Šta je novo?

Čije je naše Zlato

roland":1rbpt6xp je napisao(la):
Kinezi izvade zlato, prodaju ga NBS-u za dinare, odu u banku, kupe USD za dinare, prebace USD u Kinu, a efekti zagađenja na životnu sredinu i troškovi lečenja potrovanih ljudi u Boru i okolini ostaju nama. Kao što rekoh, odličan posao smo napravili sa Kinezima.
Nemam šta da dodam, sve si rekao kratko i jasno

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Tako i Mali Mikica zamišlja trgovinu, on misli da su to neki kinezi koji drže tezgu
na pijaci, a ne zna da je u pitanju velika svetska kompanija, iako je sve to mogao
da nauči ovde na ovoj temi, ali nije imao vremena ili misli da sve zna o ovoj temi.

Mogao je ovde da pročita da će kinezi sledećih gidina samo donisiti dolare, jer će
uložiti bar 500mil USA $ u otvaranje novog rudnika Čukaru Peki, pa će im trebati i
nova, veća i modernija Topionica i Fabrika kiseline za koje će doneti još USA $.

Oni su već di sada kupili za više desetina Miliona dolara raznu rudarsku opremu
za zajedničku kompaniju i planiraju još da ulažu, tako da će verovatno sve ukupno
naredne 3god uložiti preko 1.Milijarde $ u novi rudnik i razna postrojenja i mašine.
 
Neću da ulazim u raspravu, moji postovi su upućeni ljudima koji upotrebljavaju svoj mozak i koji nisu ovde na forumu po zadatku.

Pre svega, Kinezi kao većinski vlasnici odlučuju o svemu u RTB Boru, pa tako da o investicijama oni samostalno odlučuju. Tako da je sigurno da će svu opremu koju budu kupovali za RTB Bor kupovati u Kini po cenama koje će biti svetske, a možda i malo jače. Tako da će tih 500 miliona evra koji planiraju da ulože u RTB Bor, ustvari ulagati sam RTB Bor a ne Ziđin. To znači da neće biti investiranja kapitala iz Kine u Srbiju, nego obrnuto, iz Srbije će ići kapital u Kinu, kao plaćanja za opremu koja se bude nabavljala u Kini za RTB Bor.
 
"Ljudi koji upotrebljavaju svoj mozak" će lako da zaključe ko ovde lupeta, a
ko daje relevantne i tačne podatke, pa nemam razloga da dalje odgovaram.

U vezi ulaganja u rudarsku opremu i postrojenja sam već dovoljno napisao.
Nadam se da je ovim završena tzv. "rasprava" i da više neće biti trolovanja.
viewtopic.php?p=660465#p660465
 
A što se tiče ljudi koji moraju da udišu zatrovan vazduh u Boru, nadam se da će država uspeti da natera sadašnjeg vlasnika RTB Bor da se pridržava ekoloških propisa.
 
Država Suvlasnik za 37% i po ugovoru odredjeno 136 mil.$. za Ekologiju u Boru.

Pošto se kupuje nova i veća, najmodernija Topionica kaja će biti ekološki mnogo bolja
od pistojeće, mora se do tada nekako rešiti problem sa kvarovima koji zagadjuju vazduh.

A, nekoliko dana je "loš vazduh" bio u celoj Srbiji radi vremenskih prilika i loženje peći.
 
Evo kako žive građani Bora - https://insajder.net/sr/sajt/vazno/16114/

Prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine, samo od početka ove godine pa do sredine avgusta merne stanice za kontrolu kvaliteta vazduha u Boru 199 puta su zabeležile vrednosti sumpor dioksida iznad dozvoljenih granica. Od toga je sedam puta zagađenje bilo opasno po zdravlje ljudi, upozorili su iz Agencije u odgovoru Insajderu.

Zagađenje vazduha je delimično bilo smanjeno izgradnjom nove topionice 2015. godine. Ali kada je RTB Bor krajem 2018. godine preuzela kineska kompanija, došlo je do povećanja proizvodnje bakra, srebra i zlata. Za meštane Bora to je značilo svojevrsnu ekonomsku stabilnost, ali i povećanje zagađenja.
 
Ovde nije tema o zagadjenju vazduha u Boru i to smo već imali na predhodnoj stranici.
Tamo sam već napisao šta se sve trenutno preduzima i kakav je plan do kraja godine :
.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=685227#p685227:lzm88egz je napisao(la):
dragan » 03 Dec 2019 04:19 pm[/url]":lzm88egz]
"Kао једну од краткорочних мера, компанија је набавила две машине за распршивање магле и неутрализацију сумпор-диоксида у гасу, а до краја децембра 2019. набавиће још три машине за рас-пршивање магле, ради даље неутрализације сумпор-диоксида.
У току су интензивне активности, како би до краја маја 2020. године било изграђено постројење за прикупљање прашине и издувних гасова из конвертора. Што је још важније, као дугорочна мера, у плану је да се до краја 2021. године изгради постројење за десулфуризацију, како би емисија гасова увек и у потпуности била у складу са прописаним стандардима."
 
