZICA je sagradjena tek u 20 veku..zatim planetarijum, vojni muzej je takodje gradjevina iz 20-og veka.....to su izmene koje su OZIVELE taj deo ovog zasticenog mesta.....
Beograd je tek sad proglasen za grad Buducnosti J.I.Evrope.....po mom misljenju on i Grad njene proslosti....... :/





:) :) :) :) :) :) :) :cool: :cool: ;)
 
^^Sve je to u redu i treba definitivno obnavljati istorijske zgrade, naravno, gde god je to moguce. Ukljucujuci Kalemegdan, sa velikim akcentom na kulturnim sadrzajima (muzeji, zanatske radionice, galerije).
Ali bez gradjenja stanova, hotela, kockarnica itd. To ne bi ni moglo da se gradi ako Kalemegdan bude uvrscen na listu UNESCO.

Najzahvalniji deo za restauraciju bi bio izmedju Sahat kule i opservatorije, pa prema Ruzici i restoranu Tvrdjava. Tu vec postoji dosta temelja i jako puno podzemnih prolaza - pogotovo izmedju Sahat kule i opservatorije...

Plato kod Pobednika ne bih dirao jer je pogled fenomenalan, a Donji grad bi bio prevelika investicija (dole bi mogla da se teoretski sagradi cela Budva).
 
Stevo... a propos Katedrale u Dresdenu (koja toliko znaci svojim ziteljima)....sta mislis da li se moze ''pritisnuti'' Gradska Vlast ....da po ovom uzoru.....ponovo sagradi toliko oplakivanu i toliko istorijski vaznu STARU BIBLIOTEKU....a ne memorijalni centar kako najavljuju.....? stara biblioteka i unutra memorijalni centar...to da...a ne neka gradjevina po principu ''Palih boraca'' ili vec nesto slicno..
Sasvim iskreno razumem da grad treba da zivi svoju sadasnjost i planira svoju buducnost.....ali mi se nekako cini da gradske vlasti sve sto je sruseno a vredelo je ....u ne tako davnoj proslosti....zele jednostavno da proglase...zasticenim mestom i na tome se prica zavrsava...Zasto toliki skepticizam vracanja ''starog'' tamo gde mu je zaista mesto... :/
Mozda sam neopravdano kritican....ali Beograd sada i izgleda ovako kako izgleda jer se nikad nije gledalo malo ''sire'' od jednostavnog ''napred'' i cini mi se da zato u Beogradu i nema urbanih celina koje su istorijski prepoznatljive....vec je sve ''isarano''...Novi Beograd je sjajan primer novog grada, ma sta neko mislio....ali taj Novi Beograd iz 60'tih, 70'tih, je poprilicno zastupljen i u starom gradskom jezgru....iskreno nadam da takva slika nece zadesiti KOSANCICEV VENAC koji je tako mali da bi deo Beograda.....
Ti svakako imas mnogo veci uticaj da postavis to pitanje odgovornima ....nego mozda ostali...pozz
I samo jos jedna stvar.....AKO MOZES postaviti LINK gde se moze videti vizuelizacija K.Venca i onoga sto je planirano iz nekoliko uglova...vec si prikazao slike ali ne vide se bas najbolje :)
 
Nenad":37vzwz0f je napisao(la):
^^Sve je to u redu i treba definitivno obnavljati istorijske zgrade, naravno, gde god je to moguce. Ukljucujuci Kalemegdan, sa velikim akcentom na kulturnim sadrzajima (muzeji, zanatske radionice, galerije).
Ali bez gradjenja stanova, hotela, kockarnica itd. To ne bi ni moglo da se gradi ako Kalemegdan bude uvrscen na listu UNESCO.

Najzahvalniji deo za restauraciju bi bio izmedju Sahat kule i opservatorije, pa prema Ruzici i restoranu Tvrdjava. Tu vec postoji dosta temelja i jako puno podzemnih prolaza - pogotovo izmedju Sahat kule i opservatorije...

