Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne vidim drugo rešenje osim da uvedemo evro.
Daleko bilo. To je i Hrvatsku vidim usrećilo, opala im kupovna moć maltene duplo preko noći. Domaća valuta je jedno od retkih sredstava preko kojeg država može da utiče na razvoj svoje privrede. To što kod nas to ne rade to je druga priča. Slablje dinara od avramovog dinara do ovig nivoa od 120 dinara je mnogo normalnija i zdravija priča a ovo sad je ustupak ogroman inostranstvu. Period hiper inflacije pre toga je sa druge strane primer kako se planski takvom inflacijom prebacuje ogromna kolicina vrednosti iz državnih ruku u privatne ruke za veoma kratko vreme.
 
Visok kurs generalno jeste loš za privredu, ali dobar za stanovništvo samim tim i dobra populistička mera.
Mada dinara nije precenjen, jer unazad par godina NBS je kupila daleko više evra nego što je prodala dinara... Bez intervencija evro bi mnogo verovatnije bio oko 100 dinara...
 
Narod mora realno da osiromaši 50% da bi postali izvozno čudo? Nije nama problem što smo skupi nego što nemamo proizvode koje bi izvozili...
Ne radi se izvoz da bi narod osiromašio već da bi se bogatio. Ovako siromaši koliko vidimo po kupovnnoj moći.
Par vas misli da to funkcioniše prosto tako što ti podigneš evro odjednom plate ostaju na istom nivou i ti si izgubio trećinu svega. A ja kažem da to ne ide tako nego kroz određene mere države se kompenzuje kroz cikluse inflacije i povećanje plata tako da to relativno brzo dođe do toga da se cene plata i tih povećanih cena uvoznih proizvoda paralelno porastu dok cene domaćih proizvoda rastu manje dok sve to ne dođe na realnu osnovu. Ovako narod osiromaši najviše pošto se velika vrednost na ovakav način ispumpava iz zemlje. Mi nismo član EU da bismo imali pristup fondovima kojima se taj uticaj ublažava. Mada i u Eu istočnim zemljama na svaku milijardu koju dobiju iz fpnda izvuku im 3...
 
Daleko bilo. To je i Hrvatsku vidim usrećilo, opala im kupovna moć maltene duplo preko noći. Domaća valuta je jedno od retkih sredstava preko kojeg država može da utiče na razvoj svoje privrede. To što kod nas to ne rade to je druga priča. Slablje dinara od avramovog dinara do ovig nivoa od 120 dinara je mnogo normalnija i zdravija priča a ovo sad je ustupak ogroman inostranstvu. Period hiper inflacije pre toga je sa druge strane primer kako se planski takvom inflacijom prebacuje ogromna kolicina vrednosti iz državnih ruku u privatne ruke za veoma kratko vreme.
Ja ne bih želeo da srpska država utiče na razvoj srpske privrede. Mislim da je to štetno.
 
Imam dovoljno godina da se sećam nekoliko devalvacija i sreće i prosperiteta koje su nam donele...
Devalvacije su nesto potpuno drugo. Devalvacije su posledica zvanicnog kursa pa onda oslobadjanja istog kad privreda ne moze vise da izdrzi pritisak. I onda sljus samo digne branu. No ni tada nije davalvacija ta koja je napravila problem vec to sto je kurs pre toga bio dugo fiksiran a to je neizdrzivo za privredu.
 
Ja ne bih želeo da srpska država utiče na razvoj srpske privrede. Mislim da je to štetno.
Izuzetno naivno razmisljanje. Svaka drzava utice na svoju privredu inace je nece imati uopste. Cak i ultraliberalne drzave su liberalne samo utoliko gde vec kao Amerika izgrade sistem koji je izuzetno povoljan za njihovu privredu u odnosu na druge pa onda puste tek liberalno da bi druge slabe zemlje gubile od njihovih preduzeca a njihova se medjusobno takmicila. Ali cim je neophodno kao sto je nakon kraha 2008 ili kad su bile ugrozene banke prosle godine u usa i svacarskoj iste sekunde se zaboravlja na liberalnost i priskace u pomoc velikim da se ne dopusti propadanja velikih koji bi uzdrmali njihovu privredu ili carine i sankcije kini da se odupru pritisku odatle.
Na kraju nikakvu liberalnost ne bi ni imali da nisu osmislili sistem unutrasnjeg zaduzivanja i izvoza inflacije iz Amerike u svet kroz mehanizam petro dolara koji je trenutno uzdrman.
Profesor Zec je isto cesto pricao anegdotu kad se Amerika odvojila od Engleske pa engleski ministar ponudi Americi da imaju liberalizaciju ekonomskih odnosa potpuno (posto je u to doba Engleska proizvodila sve a Amerika dabrove koze i slicne sirovinske proizvode kao sto je danas motanje kablova nase) Pa im amerikanci rekli jok sada carina 100% dok mi ne podignemo privredu dok ne dostigne vasu a onda mozemo liberalno. I tako je i bilo i yato amerika i uspela da ojaca a ne da bude engleska kolonija i danas a taj ministar zavrsio na novcanici zbog zasluga.
 
