Šta je novo?

Energetika

Pročitah negde da je predog valjda vlade da za firme struja sa sadašnjih 75€ poskupi na 95€ po MW-u, za naredna 4 meseca do kraja godine.
 
Stex PB sad si gotov brate, kad se Dragan ukljuci da ti napise da lazes, da svi tvoji lazu, familija, kumovi, da je vodja najbolji, da je kriza svuda i da si jeftini pijacarski politikant.
Neeeeeeeeeee ne pominji ne imenuj ne prizivaj :)
Nego, prolazili smo pored Kokinog Broda, a u brale.... nisam nikad videla onako nizak vodostaj, a na sve probleme kiše nema ni malo, barem u Zapadnoj Srbiji.
 
Nove informacije o posledicama nove nesreće u Kolubari


Retrospektiva niza dosadašnjih havarija


Meni je fascinantno kako to da od više kilometara velikog kopa pravo novo rečno korito bude formirano tačno između gusenica bagera, a ne bar par metara - ili par kilometara - levo ili desno? Šta je on tražio baš tu? A ako je oblik terena slučajno takav da voda od velike kiše prosto mora da prolazi baš tuda, kako da nije bilo nikakvog dežurstva pored najniže mašine, ili da su ga makar izmestili pre početka nevremena? Najava je postojala. Znamo da tokom provale oblaka čitave reke kišnice teku nekim običim gradskim ulicama u Beogradu. Onda se može samo sa užasom zamisliti kako u tom slučaju izgledaju "planinske" bujice na samom dnu rudničke rupe prečnika par kilometara i ko zna koliko duboke. Plus što je tlo na tom mestu čisti i fini pesak koji voda lako odnosi. I baš TU, precizno u metar, stoji bager. Fantazija.

1661860415-IMG_20220830_135100_217.jpg


Nesreca sa bagerom u Kolubari.jpg


Samo pukim slučajem nije pao, jer bi tada bio nepopravljiv. Kao i onaj izgoreli koji ćemo plaćati cele zime Ovako je "samo" pokvaren, dok će opravka trajati bar mesec dana. Znači da bi najranije u Oktobru mogao ponovo da počne da radi. Ako budemo imali puno sreće pa nije nije pokvareno i nešto što se sada ne vidi, a sve ono što jeste može brzo da se zameni.
 
Poslednja izmena:
Ako se nisam dovoljno jasno izrazio:

Nije MOGUĆE da se, od svih drugih mesta, baš između gusenica bagera izdubi čitavo malo rečno korito, a da većini koji tamo rade nije bilo unapred jasno da se pri jačoj kiši tako nešto može desiti. To mi je prosto nezamislivo za ljude koji tamo provode 8 časova svakog dana i koji su do sada videli mnoge provale oblaka u kopu, budući da je i laiku sa strane očigledno da u tako ogromnoj rupi podzemne vode, bujice i stabilnost tla moraju biti jedan od nekoliko ključnih problema čitave eksploatacije rudnika. Ako to ne znaju, šta znaju? A ako neki i nisu završili velike škole, ipak su svojim očima mnogo puta morali videti provalu oblaka, bujice u kopu ili visoke podzemne vode. Makar nemali završenu ni osnovnu školu, za ovo je sasvim dovoljno da imaju bar normalan IQ. Puno vode UVEK mora NEKIM PUTEM, NEGDE da ode.

Pa šta se onda desilo? Kako je ovo bilo moguće? Nemojte da i sad prođe u fazonu:

"Viša sila", dešava se ...
 
Наравно да постоје процедуре да се овакве ствари не би дешавале - багери морају да стоје на стабилним површинама, около којих су прокопани велики канали за случај бујуца. Када багер заврши експлоатацију свих доступних површина, и мора да се помери, направи му се нови плато, на коме ће стајати обезбеђен од оваквих појава.

Осим тога постоји и читав низ других процедура, како у коповима, тако и у ТЕ, па и у ЕПС-у, како би се предупредили различити сценарији, и савршене олује. Међутим, процедуре се једноставно не поштују, као што нема ни резервних делова, ни квалитетних радника који ишта знају (па се позивају пензионери да се присете и припомогну), зато што постоји наређење одозго да мора да се ради, и испоручује, по сваку цену.

