МОМЦИ ОД АКЦИЈЕ
Филип Вукша, Марко Његић, Стефан Милојевић и Југ Церовић су окосница удружења Имамо План. Овај четверац остварује оно због чега их људи поштују. Једини мотив им је жеља да нешто крене на боље.
Управо они, су гости редакције како би смо сазнали нешто о њима. Сви су ту сем Југа Церовића који екипу подржава из далеке Француске и даје значајан допринос функционисању ове утицајне групе. Окупили су се спонтано преко Беобилд форума, када је Југ израдио нове корисне и прегледне мапе градског превоза за Београд, на чијем дизајну би могле позавидети многе метрополе .Филип је већ сутрадан одштампао десетак мапа и почео самоиницијативно да их лепи по аутобусима. Затим се прикључио Марко. И тим је формиран.
Званично смо основали удружење пре нешто мало више од годину дана, говори нам Филип, али смо се и пре тога спонтано окупљали и учествовали у интересантним акцијама за унапређење живота у Београду. Представили смо се и на Миксер фестивалу и организовали изложбу поводом 100 година идеје о метроу у Београду.
Стефан, који станује у Гроцкој, дошао је на идеју да у свом насељу побољша своје окружење. Предложио је да се уреде Постојеће надстрепнице на стајалиштима јавног превоза, кје су релативно новенису пропале, али због неадекватног одржавања више нису вршила своју основну функцију – да заштите путнике који чекају аутобусе од сунца, снега, кише и ветра. Осим тога, искуство и умеће у прављењу информационих мапа искористили смо да садржај стајалишта употпунимо и информацијама о линијама јавног превоза у Гроцкој, наставља причу Филип.
Стефан се на његову причу надовезује да зна из искуства да су стајалишта први контакт са насељем великом броју људи а да је проблем обележености улица посебно присутан у ободним насељима. Због тога смо прилагодили градску стајалишну информатику потребама приграда. Пошто сам ја из Гроцке, и у могућности да свакодневно надгледам да ли је оваква идеја остварљива и у пракси.Одлучили смо да ово буду прва приградска стајалишта са квалитетним информацијама о нашем месту. Показало се да Грочани заиста воде рачуна о нашим паноима и да је заправо велика предрасуда да у приградским општинама и насељима грађани варварскиI уништавају сваки објекат који им се преда на коришћење. Напротив, грађани веома цене искрени труд и рад и желе да њихов крај изгледа много боље него што се унапред очекује од периферије.
Филип наводи да за то није био потребан огроман новац. Стефан је захваљујући Тралету (Мирољубу Радојевићу) успео да закаже састанак у општини. Општинаре је пројекат заинтересовао, Aали су ипак били сумњиви у погледу величине средстава која је потребно уложитијер су надстрешнице изгледале веома лоше, чак неупотребљиво. Предложили смо да финансирамо поправку једне надстрешнице а да општина преузме ту обавезу за још две и тиме заокружимо акцију постављања информационих паноа у центру Гроцке што је на наше задовољство прихваћено.
На питање одакле су им донације стигле, Филип је са осмехом одговорио да највећи део долази из Париза али да су и они дали колико су могли. Удружење финансирају искључиво чланови. Нема неке чланарине, једноставно сакупимо новац и кренемо да радимо оно што је нама занимљиво.
Сарадња са општином, по Филиповим речима, никад и није престала. За Сајам туризма су рађене џепне мапе које су садржале информације за становнике и госте Гроцке, Прошле недеље је договорена даља сарадња, а Стефан наводи да ће бити исправљени недостаци који су се јавили у експлоатацији. Одушевљени су због тога што је општина имала слуха да се акција настави и прошири. Урађен је пројекат надстрешница на основи постојећих по којем ће ЈКП Гроцка моћи да их изграђује и поставља на локацијама на којима постоји изражена потреба.
http://nasagrocka.info/images/filip.jpg
Имамо одличну сарадњу са Ластом, каже Филип, у виду отворене подршке њиховог директора задуженог за приградске полазке, Владану Максимовићу. То је један феноменалан човек, истиче Филип. Свидела му се акција, а како Ласта поседује одређени број “печурака” показали су спремност да одређени број надстрешица донирају за потребе корисника јавног превоза у Гроцкој, пре свега у насељима Брестовик, Пударци, Умчари, Дражањ и Живковац, тј. насељима које опслужују ластина возила.
Наш задатак је да испитамо услове на стајалиштима и предложимо приоритетне локације, на којима је постављање надстрешница технички изводљиво. За сада можемо да рачунамо на 15 металних и 25 пластичних печурки, али немамо стубове чију набавку би требало да финансира општина.
Имамо план је, сазнаје наша редакција, на молбу општине предао идејно решење табли за називе улица по општини и уличне информационе путоказе те постоји могућност да ће се и тај проблем у нашим насељима полако решавати. Законски гледано, допуњује причу Марко, општина није дужна да ставља кућне бројеве на приватне куће.То је обавеза станара да ставе број, а општина би могла да донесе графички стандард и да се понуди власницима кућа израда за симболичну цену.
За крај су нам Момци из удружења рекли да су веома срећни што су у једној малој средини и у општини наишли на људе добре воље који хоће нешто да спроведу и први кораци се већ виде. Од састанка па до почетка акције је прошло шест дана, наводе они, а у граду је од првог састанка прошло више од годину дана и ништа се још није урадило, па смо сад концентрисали капацитете на Гроцку.
Удружење је потпуно отворено и сви су добродошли да предлажу акције или им се активно прикључе. Потребно је да се грађани активније укључе у уређивање своје околине и то конкретним ангажманом а не празном критиком Проблема је много и надлежни не могу ни финансијски ни физички да постигну. Урадимо сами оно што можемо.
http://nasagrocka.info/index.php?option ... addcomment