Aman čoveče, ako već postuješ onda i čitaj: d-e-s-u-l-f-o-r-i-z-a-c-i-j-a iliti ukljanjanje sumpor dioksida. Kao što smo već zaključili to je najmanji problem u proizvodnji. Ono što predstavlja problem je prateće đubre za koji ne postoji rešenje do neintenzivne proizvodnje. Kinezi su tu da zarade a ne da pomognu. Pokušaj da shvatiš kako funkcioniše kapitalističko društvo, profit, profit, profit.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Čoveče, ne moraš ti meni da prevodiš šta piše u tom pasusu, znam ja da čitam i Ćirilicu.
Već sam napisao da je to "insert iz članka", a ne da je to rešenje svih problema zagadjenja.
Pošto kažeš "da smo već zaključili da je to najmanji problem", zašto onda tako reaguješ.

Da i ja tebe podsetim da sam već više puta napisao da je država kao suvlasnik odgovorna
za Ekologiju, pogotovu što je u ugovoru 136mil. $ namenjeno za tu svrhu i zato nemoj meni
da inputiraš da tolerišem zagadjenje, već insistiraj kod nadležnih da rešavaju taj problem.

A, ovo "Pokušaj da shvatiš kako funkcioniše kapitalističko društvo, profit, profit, profit."
ovaj put ću da shvatim da ti se omaklo takvo obraćanje, jer verujem da nisi toliko glup
pa da stvarno misliš da ja ne znam kako funkcioniše kapitalizam i šta je za njega profit.

U ovom slučaju i kinezi i država očekuju i rade za profit jer je to normalno, samo je pitanje
kako uspostaviti razuman balans izmedju Para i Prirode, profita i ekologije, a pošto država
nije u stanju da organizuje proizvodnju, njen Primarni cilj mora da bude očuvanje okoline.

Nadam se da je svima jasan moj stav po tom pitanju, pa da se vratimo na temu - ako može.
https://www.blic.rs/biznis/ovih-sest-ze ... tu/7svj1mz
 
Zlatna podloga je prilično sprečavala vlade zemalja i privatne banke da stvaraju inflaciju i da puštaju u opticaj količine papirnog novca koje nemaju podlogu u plemenitim metalima kao što su srebro i zlato. Američki predsednik R. Nikson je 15. avgusta 1971. godine ukinuo zlatnu podlogu za Dolar.
Srbija je osnovala 1884.god Narodnu banku i iste godine je emitovana novčanica od "100 dinara" naplativa u zlatu čija je vrednost bila identična novčanicama od 100 francuskih, 100 švajcarskih i 100 belgijskih franaka i za toliko se menjala tada u tim evropskim državama. Njena vrednost nije mnogo opala ni za vreme Prvog svetskog rata, kada se na tržištu novca menjala za 88 franaka.
.
 
Bakar, naše "Crveno Zlato", poskupeo je oko 300$ po toni prošle nedelje
jer je postignut preliminarni trgovinski sporazum izmedju Kine i Amerike.
Cena je povećana sa ~5.850 na ~6.150$/t i tako je opet prešla 6.000$/t.

Najveća očekivanja su potrošnja bakra u automobilskoj industriji, gde se
koriste velike količine za proizvodnju raznih elektro vozila, kao na slici.
Količina potrebnog bakra ide od 23kg za obična kola do 83kg za buseve.
https://www.canadianfuels.ca/Blog/2016/ ... -the-hood/
 
Dugoročni rast cene bakra samo pokazuje kako smo zarad kratkoročne koristi izgubili ogroman budući profit, što bi se reklo "zaklali smo vola za kilo mesa". RTB Bor je sad u većinskom vlasništvu kineske kompanije, tako da će i profit od prodaje bakra da ide kineskogm vlasniku RTB Bor.
 
Opšte je poznato da je RTB naravio gubitke preko Milijarde evra i da ga je država
svake godine dotirala, dala stotine Miliona evra za topionicu i fabriku kiseline i da
smo jedva našli strateškog partnera koji ima znanje i pare da uloži u novu firmu.
.
file.php
 
Vezano za državne firme koje prave milionske gubitke, i njihovu kasniju privatizaciju, sve je već rečeno još u legendardnoj Tesnoj koži https://youtu.be/dljEFW4YSh8?t=154

To što vlast ne zna (ili neće da zna) kako da upravlja javnim preduzećem bez da pravi milionske gubitke, ne znači nužno da je privatizacija dobra stvar :)
 
Ovde nije tema Privatizacija i pošto na svakoj stranici ima spamovanja
morao sam da otvorim FB profil "Naše Zlato" i prebacim moje postove
tako da mi sliže kao neki Podsetnik ili Dnevnik u vezi proizvodnje zlata.
 
