Šta je novo?

Naplata putarine: vinjete, naplatne rampe, TAG uređaji

Koliko vremena treba za prolazak ?
Ако си мислио на рампу, неколико минута.
Приметио сам и да поједини возачи камиона излазе из кабине, јер изгледа немају пара на тагу
 
Sam pripejd sistem često ume da obesmisli pojam naplata bez zaustavljanja i elektronska naplata jer za razliku od Telekoma ili Telenora vi kad nemate kredita gubite uslugu mobilne komunikacije i nikoga ne ugrožavate svojom zaboravnošću ili nemarnošću a čak i zlom namerom.Na javnim putevima hipotetički a i realno vi blokirate saobraćaj i sprečavate ili usporavate savesne korisnike da nastave put.
 
Pozdrav svima. Imam pitanje u vezi taga. Skoro sam ga prebacio sa pripejd na postpejd i tom prilikom mi je sa računa skinulo 600 dinara, koje mi na aplikaciji ENPay i dalje stoje. Za vikend sam prošao dva puta na relaciji Vrčin-M.Požarevac i koliko znam putarina je nekih 80 dinara u jednom pravcu. Meni i dalje na aplikaciji stoji 600 dinara i piše da nema izdatih računa. Koliko dana je potrebno da to obračunaju i da mi se u aplikaciji pojavi račun.
I drugo pitanje, kada potrošim tih 600 dinara, odnosno 440 (koliko bi trebalo sada da imam), da li će mi prilikom sledećeg prolaska automatski skinuti preostali iznos + ostatak sa računa (pošto je tako pisalo na aplikaciji, da kada se potroši 600 dinara, skida se sa računa), jer za koji dan treba da idem na more, pa ću se isključiti kod Preševa, tako da će u tom slučaju putarina premašiti tih 440.

Još jednom pozdrav svim forumašima, dugo vas čitam, ali tek sam se skoro registrovao, pa mi je ovo i zvanično prvi post :)
 
tagovi kakve imamo su besmisleni jer ne daju info koliko kredita je na njima ostalo, isto vazi i za prepaid kartice za prevoz.
 
Pozdrav svima. Imam pitanje u vezi taga. Skoro sam ga prebacio sa pripejd na postpejd i tom prilikom mi je sa računa skinulo 600 dinara, koje mi na aplikaciji ENPay i dalje stoje. Za vikend sam prošao dva puta na relaciji Vrčin-M.Požarevac i koliko znam putarina je nekih 80 dinara u jednom pravcu. Meni i dalje na aplikaciji stoji 600 dinara i piše da nema izdatih računa. Koliko dana je potrebno da to obračunaju i da mi se u aplikaciji pojavi račun.
I drugo pitanje, kada potrošim tih 600 dinara, odnosno 440 (koliko bi trebalo sada da imam), da li će mi prilikom sledećeg prolaska automatski skinuti preostali iznos + ostatak sa računa (pošto je tako pisalo na aplikaciji, da kada se potroši 600 dinara, skida se sa računa), jer za koji dan treba da idem na more, pa ću se isključiti kod Preševa, tako da će u tom slučaju putarina premašiti tih 440.

Još jednom pozdrav svim forumašima, dugo vas čitam, ali tek sam se skoro registrovao, pa mi je ovo i zvanično prvi post :)
Da li će dobro skinuti? - hoće, radi dobro to skidanje, tačno kako i piše. Ako budeš išao negde ta 450 dinara, skinuće ti 10 sa računa i 440 sa taga.
Inače, obračunava se račun na 10-ak dana, i to najčešće 10,20,30-i dan meseca (ne nužno ovi datumi, ali da razumeš poentu), tako da može sutra da ti dođe račun ako prođeš 9-i dan, a može za 10 dana ako je stigao račun neposredno pre prolaska, sve zavisi kako se desi. Sve u svemu, ne brini više za novac, prešao si na postpaid, a baš je poenta postpaida da se ne sekiraš. Sve će raditi super :)

Inače, dobrodošao na forum :)
 
Evo za ilustraciju, u prošlu sredu sam ae vozio, juče je stigao račun. Nekad ume i na skoro dve nedelje da stigne. Četiri dana kasnije, pošto račun stigne, naplaćuju sa kartice (tekućeg).
Inače, izgleda da su uspeli da naplate onaj račun od 0,00 jer su se ućutali, ne šalju mejlove više.
 
