Šta je novo?

Železnička stanica Vukov Spomenik

Ако је питање да нико други не уме да води кафану у Србији, онда што да не, али бих предност дао домаћим кафеџијама а не страњском старбаксу. Уосталом, они су изричито рекли да им не долазим више у кафане. А ја не волим ограничења.
 
Ne znam zašto su ti to rekli (mada bih voleo da znam :) ), ali teorijski "Starbaks" ovde samo prodaje "franšizu", kao i 90% tih imena, tako da i nije baš "stranjski".

S druge strane, neka otvore šta god žele, samo neka živnu ti prostori više. Aman, stanične kafane su bile po svim mestima u Srbiji još 1886. godine, a 2022. ne može.
 
Kiosk kakav je nekada bio bi dobro došao, pored kafića / kafane. Bio bi pun isto koliko i svi oni što okružuju park, jer je tu gomila fakulteta, plus što je i presedačka lokacija za gradski prevoz / voz. I neki info centar bi lepo legao.​
 
Није нужно да буде Старбакс могу Кафетерија или Коста кофи да закупе локале макар по БГ станицма, а по другим местима неки локални угоститељи.
 
Gde su igraonice neki od većih maloprodajnih lanaca Maxi, Idea...

U ćošku gde su bile telefonske govornice nisam siguran da li su još uvek tamo moguće je postaviti paketomate pošte i ostalih kurirskih službi kao i ormariće za putnike. Neki od lokala bi sigurno mogao da uzme moj kiosk pošto prolaz ima veliki promet a na ulici nema trafika u blizini, takođe apoteka, menjačnica.

Na nivou kod velikih pokretnih stepenica bi definitivno mogao neko da uđe sa kafeom.
 
Moglo bi svašta da bude kad bi se neko ozbiljno bavio time, a pošto se ne bavi onda imamo upišane stepenice i jednom godišnje slavu stanice.

U ozbiljnim drzavama se ovakve stvari planiraju. Napravi se strategija definise namena i polako radi ka tome. Neshatljivo je da prostor na ovakvoj lokaciji zvrji prazan vec godinama. Ko je nadlezan za stanicu, grad Beograd ili železnica?
 
Posle ko zna koliko godina se lokal levo od eskalatora sređuje. Sećam se kao mali da sam tamo sedeo sa pokojnim ocem. Verujem da bi sređivanje tog lokala unelo malo života u stanicu i približilo je planiranoj funkcionalnosti.
Tu bi legla jedna kafeterija kao na Rimskom Terminiju gde bi mogla da se popije kafa na sanku i da se nastavi dalje jer retko ko ce tu da sedi neki duzi period.
 
A испред велико брвно да може да се попије док се цуга пивџан и флаше. Порад закуцан рђавим јексером ланац на чијем другом крају виси отварач
 
Нисам знао, скоро сам прошао, била је субота око 19 и било је закључано.
Исто тако у то време није било никог да контролише пролазак кроз рампе.
 
what-the-hell-is-going-on-here-kayce-dutton.gif


Inače, imam sličan stav kao Igor. Malo je čudno da stanica ima slavu. Jer je stanica objekat. Jeste tačno da tu stanicu čine ljudi. Ali kao što ne slavi neki Stan 11 slavu, nego je slavi porodica Popović, tako isto ne može stanica, objekat, da slavi slavu.