Izgleda da na ovom tredu ne sme da se piše ništa osim postovanja vesti sa msm-a...

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Smelo, ne smelo, očigledno je da je to vrlo uspešan model poslovanja: mi ulažemo naše resurse, oni organizuju proizvodnju, njima ide bakar i zlato, a nama ostaje dim i ostali ekokoški problemi.
Tako da je je naše zlato zapravo njihovo, a naše je samo zagađenje. Pošteno.
 
"Ljudi, 6 puta više bakra...!“
Samo iza ovoga ima mali zaje*******: taj bakar više nije naš. Naš je zagađeni vazduh, devastirana priroda...
 
Ovo je šta ostaje nama kada kinezi uzmu profit a država se pobrine za ekologiju dok nam prozvodnja bakra leti u nebesa i dok izvlačimo (e) zlato iz nikada bogatije rude. Da li treba da naglasim da ono dole nije magla?

Slikano pre koji sat iz naselja GHI (najviša tačka u Boru)
b346a3e861731225f880a113e684cb8f.jpg


Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Izvor: B92.net/Ekapija

Zijin najavljuje "zelene rudnike" u Srbiji - investicija od 1,26 milijardi dolara
Beograd -- Čak i u uslovima pandemije proizvodnja i plate u Serbia Zijin Copper, bivšem RTB-u, su stabilni.

Kineski vlasnik kaže da preduzimaju mere za nesmetanu realizaciju planiranih investicija.

Do sada je uloženo oko 600 mil dolara, što je polovina dogovorenih sredstava. Šta je urađeno i koji su dalji poslovi?

Uporedo sa gradnjom novog rudnika Čukaru peki proširuju se i modernizuju rudarske jame i postrojenja u sastavu borskog giganta. Posle obnavljanja, u maju je ponovo proradio i rudnik Novo Cerovo, prenosi eKapija.

Od početka godine proizvodnja bakra povećana je 48 odsto u poređenju sa istim periodom lane i cilj je da se dostigne 180.000 tona godišnje.

Sajmon Ling, zamenik generalnog direktora Serbia Zijin Copper, ističe da je plan da se u RTB investira 1,26 miljardi dolara u tehničku obnovu, proširenje postrojenja i poboljšanje bezbednosti, zdravlja na radu i životne sredine.

"Za godinu i po dana, otkako smo preuzeli RTB Bor, investirali smo oko 600 miliona dolara. Verujemo u budućnost kompanije u Srbiji i nemamo nameru da smanjujemo investiciju", kaže Sajmon Ling.

Zaposleno 800 radnika

Kineski vlasnik se obavezao da neće otpuštati radnike a zaposlio je 800 novih. Prosečna plata je veća za 35 odsto. Stručnjaci ističu da su najvažnije investicije i to što ih kovid-19 nije zaustvio.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić smatra da je najvažnije da pokažu da su došli sa ozbiljnim namerama, da su došli da ostanu dugoročno i da će Srbija od toga imati velike koristi.

"Ja sam gledao podatke za 2019. moram da kažem da sam prijatno iznenađen, Zijin je praktično na drugom mestu, odmah posle odeće, sa 645 miliona dolara izvoza", rekao je Savić.

Zaštita životne sredine

Borski kraj se već decenijama bori sa zagađenjem pa zaštita životne sredine ne samo da je prioritet već i obaveza investitora. U Zijinu uveravaju da će sliku svojih "zelenih rudnika" u Kini, preslikati u Srbiju.

Na više od 20.000 hektara u okolini borskih rudnika zasađeno je 53.000 sadnica.

"U rudnicima je već deo opreme za smanjenje prašine, ostalo ćemo ugraditi ove godine, izgrađeno je i novo postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u topionici i jedno za rudnike. Instaliraju se sistemi za sprečavanje curenja dimnih gasova, a za dugoročnu sigurnost biće izgrađeno i postrojenje odsumporavanja", navodi Sajmon Ling.

Poslovanje Serbia Zijin Copper, utiče na rast BDP-a pa je dobro što se na svetskom tržištu cena bakra oporavlja. U poslednjih mesec dana porasla je 12 odsto, tona košta oko 6.000 dolara.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1700811
 
Одобрена изградња рударских објеката, отварање рудника "Чукару Пеки" до краја године

Министарство рударства и енергетике издало је решење којим се компанији "Зиђин мајнинг" одобрава изградња рударских објеката и извођење рударских радова за рудник бакра и злата "Чукару Пеки".

https://www.rts.rs/page/stories/ci/stor ... brena.html
 
Ne znam koja je to "Srbija" kad ja nikad nisam dobio dinar od toga? Mozda neko od vas? Ne? Neko vas pljacka, krade vase zlato
 
Vrh