Šta je novo?

Косанчићев венац - ревитализација

direktor":33qn3wuw je napisao(la):
Ali konkurs ide za galeriju koja ce biti na mjestu baraka link sam ostavio u predhodnom postu .

Нема то никакве везе, и Југ а и ја смо аплицирали са пројектима који су игнорисали услове конкурса, па се чак испоставило да су на крају и крали доста елемената са тих пројеката. Поента је да и жири, и струка, и грађани виде да није све црно бело, већ је понајвише сиве. Тј. алтернатива.

boca-ica":33qn3wuw je napisao(la):
i Zaha i Dellija gde god da budju su pravi umetnički objekti i kao takvi mogu biti skoro billo gde

Морам се на овај став осврнути јер је широко распрострањен и у основи погрешан. Квалитетна ремек дела архитектуре и јесу ремек дела јер савршено комуницирају са локацијом. И Беко и Галерија Пашић су осмишљени ЗА конкретну локацију и не би имали ни сисла нити било какав квалитет - на било ком другом месту.

Ако одређени објекат може да се сагради било где, он и нема неку вредност.
 
:kk:
Stf kumovao galeriji :kum:

Jednog dana kada galerija bude dugogodisnji reper u gradu, bice kao sa Brankovim mostom, nece se znati odakle joj tacno potice ime, a mi cemo znati :gobb:
 
:pob:

Звучи моћно, презиме одлично лежи као назив неке установе, факултета, или фондације.

Иначе, Делија, можда би требао да размислиш да апдејтујеш пројекат и укључиш у функцију објекта и ФПУ, односно његове функције које се тренутно налазе на тој локацији у оном пристанишном огавном магацину. Колико је мени познато, ФПУ ту зграду користи за ликовне атељее. То би била добра допуна функцији објекта а сам плато испред галерије би био вечито пун студената.
 
Ta Galerija Pašić ne bi smela da ,,izviruje,, gore na KV , ona jednostavno treba samo da oplemeni (popuni) mesto stare ćumurkane :) takodje moralala bi da u svom rešenju sadrži i rešenje velikih stepenica :D
 
Još jedan (propali) konkurs u najavi...

Градска галерија на Косанчићевом венцу

Ново здање могло би да почне да се зида крајем следеће године, а како ће изгледати и да ли ће својим габаритом евентуално заклонити поглед на реку знаће се када буде завршен урбанистичко-архитектонски конкурс који ће бити расписан до краја 2015.

Kosancicev-venac.png

Видиковац на Косанчићевом венцу (Фото Зоран Анастасијевић)

Не на Тргу републике, где је годинама најављивана, него на Косанчићевом венцу биће подигнута градска галерија. На месту трошне бараке у Улици Косанчићев венац 27, а у продужетку Улице краља Петра, ново здање могло би да почне да се зида крајем следеће године. Како ће оно изгледати и колику површину ће да заузме, да ли ће својим габаритом евентуално заклонити поглед на реку из Улице краља Петра знаће се када буде окончан урбанистичко-архитектонски конкурс који ће, како најављује Владан Вукосављевић, градски секретар за културу, бити расписан до краја 2015.

Препрека за реализацију ове идеје коју су подржали градоначелник, градски менаџер и урбаниста, готово да нема, уверава Вукосављевић. Плац од 594 квадрата је у власништву града, као и дашчара у којој су се окупљали бескућници. Правила градње за просторно културно-историјску целину од великог значаја какав је Косанчићев венац већ постоје. Ако не буде радикалних преокрета и одступања од идеје да се галерија изгради као објекат с приземљем, првим и другим, такозваним повученим спратом, неће бити неопходно да се мења постојећи план детаљне регулације, који омогућава подизање таквог здања.

Поједине стране компаније су, тврди Вукосављевић, заинтересоване да уложе новац у градњу градске галерије. Уколико оне одустану или не дају довољно, паре ће се прикупљати по већ устаљеном градском рецепту – најпре се траже донатори и спонзори, а потом се ваде средства из буџета.