Ono što mi zapada za oko je da ljudi koji, isto kao i ja, sigurno ne znaju dovoljno o svojoj veri (jer da bi znao, mora čovek da posveti godine i godine temeljnom učenju teologije, istorije i još mnogo čega) daju sebi za pravo da dele ljude na prave vernike i na otpadnike jeretike samo zato što se neko usudio da kaže da je malo debilno da stanica slavi slavu. Pisao sam svojevremeno članu Svetlopisu na ''njegovoj'' temi da će takvim srednjevekovnim ponašanjem i nastupanjem samo odbiti još više ljudi od SPC.
Нису потребне године теологије, али бар целину неких најважнијих ствари. У добром школском програму, који немамо, било би потребно свега 10-20 лекција из историје написаних непристрасним тоном да се објасне неке најважније ствари. Када се то мало и главно научи о хришћанству и исламу, различитим конфесијама, долази до врло крупних одступања од Речи Христове у мејнстрим православној, католичкој и муслиманској практици, да је питање како могу себе називати следбеницима Исуса, односно Пророка Исе у исламу (у питању је једна те иста историјска личност, једне те исте поруке човечанству, да се изразим неутрално).
Inače sebe lično smatram vernikom (doduše ne volim to da decidno kvantifikujem i kategorišem, samo plitkoumni ljudi vole da kvantifikuju nemerljive stvari kao što su vera i duhovnost), a uz to sam veliki protivnik Woke kulture, socijalne pravde i političke korektnosti. Ali sam isto tako i veliki protivnik turbo-pravoslavaca koje nije blam da stanica slavi slavu ili recimo da pop blagosilja vojno vozilo u Majčici Rusiji. Ili recimo kao drugi naši debili koji osveštaju vodu u auto-cisterni. Kad se neko ponaša kao licemer, ili kao debil, ili kada tako rezonuje i govori, ne ustručavam se da to istaknem. Nebitno dal je SJ, PC, Helsinški odbor, ili pak SPC, Majka Rusija, Furiozni patuljak iz Kremlja, Patrijarh Kiril, ili ko god (pošto mi u zadnjih 8 meseci svi nabrojani podjednako idu na Vučića 😄 ). Treba se kloniti svih ekstrema i zadrtih umova, na kojoj god strani bili.
Неке конкретне основне ствари, ако желимо да кажемо минимум, суштинске и најважније Речи Христове, то су кај се, праштај, воли све укључујући и своје непријатеље, моли се, имај само једног Бога. Колико Срба воли Хрвате, Албанце, Муслимане? Колико им прашта Јасеновац? Колико се каје за Сребреницу? За хладњаче извађене из Дунава са посмртним остацима Албанаца укључујући и децу? Долазимо дотле да је Хелсиншки одбор ближе правом хришћанству од незаинтересованог атеисте, а турбо правослац из мејнстрим православне масовне културе даље од истинског хришћанства од истог незаинтересованог атеисте.

Искреним православним хришћаном можеш да будеш и без славе, а слава као слава те не сврстава у хришћане, самим тим ни православне. Слава је компромис који је православна црква у Србији направила са траговима многобожтва, а многобожтво је директно кршење прве Божје заповести. Такође идолопоклонство, (у Србији највише раширено Вучићанство). Сами православни свештеници инсистирају на томе да је светац твој друг на небу, а не Бог. Приликом благосиљања и љубљења славског колача говори се: "Христос међу нама!" "Јесте и биће". Такође су јако против свих обичаја са траговима многобожтва, а има их превише таквих. Један од њих је славско оргијање, а светац се на небу крсти и левом и десном када то види.

Постоји 7 смртних грехова, гордост, гнев, среброљубље, завист, неумереност у јелу и пићу, лењост и блуд. За разна друштва у Европи постоји неки грех који посебно штрчи. У Холандији је то блуд (хомосексуалци и легална проституција су ту мали део греха). За САД је карактеристично среброљубље, за Белорусију и Пољску пијанство, а за Балканце гордост! Док је Бог по писању у Библији на четири места опраштао блуд, фарисеји као симбол гордости су на једном месту обележени чак и као синови ђавола. То је за Балканце патолошка заразна појава, на коју ни ја нисам имун, иако се од пре три године озбиљно борим са истим. Архитекта Милица (заборавио презиме) је предвидела на Вуковом споменику могућност проласка са благим рампама без степеника, али су горди људи захтевали измену пројекта. Једна власт је поред много тога лошег ипак урадила једно добро, друга железничка станица у цетру Београда, после оне на Савском тргу. Али су горди политичари који су дошли на власт 2000-те године потпуно запоставили тај систем. Горди Бранислав Јовин није допустио да се обимна пројектна документација коју је имао прилагоди, и направи некакав финансијски одржив метро, око којег би био концензус. Горди представници Урбанистичког завода свима на примедбе пишу "Примедба је неоснована". Горди послодавци не одговарају кандидатима за посао на мејлове, горди мајстори фушери, који се бусају у мајсторске груди... Тешка епидемија која траје деценијама, а за коју ретко ко изражава забринутост. Много ми је лакше било са блудним Холанђанима, и пијаним Пољацима и Белорусима. Ако је да се ј...те једини начин да не будете горди, ј...те се, али не верујем да ће то тако да се излечи.
 
Vrh