Šta je novo?

Pošta br 6, Savska ulica

Naslov je malo "klikbejt". Odbijeni su za lokacijske uslove zbog nepotpune dokumentacije. Ali ima zanimljiv deo u članku kako je Mašinoprojekt od Korunovićevog unuka i dela nacrta na osnovu kog su radili projekat za novu zgradu.

 
Можда и најбизарнија ствар у вези ове власти ми је колико су безидејни. ГСЖ су реконструисали годинама уназад и даље нису смислили намену. За ову зграду су лупили да буде "културни центар" јер не знају шта друго па ето као, то је нешто за културу неки центар нешто. Могао бих да смислим бар 3 решења за ову зграду

1. Музеј Краљевине Југославије - где би поставку за тај период пренели из постојећег музеја, њега преименовали у Музеј СФРЈ а овде наменили честито обележавање периода Краљевине, са архитектуром која га је обележила, у симболичној згради

2. Музеј изгубљене архитектуре - где би представљали слике, фрагменте и макете свих архитектонских бисера које су Београд (и Србија) изгубили у последњих 200 година, неостварене планове итд. У симболичној згради.

Галерија фресака - премештена из постојећег ужаса од зграде а та зграда реконструисана као и ова у изворну јединствену зграду синагоге која је била. Затим тамо сместили Музеј јеврејске историје који ионако нема пристојан изложбен простор. И то би била симболична победа очувања београдског архитектонског и културног наслеђа.

galerija-fresaka.jpg
7q30hU1kYNI26nJJThHXIo_7ZoykcIMmw-JDdSlcDg6XLKbypkcKelTEHUdiPZIR5xhvvaOmV7awB8HaAjFV2CCGyK9z6mV-nwCw-oUJ-ijaHlmSm6b6
 
Све се планира и ради стихијски, нема никаквих јасних планова већ је све како ћемо - лако ћемо. И онда дођу Вучић и Шапић на Прокоп и чуде се па зар нема никакве шансе да прође метро до Сокола?
 
Inace galerija fresaka je valjda namenski pravljena na mestu sinagoge
Inace obecana
Je kuca arhitekture pa nista
Takodje muzej sporta pa nista
Sto se tice jevrejskog muzeja stvarno ga treba posetiti inace valjda dobija izložbeni prostor na sajmištu
 
Наводно су они последњи магацини до несретне пасареле чувани за ту намену. На крају је мормално победило слободно тржиште и ту сада имамо познати престонички клуб пошто сви знају да је Београд познатији по ноћном животу него по спорту.
 
Можда и најбизарнија ствар у вези ове власти ми је колико су безидејни. ГСЖ су реконструисали годинама уназад и даље нису смислили намену.
Za zgradu GŽS Istorijski muzej već radi na postavci, projekat je gotov, ali su spori sa realizacijom. Mrzi ih da guraju, iako ima prostora, ne žuri im se.
 
Ко је спор? Коме се не жури? Да ли су приликом последње реконструкције зграде прилагодили просторије будућој поставци коју спремају? Да ли су обезбеђене паре буџетом владе Републике Србије? Има ли неких рокова? Зна ли се где ће бити улаз у музеј? Када ће направити стаклени мостић од издигнутог подијума до степеништа улаза у бивши станични хол? Сећа ли се ико те најаве?
 
Ко је спор? Коме се не жури? Да ли су приликом последње реконструкције зграде прилагодили просторије будућој поставци коју спремају? Да ли су обезбеђене паре буџетом владе Републике Србије? Има ли неких рокова? Зна ли се где ће бити улаз у музеј? Када ће направити стаклени мостић од издигнутог подијума до степеништа улаза у бивши станични хол? Сећа ли се ико те најаве?
Još jedna improvizacija, bolje da uklone taj izdignuti plato i lepo popločaju trg ispred.
 
Za zgradu GŽS Istorijski muzej već radi na postavci, projekat je gotov, ali su spori sa realizacijom. Mrzi ih da guraju, iako ima prostora, ne žuri im se.

