Šta je novo?

Референдум 16. јануара

Nakon mnogo razmišljanja, razgovora sa ljudima i savetovanja sa advokatima i pravnicima, odlučio sam da izađem i da glasam: Ne.
Na ovakav način se ne menja Ustav.
Ma kakve bile izmene, ovo se ne radi na ovakav način.
Ovo nije dostojno uređene države i civilizovanog, posvećenog društva i da se samo ja pitam, Ustav treba da se menja, ali na valjan način a ne ovako, preko volje, nametnuto, bez javne rasprave... Izmena Ustava nije puko ispunjavanje forme, zadovoljavanje minimuma i otaljavanje posla bez razumevanja u državnoj službi zato što je šef tako rekao.
Što se mene tiče - NE, može neki drugi put, ali da svi znamo šta se radi, zašto, zbog čega, koje su dobre i loše strane i da nema ikakvih sumnji zašto se to radi.
 
Vlast uvek bira sudije, da li sada to radi direktno ili posredno preko nekog postavljenog tela je samo tehnikalija u državi koja nema nezavisne individue i pojedince već samo dižače ruku i glasače na zvonce. Slažem se sa Reljom da je menjanje referenduma zbrzano i zbudženo. Kao neko ko je pratio druga poglavlja pa i bio u EU konventu mogu vam reći da ovaj referendum služi i da vlast prikaže EU da se nešto radi u pogledu poglavlja 23 koje se bavi pravosuđem i osnovnim pravima.
 
Poginuce 153 437 penzionera i 23 542 nepenzionera na ledu na putu do biralista i 532 889 ljudi ce se zaraziti koronom zbog potpuno nepotrebnog referenduma.
 
Међу дванаест оснивача ЕУ нико нема правосудни систем какав данас намећу балканским државама. Нигде судије саме себе не бирају. Нигде парламент који бира народ није проглашен за корумпиран и некомпетентан. Као што нико нормалан не верује да ће партијске судије, које је недемократска законодавна власт именовала, међусобно се бирајући наводно створити идеал правне државе.
Ima li neki viđeniji pravnik koji je za DA?

Pa evo, čak i glavni advokat SNS-a (Đuka Bizon), kao i Toma Fila (SPS) su za NE
 
Meni je baš upečatljivo da dva visoka i prominentna funkcionera SNSa (mislim, Bizon nije istog ranga kao Sliniša ali ipak je prominentan) daju kontradiktorne savete i mišljenja o promeni Ustava. Jer koliko sam bio pohvatao, Sliniša je otvoreno pozivao da se glasa DA, a Bizon otvoreno poziva da se glasa NE.

Naravno, u svakom normalnom kolektivu očekivano je, i normalno, da oko ovakvih stvari različiti ljudi imaju različite stavove. Ali svi znamo da je SNS dugo bio jedna monolitna sekta sa uglavnom dogmatskim načinima razmišljanja i unutrašnje razlike i razmimoilaženja su se obično ili potiskivala ili gurala pod tepih. Čitaj - što kaže i misli Vrhovni Mesija, to kaže i ostatak Sekte. A ovde sada vidimo jasna razmimoilaženja pa i uticanja (''izađite i glasajte za to i to'') različita od onoga što Vrhovni Mesija priča.
 
I Misa Prasic lepi okolo plakate sa pozivom da se glasa za NE.
Meni ovi razliciti tonovi iz njihove centrale kazu da ih za ovaj referendum i rezultate istog zabole levo m***. Bilo kakav ishod sustinski nece menjati nista, i dalje ce cvrsto imati sapu nad sudstvom kao i do sada. Zasto onda ovaj referendum?
Pa, kazu da "mora" zbog Evrope i "vladavine prava". U zemlji u kojoj se za niti jedno niti drugo nema trunke interesovanja u vladajucoj garnituri. Sto bi menjali ustav i time ogranicavali sebi beskonacnu vlast? Podrsku iz EU ce i dalje imati, sto zbog Orbanovih, sto zbog drugih EU kolega iz partije kojoj pripada SNS.
Ovo je obicna vezba i skrivalica za buduce referendume koji su im zapravo vazni. Kao onaj o Rio Tintu koga ce kad-tad da stave na dnevni red. Izmenili su pravilnik o referendumu, daj neki nebitan prvo da ima narod oko cega da se bavi, nama ni iz dzepa ni u dzep, svi mogu da se "pronadju" u ovoj temi. Ako glasas za NE onda si protiv EU, ako si ZA- kul dobar si ti nas gradjanin.
Tako je i Sef dozvolio svojoj armiji "slobodan rad na temu referenduma", gde svako moze da prica sta hoce. Da mu je do rezultata stalo, videli bi mi opet njihovo savrsenstvo harmonije na delu.
Ja licno se lomim izmedju neizlaska i NE. Ako bih glasao za NE, to bi bilo iz razloga jer su drzava, tj 3 grane vlasti sve strpane u istu partijsku sluzbu sa sve crkvom. Ne zna se ko je predsednik a ko premijer, ko general a ko patrijarh. U takvoj "drzavi" svaka promena ustava je iskljucivo na stetu naroda.
 
