Šta je novo?

Sava centar

Mislio sam ,da RTS kaže nešto, gde je danas i šta radi,možda da ga pozovu,da dobiju neki intervju,apsolutno ništa od toga.
 
A to su svakako trebali da urade
20231116_145821.jpg


20231116_145925.jpg

20231116_145959.jpg
20231116_152124.jpg

IMG-28c786d97db1629cfca8145d714d07d9-V.jpg
 
i
Duhovito je pomalo, ali je sa druge strane i netačno jer ih nema ni u centru.
Bila je ogromna reklama za lidl na savskom trgu , nisam siguran da li je jos uvek tamo , bas dugo nisam tuda prolazio .Ali ako su je skinuli onda je to fantaticna vest .....uz.sav onaj horror tamo nekako mi je ta reklama najvise parala oci
 
Tek se sada vidi kakva je velicina Stojan Maksimovic bio. Ono za sta je on imao hrabrosti da uradi kod projektovanja SC pre 50 godina ove Deltine nazovi arhitekte nisu smele da ponove danas. Ne da ga nadmase - nego da obnove ono sto je on uradio pre pola veka.
Ono sto je uradjeno pre 50 godina im je bilo isuvise avangardno pa su sve razvodnili.
Zato smo sada dobili nesto sto unutra podseca na trzni centar ili aerodrom - hladno, sterilno i bezlicno.
Tuzno - potpuno su ubili duh SC.
 
То што пишеш ама баш никаквог смисла нема.

Унутар целог комплекса Делтиним пројектом реконструкције (сам чин реконструкције је најпозитивнији чин приватног капитала у Србији још од популарног задужбинарства 30их година прошлог века) је уклоњен само један битан елемент ентеријера који је притом јако нефункционалан и заправо упитне естетске вредности. А сачувано је на десетине других елемената ентеријера. Екстеријер је урађен "1 на 1", буквално је све очувано и то је поред враћања објекта у функцију најважније. И то све приватним средствима, без арчења наших пара.

И још једна битна ствар. Делта је на крају од планираних 60 милиона дошла до скоро 120 милиона за реконструкцију. За те или мање паре су могли негде на ливади у близини аеродрома да направе од нуле конгресни центар, да се не млате са партијом, бирократијом и заштитом свега па и инсталација у ентеријеру Сава Центра а нама да остане ругло, рупа без дна за партијске паразите.
 
Poslednja izmena:
Tek se sada vidi kakva je velicina Stojan Maksimovic bio. Ono za sta je on imao hrabrosti da uradi kod projektovanja SC pre 50 godina ove Deltine nazovi arhitekte nisu smele da ponove danas. Ne da ga nadmase - nego da obnove ono sto je on uradio pre pola veka.
Ono sto je uradjeno pre 50 godina im je bilo isuvise avangardno pa su sve razvodnili.
Zato smo sada dobili nesto sto unutra podseca na trzni centar ili aerodrom - hladno, sterilno i bezlicno.
Tuzno - potpuno su ubili duh SC.

То што пишеш ама баш никаквог смисла нема.

Унутар целог комплекса Делтиним пројектом реконструкције (сам чин реконструкције је најпозитивнији чин приватног капитала у Србији још од популарног задужбинарства 30их година прошлог века) је уклоњен само један битан елемент ентеријера који је притом јако нефункционалан и заправо упитне естетске вредности. А сачувано је на десетине других елемената ентеријера. Екстеријер је урађен "1 на 1", буквално је све очувано и то је поред враћања објекта у функцију најважније. И то све приватним средствима, без арчења наших пара.

