Šta je novo?

Cene nekretnina

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=675287#p675287:25rijfx1 je napisao(la):
roger34 » Сре Окт 30, 2019 8:09 pm[/url]":25rijfx1]Pa IT preduzetnika je nesto oko 7000 (mali deo toga su "pravi freelanceri", ja bih njih zanemario), od realnih 30000 (mislim da je ona cifra od 45 preterana, ali i tu je pitanje koga i kako sve brojis).

Procenat koliko ih ima preko 3000 ne znam (to mogu samo da tvrdim na osnovu ljudi iz okruzenja koji su menjali poslove; relativno je lako za dobrog seniora da nadje takvu "belu" platu).

Bruto na neto nece za sve gotovo sigurno. Za te koji su bili preko dobrim delom hoce, oni nose posao i preskupo je da oni odu. Najvise ce da "stradaju" mladji, kao i razni community outreach manageri i slicni (kojim dobrim delom i dizu ovoliku frku). 10 godina unazad je jasno da pausal nece doveka, i realno bolje sada nego u nekom trenutku krize i pada zaposlenosti... (najbolje nikad, ali to i nije bila opcija)

Први пасус ти је поприлично нетачна тврдња. Ми који радимо директно са иностраством (једним или више клијената) је позамашан број и процентуално по неким нашим истраживањима добрано више од 50% свих регистрованим предузетника у 6201 (и сродним делатностима).

За други пасус се слажем алу у трећем, опет, имамо неслагање. Паушал је имао, има и даље, смисла за све оне који тек почињу са самосталним послом и нису сигурни да ли ће то што су наумили да успе. Поред тога има апсолутно смисла и за све оне који су били самозапослени и отварање ДОО никако није имало логике. Када би прешао 6 милиона, био би у позицији да водиш књиге (опет не као ДОО), што ја радим, и опет да плаћаш више држави него као паушалац па све до момената када заиста можеш да покренеш праву фирму и онда пређеш на ДОО - прогресиван пут и развој бизниса. Тест самосталност уноси превише несигурности јер оставља превише могућности да се чак 7 од тих 9 тачака тумачи врло слободно са стране инспектора ПУ. Као врхунац је чињеница да то није само за паушално опорезоване предузетнике него и за нас који већ водимо књиге и плаћамо поред пореза на плату и доприноса и порез на добит од 10% а онда ако пробијемо цирка 3 милиона годишње зараде и годишњи порез на доходак грађана од 10% до 5 милиона и онда 15% за све преко.
 
Cene kvadrata ne da nisu normalne, nego je to jedna obična pljačka. Smešno mi kada vidim da prodaju stanove u starogradnji na Nbgd i Zemunu 1500 evra i više po kvadratu. Da li vi vidite na šta liči ta okolina? Neuređene zelene površine tj. "parkovi", ulazi koji se nisu nikada okrečili, liftovi koji su mali i nebezbedni, stanari koji su stanove dobili za "dž" jer su bili botovi crvenih kmera. Sada neko ko je dobio stan za džabe i nije ga nikada ni okrečio očekuje da zaradi na njemu?
Razumem da cene nekretnina i tržište drugačije funkcionišu, ako ima naivaca da daju toliki novac, raste i cena kvadrata. Samo niko ne uzima u obzir u kakvoj se državi nalazimo, kakvo je društvo u pitanju. Ljudi bukvalno beže iz ovih balkanskih državica, a cene kvadrata kao da živimo u zapadnoj Evropi. Ko je ovde lud?
Mislim da nas neko ozbiljno potcenjuje. Svako ko je bio makar na nekoliko dana u uređenoj zemlji Evrope, shvatio je da veći deo Novog Beograda više podseća na predgrađe nekog ukrajinskog grada, a ne na neku ekskluzivnu lokaciju. Što je najgore, cene hrane i nekretnina su manje nego kod nas. U to sam se lično uverio. Uvek mi je smešno kada hvale kraj, kako je lep... Mislim se, kada bi ti znao šta znači lep kraj.
Od agenata očekujem da što više hvale stan, ali ljudi, nismo svi blesavi. Imam primer čoveka koji se hvali kako nikada nije okrečio stan??? To je valjda za pohvalu. Šta reći o ljudima koji neće da daju 200 dinara za krečenje, onda sam platim određeni deo novca i budem optužen kako sam "krao" novac. Eto kakvih komšija ima i kakva je ovo ludara od zemlje. Nisam lud da džbalebarošima dajem toliki novac za stan kao i njihovim pohlepnim agentima.
 