Као што сви знате, у земљи Србији тренутно имамо на власти једног изузетног господина који је срушио цео систем (од најситнијих процедура, до читаве политике менаџмента) зарад финансирања своје парадржаве.

Зато од 2014. зими дишемо и једемо уситњено угљено блато, зато уместо да извозимо милијарду евра вредну струју ове зиме - ми ћемо се вратити свећама и акумулаторима, и зато уместо да имамо најјачу фирму у југоисточној Европи, са 50 милијарди евра капитализације, имамо силовану и опљачкану бабу Епсију.
 
Običan letnji pljusak je onesposobio bager, a mi prizeljkujemo neku veću kišu da dopuni akumulacije......


Inače Informer je uspeo da izvrši računicu kako cena struje ipak ostaje ista iako je poskupela. Nisam se udostojio da čitam niti ću okačiti link ovde, samo kažem.
 
Poslednja izmena:
Od danas počinje naplata nekih posledica svih ovih nesposobnosti, tj od danas se primenjuje poskupljenje struje za domaćinstva. Ali ne 6,5 % kao što mediji pišu, jer je to bez poreza i taksi.

„Prosečna cena električne energije za kupce koji imaju pravo na garantovano snabdevanje po regulisanim cenama (domaćinstva i mali kupci), utvrđena na osnovu maksimalno odobrenog prihoda i predviđenih količina električne energije za prodaju kupcima na garantovanom snabdevanju, iznosi bez poreza i taksi 8,144 din/kWh i veća je u odnosu na postojeću prosečnu cenu za 6,5 odsto“, navedeno je u saopštenju Agencije za energetiku.

To znači da će konačni računi za struju, kako za portal N1 navodi ekonomista Mihailo Gajić, biti uvećani za oko 8,3 odsto.

„Na osnovno povećanje cene električne energije od 6,5 odsto, zaračunava se još akciza od 7,5 odsto i 20 odsto na ime PDV-a“, pojašnjava Gajić.

Ostale takse koje se naplaćuju, dodaje on, zavise od potrošnje struje, a ne od cene.

I čisto usputna primedba koja je, mada sitna, ipak iritantna i značajna zbog beskonačnog ponavljanja.

Zanimljivo je skoro univerazalno ćutanje medija na ovu stalno, sistematski primenjivanu praksu laganja, tj korišenja brojeva koji nemaju praktičnog značaja. Ovakva saopštenja o cenama proizvoda su očigledno uvek namenjena nekim potrošačima tih proizvoda. Dakle kada se spomene "cena" proizvoda, to očigledno treba da govori koliko će ga platiti onaj ko ga kupuje. Ako je i teorijski nemoguće da se taj proizvod kupi bez dodatnih poreza i taksi, pa čemu pobogu onda služi stalno insistiranje i pominjanje samo cena bez tih dodatnih i nužnih komponeti krajnje cene. To onda nije cena. To nije ništa sem laži i otvoreno ispoljene namere za manipulaciju. Struja NIJE poskupela 6,5% već 8,3%, ako je ta računica tačna. Zašto se onda uvek tako i ne kaže?

Plus što je i to samo prosek. Za koji ne znamo kako je izračunat, pa onda znači još manje. Za koliko je tačno poskupela skupa, a za koliko jeftina struja? Za koliko zelena, plava i crvena zona potrošnje? Kako se TAČNO računaju razni dodaci na ovu osnovnu cenu? Koji od njih takođe rastu sa porastom tog dela cene? Saopštenje sa tih 6,5% nam govori vrlo malo jer svako ima drugačije odnose tih komponenti potrošnje struje, pa teško da će ikome cena biti povećana za procente koji se spominju (a nije da znamo ni za koje bi to odnose potrošnje ONI trebali da važe). Treba najzad prestati sa praksom takvih izjava.
 
Cena ovog užasa sa strujom.