И још једна битна ствар. Делта је на крају од планираних 60 милиона дошла до скоро 120 милиона за реконструкцију. За те или мање паре су могли негде на ливади у близини аеродрома да направе од нуле конгресни центар, да се не млате са партијом, бирократијом и заштитом свега па и инсталација у ентеријеру Сава Центра а нама да остане ругло, рупа без дна за партијске паразите.
Nije da nema smisla,ima ga svakako.
Tadasnja SFRJ je stavljala radnika na prvo mesto.Na mesto koje mu pripada po tadašnjem političkom uredjenju.
To mesto je izjednačavalo ,i onoga ko je u konferencijskoj sali,i onoga ko je u holu unutar objekta.
To je bila glavna Maksimovićeva vodilja,da fasada ima dvostruku funkciju,fasadu kao primarnu oblogu,onoga što je unutra, a unutra je tog čoveka i radnika,okupao suncem,pogledom na zelenilo sa svih strana ,u svim pravcima,a podno nogu,stavio mu je i potok,tako da se čovek osećao kao da je u prirodi,opušten,relaksiran,sa osećajem prostranstva.
Tom radniku ,očigledno nije bilo dovoljno,što je bio stub uredjenja države,što je imao zagarantovan posao,stan,zdravstvenu zaštitu,obrazovanje,pa i odlazak napolje.
Odlučio je da to sve promeni,i da je kapitalizam zapravo bolji,pa smo od brutalizma kao tadašnjeg pravca u arhitekturi,došli do brutalnog kapitalizma.
Takav brutalni kapitalizam ,sada gledamo u Sava Centru,u vidu pregradjivanja svega što može donetii profit.Kakvo sunce,kakva svetlost,kakav potok,daj od 16 sala napravi 50,pa digitron u ruke,da se sve to otplati.
Nažalost,istina je ,da Maksimovićev Sava Centar,sa čovekom u prvom planu,nije nikada mogao da se otplati,to i nije njegova krivica,on je napravio remek delo pa je napravio,ali je brutalna istina,da samo brutalni kapitalizam,može da iznese jedan ovakav Mega Remek Delo objekat.
Nije tačno da su mogli na livadi,nego je tačno, da je Maksimović napravio još jedno remek delo,koje je povezao pasarelom sa Sava Centrom,a taj brutalni kapitalista, kupio je oba remek dela,koja su jedna celina,brutalni san je ostvaren,a na livadi su završili oni proleteri,koji su sve to svojim golom rukama sazidali.
 
Poslednja izmena:
Da je Delta mogla za manje para da dobije vise, uradila bi to. I generalno je gadno svako divljenje Miskovicu koje se vise puta provlacilo na ovoj temi. Covek je ovo uradio iz svog licnog interesa i za dobrobit iskljucivo svog dzepa i tacka. Sto naravno nije nikakav problem i kamo srece da imamo vise takvih primera gde svi profitiraju. Samo manite se lozenja na takvog krimosa i hvalospeva o njemu.

Ne kapiram recenicu da je mogao da gradi na livadi? Da mu se to vise isplatilo kada se sve uzme u obzir gradio bi na livadi. Sta ta recenica treba da znaci, da nije gradio na livadi nego je uzeo da renovira SC jer je neki veliki covek i hoce da uradi nesto za grad i svoj narod? Manite me.
 
Maksimović je projektovao i hotel Interkontinental,koji je bio celina ,fizički povezana sa Sava Centrom.Mišković je kupio taj hotel,ovo sa Sava Centrom je ceo život čekao,da zaokruži celinu,i nikakve livade ne piju priču.
Maksimović je sam rekao da je napravio večan objekat,i on će takav i biti,ali tek pošto ga je Mišković obnovio,i to je činjenica.
Tek sada,ovo remek delo,može da bude u funkciji, za koju je i napravjlen,i to je takodje činjenica,kao i to da svi prethodni,pa i ovaj najnoviji režim,nisu znali šta da rade sa njim.
 
