Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa i investitori su, naravno. Ne znam nijednog investitora, bar ovde, koji nije alav. Imam jednog kao poznanika, zato što nas je upoznao međusobni poznanik. Iako je bolji nego 70% njih, isto ima taj grabljivački mentalitet. Nikada niko s njim neće izaći sa ishodom gde obe strane dobijaju podjednako. Uvek će on biti taj koji je izvukao više. Više nego što zaslužuje. Da mu das da presece jabuku na dva dela, uvek ce njegov deo biti osetno veci nego drugi. Prosto crci ce ako ne za**be onog drugog u svakoj prilici. Makar i za jedan gram ili jedan dinar, ali mora to da uradi, ne moze da se obuzda.

Ali banksteri su ipak kancer jednog sasvim drugog nivoa, čija dela i mentalitet nažalost utiče na celu planetu i celo čovečanstvo. Oni između ostalog oblikuju i modernu ekonomiju kao nauku i ekonomske ''institucije''.

Zato i rekoh ''banskteri su jedno od najvećih zla''. Ne jedino. Uvek je bilo i biće više vrsta zla. Ali ovi su jedni od najgorih. I možda i najstarijih, bar najstarijih institucionalizovanih zla i pokvarenština.
 
Poslednja izmena:
Treba kupiti stan što pre, poskupeće jako jer se naši vraćaju iz bauštele, Nemačka puca po šavovima, a Srbija će biti nešto kao Švajcarska pre, zahvaljujući našem Predsedniku mi ćemo prevazići krizu i rat. Nećemo imati restrikcije struje, kukuruz je rodio pa će biti i hrane, ceijeli svijet će hitati u Srbiju i neće pitati za cijenu kvadrata.
Biće restrikcija malo, biće i manjka hrane možda malo, i šta sad!? I ŠTA SAD!? I dan danas imaš ljude koji povremeno nemaju struje i hrane, pa žive, u Beogradu, neretko imaju više dece od proseka,...poštene i nesnalažljive duše...bolje takvima pomogni nego što si i sam počeo sa kratkim malicioznim komentarima što je priglupa forma svojstvena piroćanskim japijima sa ovog foruma. Pametnije si pisao kad si ljude pozivao na selo i čvarke...bez dodatnih komentara
 

- About 590,000 new single-family houses were sold last month on a seasonally adjusted annual basis, plunging 8% below the May rate of 642,000 (...)
- Plunging demand has started to hit prices hard: The median sales price of new homes plunged to $402,400 last month from $449,000 in May—the lowest level since June 2021 after a record high $457,000 in April.
- Meanwhile, the number of new houses for sale jumped by 17,000 to an estimated 457,000—reflecting about eight months of current sales, or the biggest glut since late 2010 (...)
 
Pa i investitori su, naravno. Ne znam nijednog investitora, bar ovde, koji nije alav. Imam jednog kao poznanika, zato što nas je upoznao međusobni poznanik. Iako je bolji nego 70% njih, isto ima taj grabljivački mentalitet. Nikada niko s njim neće izaći sa ishodom gde obe strane dobijaju podjednako. Uvek će on biti taj koji je izvukao više. Više nego što zaslužuje. Da mu das da presece jabuku na dva dela, uvek ce jedan deo biti osetno veci nego drugi. Prosto crci ce ako ne za**be onog drugog u svakoj prilici.

A što se prosečan kupac ne bi malo edukovao, pa za**bao takvog investitora!? Daj prijatelju ovamo da vidim projekat, pa da vidiš kako će da se smiri taj investitor...neko ranije reče da ne moramo svi da se razumemo u građevinu!? Dobro, a jel nam teško platiti nekom studentu građevine ili arhitekture 50-100 evra da sa njim pogledamo projekat ako nam se baš sviđa lokacija!? Taman bi mu malo pomogli na taj način prilikom studiranja. Za sve ima rešenja nego nema pameti...
 
Nema resenja.

Bar ne bez menjanja celog sistema od nule. Mafija je prejaka. U globalu, ne samo u Srbiji.
 
