Šta je novo?

Cene nekretnina

"Necete imati nista i bicete srecni".
Nisi rob nekretnine, ali si rob na neki drugi nacin.
Baš tako kako ste napisali i kako Klaus Švab priča da nećemo imati ništa i bićemo srećni. Sada se trude svim silama na Zapadu da pored kirije stana, da rentirate i belu tehniku (NE kredit, ne lizing već bukvalno rentiranje bele tehnike). Jer kao zašto da se zamajavate s majstorima i popravcima i ostalim glupostima, MI ćemo sve za vas to da radimo vaše je samo da plaćate rent veš mašine ili sudo mašine:)))
Na Zapadu biti pod rentom je vrlo teško jer NE smete bukvalno NIŠTA u stanu da uradite bez prethodne pismene saglasnosti vlasnika.
Hvala lepo na njihovim mudrim savetima.
Uvek sam se vodio i vodiću se klasičnim načinom razmišljanja. Moja nekretnina moja sloboda. Kad je isplatiš troškovi su ti minimalni bukvalno samo režije kao u Srbiji. A u rentiranom stanu SVAKE godine rent ide gore u skladu s zvanično objavljenom inflacijom (koja sada nije ni malo zanemariva)....
Ako nemaš svoje ti si ROB, a neka svako tumači kako hoće.
 
A i nije to bas tako. Sto bi rekao moj ocuh (Nemac), prosecan Nemac srednje klase zivi u svojoj kuci, osim ako se nije razveo.
Naravno, i to je generalizacija, ali uglavnom original Nemci zive u svojim kucama ako imaju porodicu i pripadaju srwdnjoj klasi.
 
'Malo se uzajmio od drugova iz studenjaka i skupio za ucesce' :) Ljudi je l ima neko meni malo da pozajmi, skupljam za ucesce za BG na H2O, mislim, dugo sam clan ovde, skoro da smo prijatelji. Vracam cim se obogatim. Sve su rekli sem kolko kosta stan, koliko je studentu trebalo za ucesce i te sitnice.
Ne znam jel postoje zakoni (makar na papiru) koji kontrolisu ove gluposti. Ovi tekstovi su na nivou bajki “bio jednom jedan kralj”. Ako ne, zakonom treba na pocetku svakog ovakvog teksta da stoji disclaimer likovi i dogadjaji u ovoj prici su izmisljeni i predatavljaju plod maste autora. Cak bi i don’t try this at home dobro doslo 🙂 dokle vise trovanje naroda pod parolom PR tekst..
 
Baš tako kako ste napisali i kako Klaus Švab priča da nećemo imati ništa i bićemo srećni. Sada se trude svim silama na Zapadu da pored kirije stana, da rentirate i belu tehniku (NE kredit, ne lizing već bukvalno rentiranje bele tehnike). Jer kao zašto da se zamajavate s majstorima i popravcima i ostalim glupostima, MI ćemo sve za vas to da radimo vaše je samo da plaćate rent veš mašine ili sudo mašine:)))
Na Zapadu biti pod rentom je vrlo teško jer NE smete bukvalno NIŠTA u stanu da uradite bez prethodne pismene saglasnosti vlasnika.
Hvala lepo na njihovim mudrim savetima.
Uvek sam se vodio i vodiću se klasičnim načinom razmišljanja. Moja nekretnina moja sloboda. Kad je isplatiš troškovi su ti minimalni bukvalno samo režije kao u Srbiji. A u rentiranom stanu SVAKE godine rent ide gore u skladu s zvanično objavljenom inflacijom (koja sada nije ni malo zanemariva)....
Ako nemaš svoje ti si ROB, a neka svako tumači kako hoće.
Pa nije to ništa novo.
Sredinom 70tih većina televizora u engleskoj je bila rentirana.
Dakle TV u boji skup (tipa 150-200 funti, koliko i niža plata) a mesečno košta najam od kompanije cca 10 funti;
kad ti dosadi, zameniš za drugi, ako crkne, kompanija donese drugi.

Isto i za veš mašine, retko ko je imao veš mašinu u stanu, idi u laundromat pa operi.