Koniljo":3h52u2v0 je napisao(la):
Cene kvadrata ne da nisu normalne, nego je to jedna obična pljačka. Smešno mi kada vidim da prodaju stanove u starogradnji na Nbgd i Zemunu 1500 evra i više po kvadratu. Da li vi vidite na šta liči ta okolina? Neuređene zelene površine tj. "parkovi", ulazi koji se nisu nikada okrečili, liftovi koji su mali i nebezbedni, stanari koji su stanove dobili za "dž" jer su bili botovi crvenih kmera. Sada neko ko je dobio stan za džabe i nije ga nikada ni okrečio očekuje da zaradi na njemu?
Razumem da cene nekretnina i tržište drugačije funkcionišu, ako ima naivaca da daju toliki novac, raste i cena kvadrata. Samo niko ne uzima u obzir u kakvoj se državi nalazimo, kakvo je društvo u pitanju. Ljudi bukvalno beže iz ovih balkanskih državica, a cene kvadrata kao da živimo u zapadnoj Evropi. Ko je ovde lud?
Mislim da nas neko ozbiljno potcenjuje. Svako ko je bio makar na nekoliko dana u uređenoj zemlji Evrope, shvatio je da veći deo Novog Beograda više podseća na predgrađe nekog ukrajinskog grada, a ne na neku ekskluzivnu lokaciju. Što je najgore, cene hrane i nekretnina su manje nego kod nas. U to sam se lično uverio. Uvek mi je smešno kada hvale kraj, kako je lep... Mislim se, kada bi ti znao šta znači lep kraj.
Od agenata očekujem da što više hvale stan, ali ljudi, nismo svi blesavi. Imam primer čoveka koji se hvali kako nikada nije okrečio stan??? To je valjda za pohvalu. Šta reći o ljudima koji neće da daju 200 dinara za krečenje, onda sam platim određeni deo novca i budem optužen kako sam "krao" novac. Eto kakvih komšija ima i kakva je ovo ludara od zemlje. Nisam lud da džbalebarošima dajem toliki novac za stan kao i njihovim pohlepnim agentima.

Sve ovo što si naveo su vrlo očigledne stvari.
Pa kako to da sve to što si naveo uopšte ne utiče na promenu cena na dole?
Nešto tu nije u redu.
A to da li ćeš dati neki novac ili ćeš ga dati to je naravno na tebi.
Drugo ovo "botovi crvenih kmera" ti je bezveze.
Na kraju krajeva, ako su "dobili stanove za dž" onda je svaka cena zarada?
Zašto onda ne prodaju za manje?

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=676659#p676659:1ej6bb08 je napisao(la):
SerbPacker » Ned Nov 03, 2019 5:31 pm[/url]":1ej6bb08]
Zašto onda ne prodaju za manje?

Zato što često naslednici / prodavci žele od jednog stana da kupe 2 ili čak 3, a nemaju dovoljno novca, pa im i 1000 evra spuštanja cene ruši računicu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=676724#p676724:2lzwtedf je napisao(la):
ccc » Ned Nov 03, 2019 9:54 pm[/url]":2lzwtedf]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=676659#p676659:2lzwtedf je napisao(la):
SerbPacker » Ned Nov 03, 2019 5:31 pm[/url]":2lzwtedf]
Zašto onda ne prodaju za manje?

Zato što često naslednici / prodavci žele od jednog stana da kupe 2 ili čak 3, a nemaju dovoljno novca, pa im i 1000 evra spuštanja cene ruši računicu.
Sve znam, ali onda je to to.Stanje na trzistu i populaciji.Uzima se i to u obzir
 
"Botovi crvenih kmera" će onda biti jedno 2/3 stanovkina Srbije ako računamo ko je sve dobio stanove "pre" i ko ih je otkupio 90tih, gde zbog tokova inflacije mogu samo da budu besni ljudi koji su u provniciji otkupljivali stanove za par hiljada maraka na ljude koji su stanove u Beogradu otkupljivali za par desetina maraka.
 
