Šta je novo?

Žeželjev Most u Novom Sadu

Proteklo je par nedelja od "lansiranja" manjeg luka preko Dunava.
U medjuvremenu je postavljena celicna armatura u svrhu postavljanja betonskog gazeceg sloja (ploca). I mali pred mostic sa sremske strane je stigao na konacnu poziciju.Takodje se uveliko radi na pristupnoj saobracajnici na sremskoj strani.
Sa backe strane veci luk je podignut za 1.3 metara u vis radi postavljanja sanki i hidraulicnih potiskivaca i dovodjenja na kotu "lansiranje". Verovatni termin naguravanja je polovinom oktobra ako to hidroloska situacija na Dunavu dozvoli.

preuzeto sa NSBUILD
slike: posmatrac i aerodron
 
Pozgrav svima !
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=sSOeNyoJadM[/youtube]
 
Pozdrav i dobro nam dosao na BB.
Hvala na snimku :)

Sent from my LG-D320 using Tapatalk
 
Поздрав за новог члана. Какви су утисци Новосађана?
 
Dobro došao na Beobuild i od mene!
Što reče neko, ovako se dolazi na forum!
 
Prvi metri velikog luka
dh334m.jpg
 
Priblizava se pocetak "lasiranja" veceg luka cime ce Dunav biti kompletno premoscen, verovatno tokom sledece nedelje. Danas je sa sidrista nizvodno od Karlovaca dogurana trostruka barza kojom ce se podvuci i prihvatiti veci luk i dovesti do stuba u vodi. ( barza nosi polovinu tezine veceg luka mosta tj nesto preko 3200 tona i sluzi kao pokretni oslonac na reci)
Lansiranje manjeg luka je trajalo oko devet dana od trenutka kada je barza prihvatila recni oslonac do trenutka kada je manji luk oslonjen na zajednicki stub na reci pa je ovo ocekivano vreme i za veci luk od 219 metara.


Preuzeto sa NSBUILD-a
slika Bogdus
 
Ja imam neki strah, a nadam se da gresim da ce ovaj most biti jako bucan prilikom prelaska vozova... mozda gresim, ako neko moze strucno da me usmeri bio bi zahvalan.
 
Zašto bi bio bučan? Uz modernu tehnologiju gradnje ovakvih objekata, mislim da to nikako nije problem.
 
Danas je veci luk pomeren oko 20 metara prema stubu u reci. U toku sutrasnjeg dana ce se osloniti na barzu i bice cvrsto povezan za nju, a koja se vec nalazi ispod kraja mosta. Sledi podizanje oslonaca na barzi (ispumpavanje balastne vode iz tankova na barzi) i skidanje dva para sanki (vide se na prvoj slici levo od pokretnog krana) koje trenutno nose polovinu tezine luka. Pomeranje luka po osi se kontrolise otpustanjem i zatezanjem sajli na barzi koje su svojim krajevima ankerisane za stub na backoj strani i jedan od stubova privremenog mosta.
Prekosutra tj. u sredu bi trebalo da krene dalje naguravanje mosta kako bi bio prebacen narednih 200 metara do stuba u Dunavu. S obzirom da je maksimalna brzina naguravanja oko 5 metara na sat, trebace par dana do konacnog premoscavanja Dunava. Za to vreme ce recni saobracaj biti obustavljen. Srecno Novi Sad !!
slike preuzete sa NSBUILD
autori slika: kasko i Gliga
 
Izgleda da idu i ispred plana jer su poceli povezvanje barze sa lukom mostom koji ide na centralni stub u reci(po planu sutrasnji radovi).Znaci da je barza dovedena na startnu poziciju. Kao i montazu zadnjih sanki na delu kopnenog oslonca luka mosta. slika 3

slike preuzete sa NSBUILD
autor slika: Posmatrac
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=485004#p485004:16knu8g7 je napisao(la):
Vox91 » Ned Okt 15, 2017 1:11 am[/url]":16knu8g7]Zašto bi bio bučan? Uz modernu tehnologiju gradnje ovakvih objekata, mislim da to nikako nije problem.

Zato sto je kostrukcija suplja, ali ako bi neko mogao vise da kaze o tehnologiji,rado cu promenuti misljnje :)
 
Mislim da nece biti bucan jer sad dolazi betonska kolovozna konstrukcija sa gustom armaturnom mrezom, a jos i ispod koloseka ide redovan tucanik.

Послато са S57 уз помоћ Тапатока
 
Sve je spremno za sutrasnji nastavak kretanja mosta, ali sada sa delimicnim oslanjanjem i na barze.
Nosaci na barzama definitivno spojeni sa lukom mosta slika 2. Postavljene su i "zadnje" sanke koje ce biti na kopnenoj strani luka, i glavni oslonac u zavrsnoj fazi premoscavanja slika3. Vodostaj Dunava u odgovarajucim granicama. Ostalo je da se uklone ove sanke koje su bile oslonac za prvih dvadesetak metara naguravanja. slika 4, i da hidraulicni potiskivaci poguraju most ka srednjem osloncu u reci da bi se spojio sa sremskim lukom.

slike preuzete sa NSBUILD
autor slika: Posmatrac
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=anp-z_LHoLM[/youtube]
 
Evo kako je izgledao deo danasnjeg premoscavanja Dunava od 9.43-10.15 h (pomeranje backog luka)
Do sada je presao oko 50% puta i ostalo je jos oko 100 metara do spajanja sa sremskim lukom.

gif preuzet sa NSBUILD
autor : DL
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=485495#p485495:21efd27p je napisao(la):
kuburicsrdjan » Uto Okt 17, 2017 12:17 pm[/url]":21efd27p]Mislim da nece biti bucan jer sad dolazi betonska kolovozna konstrukcija sa gustom armaturnom mrezom, a jos i ispod koloseka ide redovan tucanik.

Послато са S57 уз помоћ Тапатока

Hvala na odgovoru!
 
Vrh