Samo da se nadovezem na ovo. Istorijski muzej se ne seli u novu zgradu jer im je i ova trenutna prevelika u smislu izlozbenog prostora. Jednostavno nemaju postavku i ne postoji dovoljno artefakata u zbirci koji bi mogli da cine jednu takvu postavku, pogotovo jer je zamisljen akcenat na periodu srednjeg veka iz kog postoji jako malo artefakata (takoreci nista). Selidba u veci prostor kao sto je GZS bi samo ogolila tu situaciju. Ako pogledate njihove drustvene mreze videcete da se u zadnje vreme uglavnom bave izradom replika nekih predmeta koje rade neke domace zanatske radionice i pokusavaju da ulove poneku aukciju u inostranstvu. Napravili su nekoliko rekonstrukcija vladarskih kruna iz srednjeg veka po uzoru na freske (?) i to planiraju da uvrste u stalnu postavku, i jos se time hvale. Generalno kroz godine IMS nije pokazao veliki profesionalizam i doprinos u samom muzeoloskom radu, iako su imali par izlozba koje su bile marketinski uspesne.

Sto se tice ove rekonstrukcije korunovica "igrala se deca" nemam sta pametno da dodam. Na renderu se vidi da je ono sto je zamisljeno neka cudna interpretacija originalne zgrade, tako da je zakljucak sekretarijata na mestu.

Kad bolje razmislim ovaj trg sa umetnicki upitnim spomenikom, novom/starom Korunovicevom zgradom i postavkama sa fejk krunama iz srednjeg veka zaista moze da promeni naziv iz Savski trg u Skopski trg.
 
Poslednja izmena:
Зато је требало ИМС оставити где јесте, у центру града, а на железничкој станици направити логично музеј железнице. То би се лакше реализовало, било би потребно мање простора и могле би да се у склопу њега направе интерактивни садржаји - железнички модели, баштенска железница, угоститељски садржаји у старим ресторан-вагонима и бифе вагонима, продаја сувенира.
 
Samo da se nadovezem na ovo. Istorijski muzej se ne seli u novu zgradu jer im je i ova trenutna prevelika u smislu izlozbenog prostora. Jednostavno nemaju postavku i ne postoji dovoljno artefakata u zbirci koji bi mogli da cine jednu takvu postavku, pogotovo jer je zamisljen akcenat na periodu srednjeg veka iz kog postoji jako malo artefakata (takoreci nista). Selidba u veci prostor kao sto je GZS bi samo ogolila tu situaciju. Ako pogledate njihove drustvene mreze videcete da se u zadnje vreme uglavnom bave izradom replika nekih predmeta koje rade neke domace zanatske radionice i pokusavaju da ulove poneku aukciju u inostranstvu. Napravili su nekoliko rekonstrukcija vladarskih kruna iz srednjeg veka po uzoru na freske (?) i to planiraju da uvrste u stalnu postavku, i jos se time hvale. Generalno kroz godine IMS nije pokazao veliki profesionalizam i doprinos u samom muzeoloskom radu, iako su imali par izlozba koje su bile marketinski uspesne.

Sto se tice ove rekonstrukcije korunovica "igrala se deca" nemam sta pametno da dodam. Na renderu se vidi da je ono sto je zamisljeno neka cudna interpretacija originalne zgrade, tako da je zakljucak sekretarijata na mestu.

Kad bolje razmislim ovaj trg sa umetnicki upitnim spomenikom, novom/starom Korunovicevom zgradom i postavkama sa fejk krunama iz srednjeg veka zaista moze da promeni naziv iz Savski trg u Skopski trg.
Izvor?
 
Ne znam kako se dosad nisu setili, ali za njih je jedino logično da u napuštenu železničku stanicu postave Muzej automobila.
 
S druge strane, u kompaniji Mašinoprojekt kopring, koja je direktno zadužena za rekonstrukciju zgrade Pošte, ranije su nam rekli da su uz pomoć kompanije Beograd na vodi uspeli da dođu do unuka arhitekte Korunovića.


„Preko njega smo došli i do projekcija i originalnih crteža svih osnova objekta, kao i planova fasade zgade Pošte. Sakupljali smo sa raznih strana svu dokumentaciju do koje smo mogli da dođemo, a to je veliki posao. Ceo originalan projekat u zvaničnoj arhivi ne postoji. On je verovatno uništen posle rata”, rekao nam je tada Bratislav Milojević iz Mašinoprojekt kopringa.

