Šta je novo?

Косанчићев венац - ревитализација

Jos da su i 2 prozora ifarbana u zeleno bilo bi odlicno sto nestavi taj link sa binga ili gugla ulice
I na prvoj mi se cini da je radjeno oko bjelih duplih prozora
 
Danas sam procitao sljedeci tekst u Generalnom Planu grada Beograda 2021...
"Duzina predlozenih trasa LRT iznosi 24,3 km i u realizaciji
mogu se podeliti u nekoliko etapa:
– Prva etapa podrazumeva izgradnju tunela od Vukovog
spomenika do Pop Lukine ulice (3 km), gde trasa izlazi na
novu mostovsku konstrukciju, nizvodno od postojeceg Brankovog
mosta,..."

Meni se cini da to znaci da se planira trasa za LRT posred Kosancicevog Venca. Koliko se ta trasa, zajedno s mostom, uklapa vizuelno u ovaj prostor?
 
Ostali samo dugmići

Kuća u kojoj je 1982. godine sniman kultni jugoslovenski film "Maratonci trče počasni krug" na Kosančićevom vencu u Beogradu danas je potpuno ruinirana.

kuca-nekad-sad.jpg

maratonci-kuca-topalovici-mondo-stefan-stojanovic-29.jpg

maratonci-kuca-topalovici-mondo-stefan-stojanovic-27.jpg

maratonci-kuca-topalovici-mondo-stefan-stojanovic-28.jpg


izvor: http://mondo.rs/a786152/Foto/Info/K...cu-u-Beogradu-danas-je-potpuno-ruinirana.html
 
Osim u Marataoncima, ova kuća je korišćena i za simanje "Povratka Otpisanih". U njoj je živeo "Dragi Kenta" (Bora Todorović).
 
Bas steta. Bilo bi fino kad bi se neko zalozio pa napravio neku vrstu muzeja za film "maratonci". Vec vidim...sve moguce rekvizite iz filma, slike, projekcije...
lijepo bi se to uklopilo i u ambijent tog dijela grada a tu je i zarada od turizma.
 
Колико се пара могло накупити од словеначких туриста да је кућа Топаловића реконструисана као у филму неке 2006. са нпр. воштаним фигурама Маратонаца :/
 
Problem je vlasnicka struktura u prizemlju je zasticeni postanar .A sprat je od naslednika kupila osoba koja uporno zeli da kucu srusu zato fale prozori na spratu kako bi brze propala .
Cak je bila nahvatala neke papire da tu gradi 300mkv ako se nevaram dobila i saglasnosti zavoda onda je to povuceno .
Opstina je davno htjela da sredi fasadu ali doticna nije dala .
 
Gradska galerija kod Patrijaršije
M. T. KOVAČEVIĆ | 08. maj 2015. 19:00 | Komentara: 0
U najstarijem delu grada planira se podizanje zdanja od nacionalnog interesa. Trenutno se sređuje papirologija, da bi se realizovala ideja stara 12 godina

galerija_620x0.jpg


U JEDNOM od najlepših delova Beograda, Kosančićevom vencu, trebalo bi da se podigne moderna gradska galerija. Trenutno, sređuje se papirologija, a da bi se realizovala ideja stara 12 godina, biće potrebno i da se pronađu donatori za ovaj projekat od nacionalnog značaja.



Umesto ranije predviđenog Trga Republike, hiljade kvadrata izložbenog prostora gradiće se na mestu gde se danas nalazi drvena baraka, koja ima jedno od najatraktivnijih pogleda na ušće Save u Dunav.

S obzirom na to da je taj deo grada zaštićena ambijentalna celina, biće interesantno kakvo će arhitektonsko rešenje da se ponudi. Da li će se izgraditi neka moderna građevina, opasana staklima ili će to biti zdanje koje će se uklopiti u zaštićenu celinu. Urbanisti upozoravaju da prilikom izgradnje projekta treba voditi računa da je prostor od Patrijaršije, Saborne crkve, porušene Narodne biblioteke i velikih stepenica, popločan kaldrmom. Zgrade, gotovo sve starije od jednog veka, zidane su u stilu karakterističnom za srednjoevropske gradove s kraja 19. veka.


Podsećamo, ideja gradske vlade da se izgradi galerija javila se 2003. godine posle ubistva premijera Zorana Đinđića. Po konkursu koji je završen decembra 2003. godine, bilo je predviđeno da se na Trgu republike sruši "Staklenac", a da se na njegovom mestu podigne zdanje od oko 7.000 kvadrata.

Na adresu grada, stigle su desetine radova, a kao najbolji proglašen je projekat Bojane Puzić i Natalije Ristanović. Deo javnosti se protivio toj lokaciji, jer je na tom mestu bila predviđena izgradnja opere. Podigla se velika prašina, u kojoj su se preko medija sukobili urbanisti. Međutim, svađa je bila bespotrebna, jer od 2003. pa do danas, ni opera, ni galerija nisu zauzele poziciju na mestu "Staklenca", koji je građen kao privremeni objekat.