Cene nikad dugorocno nece ici dole, zbog inflacije, dzaba se nadate. Ako cene idu na dole to znaci jedno od ova 3, krah svetske ekonomije, treci svetski rat ili nas udara meteor, cetvrto nema. U Australiji je dugo vazilo pravilo (zadnjih 60god) da se vrednost kuce duplira svakih 7 godina, sada je to na otprilike 10. Mozes sebi da otplacujes kredit ili mozes nekom drugom (podstanar) na tebi je da odlucis.
Jel tako? Znaci za Srbiju ce da vazi sto i za Australiju, a nece da vazi sto i za Bugarsku, Rumuniju, Grcku. Zanimljivo. Evo trcim da kupim stan.
 
Upravo si ti i tebi slicnima problem jer pozivate ljude da prodaju zemlju i imanja i ulažu u stanove, te podižu kredite i uz učešće od 20 k eura, za koje su prodali imanja.To što rade je bespovratno i trajno obezvređivanje dugo stvarane imovine. Svetska ekonomska elita je pozvala sad i javno na ukidanje vlasništva nad automobilima, nekretninama, što znači da stanovi neće biti u vlasništvu...kako to misle da urade??? Lepo auta cenom goriva od 500 din po litri, a stanove, restrikcijama poskupljenjima struje i gasa, i ko je onda ovde zao? Vi što ih pozivate da sve ulože u stanove koji će u ovoj krizi biti obezvređeni, ili ja koji ih savetuje da to ne rade.
 
Pročitajte agendu 2030, pa vidite da li je ova cela situacija priprema za to ili nije. Novac se štampa, da bude inflacija, da se uloži u stanove i ostala sr.nja, i onda to sve obezvredi podizanjem struje, gasa i porezima na stanove i auta, to je ono što nas čeka, svako iole prizeman vidi šta nas čeka, a vi pričate o skoku cena stanova.
 
Upravo si ti i tebi slicnima problem jer pozivate ljude da prodaju zemlju i imanja i ulažu u stanove, te podižu kredite i uz učešće od 20 k eura, za koje su prodali imanja.To što rade je bespovratno i trajno obezvređivanje dugo stvarane imovine. Svetska ekonomska elita je pozvala sad i javno na ukidanje vlasništva nad automobilima, nekretninama, što znači da stanovi neće biti u vlasništvu...kako to misle da urade??? Lepo auta cenom goriva od 500 din po litri, a stanove, restrikcijama poskupljenjima struje i gasa, i ko je onda ovde zao? Vi što ih pozivate da sve ulože u stanove koji će u ovoj krizi biti obezvređeni, ili ja koji ih savetuje da to ne rade.
Tvoja uloga ima Mesijanski karakter. Pozdravljamo te mi koji ćemo robovati stanovima i autima.
 
Da mi je da vidim tog coveka koji ima imanje od kog zaradjuje i onda dodje na forum, procita temu i resi to da proda da bi uzeo kredit za stan.
Srecom onda vidi da Sava najavljuje krompir od 1500 din kilo pa se predomisli u poslednjem trenutku.
 
Upravo si ti i tebi slicnima problem jer pozivate ljude da prodaju zemlju i imanja i ulažu u stanove, te podižu kredite i uz učešće od 20 k eura, za koje su prodali imanja.To što rade je bespovratno i trajno obezvređivanje dugo stvarane imovine. Svetska ekonomska elita je pozvala sad i javno na ukidanje vlasništva nad automobilima, nekretninama, što znači da stanovi neće biti u vlasništvu...kako to misle da urade??? Lepo auta cenom goriva od 500 din po litri, a stanove, restrikcijama poskupljenjima struje i gasa, i ko je onda ovde zao? Vi što ih pozivate da sve ulože u stanove koji će u ovoj krizi biti obezvređeni, ili ja koji ih savetuje da to ne rade.
Hahah imanje na selu od 20 000 e. E ako ti je to imanje, slab si ti domacin.
A sa tim pogotovo ne mozes nista da kupis u Bg.
Imanje na selu da bi imalo bilo kakvu finansijsku tezinu mora da vredi od 500 000e pa na vise. Ispod toga si na selu niko.
Ti svakako gledas svet kroz prizmu te neke agende sto si citao, tako da svakako ti zakljucivanje nije u domenu dodira sa stvarnoscu.