Мање просвећени форумаши неће разумети значај у уништавању оригиналне пројектне документације при реконструкцији зграде и пропагираће неке теорије завере да је ова прогресивна црвена реконструкција била само изговор да се затру трагови оригиналног Коруновићевог стила
 
Samo da se nadovezem na ovo. Istorijski muzej se ne seli u novu zgradu jer im je i ova trenutna prevelika u smislu izlozbenog prostora. Jednostavno nemaju postavku i ne postoji dovoljno artefakata u zbirci koji bi mogli da cine jednu takvu postavku, pogotovo jer je zamisljen akcenat na periodu srednjeg veka iz kog postoji jako malo artefakata (takoreci nista). Selidba u veci prostor kao sto je GZS bi samo ogolila tu situaciju. Ako pogledate njihove drustvene mreze videcete da se u zadnje vreme uglavnom bave izradom replika nekih predmeta koje rade neke domace zanatske radionice i pokusavaju da ulove poneku aukciju u inostranstvu. Napravili su nekoliko rekonstrukcija vladarskih kruna iz srednjeg veka po uzoru na freske (?) i to planiraju da uvrste u stalnu postavku, i jos se time hvale. Generalno kroz godine IMS nije pokazao veliki profesionalizam i doprinos u samom muzeoloskom radu, iako su imali par izlozba koje su bile marketinski uspesne.

Sto se tice ove rekonstrukcije korunovica "igrala se deca" nemam sta pametno da dodam. Na renderu se vidi da je ono sto je zamisljeno neka cudna interpretacija originalne zgrade, tako da je zakljucak sekretarijata na mestu.

Kad bolje razmislim ovaj trg sa umetnicki upitnim spomenikom, novom/starom Korunovicevom zgradom i postavkama sa fejk krunama iz srednjeg veka zaista moze da promeni naziv iz Savski trg u Skopski trg.
Ovo što si napisao apsolutno nije tačno.

Niti će akcenat stalne postavke Istorijskog muzeja u zgradi GŽS biti na srednjem veku, niti će Istorijski muzej ostati gde jeste zato što nema materijala koji će izložiti.

Projekat stalne postavke u novom prostoru koji su dobili u GŽS je napravljen i zna se tačno šta će u kojoj prostoriji biti izloženo-od doseljavanja Slovena, države Nemanjića, Kosovske bitke, Despotovine, perioda pod Turcima, ceo 19. vek sa prebogatom zbirkom, pa sve do danas.

Muzej ima toliko predmeta da bi mu malo bilo i 3 zgrade GŽS.. Od privatnih fondova, zbirki slika i fotografija, nameštaja, ma svega.

Što se tiče postavke srednjeg veka, za taj segment postavke rade replike kruna i odeće sa starih fresaka.. ništa to nije neobično i neviđeno u svetu, krune prave najbolje zanatlije koje ova zemlja ima..
 
@Vox91
Jasno je da muzej radi na svom PR-u, i apsolutno treba da radi na tome, ali treba biti realan i reći da koncept muzeja srpskog srednjeg veka koji je predložen 2017 kada je najavljen i spomenik je odbačen iz razloga koje sam naveo gore. Sada se ide u pokrivanje ove priče i traženje novog rešenja za tu zgradu, jer se neko zaleteo sa neopreznim izjavama od zvaničnika koji nisu znali stvarno stanje zbirke istorijskog muzeja (čini mi se Vesić, koji sada pravi cirkus sa direktorkom muzeja grada Beograda koja je pre svoje funkcije bila direktorka srednje škole). Nažalost ja bih voleo da si ti u pravu ali nisi, muzej ima jako skromnu zbirku kada se radi o bitnim predmetima. Arheološka zbirka im broji svega 50ak predmeta koliko se sećam, ali ni ona nema ništa vrednije. Od bitnih stvari za našu istoriju imaju nekoliko Karađorđevih ličnih predmeta i jednu zastavu iz 1811, neke predmete iz lične zaostavštine Miloša Obrenovića, skiptar Petra I i nešto numizmatike i arhivske građe... Pišem napamet ali mislim da nisam ništa propustio. Lepe stvari ali nedovoljne za jednu ozbiljnu stalnu postavku. Ovaj muzej jeste mlad kao institucija, postoji oko 50 godina, ali za ovo vreme bi napravili koncept stalne postavke da je tako nešto bilo moguće. Ovo sad sve što se radi je rezultat političkog pritiska i inicijative, koja nema puno veze sa muzejskim radom. Mislim da im je jedini bitan predmet iz srednjeg veka pečatni prsten kneza Strojimira koji je nabavljen 2000ih godina iz nepoznatog izvora za 15.000eur gde se dovodi u pitanje iz kog je tačno perioda i koliko je autentičan. Čak i da je autentičan, što je verovatno, ne može se praviti zbirka oko jednog prstena. Verujem da imaju dosta nameštaja i fotografija ali to je obično ono što popunjava prostor i samo daje kontekst predmetima koji imaju težinu, a koji hronično fale istorijskom muzeju. Ovo za repliku kruna na osnovu freski necu da komentarisem... U redu je da postoji kao inicijativa jednog zanatlije koji je to uradio i da te krune malo idu po Srbiji i da se izlažu u kontekstu zanatskog rada, ali staviti to u stalnu postavku jednog ozbiljnog istorijskog muzeja je neozbiljno sa naučnog stanovišta.

