Šta je novo?

Cene nekretnina

Ok, mislim da dalje ubedjivanje postaje bespredmetno. Zagreb je jednako nebitan kao Beograd, ali da, ima otprilike duplo veci dohodak (BDP) po glavi stanovnika (vidi ovde i ovde), otprilike koliko i Hrvatska u odnosu na Srbiju. I da je "samo" 50%, ok, whatever.

Btw, 70 milijardi je Srbija sa sve trecinom Bosne i Crnom Gorom.

A koliko je srpski turbofolk, trep i ostali sund, i cinjenica da ga slusaju i deca u Hrvatskoj, relevantan pokazatelj bitnosti, a narocito za trziste nekretnina, relevantniji od BDP-a, neka prosudi svako za sebe. Bice da su cene stanova u Beogradu visoke zato sto su turbo i trep folk kulturoloska dostignuca koja ceo Balkan i siri svet privlace u Beograd da zive i investiraju :).

Rekao bih samo jos da su oba mentaliteta, i mentalitet koji iscekuje krah trzista i mentalitet koji legitimizuje svako stanje trzista ili navija da se trzisne anomalije perpetuiraju u beskonacnost, oba su izraz odredjene pristrasnosti i posledicnog suzenja percepcije ili nekog oblika fiksacije. S jedne strane, krah trzista ne bi pogodio samo one koji su se nezasluzeno obogatili nego i sve ostale koji su ulozili svoje zivotne ustedjevine kao i sve one koji bi ostali bez posla. S druge strane, trziste koje raste 10% ili 20% godisnje dok dohodak raste mnogo manje od toga ne moze vecno tako da raste i savrseno je moguce da u nekom trenutku pretera, a eventualno dalje preterivanje bi samo kasnije dovelo do jos veceg kraha. Objektivno sagledavanje moguceg razvoja u buducnosti zahteva razumevanje kretanja u proslosti, razumevanje trzisnih faktora i realno poredjenje sa drugim trzistima, ukljucujuci i parametre kao sto je dostupnost cena nekretnina.

Podelio sam neke cifre u tom smislu, toliko od mene, dalje sam se upleo u polemiku bez veze.
Ja se generalno slazem sa tobom u zakljuccima, samo ne smatram da su Zagreb i Beograd razlicite kategorije, jer nije gdp per capita jedini parametar koji se gleda. Ne govorim to kao neko opravdanje za rast cena. Zagreb je svakako skuplji, i bio bi jos skuplji da nema hrvatske obale.
 
Impresivna hiperprodukcija postova, interesantna je motivacija svih ucesnika da se pojave …u svakom slučaju su se pojavili neki nemrzeljivi likovi koji su u dodiru sa realnim svetom poput momka iz HN i marketwatchera…ne znam seća li se neko foruma na site-u economy.rs, ista fenomenalna diskusija i sa rasplamsavanjem krize od 2009 su svi nestali…
 
Naravno svi stanovi će biti prodati. Mnogo stranaca nam dolazi npr; Glovo dostavljači iz Uzbekistana, radnici sa Kube, migranti iz Pakistana, a uskoro i vozači autobusa iz Bangladeša...čim skupe pare za stan, ima prodavci stanova da se sad opare.
 
Ako nista drugo, Ameri bar lepo srede prostor kad ga slikaju, kod nas oglasi za starogradnju majko mila, cesto ljudi i ne pospreme sobu pred slikanje. To mi nije jasno, ne prodajes carape, izdvoj par sati da upristojis to majku mu. Sa druge strane Ameri dosta vise i maskiraju pravo stanje. Svaki oglas bajkovit a kad odes tamo i nije bas tako.

Plus ameri ne vole stanove, bar van severoistocnog megalopolisa.
Bukvalno, izbaci covek oglas stana za koji trazi 150k, a ne stavi nijednu sliku. Pa za sta hoces da ti neko da 150k kad se nisi potrudio cak ni da slikas. Ali, ponuda, potraznja.
 
