Šta je novo?

Stari Sajam i naselje Staro sajmište

Hvala obojici za linkove.

@mmilovan
Ta jeziva priča o grobnici mi ne izlazi iz glave.
Shvatam da dolazi iz druge/treće ruke, ali, da li znaš još nešto o tome?
Gde se odprilke nalazi?

screenshot13z.jpg


Nije u pitanju morbidna radoznalost.
Dosta ljudi prati ovaj forum, pa i novinari, možda imamo priliku da aktuelizujemo priču. Možda se nađe neko ko zna nešto više.
"Službe" koje bi za to morale da znaju, a takođe znaju kako naterati mrak da nešto pojede, danas se bave drugim stvarima...
 
Dakle, čovek koji mi je to govorio pokazao mi je ovo mesto označeno crvenim kao poziciju grobnice.

Napominjem da predajem onako kako mi je rečeno i da nisam proveravao koliko podaci mogu da budu pravoverni i verodostojni.

mesto.jpg


Čini mi se da bi se takve stvari lako mogle ispitati danas bez nekog preteranog raskopavanja.
 
može sonarom bez problema......



ali zar stvarno misliš da neki noćni čuvar ima takve "informacije".....


podseća me na mog dobrog prijatelja koji ima proverenu informaciju šta je putin rekao nikoliću u poverenju.....


ja u te priče što pričaju razni čuvari, vozači i ložači ne dajem 5 para....
 
Kada sam sa njim pričao, delovao je uverljivo.
Ne vidim razlog zašto bi u trenutku smišljao priču koja je poprilično osetljiva i igrao se tako "morbidnim" stvarima, te smišljao iz nekog razloga da je nešto negde zakopano i još zaliveno betonom.
 
Evo još par naznaka.

Na ovoj fotki sam obeležio okvirne konture osnove Šestog, Jugoslovenskog paviljona. Od njega su ostali čudni sferni segmenti koji su danas upotrebljeni za zidove raznih zanatskih radnji (zadnja strana ovog paviljona imala je velik sferičan zid).

Takođe na istoj fotki sam označio dva autentična mala objekta za koje se malo znalo:
1 - zgrada na ulazu u novi deo sajma sa nemačkim i jugoslovenskim paviljonom
2 - zgrada originalne trafostanice


Nadam se da će biti od koristi onima koji vrše revalotizaciju ovog kompleksa.



preostali_objekti_2.jpg
 
Ovde je sa 3 označen objekat paviljona Stefanovića, a preko puta (obeležen kao 4) vidi se mesto gde je postojao ribarski paviljon i koji je bio mesto teškog stradanja. Lako se uočava da je na konturama osnove terase ispred objekta drugačija trava...

Kao da i sama priroda želi da obeleži ovo strašno mesto.

preostali_objekti_3.jpg
 
mmilovanpm":3mietuop je napisao(la):
Evo još par naznaka.

Na ovoj fotki sam obeležio okvirne konture osnove Šestog, Jugoslovenskog paviljona. Od njega su ostali čudni sferni segmenti koji su danas upotrebljeni za zidove raznih zanatskih radnji (zadnja strana ovog paviljona imala je velik sferičan zid).

Takođe na istoj fotki sam označio dva autentična mala objekta za koje se malo znalo:
1 - zgrada na ulazu u novi deo sajma sa nemačkim i jugoslovenskim paviljonom
2 - zgrada originalne trafostanice


Nadam se da će biti od koristi onima koji vrše revalotizaciju ovog kompleksa.



preostali_objekti_2.jpg

Evo ga taj 6. jugoslovenski paviljon (1944)

mission982.jpg


Malo sam zatečen, doduše ova zgrada nije bila završena do 1941, pa se i vidi samo na malobrojnim fotgrafijama nastalim tokom rata.
 
mmilovanpm":24eno4w4 je napisao(la):
Ovde je sa 3 označen objekat paviljona Stefanovića, a preko puta (obeležen kao 4) vidi se mesto gde je postojao ribarski paviljon i koji je bio mesto teškog stradanja. Lako se uočava da je na konturama osnove terase ispred objekta drugačija trava...

Kao da i sama priroda želi da obeleži ovo strašno mesto.

preostali_objekti_3.jpg

Lokacija bivšeg Ribarskog paviljona danas (slikano tokom popodnevne rekreacije)

slika1203.jpg


slika1200.jpg


slika1199.jpg


A pre 70 godina na ovom mestu se nalazilo mučilište...
 
relja wrote
Ovde je sa 3 označen objekat paviljona Stefanovića,
a preko puta (obeležen kao 4) vidi se mesto gde je postojao ribarski paviljon
+ 1 :)

Nisam ni znao da je postojao ribarski paviljon . . .
može li neki link ka sličicam šta je zapravo koj paviljon na izložbi izlagao u to vreme
mračni vremenski deo je skroz zacrneo ,,sliku ,, starog sajmišta pa nije toliko ni poznato

Knjiga užasa -,, Specijalna policija-Sajmište - Banjica -Jajinci,,
u kojoj su baš tim redosledom opisane počinjene strahote
U njoj je jasno iznet redosled baš kao u naslovu ,da su mnogo vece strahote počinjene na Banjici
i završene streljanjem uglavnom u Jajincima

Toliko crno akcentovanje starog sajmišta protiv revitalizacije
a nasuprot zanemarivanju još večih stratišta na Banjici i Jajincima :( možda je zbog izgradnje raznih objekata
što će se revitalizacijom starog sajmišta takva izgradnja i sprečiti.
 