Izuzetno naivno razmisljanje. Svaka drzava utice na svoju privredu inace je nece imati uopste. Cak i ultraliberalne drzave su liberalne samo utoliko gde vec kao Amerika izgrade sistem koji je izuzetno povoljan za njihovu privredu u odnosu na druge pa onda puste tek liberalno da bi druge slabe zemlje gubile od njihovih preduzeca a njihova se medjusobno takmicila. Ali cim je neophodno kao sto je nakon kraha 2008 ili kad su bile ugrozene banke prosle godine u usa i svacarskoj iste sekunde se zaboravlja na liberalnost i priskace u pomoc velikim da se ne dopusti propadanja velikih koji bi uzdrmali njihovu privredu ili carine i sankcije kini da se odupru pritisku odatle.
Na kraju nikakvu liberalnost ne bi ni imali da nisu osmislili sistem unutrasnjeg zaduzivanja i izvoza inflacije iz Amerike u svet kroz mehanizam petro dolara koji je trenutno uzdrman.
Profesor Zec je isto cesto pricao anegdotu kad se Amerika odvojila od Engleske pa engleski ministar ponudi Americi da imaju liberalizaciju ekonomskih odnosa potpuno (posto je u to doba Engleska proizvodila sve a Amerika dabrove koze i slicne sirovinske proizvode kao sto je danas motanje kablova nase) Pa im amerikanci rekli jok sada carina 100% dok mi ne podignemo privredu dok ne dostigne vasu a onda mozemo liberalno. I tako je i bilo i yato amerika i uspela da ojaca a ne da bude engleska kolonija i danas a taj ministar zavrsio na novcanici zbog zasluga.
Ali ja pričam o Srbiji. Druge države mogu. Ovde je štetno.
 
Ovo što ti propovedaš je klasična devalvacija.
Bila bi da je kurs fiksan i da ja kazem e sad ga promenite sa 120 na 180 i fiksirajte tu. Niti je sad fiksan niti ja kazem da ga promene. vec da realno evro vredi 180 dinara i da bi drzava trebala kroz svoje mehanizme da prestane da brani valutu u trenucima u kojima je to bitno i da merama svojim to u narednih godinu dve postepeno dovede sve na realne nivoe. A i tada bez fiksiranja nadalje. I ne propovedam i ne mislim da ce se to desiti posto je isuvise ljudi pusteno da se nakrade da bi sprovodilo ovo sto danas sprovodi samo ukazujem gde je problem osnovni.
 
Bila bi da je kurs fiksan i da ja kazem e sad ga promenite sa 120 na 180 i fiksirajte tu. Niti je sad fiksan niti ja kazem da ga promene. vec da realno evro vredi 180 dinara i da bi drzava trebala kroz svoje mehanizme da prestane da brani valutu u trenucima u kojima je to bitno i da merama svojim to u narednih godinu dve postepeno dovede sve na realne nivoe. A i tada bez fiksiranja nadalje. I ne propovedam i ne mislim da ce se to desiti posto je isuvise ljudi pusteno da se nakrade da bi sprovodilo ovo sto danas sprovodi samo ukazujem gde je problem osnovni.
Kako si izracunao da je 180 dinara?
Drugo, mi uvozimo energente kojima raste cena i bez devalviranja kursa, sto i najvise utice na nas trgovinski deficit. Devalviranje kursa bi te energente cinilo samo jos skupljim.
Nismo mi Kina koja je radionica sveta pa moze da dampuje juan jer ionako vec ima suficit.
 
Ma samo da jee meritokratija onda sve to ide kako treba. Naravno u stranackoj arhitekturi drzave koja je pritom sluganjska ka spolja ne postoji mogucnost uspesnog vodjenja privrede ni na jedan nacin.
To je kao sa Telekomom. Pre 2012. su kukali na privatizaciju kao "raskućuje se državna imovina".