...... Kao neko ko je pratio druga poglavlja pa i bio u EU konventu mogu vam reći da ovaj referendum služi i da vlast prikaže EU da se nešto radi u pogledu poglavlja 23 koje se bavi pravosuđem i osnovnim pravima.
Mislim da si ukazao na jednu od suštinskih stvari: da bi mogli da kažu da nešto rade po pitanju nezavisnog pravosuđa i vladavine prava... naravno da rade sasvim suprotno.
Tipični loši đaci, pred profesorom ispunjavaju puku formu preko volje, ali oni su "uradili"...


A pošto ja imam daleko više poštovanja prema našem Ustavu od njih, ja ću ovaj put da glasam "Ne", a jednog dana kada se ovo bude radilo kako treba naravno da ću glasati za izmene.
 
Čak i bez ulaženja u pravnu tematiku i struku, sve što čovek treba da uradi je da se zapita - da li SNS deluje kao neka grupa ljudi koja želi vladavinu prava i transparentnost?

I opet - 10 godina od dolaska na vlast... 10 godina nigde ništa i sad kad im je prošao vrhunac, sad ajde odjednom da si menjamo vrhovni pravni akt. Za dobrobit svih. Mda...
 
Poginuce 153 437 penzionera i 23 542 nepenzionera na ledu na putu do biralista i 532 889 ljudi ce se zaraziti koronom zbog potpuno nepotrebnog referenduma.
U poslednjih nekoliko dana smo imali po više od 10.000 pozitivnih na Koronu. Ti ljudi bi sada trebali da budu u izolaciji... izolacija naravno ne lišava građane njihovog prava da glasaju, zato je naša država donela ovo uputstvo:
Eto... i to su "odradili", imaju i ovaj "papir".
Naravno da tim ljudima nije ni do čega, kamoli da se cimaju zbog refenduma po pitanju promena Ustava.
Toliko o legitimnosti celog procesa.
 
Mene hejtujte koliko hocete za gradjansku neodgovornost, ali necu izaci cisto jer me mrzi 😅 Uostalom, cilj je promeniti vlast i sistem pa sta god da donesu, lako se to ukine za par meseci.
 

Vesić o referendumu: "Glasanjem 'za' glasamo za demokratiju"​


"Usvajanje ovih promena ustava ukinuće uticaj politike na donošenje sudskih odluka i dovešće do bržeg rešavanja sudskih postupaka", naglasio je Vesić.


spiderman-lol.gif


Mislim da je svakom razumnom ovo više nego dovoljno. :LOL:

Vučić, Vesić, Mali, Vulin, Palma... Svi su oni za demokratiju, manji uticaj politike i nezavisno sudstvo! :ROFLMAO:
 
Poslednja izmena:
Ja razumem da su mnogi kivni na AV. Stvarno razumem, ali i ova promena stvarno nije tako loša. Argument Vesić je rekao da pa ću ja ne mi nije validan, ja kao iskreni patriota bih uvek podržao sve što je pozitivna promena. Sudije nisu dodirljive svakako, i onaj što ih je dodirnuo 2009. godine je taj dodir na kraju izgubio a mi građani smo platili ceh.
Moje 3 zamerke za ovaj predlog su ta što će nas referendum koštati pa je komotno mogao bar da se uklopi sa izborima a i koštaće nas izmene u pločama, karticama, legitimacijama.., dalje sudije osnovnih sudova sad moraju da prođu obuku u akademiji a iz iskustva vam mogu reći da ima saradnika koji su saradnici 10 godina i koji sigurno bolje poznaju rad od onih koji su samo upisali akademiju. No ni saradniku niko ne brani da prođe tu obuku.. i trće bi bilo to što blast u visokom savetu sudstva i u savetu tužilaca može i dalje komotno da opstruiše rad. Ali mogla je i ranije.
A za ustav, pa prvo se konačno brišu one 3 probne godine, verujte mi da nema sudije koji nije bio privržen vlasti tokom te tri godine! Ima sudija koje su i kasnije u prvom stepenu uvek sudije u korist države a na štetu građana samo iz straha. Dalje, Vrhovni sud konačno dobija nazad svoje pravo ime (i po načinu na koji odlučuje i po tradiciji). Nisam ni ja za brisanje demokratske "kontrole" sudstva ali sudstvo mora biti nezavisno, nezavisno od uticaja a ne od zakona. Imate u americi sudije koje biraju građani na neki period pa se onda te iste sudije dodvoravaju građanima svojim odlukama. Tako nevini nastradaju a krivi nastradaju više nego što treba a to na kraju opet košta.