Poslednja izmena:
Nije da nema smisla,ima ga svakako.
Tadasnja SFRJ je stavljala radnika na prvo mesto.Na mesto koje mu pripada po tadašnjem političkom uredjenju.
To mesto je izjednačavalo ,i onoga ko je u konferencijskoj sali,i onoga ko je u holu unutar objekta.
To je bila glavna Maksimovićeva vodilja,da fasada ima dvostruku funkciju,fasadu kao primarnu oblogu,onoga što je unutra, a unutra je tog čoveka i radnika,okupao suncem,pogledom na zelenilo sa svih strana ,u svim pravcima,a podno nogu,stavio mu je i potok,tako da se čovek osećao kao da je u prirodi,opušten,relaksiran,sa osećajem prostranstva.
Tom radniku ,očigledno nije bilo dovoljno,što je bio stub uredjenja države,što je imao zagarantovan posao,stan,zdravstvenu zaštitu,obrazovanje,pa i odlazak napolje.
Odlučio je da to sve promeni,i da je kapitalizam zapravo bolji,pa smo od brutalizma kao tadašnjeg pravca u arhitekturi,došli do brutalnog kapitalizma.
Takav brutalni kapitalizam ,sada gledamo u Sava Centru,u vidu pregradjivanja svega što može donetii profit.Kakvo sunce,kakva svetlost,kakav potok,daj od 16 sala napravi 50,pa digitron u ruke,da se sve to otplati.
Nažalost,istina je ,da Maksimovićev Sava Centar,sa čovekom u prvom planu,nije nikada mogao da se otplati,to i nije njegova krivica,on je napravio remek delo pa je napravio,ali je brutalna istina,da samo brutalni kapitalizam,može da iznese jedan ovakav Mega Remek Delo objekat.
Nije tačno da su mogli na livadi,nego je tačno, da je Maksimović napravio još jedno remek delo,koje je povezao pasarelom sa Sava Centrom,a taj brutalni kapitalista, kupio je oba remek dela,koja su jedna celina,brutalni san je ostvaren,a na livadi su završili oni proleteri,koji su sve to svojim golom rukama sazidali.
Не могу да верујем да неко и даље верује у ове бајке а да није дете салонског комунисте са прве године на филозофском факултету.

Нико не диже Мишковића у небеса већ га ви провлачите кроз блато овим менталним акробацијама а човек реализовао по друштво и економију најкориснију приватну инвестицију у последњих 90 година и то по више основа јер ем што смо добили врхунски конгресни центар, ем је исти скинут са грбаче пореских обавезника. (тачније то је омогућено међутим партија и даље уредно плаћа фиктивна радна места)

А кад већ филозофирате о радничкој утопији нађите неку другу тему и други објекат пошто је баш овај објекат заправо симбол и доказ "радничке" неједнакости јер је исти наменски грађен за партијску и у мањем обиму радничку елиту.

Много је већи ризик од пробијања буџета кад се иде на реконструкцију великог, мултифункционалног објекта него кад се исти ради од нуле. Поготово кад се ради о овој типологији објеката који су најдаље одмакли у технолошком смислу у односу на исте такве објекте из прошлог века. Наравно, Делта је овде имала очигледан интерес јер овим имају заокружену целину али су "оманули" за 50 милиона евра и ни реч нису рекли. Са друге стране, газда Груја нам је одрао кожу са леђа у земљишту за онај објектић полустанице на Прокопу и у чистом плусу је на штету грађана од више десетина милиона евра.

И да мало демистификујем Сава Центар. Са разлогом је то јединствен објекат. Нико при честој свести не би пројектовао онакву и онолику стаклену башту од хола велике сале са идеалним углом фасаде за максимално прегрејавање објекта лети, чак ни онда. И тада се знало да Србија клизи ка медитеранској клими. Исто важи и за фронт пословног дела са друге стране. Нешто је мало мање радикално али опет је пројектантски погрешно, иако је естетски допадљиво.
 
Odlučio je da to sve promeni

Кад је одлучио, на неком референдуму? Знам за појединачне случајеве да су насели на обећања о већим платама и гласали за приватизацију предузећа. На првим изборима СПС је добио 80% гласова.
 