Jajinci i Banica (muzej u onom ostatku zgrade) su uređeni prostori.
Sajmište je postalo - zapušteni geto.

Nezahvalno je govoriti koje je stratište "manje" ili "veće". To je irevelantno, sva tri su deo istog sistema a i brojke su zastrašujuće same po sebi.
 
Ужас живи и гурање прста у око. То у ствари исламска заједница Цигана гради ту џамију !!! Шта ми све себи дозвољавамо. Баш ме интересује како ће и градска и републичка власт да реагују ?

И кад буде реаговала, онда ће разноразне увлакачке НВО, НЛО, .... да шаљу извештаје о мањинској нетоларанцији у Србији.

Grade džamiju bez dozvole u centru Beograda
Pripadnici, do sada nepoznate „Islamske zajednice Roma i ostalih pripadnika“ žele da u novoj džamiji, u nedelju proslave veliki praznik Ramazanski bajram, u prisustvu oko 300 vernika.

http://www.kurir-info.rs/grade-dzamiju-bez-dozvole-u-centru-beograda-clanak-368170
 
На овај начин су се попљували (да некажем и неку гору реч) на све жртве Старог Сајмишта.
 
Wowww, polako, prekini - isprazni!
Ostav!

Ovo čudo se gradi u NASELJU STARO SAJMIŠTE, u ulici Slavka Šlandera, između Tramvajskog mosta i Gazele, a ne na mestu Sajma, odnosno logora.

Na snimku B92 se čak vidi i krov hotela Kontinental u pozadini, ako nekome nije jasno gde se gradi divlja džamija.
 
Po običaju, Kurir je površno i parcijalno objavio vest.
Verovatno će u sledećem broju objaviti izjavu neimenovanog izvora Kurira, po kojem se džamija gradila, ne na zaštićenom prostoru Starog sajmišta, nego u naselju Staro sajmište.

Gago, ne čitaj Kurir. :)
 
Брзи си :kk: Свеједно је где се гради, нема дозволу. А и ту јој сигурно није место. Ако су се до сада молили у становима-џамијама, то могу и даље.. 卍
Шалим се :laugh:
 
relja":sp3oupda je napisao(la):
Po običaju, Kurir je površno i parcijalno objavio vest.
Verovatno će u sledećem broju objaviti izjavu neimenovanog izvora Kurira, po kojem se džamija gradila, ne na zaštićenom prostoru Starog sajmišta, nego u naselju Staro sajmište.

Gago, ne čitaj Kurir. :)

Реља, не палим се (како си прво написао, па обрисао ;) ), него једноставно реагујем нормално и људски.

Не читам ни једне новине (штампана издања), него само преко интернета. Петком једино купим Новости. А што се тиче Курира, па он је данас једини и објавио да је у питању некаква "Исламска заједница Цигана", а остали само Исламска заједница. Зато сам и навео Курир. Тек кад је Курир то објавио (да су Цигани исламисти ! у питању) и остали су (не сви) то стидљиво допунили - навели.
Ваљда се остали "боје" оних НВО, НЛО, Кандићки, Амнестија и сличних утеривача (не)хуманизма.

Али драго ми ја кад сам касније прочитао да је обустављена градња и да ће се ова срамота срушити.

Уосталом и у овом делу, садашњем блоку 18, је било убијања. А да су ови "исламисти" то попљували, јесу.
 
Gago, u redu je, svako se ponekad istrči.

Ja sam prvo video naslov na sajtu B92, i kada sam na pola videa u pozadini ugledao hotel Kontinental, sve mi je bilo jasno. Obična divlja gradnja u zapuštenom delu grada. Šta god da je bilo u pitanju: kvazi verski objekat nepriznate verske zajednice (registroani su kao udruženje građana) ili nekakv društveni centar, ne mogu da se otmem utisku kako se propisi selektivno primenjuju. Kontraverzni biznismeni mogu da grade klubove, kladionice, sojenice, letnje bašte, postavljau splavove, a u ovoj faveli (nije od uvek bilo, ali pretvara se u favelu) su se pojavili čim je kupola postala vidljiva iznad okolnih krovova (tj. prijavio ih neki ljubomorni komšija). Klasično "udri po sirotinji". Beli ili Romi, svejedno je - nisi uvezan, ne plaćaš kome treba, poslaće tebi inspekciju.

Što se tiče naselja i logora: nisam ekspert, ali iz neke radoznalosti sam postao malo bolje upućen u istroiju Sajmišta od većine Beorađana. Naselje je počelo da se formira negde 1939 (proveriću). Na fotografijama od pre rata u knjizi "Tajna Novog Beograda" se vide neke kuće koje postoje i danas, kao i da su ulice već bile trasirane.
Nisam naišao na podatak da je bilo egzekucija u samom naselju. Ne mogu da tvrdim da toga uopšte nije bilo, ali ako je bilo, to su pojedinačni slučajevi. Streljanja su bila organizovana na za to "pogodim" mestima. Ubijanja su vršena po celom Beogradu, pa se u tim zgradama danas nalaze razne državne ustanove, fakulteti...

Da se razmemo, tom objektu tu nije mesto i treba zaustaviti gradnju. Celom naselju je odavno istekao rok, ali lakše je preimenovati zelene površine između solitera i novobeogradskih bulevara u građevinsko zemljište nego raseliti stanovnike na najatraktivnojoj lokaciji. Kamo lepe sreće kada bi se tako reagovalo kod svake nelegalne gradnje.
 
Vrh