Plato kod Pobednika ne bih dirao jer je pogled fenomenalan, a Donji grad bi bio prevelika investicija (dole bi mogla da se teoretski sagradi cela Budva).
Kockarnice i kojekakva vasarista NIKAKO... :mad: , plato kod Pobednika bi morao biti tu gde jeste ;) ... a sve ostalo kako si naveo i ja sam imao na umu. ... :) ...sto se tice obima izgradnje to bi znacilo restauraciju bedema i kula kao prepoznatljivih vizura iz 15 veka kojim bi se moglo hodati i tako obici ceo grad u krug... i samo par objekata u G. Gradu koji su krasili taj deo....Palata D. Stefana, mozda crkvica, velik trg, bez bilo kakvih ''novotarija''.....sad je jedina gradjavina u G. Gradu TURBE....koje je svedok TURAKA.... a nista drugo sto svedoci o Lozi Despota Stefana.....ovo po meni nije krivotvorenje istorije Kalemegdana nego njegovo vizuelno prikazivanje....ima li tu sta lose..pozz
 
Aman ljudi, rasprava o tvrdjavi je vrlo produktivna, ali molim vas nastavite je u zasebnoj temi o Kalemegdanu http://www.beobuild.net/discussion/viewtopic.php?id=102

Objasnjenje za biblioteku je poprilicno "beogradsko"... dakle, mrsimo da ne kazem sta...

tu je bila fina (doduse mala) biblioteka, dodjose "mesershmiti", istovarise bombe, pogodise dushmani biblioteku (pa, gde ce nacisti nego u knjige) i to sve vec znamo....

Ispostavi se onda da su ispod biblioteke temelji nekakve rimske zgrade... I onda su "strucanjaci" procenili da bi bilo nekorektno prema "rimskoj civilizaciji" da se bilo sta gradi iznad tih temelja jer su od neprocenjive arheoloske vrednosti (pa sada zarastaju u korov, prim. HJ)..... Tako da je u opticaju neka kompromisna idja, kao stakleni trg ispod koga bi se videli temelji i sl.

Nemam pjma, jednostaqvno mom oku, bez zgrade na tom cosku ta celina deluje nekompletirano... Nije, bre, za trg da se sa njega vide dve bocne fasade... Mora da bude zaokruzeno (starom bibliotekom :))
 
....kako ih (citaj; gradske vlasti) ne zaboli glava od tolikog tumacenja i organizacije na KV, ....pa za taj kraj se vec 60 godina prave kojekakvi planovi.....kao da prave nuklearnu elektranu.....bolje bi bilo da ceo kraj daju Svajcarcima na koncesiju :) ...... pa da vide sta znaci rec urbanizam.....
 
ma, celu zemlju bi trebalo okupirati, staviti pod protektorat 30 godina, dovesti sve u red, nauciti narod pamet i onda nas pustiti da zivimo :)

Brate, 60 godinja, eeej!!! Kakav haotican razvoj grada, kada samo pogledam koliko je kinte skrkano u izgradnju raznih Vidikovaca, Bezanija, Labudovih brda (nisam protiv da se razumemo, ali "first things first), a pri tom na Slaviji ti vashar (Picadily circus - Slavijski vashar :lol: ) Kosancicev venac zarasta u Korov, na obalama reka ti skladista, pruga i Cigan mala, terazijska terasa ti narkic-parkic......
 
Homer Jay":9hoglxv8 je napisao(la):
ma, celu zemlju bi trebalo okupirati, staviti pod protektorat 30 godina, dovesti sve u red, nauciti narod pamet i onda nas pustiti da zivimo :)