Sve što vredi odmah (u projektu) plane, sve što ne vredi se prodaje mesecima po izgradnji...previše je opšta ova diskusija, treba nam fokus!
Slazem se, ovde se prica o investitorskoj kupovini u Bg na H2O i Kopaoniku u istoj ravni sa starogradnjama daleko od centra grada. Mene licno najvise sokira starogradnja, fensi novogradnje na fensi lokacijama su uvek bile skupe, cak i 90-ih jubiznisi, crvenkape, to me ne buni uopste... Mene buni ko su investiori koj placaju raspad starogradnje, oko 200 evra manje po kvadratu u odnosu na fensericu.
 
Da li neko zna da li su podaci u katastru tačni, piše datum ažurnosti 07.07.2022? Malo mi je čudno da u Pančevu od 01.06. do danas nije bilo prometa. Mislim, vidim i sama da se slabo prodaje, ali baš da ništa nije prodato, malo mi je čudno.
 
Sada ce dezurni advokati koji svim silama pokusavaju da opravdaju ove cene da se jave i objasne kako su ovo fini momci, da je nesporazum, kako eto i u Nemackoj isto ima ovoga...

Kaze jos "Najbolji primer bratske 'saradnje' je kompleks zgrada u ulici Đuze Stojiljkovića u naselju Mirijevo III". A znamo mi ko ovde zagovara astronomski rast cena na Mirijevu.
 
Auh,

Nije valjda da nisu platili reket.
O moj boze pa 90 posto njih rade i grade ovako , ali redovno placaju reket..
Druga opcija je da im se isplati , sa desetine miliona evra , da se izgube par godina iz zemlje , pa se opet vrate kad se slegne prasina.





vracamo se polako ali sigurno ka devedesetim.
 
Poslednja izmena:
Да ли боље Miami или Нови Београд за исте паре?

Ovo u Majamiju je 84 godina staro, ima 50 kvadrata, slabo je opremljeno, vidiš šta komšija sprema za ručak a košta 5000 dolara po kvadratu. Iskreno, pre bih Kenedy Residence na N. Bgd.
 
Sada ce dezurni advokati koji svim silama pokusavaju da opravdaju ove cene da se jave i objasne kako su ovo fini momci, da je nesporazum, kako eto i u Nemackoj isto ima ovoga...

Kaze jos "Najbolji primer bratske 'saradnje' je kompleks zgrada u ulici Đuze Stojiljkovića u naselju Mirijevo III". A znamo mi ko ovde zagovara astronomski rast cena na Mirijevu.
Zasto bi taj imaginarni neko ko 'svim silama pokusava da opravda ove cene' branio divlju gradnju, kad divlja gradnja obara cene?
 
Bukvalno, bez toga bi cene bile još više! Ovde se povremeno pojavljuje član koji bi sve to legalizovao, a onda spominje to isto kao kontraargument za loš kvalitet života u BG.

Ja bih sve to srušio, ne zbog cena, nego zbog pravne države i za primer sutra. Više nema granice, sutra će neko da ozakoni nešto na sred Trga Republike i Kališa (u stvari nije da se ne radi na tome koliko znam).
 
Nije samo jedan član, pola članova (mislim i na one izvan ove teme) bi legalizovali sve i svašta. Bitno im je samo da se izgradi što više. Kvalitet je trivijalan.

Rezultate toga vidimo svakog leta kada padne bilo koji jači pljusak (ne mora ništa stogodišnje, samo bilo koji jači pljusak) i ceo grad kolabira.
 
Zasto bi taj imaginarni neko ko 'svim silama pokusava da opravda ove cene' branio divlju gradnju, kad divlja gradnja obara cene?
Postoji velika verovatnoca da ih sve sakupim na ovoj stranici :)
Sta znam, mozda imaju neku korist u celoj toj prici, nije to mala ekipa. A ovo je postalo divlja gradnja samo zato sto je doslo do male preraspodele moci unutar organizacije.
 
Bukvalno, bez toga bi cene bile još više! Ovde se povremeno pojavljuje član koji bi sve to legalizovao, a onda spominje to isto kao kontraargument za loš kvalitet života u BG.