Po ovoj vesti, ne računajući poskupljenje struje i svega u šta je struja ugrađena, još

- ili ćemo se zadužiti za neverovatnu sumu između milijardu i milijardu ipo evra
- ili će nam međunarodni monetarni fond odobriti neki "aranžman" za koji onda dobija pravo da učestvuje u upravljanju EPS-om

Čisto "usput", energija je jedna od osnova suvereniteta zemlje. Ostale su vojska, hrana, bazna tehnološka i sirovinska osnova, kontrola nad sopstvenom monetom i finansijskim sistemom, nezavisne elektronske komunikacije, nezavisni umreženi računarski sistem upravljanja i politička nezavisnost.

Zaista se iskreno nadam da ova vest nije tačna.

 
Poslednja izmena:
Mene ne brine samo koliko cemo se zaduziti (to se od naprednjackih izroda i ocekivalo) nego me brine od koga cemo uvoziti toliku struju. Kada ce cak i jedna energetska sila poput Francuske sprema za uvoz i restrikcije.

Ono, dzaba i sve pare ako neko nema odakle nesto da dopremi.
 
Cena ovog užasa sa strujom.

Po ovoj vesti, ne računajući poskupljenje struje i svega u šta je struja ugrađena, još

- ili ćemo se zadužiti za neverovatnu sumu između milijardu i milijardu ipo evra
- ili će nam međunarodni monetarni fond odobriti neki "aranžman" za koji onda dobija pravo da učestvuje u upravljanju EPS-om

Čisto "usput", energija je jedna od osnova suvereniteta zemlje. Ostale su vojska, hrana, bazna tehnološka i sirovinska osnova, kontrola nad sopstvenom monetom i finansijskim sistemom, nezavisne elektronske komunikacije, nezavisni umreženi računarski sistem upravljanja i politička nezavisnost.

Zaista se iskreno nadam da ova vest nije tačna.

Буквално дај боже да ММФ узме да учествује у управљању ЕПС-ом и почисти то легло олоша, поставивши га на здраве финансијске ноге

Земља без нуклеарне енергије или огромних залиха фосилних горива у данашње време ни не може да буде енергетски независна како су нам и много богатије земље ове године демонстрирале. Да од ЕПС-а имамо приход па и да се поведе дебата о томе да ли треба продавати или не, овако би нас продаја само решила беде будући да држава очигледно не може да управља капиталом и сваки пут кад је пробала је све упропастила.

Важније је да се омогући и стимулише људима да сами производе своју струју како би они били што је могуће независнији од државе него да држава буде независнија од ММФ-а
 
Буквално дај боже да ММФ узме да учествује у управљању ЕПС-ом и почисти то легло олоша, поставивши га на здраве финансијске ноге

Земља без нуклеарне енергије или огромних залиха фосилних горива у данашње време ни не може да буде енергетски независна како су нам и много богатије земље ове године демонстрирале. Да од ЕПС-а имамо приход па и да се поведе дебата о томе да ли треба продавати или не, овако би нас продаја само решила беде будући да држава очигледно не може да управља капиталом и сваки пут кад је пробала је све упропастила.

Важније је да се омогући и стимулише људима да сами производе своју струју како би они били што је могуће независнији од државе него да држава буде независнија од ММФ-а
Ne ocekuj od drugih da ti resavaju probleme. Ako nismo sposobni sami da se organizujemo kao drustvo, onda neka naprave x milijardi duga i neka ga poklone nekom za smesne pare. Mi mozemo da budemo i robovi u svojoj zemlji. Valjda bolje nismo ni zasluzili
 