Brate, 60 godinja, eeej!!! Kakav haotican razvoj grada, kada samo pogledam koliko je kinte skrkano u izgradnju raznih Vidikovaca, Bezanija, Labudovih brda (nisam protiv da se razumemo, ali "first things first), a pri tom na Slaviji ti vashar (Picadily circus - Slavijski vashar :lol: ) Kosancicev venac zarasta u Korov, na obalama reka ti skladista, pruga i Cigan mala, terazijska terasa ti narkic-parkic......
........ha, ha, ha :D :D :D ..........odusevio si me komentarom........i to samo zbog toga sto to jeste bas tako........svaki normalan grad se razvija od centra ......pa se onda siri dalje.......kod nas je obrnuto........zato i imamo toliko ''dzepova'' po gradu....koji sada i prethodnih godina popunjava divlja gradnja.....Visnjicka Banja, Labudovo ,Petlovo, Kanarevo... i pitaj boga koja jos sve ne BRDA po Beogradu su veoma moderna naselja.....zapustena ali moderna, pa cak i Sremcica.......ali su zato centralne gradske zone .........tuga......koja ce i ostati tuga....Pogledaj DORCOL na sta lici.........a 10 minuta je od Terazija.....u komunizmu su se gradila moderna naselja........sva ova brda....pa Bezanija je extra moderno naselje........i kvadrat je skuplji nego u donjem Dorcolu...ili u Sarajevskoj......
Jednostavno imamo jednu neverovatnu situaciju........Obodi grada su u mnogo boljem stanju nego njegovo jezgro...i u pogledu divlje gradnje, i fasada i urbanosti.....jedno recju mnogo prijatniji....
KARTONSKO NASELJE ispod Gazele.......pa prizovimo se pameti.......otkud ROMIMA ideja da tu grade naselje......pa takvih naselja nema ni u Borci, Ovci.....pa to je paradox, jednostavon neobjasnjivo.....zatim divlja gradnja u vidu ''VIKENDICA'' na zgradama pored Brankovog mosta,,,, OBRATITE PAZNJU na KUCU SA TERASOM na CESKOJ AMBASADI pored TRI LISTA DUVANA......pa ona skalamerija pored STAKLENCA......pa NADOGRADNJE na SLAVIJI....pa ljudi moji to je DRSKOST i ROMA i ostalih sto su to radili......iskreno razumem divlju gradnju u KALUDJERICI, SREMCICI...u vidu porodicnih kuca na sopstvenom zemljistu......ali OVO u centru je DRSKOST, BEZOBRAZLUK.....pa jel to znaci....ako nemam reseno stambeno pitanje.....onda cu ga sam resiti u tamo gde mi je najlepse........pogled sa onih vikendica kod Brankovog mosta mora da je fantastican....posteni ljudi su gradili na divlje po obodima Beograda........zbog procedure dobijanja dozvola......ta njihova reakcija i ima smisla.....ali ovi koji su to radili na najatraktivnijim lokacijama na najsuroviji i drskiji nacin.........oprostite mi na izrazu su fukare..........
ZAO MI JE kao nekome ko se oseca i ponasa kao Beogradjanin.......sto gradska vlast ima obzira prema ovakvim bitangama.........koji su sa strane dosli u ovaj grad........i ucinili ga ''SVOJIM'' na ''SVOJ'' nacin....izvinjavam se svim forumasima na ovakvom recniku.....on je upucen onima koji su uz njega odrasli....
 
Ma, opusteno, samo si rekao ono sto svi misle.... ali ipak to u principu vise i nije pitanje geografskog porekla... znam ljude koji su dosli da studiraju u ovaj grad i koji su ga za cetiri godine zavoleli mnogo vise i mnogo se bolje ophode prema njemu nego ljudi koji su ovde rodjeni.... imam neke ortake s Vracara koji stalno izmedju redova zaje*******avaju mene i kuma sto smo iz Boleca, odnosno Krnjace, a npr. jedan od tih ortaka nikada nije otvrio novu paklu pljuga da nije celofan bacio na ulicu, pa makar mu kanta bila ispred nosa.....

ali Kosancicev venac je ono primer nad primerima koliko je centar zapusten posle WW2, nemam pojma da li je to zbog nekakvih ideoloskih tripova (burzoazija i te munje), ali je zaista tuzno....

