Šta je novo?

Cene nekretnina

Naravno da nisu to isti Rusi, sve si pomešao. Rusi iz 1918 su tzv beli Rusi, veoma obrazovan svet među kojima je bilo puno arhitekata koji su dosta onih lepih predratnih zgrada napravili po centru, doprinevši da Beograd još pre 2 svetskog rata od kasabe preraste u pravi grad. O tim arhitektima, inženjerima, doktorima, advokatima je napisano možda desetine knjiga i organizovano dosta izložbi. I ne samo što su bili obrazovani već su bili i tradicionalno i verski pismeni...za razliku od onih iz 1948 koji su ustvari bili tzv crveni rusi - sovjeti. Ovi što sada dolaze su daleko onima iz 1918, ovi što su sada došli su uglavnom radili za firme po svetu, došli zbog sankcija i mogu se verovatno podvesti pod ekonomske migrante.

Stanovi u tim lepim predratnim zgradama sa ukrasima i dan danas imaju veliku vrednost
Rečeno je u ironiji: Rusi koji su dolazili 1918 jesu oplemenili tadašnji palanački duh,
Rusi 1948 da su došli tvoj (a i moj) bi deda vozio Moskviča posle 10 godina čekanja a otac video Mađarsku i Bugarsku kao inostranstvo.
Ovi Rusi danas možda donose pare ali sigurno neće doprineti napretku društva isto kao oni iz 1918. Uostalom imaju nezavršena posla kući, neko treba da makne njihovu diktaturu, a to nismo ti i ja. Mi kao država smo im prolazna stanica.
 
A onda si pogrešio navodnike, u svakom slučaju razumeli smo sad. Da naravno da je to bio veliki napredak, verovatno i po pitanju cena tadašnjih nekretnina. Možda ne bi bilo loše da neko malo zagrebe taj period i donese nam na forum malo više podataka iz tog perioda. U svakom slučaju sve je bolje od ovog forumskog preganjanja sada ;)
Kada bi i ovi današnji krezavi, ćelavi i nepismeni investitori, malo probali da se izbore sa duhom halapljivosti i tvrdičluka koji ih prati i proganja iz projekta u projekat, iz zgrade u zgradu, iz građevinskog placa u plac, odvodeći ih u krajnju "arhitektonsku" bedu i malograđanštinu, zastali bar na nekoliko minuta i zagledali se u te divne građevine iz prošlosti...kada bi bar kupci to učinili i samo za trenutak osmotrili taj sklad, možda bi povećali svoje zahteve i ne bi tako lako "padali" na svaku novogradnju. U svakom slučaju mislim da bi se cene nekretnina približile svojim pravim vrednostima i uravnotežile. Ali 100 ljudi 100 ćudi

S obzirom da su ovi novokomponovani više nego bezobzirni, možda bi trebalo u okviru Zakona o planiranju i izgradnji trebalo uvesti Član da svako ko hoće da bude Investitor i gradi, mora da položi ispit pred komisijom, nešto tipa Dizajn i Osnovi arhitekture...pa neka malo sede, uče i drhte pred ispit :cool:
 
Svaka banka ce da te pita odakle ti kes jer je to duzna po zakonu i NBS ih kontrolise.

Ukoliko te ne pita banka, pitace te Uprava za sprečavanje pranja novca ko posumnjaju da je tvoja uplata rizicna po pitanju porekla.

Ako te ni oni ne pitaju, prema Zakonu o poreklu imovine, pitace te poreska (do sada su pitali 150 ljudi po tom zakonu).
Pa nece covek doci i uplatiti 500k evra na svoj racun u jednom danu. Ne drze ljudi 500k evra u duseku pa onda odluce da kupe stan. To uplacuju po 5-10k evra mesecno na svoj racun, ispod mesecnog limita i onda ih niko nista ne pita, ni ko su, ni sta su, ni odakle im
 
Poslednja izmena:
Divlji zapad - Eldorado. Jel makar agencija vratila 2% proviziju ako je posredovala Staniji? Tako oni imaju obicaj da uzimaju pare a ne proveravaju papire.
 
Vest je nepotpuna, samim tim i netačna. Ako je prethodni vlasnik dao menicu kao garanciju u nekom komercijalnom odnosu, onda ta menica može da se izvrši isključivo na teret njegove lične imovine. Nije moguće raditi izvršenje na otuđenoj imovini koja je sada u vlasništvu nekog drugog lica.
Moguće da je stan već bio opterećen hipotekom i da je kao takav prodat. U tom slučaju postoji eventualna odgovornost notara/agencije pod uslovom da novi vlasnik dokaže da nije razumeo institut hipoteke.
 
