Šta je novo?

Železnice Srbije........uticaj na razvoj Grada

Неколико пута сам одолео, али сад си ме натерао да се учланим и на Railserbia и да прочитам свих 11 страна :vops:
Нисам имао представу да је обим радова толики, коначно неки помак на нашим "брзим "пругама...
 
Pre mesec dana sam video te radove,bas sam se pitao sta rade.Od stare pazove do batajnice je voz isao 10 km/h,bilo je ubitacno.Moze li neko da mi pojasni te podzemne perone?Lokalci idu u njega dok eksprseni prolaze nad zemljom bez zaustavlja?
 
:D Ne podzemni peroni, podzemni prolazi... :D
IMaš npr. normalno 4 koloseka, ali samo dva perona sa spoljne strane, na kranjem levom i krajnjem desnom koloseku gde lokalci staju, a kroz srednja dva propiče brzi i poslovni.. :) Naravno, putnici ne pretrčavaju prugu, već prolaze kroz podzemne prolaze do perona, koji su lepi i visoki.. :)
 
Још само да људи промене навику да иду преко перона... Мислим да без жице која ће да раздваја леви и десни перон нема ништа од тога... :rolleyes:
 
Razumem sada.Jedini nacin je da naprave zicu jer bas danas videh kako je zenu ocesao autobus u centru,ljudska glupost je bezgranicna.Jedva cekam da vidim te prolaze,nisu losi u novom sadu :kk:
 
Ma ja bih im pustio vozove od 160km/h (koje nemamo) pa samo majstor uključi brisače. Posle mesec dana će prestati da prelaze. Eventualno postavljati slike ostataka ljudi... :D
 
Ovako bih voleo da izgleda nova stanica kod buvljaka

ARTIC: 21st Century High Speed Rail Station For Orange County
by Bridgette Meinhold

artic-2.jpg


Southern California will soon be getting a much needed infrastructure update in the form of Orange County’s recently unveiled Anaheim Regional Transportation Intermodal Center (ARTIC). Designed by HOK Los Angeles and Parsons Brinkerhoff, the transit center will serve as a hub for commuter trains and two new high speed rail lines that will help commuters, fans, residents and tourists move seamlessly between transit services in Southern California and beyond. In addition to offering increased accessibility to green transportation, the station will be shooting to achieve LEED Platinum certification, the highest possible certification with the USGBC.

artic-3.jpg


artic-4.jpg


Train stations are iconic. They serve not only as a central hub for transportation in a city, but they’re also a place to meet people, have dinner, shop, and people watch. Every great city has one, and now Anaheim in Orange County will too. Ground breaking for the transportation hub will happen in 2010 with hopes of completion by mid-2013. Inspiration for the station came from grand, open rail stations like NYC’s Grand Central as well as the historic Navy blimp hanger in nearby Tustin. HOK and Parsons Brinkerhoff will be designing Phase I of the 66,000 sq ft structure that will feature a 180 ft archway with views of the surrounding city. They wanted to design ARTIC as a breathtaking structure which would be instantly recognizable throughout the region.

Phase I will consist of the transportation center and supporting facilities, rail tracks and platforms, parking, public art and street improvement. Soon thereafter the center will accommodate passengers transferring from various interlinking transit services and will be supported by retail, restaurants and other passenger services within the terminal. Convenient access will be available to surrounding popular destinations like the Anaheim Convention Center, Angel Stadium, Disneyland and the Honda Center.

HOK is well known for their commitment to sustainable architecture and advanced design - they even wrote a book on it. As the rail station will be seeking LEED Platinum, many integrated sustainable design features will be part of the center. ARTIC will use solar panels to generate electricity and a solar hot water system to energy for heat and water. The structure itself will be composed of ETFE cushions, which form a highly insulating enclosure system with one-tenth the weight of glass - very similar to what was used for the Water Cube, Beijing’s Olympic aquatic stadium.

The future-forward rail station will not only include the most advanced technology and sustainable building options, but will help improve public transit for the entire region. With high-speed trains planned for San Francisco and Sacramento and MagLev trains planned for Las Vegas, travelers will be able to zip around California while significantly reducing carbon emissions from flying. The new central station for transportation in California will certainly act as a gateway to the future.

Izvor: Inhabitat
http://www.inhabitat.com/2009/07/21/21st-century-rail-station-for-orange-county/artic-4/
 
Razočarao sam se mnogo radovima na pruzi ka Beogradu, čini mi se da sve sporije i sporije rade, i takođe mi se čini da je peron u Novoj Pazovi loše urađen, nema podhodnika. da li je privremeno ili "privremeno" rešenje, ostaje nam da čekamo. Inače je postavljena pruga preko većeg dela novog nadvožnjaka za skretanje ka Zagrebu, ostaje da se uradi i kontaktna mreža - jedan deo stubova je postavljen - i da se poveže skretnicama ka Staroj Pazovi.
 