I ovde bukvalno niko nikada nije pozvao nekoga da prodaje imanje na selu i kupi stan, to si sam rekao i potenciras to misljenje.
 
@Sava Sava Ако станови рокну, рокнуће и земљиште. А за оног ко хоће да ради ће увек бити посла. Промовисање земље јер ето земља је сигурна је грешка јер почива на претпоставци да земља(у агрегатном смислу - макро) има бољи исход од бетона у кризи.

Онај ко хоће да живи од земље, боље му је да не гурне капитал сада ако постоји већа шанса да земљиште изгуби вредност јер ће само непотребно да баци део вредности. Сад, говорим опет у макро смислу. Ако неко мисли да има револуционарну идеју како да освоји тржиште без обзира на тај ризик, срећно. Онда је један у 100, 1000, 10 000 неуспешних.

Очување капитала је тактика број 1. Тек онда долазе приноси.
 
On misli na obična seoska domaćinstva ili sl za lične potrebe a ne na sremske farme, i čak šta više niko ovde nema protiv da se kupi neko tako manje imanje za ne daj Bože. Sad se takva imanja prodaju za od 2 do 20 ili više hiljada evra, i to lepi komadi sa malo zemlje, šume, ko je srećan možda i neki izvor dobije u blizini.
Ali to nema veze sa betonom i kupovinom stanova, apartmana i sl, jer ionako za te pare u Beogradu možeš da kupiš samo garažu.
I meni je suludo da neko proda dedovinu za male pare i da kao učešće za stan!
 
On misli na obična seoska domaćinstva ili sl a ne na sremske farme, i čak šta više niko ovde nema protiv da se kupi neko tako manje imanje za ne daj Bože. Sad se takva imanja prodaju za od 2 do 20 ili više hiljada evra, i to lepi komadi sa malo zemlje, šume, ko je srećan možda i neki izvor dobije u blizini.
Ali to nema veze sa betonom i kupovinom stanova, apartmana i sl, jer ionako za te pare u Beogradu možeš da kupiš samo garažu.
I meni je suludo da neko proda dedovinu za male pare i da kao učešće za stan!
Imanje je potpuno besmisleno ako nemas zemlju koju obradjujes. Ne zivi se od sedenja u seoskom dvoristu kao sto on zamislja. Za 20 000e mozes dobiti kucu i manje od jednog hektara zemlje, sa kojeg godisnje moze zaraditi do 800e najvise. Jasno je da kada troclana porodica treba da zivi od 65e mesecno, ta prica o ulaganju u malo imanje kao spas moze postojati samo u glavi jednog Save. Mislim poredi nesto sto je neuporedivo.
 
Za petočlanu porodicu je dovoljno i 5 ari bašte da ne mora da se ide na pijac. Ako imaš par koza i nešto ovaca imaćeš mleko i meso, neko svinjče i mast. Sa 10 ari zemlje ćeš imati za brašno...i ostaje ti da kupiš so. Struja na solare, vetar, voda iz bunara...
Razumem ja njega on priča o neprofitnom domaćinstvu za ne daj Bože, ali je problem što uskače na svaki pomen ako neko kupuje stan!
Inače imaš da kupiš hektar zemlje i za 1-2-3 hiljade evra van asfaltnih puteva u centralnoj Srbiji, ne i u Vojvodini naravno! Ali toga retko imaš na oglasima
 
Ko kaze da je poljoprivreda neisplativa, jedino mora da se mnogo radi.

Sa jednog ara mozes da dobijes 100 kg maline, to je 60.000 din.
Nek su pola troskovi (a nisu), to je 30.000 zarade sa jednog ara, i to imas posla 2-3 meseca godisnje.

Isto i kvalitetan paradajiz iz plastenika, svako ce pre kupiti taj nego ono plasticno djubre.
200 din/kg, a moze dosta da rodi ako se pravilno gaji.

Ranije je bila neisplativa, sada se to menja, cena hrane raste.
 