Снимање георадаром, апаратом који испитује шта се све крије у подземљу, већ је започето. Оно ће утврдити има ли лагума испод парцеле предвиђене за градску галерију, на којој су дубини, колико су широки...

– Замисао је да и лагуме, ако их буде на тој локацији, искористимо за градску галерију. Она ће заузети око 1.200 квадрата. Биће подигнута по строгим светским стандардима за температуру, светлост, влажност простора, што су параметри важни за чување уметнина. Задовољиће и строге безбедносне стандарде како бисмо могли да угостимо светске изложбе – објашњава Вукосављевић.

Аутори визуелне уметности моћи ће да представе своје стваралаштво у галерији, а размишља се, додаје Вукосављевић, да у њој буду изложена дела Оље Ивањицки, која је живела на Косанчићевом венцу, и радови из легата других уметника који сада стоје по мрачним депоима.

О тим детаљима одлучиваће комисија која припрема конкурс, а њена пажња биће усмерена и на предлог Милутина Фолића, градског урбанисте: да градска галерија не буде над земљом него каскадно укопана у падину, што би отклонило бојазан да би будући објекат на некада планираном видиковцу – платоу на коме се укрштају улице Краља Петра и Косанчићев венац – нарушио панораму и визуре на Косанчићев венац. Јер, предлог плана детаљне регулације (ПДР) који је пре осам година нашао пред градским одборницима предвиђао је видиковац и на парцели где ће бити подигнута градска галерија. Испод видиковца урбанисти су предложили изградњу новог објекта културе, попут музеја, који би каскадно повезао Карађорђеву улицу са Косанчићевим венцем. У оквиру монументалног здања, планери су предвидели јавно степениште и отварање пешачког пролаза тако да се из центра града преко видиковца директно силази на реку. Али амандман који је тада додат плану практично је омогућио да се колико већ сутра на плацу предвиђеном за видиковац сагради надземни објекат, као што намерава и садашња власт.

– Амандман је одредио да се на најатрактивнијем делу видиковца подигне нови јавни објекат, што би затворило прелеп поглед из центра града на реку, Земун и равницу. Та идеја требало би поново да се преиспита – казала је својевремено за наш лист Вера Михаљевић, један од руководилаца израде ПДР-а.

----------------------------------

Историјски буквар

Као простор најстаријег српског насеља у Београду, интензивнији развој Косанчићевог венца почео је после стицања државне самосталности добијене хатишерифом 1830. године. Убрзо су подигнути конак кнегиње Љубице, хотел „Старо здање” и кафана „Знак питања”.

Калдрмисање улица завршено је крајем 19. века, а тада је Емилијан Јосимовић урадио први план просторне регулације тог дела Београда. Почетком 20. века изграђена је нова зграда Патријаршије на месту старе Митрополије и репрезентативно здање француске амбасаде. У том периоду појачана је електрична расвета и проширена мрежа трамвајског саобраћаја. Турску калдрму заменила је гранитна коцка, а касније асфалт.

За економски развој и градитељско обликовање Косанчићевог венца од посебног значаја била је близина пристаништа на Сави преко којег се некада обављао највећи део међународне трговине. Део према царинарници формиран је као простран плато са отвореним складиштима. Уз Ђумрукану подигнути су хотели, конаци, трговачке радње, занатске радионице…

У току Другог светског рата трајно су нестале Народна библиотека са фондом вредних књига и рукописа, Ђумрукана, хотел „Крагујевац”, тек изграђена конструкција ланчаног моста „Краљ Александар Први”. Овај део Београда назив је добио 1872. године по Ивану Косанчићу, витезу који је према предању погинуо у Косовском боју.