MEGAPROJEKAT NA CENTRALNOM TRGU

PRE gotovo deceniju, planiralo se da gradska galerija na Trgu republike ima oko 22.840 metara kvadratnih, od čega će izložbeni i ostali programski prostori zauzeti 7.800 kvadrata. Bili su predviđeni i eksperimentalni prostori za mlade umetnike, sala za medija centar i predavanja, restoran, prodavnica knjiga, kao i garaža sa četrdesetak parking-mesta.

http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74. ... trijarsije

Sreca pa nemaju para traze donatora to je na mjestu barake u koju su se uselili cigan
Svojevremeno je to trebala biti galerija olje ivanjicki
 
:) Ја сам планирао галерију мало ниже на некадашњој локацији Ђумрукане.
 
Delija gdje je tvoja galerija izbijala na kosancicu nemogu da nadjem to na bb , ovo je bila planirana galerija olje ivanjicki moze sve to da se izgradi
 
direktor":1971a5sb je napisao(la):
Delija gdje je tvoja galerija izbijala na kosancicu nemogu da nadjem to na bb , ovo je bila planirana galerija olje ivanjicki moze sve to da se izgradi

1.jpg


2.jpg


3.jpg
 
Moje omiljeno resenje za taj prostor uvek mi je drago videti ga ponovo. Rekao bih da si malo doradjivao render izgleda bolje sto se svetla tice.
 
Igor":iwvq5j7i je napisao(la):
Moje omiljeno resenje za taj prostor uvek mi je drago videti ga ponovo. Rekao bih da si malo doradjivao render izgleda bolje sto se svetla tice.
Сад бих толико тога дорадио, изменио, обогатио. :) Јесам, мало сам у фотошопу упристојио рендере...Давно беше ово.
 
Znam da je potrebno vreme za to ali ako ga nadjes valjalo bi da uneses izmene koje si planirao. Koncept je odlican a tek ovaj desni zakoseni cosak, prakticno kao skulptura u prostoru.
 
Delija, stvarno dobro uradjeno. Ne secam se skorije nekog predloga za javni objekat a da mi se toliko svideo na prvo gledanje. Ne znam taj konkurs i te price kako ce da funkcionise, ali ovaj rad vredi cimanja. Sve pohvale stvarno
 
Хвала, хвала. Ово је била та нека почетна идеја

425649_3484903686182_255631772_n.jpg
 
Дај Боже конкурса па да Делија пошаље ово истинско ремек дело. :pob:
 
Ali konkurs ide za galeriju koja ce biti na mjestu baraka link sam ostavio u predhodnom postu .Plus sto ce patrijarsija raditi svoje i to sve kad budu i jedni i drugi nasli pare
 
Lepo izgleda ovo Delijino i dopada mi se.... dostojno pordjenja sa Zahinim projektom (Beko) :sesir:
te i Zaha i Dellija gde god da budju su pravi umetnički objekti i kao takvi mogu biti skoro billo gde :kk:
a K. venac nije baš bilo gde.... revitalizacijom bi mu se vratio nekadašnji sjaj ...

Kosančiev venac doživljavam kao što Pariz ima Montmartre....
čisto radi poredjenja vidimo sličnosti ova dva gradska bisera, jedan slavan a drugi zapušten...
evo izvod iz Wikipedie

Monmartr (fr. Montmartre),
je severni, najviši deo Pariza, glavnog grada Francuske (nadmorska visina 127 m), sa kojeg se vidi ceo grad.
Najvernije sačuvao izgled starog Pariza sa krivudavim ulicama i starim kućama. U drugoj polovini XIX veka bio centar umetničkog i boemskog života, pa je to dobrim delom i danas. Njegove ulice, kafane, barove, zabavna pozorišta, tipove, čuvene ličnosti... ovekovečili su slikari Tuluz-Lotrek, Renoar, Bonar, Utrilo i mnogi drugi. Na Monmartru nalazi se i crkva Sakr-Ker, na čijem se prostoru nalazi i poznato groblje Monmartr na kome su sahranjene mnoge poznate ličnosti.
link http://sh.wikipedia.org/wiki/Montmartre

Косанчићев венац
Косанчићев венац је најстарији урбани део града Београда. Гледа на реку Саву, и простире се од Калемегданске тврђаве до Бранковог моста. Одликују га поплочане улице и старе породичне куће.
тврђењу на обали Дунава, Срби су направили ово насеље у првој половини деветнаестог века. Ипак, Косанчићев венац је постао организованије насеље тек неколико деценија касније, пошто су Турци напустили Београд. Куће су се на почетку градиле близу Саборне цркве, а затим је насеље кренуло да се шири. У деветнаестом веку, Косанчићев венац је био друштвени, културни и трговиснки центар Београда. Иако сад стоји само као сведочанство старих времена, никада није изгубио на популарности код старих Београђана
Улица и део града око ње је названа по српском хероју Ивану Косанчићу. Према легенди, он је погинуо на Боју на Косову 1389. године. Данас, у улици која је названа по њему стоји и његова биста, коју је направио српски скулптор Петар Убавкић.
На Косанчићевом венцу се налази и најстарија кафана у Београду Кафана ?. Она је добила такав назив, јер власници нису знали како да је назову. Преко пута кафане се налази Конак кнегиње Љубице, који је једно време био кућа прве даме Србије, а данас је музеј. Један од симбола је такође и место на ком се налазила Народна библиотека Србије, која је уништена током бомбардовања Београда 1941. године. Док је библиотека горела, уништена је комплетна писана култура Србије. Један од најлепших примера сецесије је кућа Михајла Петровића Аласа, познатог српског математичара, дело архитекте Петра Бајаловића из 1910. године.
link http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9A%D0%BE ... 0%B0%D1%86
 
Vrh