Pogledajte samo BG na Google eathu kako je kao celina krezav i supljikav kao svajcarski sir... Zato mi nije jasno da se nekim ljudima ovde dize na 70te, ali kad realno pogledas imamo samo kvantitativan rast grada, dok je kvalitativan rast vrlo skroman.....

Zapravo vecina gradndioznih projekata su sami skadri na Bojani (Prokop), zelje na papiru (metro), ili cisto fantaziranje (Savski amfiteatar)... Da ne pricamo o milion konkursa za Operu, Terazijsku terasu itd... Nije sve krenulo naopako 90tih, vec se toliko sranja nakupilo ispod tepiha da je sve odjednom eksplodiralo....

Ono sto mi se svidja jeste da kao generacija imamo shansu da u narednoj deceniji sredimo i Trg Republike, i zonu oko Knez Mihailove, i Slaviju, i Kosancicev venac, i terazijsku terasu... I bez obzira sto cemo naci gomilu zamerki na realizaciju tih projekata, makar cemo moci da kazemo "Eto, mi smo to, bre, uradili! Nismo samo blebetali po tv-u o planovima, ambicijama, i pustim zeljama, eto idite, setajte, uzivajte, kakvo je takvo je, ali je izgradjeno, zaokruzeno." Mislim, da to kao generacija ne smemo da propustimo!
 
Homer Jay
....znam druze.....previse sam sebi docarao realnu situaciju u gradu .......pa znas vec izliv besa...sto je sve to tako.... :)
Slazem se potpuno da je .....na ovoj generaciji da neke stvari vec privede kraju.....i mislim da ce se to i desiti.....klima je mnogo bolja i nastavice da bude....
Sto se tice dosljaka......ma i sam znas na koga sam mislio ..... prosto ovaj grad je preplavljen svakakvim tuznim pricama :( ....sto ljudi sa Kosova, sto preko ratova iz BiH, sto oni koji su rodjeni ovde i u ovom gradu .....a odrasli kao na selu...bez ikakve kulture zivljenja....Mada sami beogradjani su krivi za situaciju......Kako bi Beclija, Londoncanin reagovao na pojave ovakve vrste.......sve vise verujem u onu pricu matoraca.....Beograd je prljav, narod je nevaspitan, svako radi sta hoce.....jer smo 500 godina bili pod Turcima......
Naravno....nikad ne treba generalizovati.....poznajem dosta ljudi koji su dosli iz Bosne , imam cak i komsije koji su izbegli sa Kosova.....koji ovaj grad vole i tako se odnose prema njemu......ali ima i onih koji zive ovde 50 godina.....i potpuno im je svejedno da li ce baciti smece kroz prozor ili u kontejner....
Kraj ......zavrsavam sa ovom pricom,,,,,,, I promise, no more....I reached the end of it.... :cool:
 
Ma sad me nervira jer ce doci jesen, a Kosancicev venac je jedno od najromanticnijih mesta u gradu... Pa, znate onaj osecaj kada opadne lisce, pa ti suska pod nogama, a devojke nose kaputice, i ona prijatno hladnoca sto stipa za oci, i onda sednes negde i popijes kuvano vino... ma vidi me kako neuredno pisem... Hocu reci da je Kosancicev venac predivno mesto da prosetas sa devojkom, ali s obzirom kako sada izgleda, svaka ce pomisliti ako bi krenuo na tu stranu da je vodis negde da je silujes :o
 
Skupština grada usvaja detaljni plan Kosančićevog venca
Sa kaldrme do Save
Uprkos protestima stanara, gradska vlast je odlučila da se na Kosančićevom vencu zida 70.000 novih kvadrata ubeđena da to neće narušiti njegov izgled već da će podstaći obnovu i aktivnu zaštitu ovog prostora. Detaljni plan je gotov i u ponedeljak treba da se nađe pred odbornicima Skupštine grada.