Zaboravljamo da se prilikom registracije vozila plaća godišnja nadoknada za korišćenje puteva. Vinjeta bi trebalo da ima i kratkoročne opcije, 1,3 dana, vikend, petnastodnevna, mesečna, godišnja, kako kome već odgovara. Bugari au tu mnogo realniji od naše cene. Teoretski, za 7,5 evra moguće je otići na more i vratiti se. A meni sad od Batočine do Gradine treba skoro 1000 dinara u jednom smeru. Ne znam kilometraže, ali u satima to je, s obzirom da je u Bg to i za povratak, četvorostruka razlika
 
Stigao mi je odgovor od enp povodom problema sa naplatom Preljina - Pakovraće od 0,00.
Kažu da je sve ok, da tako mora, drže u sistemu jer će jesnog dana i ta deonica samostalno biti pod naplatom
 
@boocky Ima tu nekih poteškoća koliko čujem. Moj drug se registrovao a neće da mu skida sa kartice .
 
Sredjeno je to, imali su problem sa banka intesa karticom al su sredili i naplate ide sad normalno.
 
Rekoše da su imali problem sa naplatom, ali ja nemam Intezinu karticu.
Inače, sve je do datuma - juče prošao, danas već stigao račun
 
Уколико идете негде дубље у Грчу (свакако не околину Солуна) топло препоручујем да узмете њихив таг. Потпуно је бесплатан, само постоји нека минимална сума за путарине која мора да се уплати. Добро је што пасује на наше држаче за таг, тако да не морате додатно на лепите шоферфајбну.
 
Јел неко узео уређај на промоцији ?

ПРОМОЦИЈА ЕЛЕКТРОНСКЕ НАПЛАТЕ ПУТАРИНЕ
21. јул 2022.
ЈП „Путеви Србије“ обавештава јавност да ће у петак, 22.07.2022.г. на бензинској станици овлашћеног дистрибутера „Lukoil Srbija AD“ – БС Аеродром, на аутопуту Београд-Шид (након скретања за аеродром) у временском периоду од 10.00 до 13.30 часова промовисати електронску наплату путарине.
Представници Путева Србије ће свим заинтересованима презентовати уређај за електронску наплату путарине, указати на предности коришћења исте, омогућити куповину или допуну уређаја, информисати о новинама из области електронске наплате путарине, мобилној апликацији, електропуњачима и свим другим актуелностима у циљу унапређења система наплате путарине.
Цените Ваше време, користите ЕНП!​
https://www.putevi-srbije.rs/index....кампања-о-повећању-безбедности-у-саобраћају-4

А имали су промоцију и 14. јула
https://www.putevi-srbije.rs/index....х-кампања-о-повећању-безбедности-у-саобраћају
 
Najbolja promicija je jeftiniji tag i više kanala za enp, pa kad ljudi vide kako se peolazi pored kolone na ručnoj naplati, kupovaće
Upravo tako,a ministarstvo treba da izvrši analizu koji je to broj aktivnih tag uredjaja da bi mogli konstatovati da je sistem optimalno iskorišćen na osnovu ukupnog broja vozila.
Ovako se sve svodi na na izjave ministra tipa "mi moramo" a nadležno preduzeće svakako uvek može izaći sa grafikonom rasta broja korisnika (prirodan sled događaja) i na papiru sve super.Narodski rečeno,kupili smo limuzinu da vidi selo ali i dalje idemo pešaka jer nam uzan put.
 
Све чешће виђам кола са страним регистрацијама да користе таг код нас. Да ли они купују тагове под истим условима као ми или имају неку опцију да врате таг?
 
Za pripejd mislim da nemaju nikakvu prepreku.Na bilo kojoj pumpi ga kupe.Ali kada čuju da ga moraju platiti plus kredit obično tu odustanu.Naši ljudi koji rade gore ga često koriste...Ja bih voleo da nam tag trake nemaju rampe uopšte,svaki prekršilac neka bude snimljen i procesuiran prilikom prelaska granice...
Screenshot_2022-07-24-14-35-58-61_a23b203fd3aafc6dcb84e438dda678b6.jpg
Ali šta nam svi autoputevi vrede kad na granicama gubimo jedinu stvar koja se ne može nadoknaditi a to je vreme.
 
prvo da otvore granice, kućice na granici mogu postati naplatne rampe pa da ukinu onu na Preševu i prvu u NMK.
Neće se integrisati sistem naplate, svaka država će nastaviti naplatu na svojoj teritoriji.
Dogovor omogućava plaćanje istim TAGom u više država, što je super stvar.
 