Ne, nikako ne smemo strancima davati bilo koju od nabrojanih strateških oblasti. Mada bi bilo lepo da neko nezavisan uvede red u EPS, njegovi osnovni problemi i ne potiču od njega, nego od vlasti koja sva velika javna preduzeća koristi za svoje potrebe. Postavljaju svoje ljude umesto stručnjaka, koriste njihove pare, a onda takvo partijsko rukovodstvo odlučuje u skladu sa interesima partije, koji nikakve veze nemaju sa interesima tih firmi. Pa em su obično nesposobni, em i nemaju nameru da rade najbolje za firmu kojom upravljaju, nego najbolje za onoga od koga ONI lično zavise. Pošto takva osoba inače ni u snu ne bi dobila tako dobro mesto, poslušnost je zagarantovana čak i u malo verovatnom slučaju da im savest ponekad proradi. To je tragedija partijske države. Držati nesposobne na mestima iznad njihovih kapaciteta jer su samo onda apsolutno poslušni vođi, pošto dobro znaju da im je bez njega mesto u blatu i da će se bez njega tamo vratiti. Sposobni, naprotiv, imaju tendenciju da misle da mogu i sami, ili da mogu bolje, pa su problematični i nesigurni kao poslušnici. Ako u piramidalnom sistemu vlasti ima dovoljno sposobnih, on često ima tendenciju raspada, pa svaki iskusni vođa zazire od takvih.

Na nesreću ni stranci nisu ništa bolji kao upravljači. Firma bi bolje funkcionisala, naravno, ali od tog poboljšanja mi ne bi imali nikakve koristi, naprotiv. Ukrajinski rat je do kraja skinio maske sa obe uključene strane. Ne zna se koja je gora. Čitati njihove izjave je prosto mučno jer je uglavnom u pitanju čista uvreda zdravog razuma.

Zbog toga strateški važne firme i oblasti ne treba ni prodavati ni davati na upravljanje bilo kome izvan Srbije. Tek nas čeka tragedija klimatskih promena, i ko zna još čega. Biće mučenja i mrcvarenja, ali ionako je na nama da smislimo kako da bude bolje. Niko sa strane ne može i neće pomoći.
 
Nisu mi jasni debili koji izražvaju cene i poskupljenja bez poreza, a za one stavke za koje se zna da imaju u sebi i porez i akcizu. Vidim i debili sa Nove - kojima je u interesu da ocrne vlast što više - isto pišu ''struja poskupela 6.5%''. Ne, nije 6.5% nego je 8.3%, jer toliko će više morati da plati običan čovek za istu količinu.

Ja kad uđem u radnju i hoću da kupim keks, mene savršeno zabole kolika je nabavna cena proizvoda, kolika je onda tu marža i na kraju koliki je iznos poreza. Hoću da čujem odnosno vidim krajnju cenu, koliko se od mene očekuje da platim. I, ako je poskupelo, za koliko procenata je SVE SKUPA poskupelo.

Treba uvesti zakonsku obavezu da se sve cene u zemlji i sva poskupljenja najpre izražavaju sa svim porezima i maržama, a ispod može da stoji cena bez toga. Ne znam koliki retard ili prevarant treba da budeš da izražavaš cene bez poreza. Podseća me na jeftine ugostiteljske trikove po Černogorju i drugim trećerazrednim destinacijama.
 
Zna li se koje elekrane su pogonu? Do sada je navodno radila samo Novosadska sa 90MW
 
Zna li se koje elekrane su pogonu? Do sada je navodno radila samo Novosadska sa 90MW

Ne znam, radila je stabilno nocas na 140MW, evo sada još pojačavaju, sada je na 146MW. Kontam da su preko leta nešto remontovali. Panonske elektrane imaju ukupnu snagu preko 400MW. Koliko znam godinama su bila postrojenja u losem stanju, zato je prosle zime proizvodnja bila jedna 90MW.
Evo prema podacima sa sajta samo TE-TO Novi Sad ima dva bloka, jedan od 165 MW, drugi od 120MW. To je ukupno 285MW sto uopste nije malo.
 
Mi ocito nismo u sranju da se organizujemo i stitimo svoj interes. Zato cemo biti robovi okupstora i domacih lopova.

Ljudi se vise i ne secaju zime i majstora iz pecenjare. Ne secaju se kako je kvalitet vszduha padao od 2014
Nista ne mogu da povezu, niceg se ne secaju, nista ih ne zanima osim mozda kakvoce gaca nekih dama iz Zadruge.

Koliko novih SNS milionera je stvorio EPS od 2014. Koliko novih uspesnih karijera? Koliko mladih SNS dama je preko EPSa dobilo nove silikone ili odradilo liposukcija?
 