Maline nisu neki reprezent poljoprivredne zarade, one su zadnjih godina usled alavosti malinara više postale luksuz nego hrana. Nešto kao kavijar u svetu ribarstva. Ili tartufi u svetu gljivarstva.

Daleko je prosek poljoprivredne zarade od toga, od tih blesavih i ludačkih 600 din za kilogram proizvoda. I 400 je previše, bar za to voće.
 
Poslednja izmena:
Maline su dobar primer za cikličnost cena i ekonomije uopšte. Na početku su bile ekstra profitabilne, pa su ih svi sadili što im je ubilo cenu do te mere da se nije isplatilo ni brati ih. Mnogi malinjaci su tad nestali, a sada su ponovo profitabilni i kroz par godina će opet biti neisplativi.
 
Ko kaze da je poljoprivreda neisplativa, jedino mora da se mnogo radi.

Sa jednog ara mozes da dobijes 100 kg maline, to je 60.000 din.
Nek su pola troskovi (a nisu), to je 30.000 zarade sa jednog ara, i to imas posla 2-3 meseca godisnje.

Isto i kvalitetan paradajiz iz plastenika, svako ce pre kupiti taj nego ono plasticno djubre.
200 din/kg, a moze dosta da rodi ako se pravilno gaji.

Ranije je bila neisplativa, sada se to menja, cena hrane raste.
Gde se uhvati bas za malinu? Sto ne pricas o otkupnim cenama mesa, mleka, drugog voća? Pa i ta malina je vise godina bila čabar za male proizvodjače. Raste cena hrane, ali za potrosaca. Otkupljivaci ce i dalje da uzimaju za bagatelu. Ja sam blesav sto sam otisao iz sela. Pre par godina je kupina bila na otkupu 8 dinara, a nedavno i 20-30, o kakvoj isplativosti poljoprivrede ti pricas? Ja razumem da ima ljudi koji prodaju imanje i kupe stan, ali ne mogu da zamislim tu nekog koji nije iz Vojvodine. Sta mozes da prodas juzno od Save i Dunava, da bude vredno, a pritom si mali proizvodjac? Moglo je da se zaradi, ali nekad, sada ti sve uzimaju otkupljuvaci u medjusobnim dogovorima i sa ekskluzivnim pravom na izvoz.
 
U centru Stokholma je prosecan kvadrat 11k. Ako kod nas na 5k imaju zaradu od 200%, koliko imaju u Stokholmu?
Ne mozes da uporedjujes centar Stokholma sa centrom Beograda. Na 10min autom od centra ti je cena kvadrata oko 5000e i to ne pricam o delovima grada gde su popakovali migrante. Sve lepo sredjeno, zelenilo, siroke ulice, trotoari su za pesake... hocu da kazem da postoji red i da u odnosu na Beograd te cene deluju vise neko opravdane, a opet se i tamo zale na visoke cene iako su im plate pet puta vece nego kod nas. Cena kvadrata kod nas je nerealna.
 
Maline su dobar primer za cikličnost cena i ekonomije uopšte. Na početku su bile ekstra profitabilne, pa su ih svi sadili što im je ubilo cenu do te mere da se nije isplatilo ni brati ih. Mnogi malinjaci su tad nestali, a sada su ponovo profitabilni i kroz par godina će opet biti neisplativi.

Naravo, to je jedna od osnovnih ekonomskih zakonitosti, ciklusi. Problem je kad kreatori ekonomske politike upumpavanjem love promene inpute kada smo u silaznoj putanji (suprotno kad smo u pozitivi bi trebalo da važi, ali to ne rade ili rade petostruko opreznije, kao sad npr). Rezultat, pa te oscilacije i dalje važe, ali sad na višim nominalnim nivoima!
 
Izvinjavam se na offtopicu , ali me zanima koje to firme?
Ne bih ipak smeo ovde da navodim imena firmi... ali veće firme sa 100+ zaposlenih... potrazi malo po netu, drustvenim mrežama, pise se o tome već... u medjuvremenu sam čuo da je navodno i u jednom nekada velikom kombinatu koji su preuzeli Arapi, vec podeljeno ili se sprema oko 200 otkaza...
 
Vrh