Ono što bih ja lično voleo da vidim jeste da se parlament bira neposredno i to tako što bi svaki okrug birao svog predstavnika, tj bar 3 i to tako da se po trećina bira na 2 godine. Isto tak obih voleo i da se vlada bira neposredno dok bi predsednik mogao i drugačije.
Dalje, i ako ni ja sada neću glasati voleo bih da vidim uvođenje obaveznog glasanja jer ovako upravo mnogi građani (i ja sad) izbegavaju svoju građansku dužnost.
 
Malopre bio sa porodicom (neki od njih su vrlo upuceni i jos uvek u kontaktu sa mnogim figurama) pa prodjosmo sve po stavkama :D , pa samim tim i ovo sa Referendumom.

Ukratko, Psihoova ideja iza ovoga je da pokaze Evropi da sudstvo nije toliko korumpirano i zavisno kao sto se njima cini. Eto to je. Nista vise, bar ne drasticno vise od toga.

Epa posto svi znamo da krivosudje u Srbiji nije nezavisno i objektivno i da vec decenijama radi na stetu naroda, ja izlazim i glasam ne.
Dalje, i ako ni ja sada neću glasati voleo bih da vidim uvođenje obaveznog glasanja jer ovako upravo mnogi građani (i ja sad) izbegavaju svoju građansku dužnost.
Izvini, ali ovime sam sebe potires odnosno otpisujes.
 
Сматрам да немам разлог да изађем на ове изборе. Већина грађана овде не гласа и онда не видим поенту да будем део мањине која се бори против оних који су приморани да изађу на изборе. Једина активност грађана која сад мало буди наду у мени јесу ови протести против вађења литијума и мислим да ће се око тога на крају и сломити копља јер верујем да европа баш балави за тим ресурсом а Вучко је ту између чекића и наковња..
гласаћу када будем веровао у промене, е сад ако то мене лишава права на мишљење/став онда нека тако буде :)
 
Мени са једне стране није у реду да судије буду незаменљиве а са друге опет није ми нормално да судија треба да осуди неког криминалца а сутра може да постане обичан грађанин без заштите. Мислим да сада како је укинут цензус за референдум треба да се ствара свест о масовном изласку како у будућности због апатије организована мањина не би доносила крупне одлуке.
 
Jaoj kad vidim ovo da ljudi u Srbiji pisu ili govore "razina" , "rabljen"... :rolleyes:

Ali dobro, ostatak analize je na mestu.
 
Opet strane ambasade and komsiije krive za nesto u sta smo se sami upetljali. Stvarno genijalna "analiza". Samo da se prebaci odgovornost na drugoga.
 
Vidite, ovaj referendum je jako dobar primer koji pokazuje koliko je stetno biti kolonija.
Referendum je deo agende nasih okupatora/kolonizatora. Preko marionetske, izdajnicke vlasti on nam je nametnut i to se i ne krije.
Zemlje tzv "kvinte" otvoreno navijaju za "da".
Znaci mi nesto organizujemo, placamo, svadjamo se i dvoumimo, na kraju trosimo energiju oko necega sto nam je nametnuto.

U kolonijama, sve odluke, svi napori, sve sto se desava jesu usmereni na eksploataciju naroda u kolonijama i u korist okupatora.
 
Треба исећи прсте свакоме ко их гура тамо где не сме као што то раде велике силе односно колонизатори. Само тако ће бити боље обичном човеку у овој земљи, али наравно под условом да се и он сам укључи у битку против узурпатора. Не може само 50 хиљада људу да се бори а ови остали да медитирају.
 
SNS je samo probrao sta im se najvise svidja od predloga venecijanske komisije i stavio to da udje u izmene ustava. A i koliko im je stalo do refereduma, opet pokazuje da su i u mom ulazu samo istovarili kesu sa pozivima za glasanje.
 

Prilozi

  • IMG-dcde667ba7b1c388fc6bcf4f77e54e7d-V.jpg
    IMG-dcde667ba7b1c388fc6bcf4f77e54e7d-V.jpg
    26,6 KB · Pregleda: 153
  • Promene-u-VSS-i-VST.pdf
    473,4 KB · Pregleda: 82
Vrh