----------------------------------

Културни центар, а не галерија на Тргу републике

Градска влада уз подршку Друштва архитеката Београда (ДАБ) организовала је пре 12 година конкурс за изградњу галерије на Платоу Зорана Ђинђића и предложила рушење „Стакленца”. Победничко решење подигло је велику медијску прашину и сукобило архитекте. Тој идеји успротивили су се поборници иницијативе старе пола века да се на том месту подигне опера. За то се борило и Удружење „Опера на Тргу републике” са Живаном Сарамандићем на челу. Оно је прихватило пројекат архитекте Милана Палишашког који је на Платоу Зорана Ђинђића предвиђао оба објекта: галерију и оперу. Зграда опере према његовој замисли имала би сцену, гледалиште и гардеробу и била би повезана подземним пролазом са Народним позориштем. Заговорници галерије, тадашњи градски архитекта Ђорђе Бобић и ДАБ, сматрали су да је тај простор недовољно велики за модерну зграду опере.

Њу су изоставиле и архитекте овенчане првом наградом на последњем, овогодишњем, конкурсу за уређење Трга републике. Уместо „Стакленца” они су предвидели културни центар – са галеријама, књижарама, салама за конференције…

Далиборка Мучибабић
објављено: 06.09.2015.

Izvor: Politika
 
"... на Косанчићевом венцу биће подигнута градска галерија. На месту трошне бараке у Улици Косанчићев венац 27, а у продужетку Улице краља Петра, ново здање могло би да почне да се зида крајем следеће године. Како ће оно изгледати и колику површину ће да заузме, да ли ће својим габаритом евентуално заклонити поглед на реку из Улице краља Петра знаће се када буде окончан урбанистичко-архитектонски конкурс који ће, како најављује Владан Вукосављевић, градски секретар за културу, бити расписан до краја 2015."

Mene zanima, jer mi nije poznato, da li je postojao urbanističko-arhitektonski konkurs za izgradnju one nakazne zgrade u Pariskoj ulici između zgrade ministarstva telekomunikacija i zgrade penzionog fonda na Velikim stepenicama ???

Ako tako bude izgledala zgrada gradske galerije, onda neće biti razlike između uništenja Palmire od strane ISIL-a i uništavanja Kosančićevog venca.
 
На Косанчићевом венцу галерија и станови?
М. Т. К. | 13. октобар 2015. 23:59 | Коментара: 0

Новим планом детаљне регулације, на делу уз велике степенице, следи рушење барака и зидање модерних објеката. Планирано велико "умивање" простора како би овај део града постао атракција за туристе

Новим планом детаљне регулације, на делу уз велике степенице, следи рушење барака и зидање модерних објеката. Планирано велико "умивање" простора како би овај део града постао атракција за туристе

У ЈЕДНОМ од најлепших делова престонице, Косанчићевом венцу, планирана је градња градске галерије, али и зидање стамбених објеката.

Секретаријат за урбанизам и грађевинске послове представио је у згради Градске управе изменe и допунe Плана детаљне регулације - Просторне целине Косанчићев венац. Градски урбанисти обрадили су кварт између улица Велике степенице, Косанчићев венац и пешачке стазе ПП4.

Ова веома атрактивна локација одраније је била намењена за градску галерију. Међутим, ако овај документ прође све потребне процедуре, на овом делу Косанчићевог венца моћи ће и да се зидају стамбени објекти. А, можда парцела од Париске до Карађорђеве буде подељена.

На основу елабората, који се од јуче налази на градском сајту, планирано је велико "умивање" Великих степеница, које треба да постану једно од атрактивнијих делова града за туристе. У нацрту се помињу и лагуми. Овај кварт има велики број подземних пролаза, који би могли да се искористе у културне, комерцијалне и угоститељске сврхе. Али за то ће морати да се ради детаљније истраживање.

Тренутно, на овом простору поред зграде Универзитета уметности, налази се неколико дрвених барака и једна вишеспратна монтажна зграда.

НАЦРТ У ГРАДСКОЈ УПРАВИ

РАНИ јавни увид обавиће се у згради Градске управе, у Улици 27. марта. Заинтересовани ће документацију и графике моћи да погледају сваког радног дана од 19. октобра до 2. новембра, од 9 до 18 часова.