@DzonTravolta ovo sve što sam pisao sigurno možeš pronaći na zvaničnim stranicama muzeja, vikipediji itd. Između redova je sve potvrđeno i u ovoj emisiji koju je okačio Vox91, gde direktorka kaže da ne mogu da popune prostor od 3500 kvadrata i da nemaju originale iz srednjeg veka. Ja se malo bavim ovime pa imam dosta ovih informacija iz prve ruke, ako te konkretno zanima nešto piši mi u DM da ne zatrpavamo temu o pošti.
 
Poslednja izmena:
Istorijski mizej u zbirkama ima preko 34. 000 predmeta, ne znam o čemu uopšte pričaš.

Nastao je 50-ih godina, kada je njegov fond izdvojen iz zbirki Narodnog muzeja i gurnut u zapećak, u zgradu bez prostora za stalnu postavku, ne bi li njegova bogata zbirka koja se odnosi na srpsku istoriju ostala skrivena od javnosti.

U Narodnom muzeju ostala je samo arheologija, srednji vek i umetnička zbirka. Sve drugo, a vezano za srpsku istoriju, je sklonjeno iz stalne postavke i izdvojeno u novoosnovani Istorijski muzej, koji do danas nema adekvatan prostor da ispriča i predstavi zaokruženu priču o našoj istoriji.

Kakve veze imaju lupetanja državnih zvaničnika sa muzejskim fondovima? Normalno da niko sa 2 grama mozga neće sada čerupati zbirku Istorijskog muzeja da bi pravio poseban muzej srednjeg veka, kada eksponata za takav muzej nema dovoljno. Predstavljanje srednjeg veka jedino i treba da se prikaže u okviru celovite postavke naše kompletne istorije. U čemu je problem da o našem srednjem veku govore manastirski portali, freske, replike kruna i odeće, polijeleji itd. Da se predstavi srednjovekovna književnost, rad Ćirila i Metodija itd? Normalno je da iz srednjovekovnog perioda nema mnogo originalnih eksponata.

Što se tiče kasnijih perioda-ima tu sasvim dovoljno eksponata za nekoliko stalnih postavki. Ako mi nemamo dovoljno toga, šta da kažu Slovenci i Hrvati?

Periodi ustanaka, novovekovne dinastije, zbirka oružja, povelja, dokumenata, zastava, nameštaja i pokućstva, fondovi znamenitih ličnosti koji su svoje predmete zaveštali muzeju..

Ne šali se sa ovim, jedini problem je što država ne daje sredstva za rekonstrukciju i prikaz svega toga..
 
Срамота што овакво уникатно архитектонско благо није било под заштитом Унеска, никад више нећемо добити ништа слично

Срамота је да се руши каква таква зграда, народним парама, да би се ту истим парама зидала реконструкција предратне зграде, за коју не знамо која ће јој бити сврха.
 