A sad vidimo da je šteta nastala stranačkom kontrolom u milijardama.

* Da i zanemarimo specifičnu moć Telekoma i potencijal uništenja demokratskog uređenja. Onda šteta postaje nemerljiva u parama i uništenim ljudskim životima i drugim društvenim resursima.
 
Pa to i omogućava izvoz. Npr domaća firma pravi proizvod koji joj se isplati da prodaje za 120 dinara po komadu. Npr potencijalni kupac u drugoj zemlji kaže to je 1eur i to mi je skupo drugi mi nude za 90 centi. Menjanjem vrednosti evra na nekih 180 dinara (što je realna vrednost koja je izbegnuta rasprodajom naših deviznih rezervi) taj prozvod košta 75 centi i taj potencijalni kupac kaže pa ovo mi se isplati. Ima naravno tu raznih bočnih uticaja ali ovo je osnovni princip kako realni kurs podstiče privredu i izvoz a veštački fiksiran samo uništava privredu i presipa pare iz Srbije na zapad odakle nam dolazi uvoz.
Da nama ode Evro i na 100 dinara a da je to zbog realnih razloga i snage nape privrede (da se našalimo) to bi bilo super ali ovako mi prodajom deviznih rezervi samo poklanjamo zapadu ekstra profit iz nsših džepova.
Ko god priziva devalvaciju samo neka se seti "mudre politike našeg Predsednika Slobodana Miloševića"!! Po svim tim expertima mi smo trebali imati najrazvijeniji privredu na svetu! A desilo se suprotno!
Evo svi vide i kad veliki počnu da štampaju - FED i ECB pa kad inflacija se otrgne kontroli šta se dešava...
NAJGORE JE STAMPANJE! SAMO STABILNOST! JA SKIDAM KAPU sadašnjoj Guverneriki koja je bolja od svih eksperata koje smo imali iz Svetske Banke i MMFa u prošlosti!
 
Ko god priziva devalvaciju samo neka se seti "mudre politike našeg Predsednika Slobodana Miloševića"!! Po svim tim expertima mi smo trebali imati najrazvijeniji privredu na svetu! A desilo se suprotno!
Evo svi vide i kad veliki počnu da štampaju - FED i ECB pa kad inflacija se otrgne kontroli šta se dešava...
NAJGORE JE STAMPANJE! SAMO STABILNOST! JA SKIDAM KAPU sadašnjoj Guverneriki koja je bolja od svih eksperata koje smo imali iz Svetske Banke i MMFa u prošlosti!
Pisah o tome vec. To nije bila devalvacija vec planski izvedena hiperinflacija. I nije nastala nikakvom gluposcu ekonomista vec namerno da se jedan krug ljudi za kratko vreme domogne velike kolicine drzavne imovine. I to je u potpunosti uradjeno kako je i planirano i zaustavljeno za dan kad se odlucilo da je taj proces zavrsen. ps zaustevljeno je devalvacijom takodje koliko se secam :)
 
Pisah o tome vec. To nije bila devalvacija vec planski izvedena hiperinflacija. I nije nastala nikakvom gluposcu ekonomista vec namerno da se jedan krug ljudi za kratko vreme domogne velike kolicine drzavne imovine. I to je u potpunosti uradjeno kako je i planirano i zaustavljeno za dan kad se odlucilo da je taj proces zavrsen. ps zaustevljeno je devalvacijom takodje koliko se secam :)
Uvek je planski. I sad su FED i ECB planski to uradili zbog rata.... Pa im se obija o glavu. Za privredu i obične ljude najbolja je stabilnost po svaku cenu! Nista bolje od fixnog kursa! Ili da se uvede euro pošto se sve izražava u eurima jedino hleb i mleko kupujemo u dinarima. Sve iznad toga se indeksira u eurima čak i polovni automobili i kirije...
 
To je kao sa Telekomom. Pre 2012. su kukali na privatizaciju kao "raskućuje se državna imovina".

A sad vidimo da je šteta nastala stranačkom kontrolom u milijardama.

* Da i zanemarimo specifičnu moć Telekoma i potencijal uništenja demokratskog uređenja. Onda šteta postaje nemerljiva u parama i uništenim ljudskim životima i drugim društvenim resursima.
Mesanje politike u privredu nisu samo drzavna preduzeca.
 