Ja bih sve to srušio, ne zbog cena, nego zbog pravne države i za primer sutra. Više nema granice, sutra će neko da ozakoni nešto na sred Trga Republike i Kališa (u stvari nije da se ne radi na tome koliko znam).
Bez divlje gradnje bi cene bile jos vise? Kakva zamena teza. Kao da se na tim parcelama ne bi izgradili legalni stambeni objekti po svim pravnim i urbanistickim standardima.
Nego sad jos treba da budemo zahvalni divljim investitorima sto su nam filantropski podarili kakve takve "prihvatljive" cene.
 
Bez divlje gradnje bi cene bile jos vise? Kakva zamena teza. Kao da se na tim parcelama ne bi izgradili legalni stambeni objekti po svim pravnim i urbanistickim standardima.
Nego sad jos treba da budemo zahvalni divljim investitorima sto su nam filantropski podarili kakve takve "prihvatljive" cene.
Ma da, pa da je svejedno dal je divlja ili sve po pravnim i urbanistickim standardima onda ne bi divlje gradnje ni bilo. Realnost je da je divlje brze i jeftinije. Prvenstveno za investitora ali i za krajnjeg kupca. I u praksi kad god se naidje na sumnjivo jeftinu ponudu, uglavnom je neka mutljavina.

Ko ispostuje pravila, propise, kvalitet, smanji broj naplativih kvadrata zarad zajednickog prostora i zelenila, taj ce to i da naplati.

Naravno da divlju gradnju treba u potpunosti iskoreniti. Ali isto tako treba biti svestan da to predstavlja dodatni pritisak na cene odozdo.
 
Ma kakav Tito, iako je imala nekih dobrih stvari, Jugoslavija je bila busna kanta. Nisam ni znao za ovaj podatak, sve bivse drzave SFRJ, kada se spoje, imaju manji BDP od Rumunije (252 milijarde vs 312 milijardi). Cak i da im se doda Albanija opet imaju manje, cak i od Ceske.

Naravno, ni ovo danas nije sjajno, da ne bude zabune.
 
Ma kakav Tito, iako je imala nekih dobrih stvari, Jugoslavija je bila busna kanta. Nisam ni znao za ovaj podatak, sve bivse drzave SFRJ, kada se spoje, imaju manji BDP od Rumunije (252 milijarde vs 312 milijardi). Cak i da im se doda Albanija opet imaju manje, cak i od Ceske.

Naravno, ni ovo danas nije sjajno, da ne bude zabune.
Nije isto 1 dolar sada i jedan dolar pre 50 godina.

Godina 1800: 1 USD = 1 USD (1800 god.)
Godina 1900: 1 USD = 0.67 USD (1800 god.)
Godina 1950: 1 USD = 1.91 USD (1800 god.)
Godina 1980: 1 USD = 6.54 USD (1800 god.)
Godina 1990: 1 USD = 10.37 USD (1800 god.)
Godina 2000: 1 USD = 13.67 (1800 god.)
Godina 2010: 1 USD = 17.31 USD (1800 god.)
Godina 2020: 1 USD = 20.54 USD (1800 god.)

Dakle nekako jedna milijarda 1950-te je kao danas 10 milijardi, ili jedna milijarda 80-te je kao danas 3 milijarde.
Tako da bi Jugoslavija bar petostruko pojela Rumuniju.

 
Mozemo dati i dugi primer, za vreme Tita nije bilo divlje gradje a stanovi su bili besplatni.
Tako da i cena i ostalo zavisi od drzave. Kad je mafija na vlasti, i mafija ucestvuje u stanogradnji imamo ovo danas.
Gde ces vecu mafiju od komunista.
Nema nista dzabe, znam da bi voleo ali nema.
Cudi me da se urusio taj sistem gde su stanovi bili dze, bas dobar sistem.
Dok su i Amerika I Sssr davali kes toj tampon zoni izmedju dva bloka nekako se i zivelo. Kada je pao sovjetaki savez i prestao dotok kesa videlo se kako je zdravu ekonomiju napravio drug Tito.
 
Vrh