@Vox91
Jasno je da muzej radi na svom PR-u, i apsolutno treba da radi na tome, ali treba biti realan i reći da koncept muzeja srpskog srednjeg veka koji je predložen 2017 kada je najavljen i spomenik je odbačen iz razloga koje sam naveo gore. Sada se ide u pokrivanje ove priče i traženje novog rešenja za tu zgradu, jer se neko zaleteo sa neopreznim izjavama od zvaničnika koji nisu znali stvarno stanje zbirke istorijskog muzeja (čini mi se Vesić, koji sada pravi cirkus sa direktorkom muzeja grada Beograda koja je pre svoje funkcije bila direktorka srednje škole). Nažalost ja bih voleo da si ti u pravu ali nisi, muzej ima jako skromnu zbirku kada se radi o bitnim predmetima. Arheološka zbirka im broji svega 50ak predmeta koliko se sećam, ali ni ona nema ništa vrednije. Od bitnih stvari za našu istoriju imaju nekoliko Karađorđevih ličnih predmeta i jednu zastavu iz 1811, neke predmete iz lične zaostavštine Miloša Obrenovića, skiptar Petra I i nešto numizmatike i arhivske građe... Pišem napamet ali mislim da nisam ništa propustio. Lepe stvari ali nedovoljne za jednu ozbiljnu stalnu postavku. Ovaj muzej jeste mlad kao institucija, postoji oko 50 godina, ali za ovo vreme bi napravili koncept stalne postavke da je tako nešto bilo moguće. Ovo sad sve što se radi je rezultat političkog pritiska i inicijative, koja nema puno veze sa muzejskim radom. Mislim da im je jedini bitan predmet iz srednjeg veka pečatni prsten kneza Strojimira koji je nabavljen 2000ih godina iz nepoznatog izvora za 15.000eur gde se dovodi u pitanje iz kog je tačno perioda i koliko je autentičan. Čak i da je autentičan, što je verovatno, ne može se praviti zbirka oko jednog prstena. Verujem da imaju dosta nameštaja i fotografija ali to je obično ono što popunjava prostor i samo daje kontekst predmetima koji imaju težinu, a koji hronično fale istorijskom muzeju. Ovo za repliku kruna na osnovu freski necu da komentarisem... U redu je da postoji kao inicijativa jednog zanatlije koji je to uradio i da te krune malo idu po Srbiji i da se izlažu u kontekstu zanatskog rada, ali staviti to u stalnu postavku jednog ozbiljnog istorijskog muzeja je neozbiljno sa naučnog stanovišta.

@DzonTravolta ovo sve što sam pisao sigurno možeš pronaći na zvaničnim stranicama muzeja, vikipediji itd. Između redova je sve potvrđeno i u ovoj emisiji koju je okačio Vox91, gde direktorka kaže da ne mogu da popune prostor od 3500 kvadrata i da nemaju originale iz srednjeg veka. Ja se malo bavim ovime pa imam dosta ovih informacija iz prve ruke, ako te konkretno zanima nešto piši mi u DM da ne zatrpavamo temu o pošti.

Uopšte ne razumem ovakakav pristup. Muzeji su i edukativne institucije, a ne samo arhivske. Za ovo drugo bi bio dovljan i neki dobro adaptirani podrum. Taman da muzej nema ni jedan jedini originalni predmet, već samo rekonstrukcije, ilustracije i savremene tekstove, a NIJE tako, opet bi trebalo da ima svoju zgradu gde bi se TO prikazalo i čuvalo. Njegova funkcija je da bude mesto koje nove generacije uči o istoriji naroda, grada i zemlje gde žive, u specijalizovanom i dobro opremljenom prostoru koji nije moguće imati u običnim edukativnim ustanovama. Svaki važniji muzej, gde se značaj prvo meri po važnosti teme a tek zatim po bogatstvu arhivske građe, apsolutno mora imati sopstvenu zgradu.

A pri tome Istorijski muzej Srbije ima sasvim dovoljno predmeta koje ne može da izloži baš zato što nema prostora. Na ulazu su postavili dve ogromna platna koja teško mogu biti veća, gde svakom prolazniku jasno kažu da nemaju dovoljno prostora. To im je i čitav naziv "stalne" izložbe: "Čekajući stalnu postavku"

IMG_0490.JPG
 
Poslednja izmena:
Što se tiče pošte, u čemu je ustvari problem? Fotografija ima sasvim dovoljno da se detaljno rekonstruiše i fasada i spoljašnji 3D izgled zgrade. A ispada da ne znaju ni koliko ima spratova? Možda ne znaju detalje u unutrašnjosti zgrade? Ali to se ionako ne rekonstruište, koliko sam ja razumeo.
 
Vrh