Pozdrav svima. Imam pitanje u vezi taga. Skoro sam ga prebacio sa pripejd na postpejd i tom prilikom mi je sa računa skinulo 600 dinara, koje mi na aplikaciji ENPay i dalje stoje. Za vikend sam prošao dva puta na relaciji Vrčin-M.Požarevac i koliko znam putarina je nekih 80 dinara u jednom pravcu. Meni i dalje na aplikaciji stoji 600 dinara i piše da nema izdatih računa. Koliko dana je potrebno da to obračunaju i da mi se u aplikaciji pojavi račun.
I drugo pitanje, kada potrošim tih 600 dinara, odnosno 440 (koliko bi trebalo sada da imam), da li će mi prilikom sledećeg prolaska automatski skinuti preostali iznos + ostatak sa računa (pošto je tako pisalo na aplikaciji, da kada se potroši 600 dinara, skida se sa računa), jer za koji dan treba da idem na more, pa ću se isključiti kod Preševa, tako da će u tom slučaju putarina premašiti tih 440.

Još jednom pozdrav svim forumašima, dugo vas čitam, ali tek sam se skoro registrovao, pa mi je ovo i zvanično prvi post :)
 
Noćas beše poprilična gužva u Pakovraću na rampi.
Oko jedan sam ušao na Pakovraću i čekalo je po jedno 2-3 vozila po kanalu. U povratku, koji minut iza 5 na izlazu napravila ae solidna kolona za ručnu, pa sam morao da blicam da se pomere desno ne bih li se provukao do jedne od dve enp. Ne znam što ludi više ne uzimaju tagove. Samo za jedan odlazak na more (bilo koje) isplati se zbog čekanja. A ostaje i za druge vožnje
 
Polako, tek smo se navikli na sms... :)
 
Уколико идете негде дубље у Грчу (свакако не околину Солуна) топло препоручујем да узмете њихив таг. Потпуно је бесплатан, само постоји нека минимална сума за путарине која мора да се уплати. Добро је што пасује на наше држаче за таг, тако да не морате додатно на лепите шоферфајбну.
Gde se uzimaju ti tagovi u Grčkoj i da li je potrebno nešto od dokumenata da bi se uzeli?
 
Gde se uzimaju ti tagovi u Grčkoj i da li je potrebno nešto od dokumenata da bi se uzeli?
Потребна ти је само ЛК (лицна калта како каже симпатична Гркиња на шалтеру). Колико сам схватио Грци све завршавају електронски и добијају тагове преко поште, али ми (странци) морамо на "шалтеру". Грци имају више компанија које врше наплату путарина, тј свака од тих 7-8 има своје аутопутеве и деонице. Нама је најважнија "Egnatia Odos" јер њој припада деоница од Евзонија до солуна као и АП од Турске до Игуменице. Управо ова компанија има штанд на првој наплатној рампи, неколико км након што уђеш у Грчку код Евзонија. Дакле пред саму рампу са десне стране ћеш видети њихову малу кућицу где ћеш за 15 минута све завршити ако нема никог другог у реду.
Таг важи на свим аутопутевима и мостовима који се наплаћују (Рио-Антирио код Патре на Пелепонезу), а за њихове путеве ћеш имати и неки попуст док за путеве које наплаћују друге компаније цена је иста као да плаћаш на самој рампи.
Велика мана је што кад пролазиш рампу ти само пише да можеш да прођеш, а не пише колико ти је остало на тагу, тако да то мораш пре пута да провериш на порталу (њихов портал је линк). На порталу можеш лако и да извршиш допуну. Још једна ствар, нисам сигуран да ли ту прву рампу код Евзонија можеш да прођеш са тагом јер је потребно 15-ак минута да се активира након набавке (тако сам барем ја разумео Гркињу на шалтеру). Ја нисам покушавао него сам ту рампу ручно платио, а код следеће (Солун) ми је већ радио таг.
 
Vrh