ПРИМЕДБЕ ДО 2. НОВЕМБРА

ГРАЂАНИ који сматрају да овај нацрт може да се поправи или да није у складу са стратегијом развоја града, своје мишљење у писаној форми треба да доставе Секретаријату за урбанизам и грађевинске послове до 2. новембра.

http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%8 ... -i-stanovi
 
"Objekat bi bio namenjen trajnom čuvanju i izlaganju dela preminule slikarke Olge Olje Ivanjicki, svih slikara koji su pokrenuli i stvarali u MEDIJALI..."

Pa clanovi Medijale bi ih prvi naboli zbog ovog Staklenca medju kulturnim institucijama.
 
skoplje je vise s kosanciceve strane, sa spoljne koja gleda na reku mi se vise dopada.
 
ako budete prolazili karadjordjevom, obratite paznju na objekat koji se gradi na dnu pariske. mislim da ce se savrseno slagati sa zadnjim delom "gradske galerije" uzevsi u obzir ove isturene kubuse.

nazalost nisam imao telefon da slikam, ako budem u prilici, okacicu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=361532#p361532:2btz3e5n je napisao(la):
vucko » 07 Dec 2015 01:06 pm[/url]":2btz3e5n]http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1719247

Рани јавни увид у Измене и допуне Плана детаљне регулације просторне целине Косанчићев венац, градска општина Стари град

Ovo se odnosi na tramvajsku okretnicu.
 
На пролеће крећу радови на потпуној реконструкцији Косанчићевог венца, најавио је градоначелник Синиша Мали, и подсетио да тај део града представља први управни, административни, економски, културни и стамбени центар Београда, саопштава Беоинфо.

Он је истакао да је обновом предвиђено да се реконструише 66 фасада, од којих се 35 налази на Косанчићевом венцу, док ће остатак фасада бити рестауриран на објектима у Бранковој и Карађорђевој улици.

Радиће се потпуна реконструкција калдрме и асфалта. Урадиће се нови дрворед, као и као и простор око некадашње Народне библиотеке. Посебно треба истаћи да ће се на Косанчићевом венцу градити градска галерија, на месту где се данас налази напуштена барака. Циљ је да се са тог места повеже Косанчићев венац са лагумима, односно, Карађорђевом улицом и Савском променадом – навео је Мали.

Предвиђено је да обнова фасада буде завршена до јесени ове године, а фасада ће бити претежно беле и беж боје, истакнуто је у саопштењу. У овом делу града, тачније на простору испод споменика посвећеног Самиту несврстаних, биће изграђена и нова подземна гаража.

http://www.politika.rs/scc/clanak/35018 ... evog-venca

Ako srede sve planirane fasade u tom roku - svaka čast!!!
 
Ovo bi bio projekat gde i ja pomogao mešajući cement majstorima i kupovao im burek. Dopada mi se pristup u kome se cela jedna gradska celina revitalizuje, jer toga nije bilo kod nas.

Da li će se ovo desiti - neće. Zašto ne:
- rok za to je posle izbora
- zato što zvuči previše dobro i logično, dok ekipa koja vodi grad to nije pokazala do sada svojim postupcima;
-zato što trenutni gradonačelnik otvara rekonstrukciju 1m2 ploča u Kneza a ovde se trti da će do jeseni završiti 66 fasada, popločavanje celog venca, uz promenu podzemnih instalacija, kao i trotoare na cel potezu;
- zašto tako grad na kašičicu radi fasade već jedan ďuži period a ovde se pominje 66 komada za 6 meseci;
- zato što nema toliko majstora u gradskim preduzećima (koje Mali ističe da će uvek imati prednost) da za 6 meseci kvalitetno uradi toliko fasada;
- zato što je to prekratak period;
- zato što su na sajtu grada pokazali projekte samo par od 66 fasada i sumnjam da su urađeni projekti revitalizacije svih fasada a dve laste ne čine proleće;
- zato što nema para jer se šteka za BGH2O;
- zato što idu izbori.

Ako se ipak desi i bude urađeno kvalitetno, bez korupcije i na vreme Malom ću na otvaranju kupiti Zaječarca. Ili BIP ako više voli čovek.
 
Vrh