Pa to i omogućava izvoz. Npr domaća firma pravi proizvod koji joj se isplati da prodaje za 120 dinara po komadu. Npr potencijalni kupac u drugoj zemlji kaže to je 1eur i to mi je skupo drugi mi nude za 90 centi. Menjanjem vrednosti evra na nekih 180 dinara (što je realna vrednost koja je izbegnuta rasprodajom naših deviznih rezervi) taj prozvod košta 75 centi i taj potencijalni kupac kaže pa ovo mi se isplati. Ima naravno tu raznih bočnih uticaja ali ovo je osnovni princip kako realni kurs podstiče privredu i izvoz a veštački fiksiran samo uništava privredu i presipa pare iz Srbije na zapad odakle nam dolazi uvoz.
Da nama ode Evro i na 100 dinara a da je to zbog realnih razloga i snage nape privrede (da se našalimo) to bi bilo super ali ovako mi prodajom deviznih rezervi samo poklanjamo zapadu ekstra profit iz nsših džepova.
Masis poentu. Ti taj proizvod koji prodajes za 120din, ako srozas kurs i inflacijom dignes plate radnika neces moci da prodajes po 120 nego po 180, mozda cak i 200din jer ce ti i sirovine iz uvoza poskupeti tako da dolazis na isto. Nista nisi uradio osim sto si se kao nesto cimao oko kursa i samo napravio veci problem. Ne treba nama kurs za jacanje privrede vec destimulacija uvoza, a kako nemamo nista moramo da uvozimo.
 
Svaka čast na opservaciji. Sa dosta iznijetog će se većina složiti. Ali ne sa svim. Npr., koje to zgrade izgradjene unazad par godina imaju po jedan više dodati sprat?
I najbitnije, da li je danas stanje u urbanizmu i stanogradnji generalno bolje ili lošije od onog od prije 15-ak godina? Da li je sredjenije? Da li je gradnja danas korektnija nego tada? Da li je veći urb.haos bio tada ili danas? Vama kao arhitekti, da li se svidja konkretno Beograd na vodi?
Како одговорити на било које од ових питања?

Покушаћу сликовито да објасним, као када сам пре 10-15година отишла код дечјег педијатра и питала да ми покаже састав вакцине које је дете требало да прими. Добила сам одговор да када завршим биохемију, стажирам и кренем да се бавим ужом специјализацијом за вакцине (опростите не знам тачан назив), после година интезивног бављења овом тематиком да МОЖДА, али можда могу да схватим састав вакцине. Она га не зна и не зна утицај сваке компоненте вакцине на дечје тело и није њено да зна. Да "гуглањем" могу да добијем погрешну представу о свему. Схватила сам да немам потпитања која треба да поставим.

Тако исто и за било које питање које си поставио.. Одговор би био опширан, није везан за тему форума и чини ми се да нисам одговарајућа особа која може да ти да одговор на било које од ових питања. За одговор на сва ова питања која си поставио, требало би ти пар особа које би стручно могле да ти објасне, а вероватно ни тада не би схватио (без увреде) јер ниси у тематици. Прво зато што постављаш прво питање, а политички је некоректно :ROFLMAO: Планирање и урбанизам се не баве периодима од 10,15година.. Пошто се сваком влашћу мењају планови и "стручњаци",можеш замислити какво нам је стање у урбанизму и станоградњи и данас.. Нисмо ми смислили урбанистичку мафију, али код нас фантастично функционише. То што теби нешто као лаику личи да је све дивно и красно, не значи да је тако. Свако планирање иде од избора до избора.

Моје мишљење ником није битно, и да ли ми се нешто свиђа или не. Београд на води је нешто чије ћемо последице видети у деценијама које долазе. Сада је улицкано и скоцкано.. Чекај 20-50 година, да се промени структура људи која тамо живи, када се град прошири, када се појаве сви проблеми које су стручни људи наглашавали, па онда можемо да коментаришемо на ту тему.

Од 90-тих година нико није слушао шта причају врхунски људи који су се деценијама бавили просторним развојем државе, регија, градова и општина. Ослонили смо се на политичаре да нам кажу шта да градимо и где, да нам кажу како да се вакцинишемо и кад, да се баве свим питањима о којима апсолутно ништа не знају и да од њих све зависи и дошли смо до овога, а то је мрак. У конкретном случају-инвеститорски урбанизам проткан политичким интересима, прањем новца и где свако граби свој део.

Али стварно не бих ширила ову тему, јер нема везе са ценама некретнина..