1700987915550.png
 
Ako notar takvu informaciju nije preneo kupcu, onda je podlozan gubitku licence.
Ovo sto mi jako smrdi, menica je 57 mil dinara, sto je pola miliona evra. Kako cak toliki iznos?
Ispadne da baba moze da ga kupi upola cene, nek bude da vredi 250.000
Ispadne kao povoljno jer su necisti papiri
 
Pa nece covek doci i uplatiti 500k evra na svoj racun u jednom danu. Ne drze ljudi 500k evra u duseku pa onda odluce da kupe stan. To uplacuju po 5-10k evra mesecno na svoj racun, ispod mesecnog limita i onda ih niko nista ne pita, ni ko su, ni sta su, ni odakle im

Netacno.

Ne postoji mesecni limit za proveru porekla imovine. Postoji limit od 15k do kog kad dodjes banka mora da te pita da joj dostavis za internu arhivu dokaz o poreklu novca. Nije definisan vremenski period za racunanje, tako da je na poslovnoj banci da odluci da li ce gledati kalendarski mesec, ili 30 dana, ili godinu dana cak.

Dodatno, da bi zastitila sebe banka ce traziti dokaz o poreklu imovine i za manje iznose od 15k ako joj se ucini sumnjivim deponovanje. Posalji 18ogodisnjaka da uplati 5-10k pa da vidis da li ce banka da ga pita za poreklo ili ne.
 
Netacno.

Ne postoji mesecni limit za proveru porekla imovine. Postoji limit od 15k do kog kad dodjes banka mora da te pita da joj dostavis za internu arhivu dokaz o poreklu novca. Nije definisan vremenski period za racunanje, tako da je na poslovnoj banci da odluci da li ce gledati kalendarski mesec, ili 30 dana, ili godinu dana cak.

Dodatno, da bi zastitila sebe banka ce traziti dokaz o poreklu imovine i za manje iznose od 15k ako joj se ucini sumnjivim deponovanje. Posalji 18ogodisnjaka da uplati 5-10k pa da vidis da li ce banka da ga pita za poreklo ili ne.
Sam si sebi potvrdio da je moguce tako da ne znam cemu ova diskusija. Ne kupuju 18ogodisnjaci stanove u BNV. U drzavi srbiji je sve moguce i ne znam cemu cudjenje.
 
Znači, mesec dana nas deli od 20% niže cene na NBG, a Vi se tu radujete za 10% kod lastavica...
Ja se nadam da ce kod mene pasti i 30 posto u narednih 6 meseci,
Kada su i agenti nekretnina procenili da sledi pad neznam zasto nebi i neki forumasi.

 
Jedno je nadanje, drugo da si bas siguran (gde cak i napljujes druge da su se zaj***), i to ni manje ni vise nego mesec dana.
 
Ako je Z generaciji dovoljno 32m2 za četvoročlanu porodicu, onda i treba investitori da zidaju trosobne od 50m2.
Dogodine u 28m2.
Edit: da ne budem maliciozan, želeo bi da iskomentarišem i da razumem nečiju sreću da je zaradio makar i za sobičak da skući porodicu, pa ajde videće kako i kuda dalje kad dođe neka lova u životu. Generalno mi je dosta tužna priča i nameće mi pitanje kako smo uopšte došli ovde.

 
Poslednja izmena:
Pa ti onda i ovo volis
Napomenuo sam naslove :)

To nisu agenti za nekretnine, nego Djuka - suprotno od agenta za nekrentine.
Djuka propustio tajming za kupovinu BNV kao svi iz dijaspore pa sad navija za pad :)

Ako je Z generaciji dovoljno 32m2 za četvoročlanu porodicu, onda i treba investitori da zidaju trosobne od 50m2.
Dogodine u 28m2.
Edit: da ne budem maliciozan, želeo bi da iskomentarišem i da razumem nečiju sreću da je zaradio makar i za sobičak da skući porodicu, pa ajde videće kako i kuda dalje kad dođe neka lova u životu. Generalno mi je dosta tužna priča i nameće mi pitanje kako smo uopšte došli ovde.

Treba skinuti kapu coveku koji se odlucio da kupi mali stan najverovatnije za gotovinu umesto da je to dao za ucesce i kupio 100m2 pa da kreira nestabilnost i sebi, porodici a i drzavi.
Zato smo mi stabilna drzava i kod nas cene mnogo ne osciliraju jer je vecina kupovina za gotovinu.
Svakako mu treba cestitati jer ocigledno je covek srecan tim povodom. Kad skupi novac uradice upgrade. Bolje da se skupe privremeno nego da rizikuje bez potrebe.
 
Izgleda da je BnV snizio cenu par stanova od preko 100m2 koji se nisu prodali preko godinu dana, vratili su otprilike na iznose od leta 2022. godine, sniženje nekih ~3%. Kings Park, 157m2 sniženo sa sa 704.888eur na 682.888eur, i 105m2 sa 450.888eur na 436.888eur.
 
Poslednja izmena:
Jos godinu dana čekić :)


Onog trenutka kad krenu da spustaju kamate za stambene kredite (prakticno u Srb se to odnosi na euribor deo) eto cena nekretnina na gore.
 
Vrh