Ne ocekuj od drugih da ti resavaju probleme. Ako nismo sposobni sami da se organizujemo kao drustvo, onda neka naprave x milijardi duga i neka ga poklone nekom za smesne pare. Mi mozemo da budemo i robovi u svojoj zemlji. Valjda bolje nismo ni zasluzili

Већ смо робови ако морамо да плаћамо и струју и милијарде евра путем пореза

ЕПС је одавно требало разбити на мање делове и приватизовати, цену струје ослободити да дође на тржишни ниво а производњу струје либерализовати да свако од бабе на селу до Мишковића може тиме да се бави и зарађује. У најгорем случају би плаћали мање јер не би покривали губитке преко пореза поврх већ плаћених рачуна а у најбољем случају би се десио бум домаће производње струје у власништву грађана што је највећа гаранција суверенитета. Швајцарска није самостална зато што држава има монопол над капиталом већ зато што то чине милиони грађана које је стога фактички немогуће уценити или контролисати као Вучића. Зато они имају демократију а планске економије Стаљина, Мао-а, Тита, Милошевића, Kима итд.
 
Dakle, da smo EPS poklonili Miškoviću za 1€, plata u Srbiji bi bila 100€ veća. Za koju godinu, verovatno i više.

Ne znam šta još treba da se desi da se naš narod okane vere u državnu svojinu. Apsolutno nema garancija da bi u slučaju Srbije, u uslovima višepartijskog sistema, monopolska prodavnica dijamanata dugoročno radila bez gubitaka.

Ne kažem da je EPS bilo uputno većinski prodati, ali izvesti na berzu i potčiniti tržišnim pravilima - da može da bankrotira - bez toga ništa.
 
U Beogradu su tako naplatu karata prepustili privatniku pa se završilo ne baš slavno.

A ko nije iz 2000ih naučio kako se u Srbiji završe privatizacije, pogotovu kada ih kupuju strane korporacije, njemu ni ne vredi ništa objašnjavati.

Inače, ko ne zna, u svetu je sad energetska kriza. To znači da onaj ko drži nečiji energetski sektor, faktički drži celu državu za mooda. Ne znam za druge, ali meni to nije baš primamljivo. Naravno, ne sumnjam da bi Milton Fridman koji je sad ispod nas (mislim ispod nas, u paklu) to oberučke podržao i zagovarao. I baš zato bih ja automatski i bio protiv.


P.S.
Znam da se neki ljudi i ja nikad nećemo složiti oko ove teme, i to je u redu. Samo reagujem na pisanija, da podsetim na neke stvari. Neko pokuša da odvede diskusiju i javno mnjenje u jednom smeru, ja ga vraćam na sredinu gde mu je i mesto. Ništa više. Npr, kao što se Zuma i ja nikad nećemo složiti oko toga da su kineske komunjare krive i odgovorne za nastanak Kovida, ali to ne znači da neću baciti svoju kartu na sto koja pobije njegove dečje bajke da je sve samo velika Lemoni Sniket serija slučajnosti.
E tako i ovde, znam da se nećemo složiti, samo što ću ja ipak na svake Fridmanovske ispade da odgovaram kontrom i usidrim u sredini. Koliko god puta treba.


P.P.S.
EPS je bio državno preduzeće, maltene državni aparat i do 2012. Pa je radio bez havarija i problema. Bilo je svakako i tada puno korupcije, ali nije bilo havarija svakih 4 meseca.
Znači moguće je. Srbi umeju da vode elektranu, aerodrom, prodaju karata, naplatnu rampu... Drugo je to što se politika uplete pa od svega napravi problem i poduhvat i drugo je to što SNS voli da zapošljava kadrove sa Ibarske magistrale i Megatrenda. Ali eto, umeli su Srbi da rade sve to i bez belosvetskih korporativnih hohštaplera da ih uče i vode... Dok su se zapošljavali sposobni ljudi.

Postojalo je srpsko društvo i pre pojave kapitalizma i korporatokratije. Koliko god to nekima neverovatno zvučalo. Nije svet počeo da se okreće 1776. niti 1912.
 
Poslednja izmena:
Vrh