Ambassador":243ix1t7 je napisao(la):
Razočarao sam se mnogo radovima na pruzi ka Beogradu, čini mi se da sve sporije i sporije rade, i takođe mi se čini da je peron u Novoj Pazovi loše urađen, nema podhodnika. da li je privremeno ili "privremeno" rešenje, ostaje nam da čekamo. Inače je postavljena pruga preko većeg dela novog nadvožnjaka za skretanje ka Zagrebu, ostaje da se uradi i kontaktna mreža - jedan deo stubova je postavljen - i da se poveže skretnicama ka Staroj Pazovi.
I meni je rešenje perona u Novoj Pazovi razoračavajuće i krajnje neprimereno brzinama. Da je preon između 1. i 2. koloseka pa hajde a ovako nema smisla. No bojim se da je rešenje trajno jer su koloseci urađeni kao i peron pa pothodnik i ne može da se napravi.
Na desnom koloseku treba uraditi vezu sa kolosecima u Staroj Pazovi, kontaktnu mrežu, signalizaciju i regulisanje koloseka. U Staroj Pazovi treba da se urade prva tri koloseka i završi pothodnik. Treba da se uradi i levi kolosek između dve Pazove. A između Pazove i Batajnice isto treba da se uradi levi kolosek i skretničke veze u stanicama gde je potrebno.
radovi možda idu nešto sporije ali ne drastično kako zna da bude.
 
Nema preterane veze sa temom, ali...

Blic":1hewjsdw je napisao(la):
Za pola godine vozovi srpske železnice zakasnili čitavih deset meseci

Za prvih šest meseci, prema podacima „Železnica Srbije“, od ukupno 61.000 polazaka putničkih vozova ostvareno je 7.116 sati kašnjenja. Slikovito - od januara do juna vozovi Srbije su čistom računicom kasnili 296 dana ili oko 10 meseci.

Zna se da vozovi u Srbiji i danas idu istom brzinom kao i u 19. veku, tačnije 1884. godine, kada je železnica prvi put otvorena na relaciji Beograd-Niš. Tako se i pre više od jednog veka u ovaj grad stizalo za gotovo isto vreme kao i sada, bez obzira na industrijski i tehnološki napredak.
Dok se u svetu kašnjenja vozova ne tolerišu, pa se dešava da prvi ljudi železnice dignu ruku na sebe, naše čelnike ovog preduzeća nikad nije mnogo pogađalo što putnici satima provode u putu. Tako svaki građanin koji odluči da putuje ovim prevoznim sredstvom, unapred očekuje da će u željeno mesto stići bar sat vremena kasnije od planiranog.
Tako je na primer, u danu kada je pisan ovaj tekst, voz (391) iz Beograda koji je krenuo u Niš u 14.05, umesto u 18.30, stigao tek u 19.15, odnosno 45 minuta kasnije. Suviše je reći da se do Niša autobusom može stići za upola kraće vreme. Naime, autobus za Niš iz Beograda kreće tačno 14 sati, i pored gradske gužve, i eventualno one na autoputu, u ovaj grad udaljen nešto više od 200 kilometara stiže u 17.30.
Vozu do Subotice treba gotovo četiri sata, dok se autobusom stiže za tri. Ništa drugačije nije ni putovanje u glavni grad Timočke Krajine, Zaječar. Iako je ovaj grad udaljen od Beograda svega 240 kilometara, putovanje vozom se mahom sa pet i po, produži na sedam i po sati.
O putovanju do Bara, malo je reći, da traje čitav dan, odnosno 12 sati, sa prosečno dva sata zakašnjenja.
Ova kašnjenja ni ne čude, kako za “Blic nedelje” kaže Milutin Ignjatović, generalni direktor Saobraćajnog instituta CIP, jer vozovi se na mnogim deonicama kreću 60 kilometara po satu.
On dodaje da su pruge stare više od jednog veka i nikada nisu bile ozbiljno popravljane. Da bi pruge bile pouzdane i stabilne, potrebno je da se na svakih 25 godina zamenjuju šine, pragovi i drugi delovi gornjeg stroja, kao i podloga na mestima gde je loša.
A kako su „Železnice Srbije“ nedavno dobile 500 miliona evra, kako kažu, ovaj novac biće upotrebljen za zamenu šina i vozne kompozicije. Kada se to jednom i dogodi, valjda nećemo više imati najsporije i najružnije vozove u Evropi.
Inače, „Železnice Srbije“ su proslavile 125. rođendan pre pet dana.

Koridor 10 za 8 godina
- Evropska investiciona banka odobrila nam je 80 miliona evra za modernizaciju 93 kilometra pruge na Koridoru 10. Nakon modernizacije pruge Batajnica-Golubinci, brzina vozova na ovoj magistrali, koja sada iznosi od 60 do 120 kilometara na sat, biće povećana na projektovanu brzinu od 160. Za rekonstrukciju i modernizaciju 770 kilometara pruga Koridora 10 kroz Srbiju potrebno je oko 4,6 milijardi evra. To je cilj koji može biti realizovan za osam godina u dve etape - kaže Nenad Stanisavljević, direktor marketinga ŽS.
 
klip o beogradskom zeleznickom cvoru
[video]http://www.youtube.com/watch?v=xet_Kkk8UbE[/video]
 
Može li mi neko pomoći oko nalaženja te studije CIP-a o BG železničkom čvoru i Prokopu u pdf formatu. Biću večiti dužnik onome ko mi to nađe.
 