Ти стварно верујеш да је 65% грађана Србије живело у друштвеним становима?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=677427#p677427:jpqguw2i je napisao(la):
sizif » Uto Nov 05, 2019 11:17 pm[/url]":jpqguw2i]Ти стварно верујеш да је 65% грађана Србије живело у друштвеним становима?
Lično mislim da sam potcenio broj da ne bih forsirao konflik sa Vama rojalistima. U gradovima gde sam rastao mislim da je taj procenat bio 90%
 
Ali ,,botovi crvenih kmera" ovo ne da je uvreda za siroke narodne mase nego na granici sa onim sto se danas naziva govor mrznje. Ej ali oni i dalje pate sto je cena starogradnje tolika na Nbg,pa sta ste zapeli za Nbg kad lici na ukrajinsko predgradje,sto ne patite tako da kupite stan u bilo kojoj od ostalih 149 opstina u Srbiji,ogromna vecina njih se uklapa u to koliko bi vi dali za m2 a to je par stotina evra max.Prosecna cena stanova u Srbiji je ispod 500 evra po m2 ali to svi namerno precutkuju i kao da je Nbg = Srbija,da li je ta nervoza zbog dosta neprodatih stanova po 2500+ evra/m2 ili sta je razlog treba da se utvrdi
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=676071#p676071:roho84kf je napisao(la):
cloud041 » Pet Nov 01, 2019 5:33 pm[/url]":roho84kf]To je već druga računica. Znam i ja jednog koji je svoj softver prodao jednoj kompaniji i od tih para kupio dva stana a sad radi za 2500 i ne duguje nikom ništa.

Moj post se više odnosio na to da cene ne pumpa IT sektor generalno nego više prljav novac, neoporezovan novac (estrada) i gastarbajteri.

Videće se uskoro gde je granica. Cena fensi novogradnje (ABlok, West, CG itd.) je od 1700e za 5 godina stigla do 2800. Takav skok ne postoji ni u mnogo razvijenijim i ekonomski stabilnjim državama od Srbije.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Bas tako, veliki deo kupaca stanova u novogradnji na NBG, je do novca dosla ili cistim kriminalom ili ne placajuci porez. Srbija polako izlazi iz doba ekstremne hajducije, koja traje od uvodjenja sankcija, i taj izlazak ce jos dugo trajati.
 
Navip":c1reqa5g je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=676071#p676071 je napisao(la):
cloud041 » Pet Nov 01, 2019 5:33 pm[/url]":c1reqa5g]To je već druga računica. Znam i ja jednog koji je svoj softver prodao jednoj kompaniji i od tih para kupio dva stana a sad radi za 2500 i ne duguje nikom ništa.

Moj post se više odnosio na to da cene ne pumpa IT sektor generalno nego više prljav novac, neoporezovan novac (estrada) i gastarbajteri.

Videće se uskoro gde je granica. Cena fensi novogradnje (ABlok, West, CG itd.) je od 1700e za 5 godina stigla do 2800. Takav skok ne postoji ni u mnogo razvijenijim i ekonomski stabilnjim državama od Srbije.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Bas tako, veliki deo kupaca stanova u novogradnji na NBG, je do novca dosla ili cistim kriminalom ili ne placajuci porez. Srbija polako izlazi iz doba ekstremne hajducije, koja traje od uvodjenja sankcija, i taj izlazak ce jos dugo trajati.
Ma ne nego to "botovi crvenih kmera" drže cene...



Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Zvanicna objava recesije u Nemackoj:

U četvrtak sledeće nedelje, u osam sati ujutro, Nemačka će zvanično ući u recesiju. Tada će, naime, vrhovni nemački statističari objaviti podatke o ekonomskom rastu u trećem tromesečju ove godine i, po svemu što je do sada poznato, ispred brojke će stajati minus, piše Dojče vele (DW).

S obzirom na to da je i u drugom tromesečju ispred brojke o ekonomskom rastu stajao minus, to znači: Nemačka je u recesiji.
https://www.blic.rs/biznis/nemacka-od-c ... ku/wxhn2y8

Ima li neki ekonomista da protumaci kako se ovo preliva na ostatak EU i kakve ce efekte imati na Srbiju tj. konkretno cene nekretnina u BG.

Hoce li kamatne stope na stambene kredite ostati niske i naredne godine? Isto pitanje za orocnenu stednju?
 
Znaci stigla je,ajde pa neka nam je sa srecom

Mislite jos konkretnije na cene snobovske novogradnje od 2500+ evra,to niko ne moze da pretpostavi sa sigurnoscu,ipak je to samo 0,1% ukupnog broja nekretnina u Srbiji,ali neki ekonomski pokazatelji kazu da ce cena ici gore jer u zapadnoj Evropi cene padaju pa drugi delovi Evrope postaju atraktivniji.
 