Оно што могу да ти кажем, а тиче се саме новоградње, то је да ако причаш са архитектом-пројектантом са искуством мин 15-20год, и питаш га где би пре купио стан исте квадратуре и цене, у новоградњи или староградњи, добићеш одговор- староградња. Ни ово ти не могу елаборирати, јер је исто опширно, мораш да се бавиш овим годинама да би видео шта се ту дешава.. Ја искрено немам ни времена, ни воље, ни жеље да образлажем. Али инфо, направила сам малу "анкету" међу пројектантима и сви до једног су одговорили староградња тј објекти изграђени до 1990-тих.

Ја нисам компетентна да причам о РОИ, исплативошћу улагања, издавању стнова, што већину овде интересује. Ја гледам ону другу страну новчића и не видим много тога доброг, али се надам... једног дана биће боље, због моје деце, потомака и свих људи којима нешто остављамо, не само станове, него градове, улице, квалитет живота, будућност. ;)

П.С. Нећу одговарати више на нека питања у вези града, урбанизма, архитектуре.. У глобалу сам рекла шта сам мислила, ко је схватио моје мишљење, схватио. Ионако моје мишљење не утиче на цене станова, нити планирање и урбанизам имају утицај на исто. Бавимо се темом, а о овим стварима на неком другом месту.
 
Masis poentu. Ti taj proizvod koji prodajes za 120din, ako srozas kurs i inflacijom dignes plate radnika neces moci da prodajes po 120 nego po 180, mozda cak i 200din jer ce ti i sirovine iz uvoza poskupeti tako da dolazis na isto. Nista nisi uradio osim sto si se kao nesto cimao oko kursa i samo napravio veci problem. Ne treba nama kurs za jacanje privrede vec destimulacija uvoza, a kako nemamo nista moramo da uvozimo.
Ne mašim ništa niti sam ja neki mnogo pametan i stručan na tu temu već dovoljno pratim ljude koji to jako dobro znaju i objasne. Sve to što pričaš stoji naravno zato se govori o cikličnim tim izmena dok dođe na svoje. Zaključak ti je dobar da treba da radimo na destimulaciji uvoza samo što se uvoz najbolje destimuliše tako što dovedeš evro na realnu vrednost, noti veštački nisku niti veštački visoku. I naravno dodatno da bi jačao privredu moraš da imaš set mera za to pod konzrolom države. Ne možeš ti liberalno sa zemljama koje su izgradile ogromnu prednost nad vama a i tada im daješ subvencije. A ti se zadužuješ kao država i umesto da to ulažeš u privredu ti bacaš pare za bolje puteve do njihovih fabrika a onda rasprodaja pošto nemap odakle pare.

A taj liberalizam je u našem slučaju kao da uzmem Peru i žiku i Peri dam deset gofina teretanu, dobru hranu, sunce a žiku zaključam u samicu malu na hlebu i vodi i onda im posle deset godina kažem aj sad vas dvojica da se pobijete na fer onako liberalno, 😁
Liberalno može između francuske i nemačke i sličnih.
 
Ja koliko sam razumeo Mariksa, ono sve dodje na isto jer se dize uvozna cena sirovine.
Recimo proizvodnja i prodaja mleka u Srbiji je nekad bila profitabilna industrija, dok je nisu upropastili, pkb i slicne prodali, uvozni lobi odradio svoje s industrijskom spijunazom (moto: upropastiti prvo domacu firmu, a onda dovesti stranu).
Za mleko ne trebaju uvozne sirovine. Vojvodina je prilicno plodna i siroka, s vecom perspektivom od Holandije. Mnoga grla smo poklali i prepakovali u meso.
Sta je tek s drugim granama industrije a nije hrana.
Neoliberalni kapitalizam u Srbiji je doneo i bolnu tranziciju. Neki su ostali, a neki su otisli preko, jer im ovaj sistem ne odgovara.
 
Banalan primer tog uvozničkog lobija je industrija nameštaja. Svi živi uvoze proizvode iz Turske, a ovde preprodaju. Niko neće da proizvodi jer im se ne isplati zbog previsokih cena sirovina, radne snage i time što je to obesmišljeno. A turska lira je devalvirana i sada njihova ekonomija postaje konkurentna za izvoz.
 
Za mleko ne trebaju uvozne sirovine.
Na zalost, trebaju. Uvozno mleko u prahu se koristi za sve mlecne proizvode, na primer jogurt ili dugotrajno mleko. Na Imlekovom jogurtu pise da je napravljen od mleka iz EU i Srbije.


 
Vrh