Ja to ne posmatram to kao robiju nego kao praktičnost.
Mlad bračni par ili single osoba koji nemaju love, sigurno su imali preče izdatke nego da daju celu platu na tv i platu na veš mašinu,
sad ko voli nek izvoli.
Nekad Tv bili skupi, ali trajali 20 godina (Philips, Sony, Grundig, Decca, Blaupunkt...)
Danas je to sve jeftino ali crkne nedelju dana posle isteka garancije.
U tom slučaju ima smisla
 
Sredinom 70tih većina televizora u engleskoj je bila rentirana.
Sredinom 70ih je bila velika ekonomska kriza i nezaposlenost u UK, iz vise razloga. Serija Mucke, narocito u prvom serijalu, je obradila tu temu. Pa je Margaret Tacer dosla 1979 i od tada se UK privreda okrenula usluznom sektoru i uspesno razvijala. U tome je relacija pojave pojacanog rentanja i ekomskih uslova drzave.

A ovaj relativno noviji talas propagiranja rentanja svega je pokusaj zapada da im drzave budu ekonomicniije i tako uspesnije na svetskom trzistu.
 
Evo Delta npr.oni su solventni i mogu da izvedu taj poduhvat, imaju znanje, imaju reference, sto se kaže - znaju posao.
Da ga danas kupe, treba im minimum 3 godine da dodju do gradjevinske dozvole. Do tada bi ušli preko 100 miliona, skupe su pare. Tržište je, da kažem, komolikovano.

Koliko će njih da košta neto m2 2027. godine u januaru, kad je neki prvi optimistični rok da mogu biti spremni za start?
И? Где ће беше оно Делта да гради станове? Наравно на земљишту приватизованог пропалог предузећа купљеног за кикирики. Нема више конверзије (и док је било само ју је напред/енергопројект платио за блок 26 и то само у процесу уништења Енергопројекта и извлачења пара), порез на изграђено земљиште три пута мањи. Дакле, укупна цена по квадрату ће им бити негде између тих 800 до максимално 1500 евра. Понављам, знам да је цена наводном београду 800е по квадрату, земљиште џабе, порез кроз отимачину јавних зграда, кредите Србије за чишћење земишта и експропријацију је пракично неутралисан ако не вишеструко на страни добити наводног београда кад се све сабере и одузме. Ајмо даље

Виктори Гарденс - џабе земљиште
Вождове капије - беше пропало предузеће, кикирики
Минел - пропало предузеће, кикирики
Блок 66 - Отимачина
Тошин Бунар и Омладинских бригада генерално, наслеђена земљишта од других бизниса, муљажа разно-разна и то је још и нешто најближе тржишним условима пословања
К Дистрикт - Муљажа, пропало предузеће, рекетирање, кикирики
Марина Дорћол - Отимачина али из прошлог века, муљажа, препродаје, корупција, рекетирање
Дуга уз Дунавску - пропало предузеће, кикирики

Куповина земљишта по тржишним условима и потом градња стамбених квадрата је можда и незабележени инцидент на овом "тржишту", посебно кад су у питању велики комплекси који и диктирају, односно намећу ове цене. Занимљиво је да су једино Изралеци са својим стамбеним комплексима заправо платили делове својих парцела по тржишним условима и да су ти први њихови пројекти били заправо најскупљи за реализацију али по тада врло разумним ценама.

Према томе, тржиште је, да кажем, непостојеће.
 
И? Где ће беше оно Делта да гради станове? Наравно на земљишту приватизованог пропалог предузећа купљеног за кикирики. Нема више конверзије (и док је било само ју је напред/енергопројект платио за блок 26 и то само у процесу уништења Енергопројекта и извлачења пара), порез на изграђено земљиште три пута мањи. Дакле, укупна цена по квадрату ће им бити негде између тих 800 до максимално 1500 евра. Понављам, знам да је цена наводном београду 800е по квадрату, земљиште џабе, порез кроз отимачину јавних зграда, кредите Србије за чишћење земишта и експропријацију је пракично неутралисан ако не вишеструко на страни добити наводног београда кад се све сабере и одузме. Ајмо даље

Виктори Гарденс - џабе земљиште
Вождове капије - беше пропало предузеће, кикирики
Минел - пропало предузеће, кикирики
Блок 66 - Отимачина
Тошин Бунар и Омладинских бригада генерално, наслеђена земљишта од других бизниса, муљажа разно-разна и то је још и нешто најближе тржишним условима пословања
К Дистрикт - Муљажа, пропало предузеће, рекетирање, кикирики
Марина Дорћол - Отимачина али из прошлог века, муљажа, препродаје, корупција, рекетирање
Дуга уз Дунавску - пропало предузеће, кикирики

Куповина земљишта по тржишним условима и потом градња стамбених квадрата је можда и незабележени инцидент на овом "тржишту", посебно кад су у питању велики комплекси који и диктирају, односно намећу ове цене. Занимљиво је да су једино Изралеци са својим стамбеним комплексима заправо платили делове својих парцела по тржишним условима и да су ти први њихови пројекти били заправо најскупљи за реализацију али по тада врло разумним ценама.