Zanose se oni koji misle da će cene tako mnogo i brzo da padnu. Ne ide to tako , čak i da bude kriza koja iako se najvaljuje još nije stigla, a pitanje je kakva će biti. Ipak države i banke sada mogu da prepoznaju i da reaguju, a nisam siguran da neko ima interesa od velike kriza, pre će biti da će manjeg obima i pod nadzorom.
Elem, kako god bilo, evo jedno od fensi lokacija u Novom Sadu Bulevar (da ne bude sve Beograd). Šta mislite koliko mogu da padnu ove cene, ne više od 25 %, a to je još uvek odlična cena i za investitore i za banke.
Moje mišljenje je ukoliko vam treba stan, ne čekati neka bolja ili gora vremena. MOžda ih nećete dočekati.
 
Moje misljenje je da u ovom trenutku ne treba zuriti sa kupovinom. Al eto takva su misljenja, svako ima svoje...

Ako se gradi sve vise i vise, ako su prosecne plate u Beogradu 20% posto nize nego u npr Sofiji i Bukurestu, a nekretnine 50ak posto skuplje... Na osnovu cega neki gaje optimizam da ce cena stanova kod nas da raste? Bugari i Rumuni nemaju IT, nemaju sove tajkune, ili sta? Kriza ce doci u nekom obliku, a posledice ne mogu tacno da se procene. Ako se nekome bas, bas zuri i ako misli da je ovo realna cena nek kupuje odmah. Ja cu da sacekam...
 
Ne treba zaboraviti na specifičan položaj Srbije u regionu. Stanove kupuju dosta ljudi iz regiona. Ne znam za Rumuniju, ali poznajući donekle bugarske prilike mislim da smo perspektivnija država. Jeste da su oni u EU, ali to im nije donelo bogzna šta, imaju isti negativan priraštaj kao mi, emigraciju, loš standard.izolovani su, nemaju nikakav uticaj na okolne države.
Srbija ipak ima "mek uticaj" na države u regionu, preko sporta, muzike (medju ostalim i turbofolk, trubači, itd), filma, televizija, književnosti, pozorišta itd. Moglo bi to da bude i bolje, da se malo podigne nauka, pali univerziteti, obrazovanja...

Ljudi iz Bih, Crne Gore, makedonije pa i bugarske misle da se ovde bolje živi, da su šanse za uspeh veće i rešavaju se da kupe stančić u Bg ili NS, NIšu, ... i tako dižu potražnju
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=680783#p680783:2owpqwr2 je napisao(la):
gamblerNBG » Sub Nov 16, 2019 5:50 pm[/url]":2owpqwr2] Ja cu da sacekam...

Prosecna neto plata na Nbg-u je 110 000 din. a ima stanova za nijansu skupljih po kvadratu od te mesecne plate,nisu uopste cene nekretnina visoke u Beogradu a kamoli u Srbiji,a plate ce sigurno samo da rastu,bar nominalni.
 
Misliš bruto? Neto plata tj. ono što radnik dobija posle poreza je značajno manje.
 
Naravno da ne mislim bruto nego platu koja legne na racun,znam da je mnogima tesko u to da poveruju jer je kod nas raslojavanje ogromno i bice jos vece ali je tako,Vracar i Surcin(zbog aerodroma najvise) su opstine koje prate Nbg po platama,Vracar nesto ispod 110 000 zavisi koji mesec.Tako da su cene stanova konkretno na Nbg,Vracaru i ostalim centralnim opstinama vise nego povoljne za starije stanove kolike su plate,i mogu da budu samo vece
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=679710#p679710:33nzt1rs je napisao(la):
chiller » 13 Nov 2019 01:53 pm[/url]":33nzt1rs]Zvanicna objava recesije u Nemackoj:

U četvrtak sledeće nedelje, u osam sati ujutro, Nemačka će zvanično ući u recesiju. Tada će, naime, vrhovni nemački statističari objaviti podatke o ekonomskom rastu u trećem tromesečju ove godine i, po svemu što je do sada poznato, ispred brojke će stajati minus, piše Dojče vele (DW).

S obzirom na to da je i u drugom tromesečju ispred brojke o ekonomskom rastu stajao minus, to znači: Nemačka je u recesiji.
https://www.blic.rs/biznis/nemacka-od-c ... ku/wxhn2y8

Ima li neki ekonomista da protumaci kako se ovo preliva na ostatak EU i kakve ce efekte imati na Srbiju tj. konkretno cene nekretnina u BG.

Hoce li kamatne stope na stambene kredite ostati niske i naredne godine? Isto pitanje za orocnenu stednju?
Nije lako izvući zaključak “1 kroz 1”, ali evo nekih mojih razmišljanja na ovu temu.