Slika pozajmljena sa railserbia foruma (stanica Stara ili Nova Pazova :) ):

IMG_6488.jpg


Odlicno izgleda, ali steta sto nema podzemnog prolaza...
 
Већ неколико месеци су у току радови на деоници Батајница - Нова Пазова - Стара Пазова - Голубинци. Комплетно се реконструишу се оба колосека између ових станица, као и станице Н. Пазова и С. Пазова. Такође, биће пуштен у рад и давно започет надвожњак од С. Пазове ка Голубинцима којим ће бити избегнуто укрштање десног колосека са левим, при раздвајању пруге за Инђију и Голубинце.

Једино нисам сигуран да ли је од С.Пазове до Голубинаца/Инђије урађен дупли колосек, или је остављен један као некад...

Иначе, завршетак радова се очекује у новембру ваљда...

ЕДИТ: Заборавих, пруга ће бити оспособљена за брзине до 160 km/h, једино што ми немамо локомотиве које могу тако брзо да иду :bash:
 
vrachar":mtjh9f25 je napisao(la):
Nenad":mtjh9f25 je napisao(la):
Slika pozajmljena sa railserbia foruma (stanica Stara ili Nova Pazova :) ):

http://i885.photobucket.com/albums/ac53/dulevoz02/Razno 009/IMG_6488.jpg

Odlicno izgleda, ali steta sto nema podzemnog prolaza...
Verovatno najbolji peron u Srbiji danas.
To je Nova Pazova, mislim - u Staroj bi trebalo da su uradili prolaz i postavljaju nadstrešnicu. Inače, ja sam objašnjavao kako sam mislio da treba di peroni da funkcionišu, no mislio sam da će biti još jedan sa druge strane, tako da mi sad u potpunosti nije jasno šta su planirali.
Inače, skroz je nadrealno da će ovo biti u Srbiji:
IMG_6483.jpg

(Isti forum, isti autor.)
Bojim se da se ne radi drugi kolosek do Inđije - što mi u potpunosti nije jasno, jer bi trebalo to uraditi i produžiti Beovoz do Inđije (ako ide do Valjeva..). Noćas sam se vraćao iz Zagreba i hteo da slikam kako sve to napreduje, međutim zaspao sam negde u Rimu, i probudio se u Beogradu.
 
Ambassador":1tyv8oe0 je napisao(la):
[
Inače, skroz je nadrealno da će ovo biti u Srbiji:
http://i885.photobucket.com/albums/ac53/dulevoz02/Razno 009/IMG_6483.jpg
(Isti forum, isti autor.)
Bojim se da se ne radi drugi kolosek do Inđije - što mi u potpunosti nije jasno, jer bi trebalo to uraditi i produžiti Beovoz do Inđije (ako ide do Valjeva..). Noćas sam se vraćao iz Zagreba i hteo da slikam kako sve to napreduje, međutim zaspao sam negde u Rimu, i probudio se u Beogradu.
Ili je tako ispalo na fotki ili je desni kolosek lose nivelisan :rolleyes:
 
Сјајну фото репортажу о току радова направио је корисник "Peregrino" са форума railserbia.net. Уживајте ;)
 
Po zavrsetku ove rekonstrukcije ce cela deonica od Bg do Sida biti dvokolosecna tako da ce i deo oko Indjije biti dvokolosecan. Vidi se i na slikama da su dodati koloseci.

Na istom forumu se onda vidi i prelaz sa nove deonice na staru ( u Batajnici). Prelaz moze da se opise u najbolju ruku kao "time mashine"!

Inace, obnova ove kratke deonice je kostala oko 40 miliona € - ne smem ni da krenem da racunam koliko ce kostati obnova cele srpske mreze pruga.
 
Заправо, од Старе пазове ка Голубинцима/Инђији би требало да иду 4 колосека, унутршања 2 за Инђију и спољашња 2 за Голубинце, где десни спољађњи прескаче пругу ка Инђији. На жалост, унутрашњи колосеци нису обухваћени реконструкцијом, тако да према Инђији остаје само један колосек... Штета, то је релативно кратка и добрим делом припремљена деоница...
 
Bio sam na prezentaciji dvospratnog vagona bice slika na railserbia odmah da kazem da ga zeljeznicz nece kupovati .Podhodnik u nekoj od pazova je bio isprojektovan ali nije uradjen rekao mi lik iz CIP koji je radio reviziju projrekta navodno zbog nedostatka para a on kaze zbog srbske gluposti .Priprema se dokumentacija za kupovinu novih emg za beovoz od kredita spanske vlade a ali imaju problem oko visine perona jer je visina razlicita po stanicama bg cvora ali bi sve odluke trebalo biti brzo donesene Djilas ih gura da trebalo bi biti kupljeno 20 kom A od 100mil e novca EBIARD 30 garnitura za medjugradski saobracaj regjonalni mislim a od eurofime valjda novei vagoni :p
 
Vrh