Sad sam bio i ne videh onih pominjanih 35 lokala. Samo Lidl, DM, nesto za zivotinje, tehnomanija, menjacnica, mojkiosk i neka banka. Popeo sam se uz eskalator i nema nista gore, majstori setaju....nisam ni mogao u kongresni deo jer su vrata zatkljucana iz biznis dela. I los utisak je isfusarena do bola staza za pesake koja vodi od milentija popovica do spiralnih stepenica. Sto se tice para koje je Miskovic ulozio i navodnih 118 miliona, kako mi da znamo da je stvarno toliko ulozeno? Mozda je lik hteo da izgleda da je dao duplo od zahtevanih. Mogao je da kaze da je kostalo 500 miliona i neki bi poverovali
 
Poslednja izmena:

"Tom radniku ,očigledno nije bilo dovoljno,što je bio stub uredjenja države,što je imao zagarantovan posao,stan,zdravstvenu zaštitu,obrazovanje,pa i odlazak napolje.
Odlučio je da to sve promeni,i da je kapitalizam zapravo bolji,pa smo od brutalizma kao tadašnjeg pravca u arhitekturi,došli do brutalnog kapitalizma..."
Interesantna ti je ova teorija, da negde i nekada radnici (raja) nesto odluce i onda tako i bude ...
 
Sad sam bio i ne videh onih pominjanih 35 lokala. Samo Lidl, DM, nesto za zivotinje, tehnomanija, menjacnica, mojkiosk i neka banka. Popeo sam se uz eskalator i nema nista gore, majstori setaju....nisam ni mogao u kongresni deo jer su vrata zatkljucana iz biznis dela. I los utisak je isfusarena do bola staza za pesake koja vodi od milentija popovica do spiralnih stepenica.
Biznis deo je ceo ispregradjivan,zato nisi imao šta ni da vidiš,od silnih pregradnih zidova.Hodnici kao tuneli za hrčke.
Spoljno spiralno stepenište, koje vodi sa parkinga do gornjeg ulaza je ,koliko sam primetio Titovo,nije obnovljeno.
Vrata nekadasnjeg studija trećeg kanala,ostala su ista.
Biznis i kongresni deo,nisu više interesantni običnim gradjanima,niti oni ima sta tu da traže,pored silnih šoping centara.
Za njih je namenjena plava sala,tu će valjda biti renovirano,onako kako treba,da se mogu gledati filmovi ili ići na koncerte.
Ono što sam video na otvaranju,nema potrebe više da gledam,čekam renoviranu plavu salu,to me više zanima.
 
Poslednja izmena:
Biznis deo je ceo ispregradjivan,zato nisi imao šta ni da vidiš,od silnih pregradnih zidova.Hodnici kao tuneli za hrčke.
Spoljno spiralno stepenište, koje vodi sa parkinga do gornjeg ulaza je ,koliko sam primetio Titovo,nije obnovljeno.
Vrata nekadasnjeg studija trećeg kanala,ostala su ista.
Biznis i kongresni deo,nisu više interesantni običnim gradjanima,niti oni ima sta tu da traže,osim Lidl i DM suterena.
Za njih je namenjena plava sala,tu će valjda biti renovirano,onako kako treba,da se mogu gledati filmovi ili ići na koncerte.
Tacno, spiralne stepenice su od pre samo su ih premazali. Pune su rupa i pukotina.
 
Poslednja izmena:
Nisi shvatio poentu,od 16 sala napravili su 50,sve usitnili,da se vrati para čim pre,mislim potpuno ih razumem.
Ja bih to još vise usitnio,i rodjendane da organizujem,stolicu na dan ako treba,samo da vratim taj krvavo zaradjeni novac.
 
Nisi shvatio poentu,od 16 sala napravili su 50,sve usitnili,da se pre vrati para,mislim potpuno ih razumem.
Ja bih to još vise usitnio,i rodjendane da organizujem,stolicu na dan ako treba,samo da vratim taj krvavo zaradjeni novac.
Shvatio sam, video sam slike, ima dosta sala koje su tipa 15-20 kvadrata
 
Vrh