Nemačka privreda je usporila zbog slabijeg izvoza automobila i industrijske opreme, a sve to je dobrim delom kolateralna šteta trgovinskog rata izmedju SAD i Kine, kao i prolongirane neizvesnosti oko Bregzita. Njihova privreda je primarno izvozno orijentisana, i godinama ako ne i decenijama kubure sa stimulisanjem domaće potrošnje.

Nemačka je naš glavni spoljnotrgovinski partner, i na strani izvoza i na strani uvoza. Tokom devet meseci ove godine, u Nemačku smo izvezli robu u vrednosti 1,65 milijardi evra, a uvezli za 2,25 milijarde evra. Sa EU, uključujući Nemačku, ostvarujemo skoro 2/3 naše ukupne robne razmene. Ostale zemlje u koje izvozimo su takodje trgovinski povezane sa Nemačkom, te ova jednačina prelivanja efekta dobija više varijabli koje nije lako kvantifikovati - osim realne predpostavke da će doći do opšteg usporenja u razmeni i sa ostalim EU partnerima.

Takodje je bitno ne samo kome, već i šta izvozimo. Skoro 15% našeg izvoza vezano je za auto-industriju, što uključuje kako automobile (FIAT) tako i gume i delove za automobile. Udeo auto industrije u BDP je takodje veliki, uzevši u obzir i razne delove proizvedene u Srbiji. Samim tim, zbog globalnog usporenja auto industrije, ni našoj privredi se statistički ne smeše ruže. Izvoz usluga koji je u porastu (telekomunikacije, IT usluge, itd) je dobrim delom centralizovan iz Beograda.

U uslovima usporavanja privrede postoje sile koje cene nekretnina guraju u oba smera. Ljudi sa viškom raspoloživog novca, u uslovima neizvesnosti, ne odlučuju se toliko lako za ulaganja i dodatno investiranje u privredu, te često sigurnu luku vide u nekretninama. Sa druge strane, usled usporavanja privrede dolazi do prelivanja na stanovništvo kroz povećanje nezaposlenosti, što neminovno vodi do situacija kada ljudi prodaju nekretnine (zbog potrebe izvlačenja likvidnosti ili zbog nemogućnosti da nekretnine servisiraju usled manjih zarada).

Gde će se postići cenovni ekvilibrijum dve gore pomenute sile nije lako predvideti, ali moj stav je da će doći do smanjenja obima prometa i još izraženijeg raslojavanja cena kako izmedju Beograda i ostatka zemlje, tako i u samom Beogradu. Beograd generiše više od polovine domaćeg bruto društvenog proizvoda, i istovremeno generiše više od pola ukupnog uvoza. U slučaju krize, unutrašnjost gravitira ka Beogradu usled više prilika za zaposlenjem, tako da bilo kakvo usporavanje privrede na nivou zemlje samo dodatno stimuliše priliv u Beograd.

Kupci luksuznijih stanova u Beogradu su u neočekivano visokom procentu keš kupci, i moj subjektivni utisak je da su ove nekretnine tržišna kategorija za sebe. Relativno mala ponuda i relativno stabilna tražnja održaće cene u ovom segmentu. Cena se materijalizuje samo kada se transakcija dogodi, a ovaj segment kupaca nije pod pritiskom da prodaje. Obim novih projekata u ovom segmentu će se doduše verovatno smanjiti.

Kod prosečnih stanova kako u novogradnji tako i starogradnji (gde ima kako keš tako i kreditnih kupaca), može vrlo lako doći do manje tražnje (neizvesnost, skuplji krediti, itd) a veće ponude usled gore navedenih razloga. Biće zanimljivo videti gde će se cene stabilizovati.

Što se tiče stambenih kredita, oni imaju dve komponente - cenu samog novca i cenu rizika. Obe komponente mogu da poskupe u slučaju usporavanja privrede. Banke sa problemima da sebi obezbede jeftino finansiranje podićiće kamatne stope na štednju, što samim tim znači i veće kamate na kredite, pošto su te dve stvari povezane.
 
http://novimagazin.rs/ekonomija/prosecn ... istu-25251

Ok ali ako je prosecna NETO zarada krajem prosle godine bila 94 000 din. kolika ce biti ove jos ne znamo jer im treba vremena da izracunaju a povecane plate u javnom sektoru itd. Da ne govorim da je sa 94K neto ta ista plata bruto koliko 160K ? Evo ispravljam nije plata 110K na Nbg nego 105K
 
Da li moze link do dokumenta u kom se navodi da je neto plata 105k?
 
Uh ne mogu sad ne radi mi internet nesto,ali bice u januaru/februaru
 
Vrh