kosancicev_1.jpg



Nova arhitektura uz rame rimskoj
Uvažena je primedba za Đumurkanu, koja je nekada bila teatar, da tokom rekonstrukcije urbanisti predvide prostor i za pozorište. Smanjena je visina novog objekta kulture koji bi trebalo da se zida kaskadno, uz brdo od Karađorđeve, do platoa na Kosančićevom vencu. Tako će krov kaskadnog giganta predstavljati vidikovac i biti u nivou platoa i neće zaklanjati vidik na Savu, kao što je bilo predviđeno. Zamerke Društva za zaštitu kulturnog dobra „Kosančićev venac“ Urbanistička komisija uglavnom nije prihvatila, bez obzira što se ispod njih potpisalo 250 stanovnika ovog kraja. Jedna od njih se odnosila na moderne materijale, staklo i metal, koji, prema predloženom planu, mogu da se nađu na ovom prostoru.
- Kosančićev venac kao celinu zaštitićemo ograničavanjem veličine i spratnosti zgrada. Poseban kvalitet tog prostora je što se na njemu vide kulturni i građevinski slojevi iz različitih perioda. Ti tragovi sežu do rimskog vremena što svedoči o kontinuitetu, te smatramo da i savremeni graditelji treba da ostave svoj trag na ovom prostoru. Beograd ima samo jedan Kosančićev venac i tako smo se prema njemu odnosili dok smo pravili plan detaljne regulacije. Tretirali smo ga kao, u svakom pogledu, jedinstven gradski prostor i maksimalno se trudili da novogradnja ne ugrozi ono što na njemu postoji - objašnjava Vera Mihaljević.

Laki metro neizbežan
Laki metro će prolaziti između Brankove ulice i padine Kosančićevog venca, ispod prostora na kome se nalazi obelisk. Pošto je njegovu trasu odredio Generalni urbanistički plan, obrađivači to, ovom prilikom, nisu mogli da promene. Pokušali su zato da, svojim uslovima, ulaz u planiranu stanicu metroa učine manje upadljivim. U nju bi treblo da se ulazi kroz planiranu zgradu koja će se naći na padini kod obeliska, dok će stanica da bude ispod trga uređenog kao park.
O budućem izgledu i sudbini Kosančićevog venca odlučivaće odbornici Skupštine grada u ponedeljak.

Kašnjenje plana „srušilo“ zgrade
Za Kosančićev venac je sve bolje nego da i dalje propada. Od kad smo, pre mnogo godina, počeli da radimo detaljni plan za ovaj prostor, neke zgrade u Karađorđevoj ulici su se od trošnosti srušile. Bile su zaštićene, ali kad ne postoji urbanistički plan koji određuje moguće građevinske intervencije u prostoru, on neminovno propada - kaže Mihaljević.

Zaštićeno pet laguma
Pet laguma je, prema preporuci Gradskog zavoda za zaštitu spomenika, zaslužilo da ostane javni prostor. Ostali, do kojih se prilazi sa placeva, ostavljeni su investitorima da rade sa njima šta im je volja. Ipak, detaljni plan je dao grube okvire tako da lagumi neće moći da budu pretvoreni u skladišta već u ateljee, galerije ili, eventualo, prodavnice.
ceo text : http://www.blic.co.yu/beograd.php?id=12714
 
dragan":n7e52kdc je napisao(la):
staklo i metal, koji, prema predloženom planu, mogu da se nađu na ovom prostoru.
- Kosančićev venac kao celinu zaštitićemo ograničavanjem veličine i spratnosti zgrada. Poseban kvalitet tog prostora je što se na njemu vide kulturni i građevinski slojevi iz različitih perioda. Ti tragovi sežu do rimskog vremena što svedoči o kontinuitetu, te smatramo da i savremeni graditelji treba da ostave svoj trag na ovom prostoru. Beograd ima samo jedan Kosančićev venac i tako smo se prema njemu odnosili dok smo pravili plan detaljne regulacije. Tretirali smo ga kao, u svakom pogledu, jedinstven gradski prostor i maksimalno se trudili da novogradnja ne ugrozi ono što na njemu postoji - objašnjava Vera Mihaljević.
:rolleyes:
naivno sam se nadao da se ovo nece desiti.
 
Vrh