Према томе, тржиште је, да кажем, непостојеће.
Ti dakle mislis da ce kvadrati biti jos skuplji, kada se bude placala trzisna cena za zemljiste?
 
Ti dakle mislis da ce kvadrati biti jos skuplji, kada se bude placala trzisna cena za zemljiste?

Ovo nema logike. Investitori ne određuju cenu kvadrata koje prodaju time što dodaju neki % preko svojih troškova, već u skladu sa generalnim stanjem na tržištu. Profit nije nepromenljiva konstanta poslovanja bilo koje firme.

Tako važi i suprotno, investitor koji je dobio besplatno zemljište neće spustiti cenu kvadrata kupcima zbog toga.

Tržišni uslovi su ti koji diktiraju cene.
 
Ovo nema logike. Investitori ne određuju cenu kvadrata koje prodaju time što dodaju neki % preko svojih troškova, već u skladu sa generalnim stanjem na tržištu. Profit nije nepromenljiva konstanta poslovanja bilo koje firme.

Tako važi i suprotno, investitor koji je dobio besplatno zemljište neće spustiti cenu kvadrata kupcima zbog toga.

Tržišni uslovi su ti koji diktiraju cene.
Kako sad trzisni uslovi kad covek iznad rece da je trziste nepostojece?
 
Neka logika u rastu cene oko teme zemljiste postoji ako se kaze/pretpostavi da je promena vlasti u Beogradu u bliskoj buducnosti neminovna. Sad da li za mesec dana ili za par godina videcemo. :)

Onda se tom promenom ukida ili smanjuje nivo malverzacija oko konverzije, otkupa, dozvola, preispitivanja.

Ili ako smo realisticni, ne ukida se, ali se menjaju igraci, a i tu treba neko vreme da se stvari stabilizuju.
 
Коме није јасно нека истражи разлику између (здравог) тржишног пословања и картелског пословања.

"Тржиште" некретнина у Београду је класичан пример картелског пословања.
 
Moram priznati da sam ispao naivan jer sam bio ubeđen da će pred izbore pustiti masovnu legalizaciju kao vrhunac populističkih mera
To bi sigurno oborilo cenu svega za bar 30%.

Međutim prevario sam se:
Alavost je ipak jača.
 
Ti si samo ista osoba, al' 'ajd... 🙂
Nisi upravu :) Ali ajde. Ovo je ionako forum gde ste i svi vi upitni. Svakako, drago mi je da ima jos osoba koje razmisljaju zdravim razumom. Vec neko vreme je osetno manje prodatih stanova i dosta toga je stalo. E sad se igramo strpljenja - Da li cemo mi da popustimo i preplatimo neki stan ili ce prodavci koji vec mesecima (i godinama) ne mogu da prodaju svoju nekretninu, ce skapirati da nismo ovce za shishanje? Videcemo. ☺️
 
Jedna napomena za cenestanova.com.

Prethodnih nedelja su nedostajale nove kupoprodaje za kuće i vikendice za bg, ns i niš.

To je ispravljeno sa jučerašnjim importom. Sve je sada na svom mestu. A stanovi su sve vreme i bili ok.
 
Moram priznati da sam ispao naivan jer sam bio ubeđen da će pred izbore pustiti masovnu legalizaciju kao vrhunac populističkih mera
To bi sigurno oborilo cenu svega za bar 30%.

Međutim prevario sam se:
Alavost je ipak jača.
Jeftinije im je da pojeftine gorivo za 10 rsd, poklone 10k, 20k (nasih para) kome treba,...
 
Moram priznati da sam ispao naivan jer sam bio ubeđen da će pred izbore pustiti masovnu legalizaciju kao vrhunac populističkih mera
To bi sigurno oborilo cenu svega za bar 30%.

Međutim prevario sam se:
Alavost je ipak jača.
Onda tek ne bi mogli da rasprodaju Beograd na vodi, a tu se bogati državna mafija.
 
Ima logike. Vradovic, dr.optimus i slicni ne bi kupovali stanove u kulama, notama i rimovima nego bi presli na starudijogradnju.
 
Vrh