Šta je novo?

Cene nekretnina

Krece Kineski bull.
Svi se tuku da žive u gradu bez pijaće vode! Samo cepaj!

To the moon 🚀 🌝
 
Zrenjanin jedan od najdosadnijih i pustih gradova u Srbiji, Kinezi idu tamo gde je i poslednji mladi Srbin u punoj snazi pobegao.
 
B

…blago nama, blagostanju nema kraja, još da naselimo 10-20.000 ljudi sa bliskog istoka na Kalvariju da nas Bog vidi…
Ima ih tu blizu na Ledinama. Cak su i bilbordi najbitnijih srpskih institucije - kladionica, prevedeni na Kineski. Ima super restorana, vredi istraziti (y)
 
Ima ih tu blizu na Ledinama. Cak su i bilbordi najbitnijih srpskih institucije - kladionica, prevedeni na Kineski. Ima super restorana, vredi istraziti (y)
Ledine više podsećaju na pojas Gaze, a siguran sam i da je vazduh u Gazi boljeg kvaliteta.

Šteta što nisam uslikao dimčinu koju sam tamo sinoć video.
 
Sve vise nekih stranaca raznoraznih

18 sporazuma potpisano i svaki od tih ce doprineti nekom rastu.
Iskreno ako se "zavrti" realno je ocekivati veliki broj Kineskih radnika a i biznismena u Srbiji. Ovo otvara prostor a rast u relativnom "bear" marketu.
Ovo i EXPO je bas u*ser.
 
Ma de, nece ameri da piju mikroplasticnu vodu.

Mogu da priuste, ali ne mogu za to da bacaju pare kad su sve praznike, verske i drzavne, pretvorili u soping praznike pa im nista novca ne ostaje od silnih "rasprodaja"
 
Ma sta ti je. Pije se cesmovaca i to lagano cak i u bogatim delovima. To je mit. Cak sta vise plasticna se smatra losa zbog mikroplastike.

Na Havajima najcistija cesmovaca na svetu :)
 

“4. Analiza BBA: Uz pad cena stanova menja se armatura građevinskog biznisa u regionu​

Nakon snažnog rasta poslednjih godina, cene nekretnina u Adria regionu bi iduće godine mogle pasti i za više od deset odsto, a to će pratiti i promena u fokusu poslovanja građevinara. U analizi građevinskog sektora analitički tim Bloomberg Adrije napominje da za nekretnine očekuje "manju korekciju cena do kraja godine, praćenu primetnom korekcijom od 10 odsto ili više u 2024. godini kako se tržište smiruje i visoka osnova iz prethodnih godina dolazi do izražaja".

Ostvari li se takav pad, on bi mogao da malo razveseli kupce, ali i oneraspoloži investitore, prodavače i građevinare koji će se istovremeno okrenuti gradnji infrastrukture umesto stanova, primećuju naši analitičari u analizi koju u celosti možete pročitati”


Malo je 10%, mora 20-30% …
 

“4. Analiza BBA: Uz pad cena stanova menja se armatura građevinskog biznisa u regionu​

Nakon snažnog rasta poslednjih godina, cene nekretnina u Adria regionu bi iduće godine mogle pasti i za više od deset odsto, a to će pratiti i promena u fokusu poslovanja građevinara. U analizi građevinskog sektora analitički tim Bloomberg Adrije napominje da za nekretnine očekuje "manju korekciju cena do kraja godine, praćenu primetnom korekcijom od 10 odsto ili više u 2024. godini kako se tržište smiruje i visoka osnova iz prethodnih godina dolazi do izražaja".

Ostvari li se takav pad, on bi mogao da malo razveseli kupce, ali i oneraspoloži investitore, prodavače i građevinare koji će se istovremeno okrenuti gradnji infrastrukture umesto stanova, primećuju naši analitičari u analizi koju u celosti možete pročitati”


Malo je 10%, mora 20-30% …

Pa kako sad, pre neki dan onaj tip iz Kadene govori kako je prodaja i dalje ludilo, a Vradovic prognozira dolazak žutih ljudi koji će da piju vodu iz Morave i kupuju nekretnine kao blesavi :)
 
Kinezi spavaju po kontejnerima, Yandex hoće da pravi stambeni blok za svoje zaposlene…
…a mi treba da zadržimo ovu omladinu da živi , radi i ostavlja potomke ovde…to ćemo teško uspeti kao belosvetska perionica novca koja je zbog potrebe za brzinom pranja morala da nabudzi cene do neodrzivog nivoa…dajte odrziv rast, dajte sa obrazujemo naciju…
 
Pa kako sad, pre neki dan onaj tip iz Kadene govori kako je prodaja i dalje ludilo, a Vradovic prognozira dolazak žutih ljudi koji će da piju vodu iz Morave i kupuju nekretnine kao blesavi :)
On sigurno zna bolje, prodaje čovek svaki dan…
 
Evo možda nekome zanimljiva činjenica od jednog "hobiste" - liberalno koristim opciju "omiljenog" oglasa na HaloOglasima jer volim da pratim dinamiku tržišta na konkretnim primerima. Trenutno imam 22 izabrana oglasa koja pratim, uglavnom 2.5 ili 3.0 stanova u raznim krajevima grada (NBG, Zemun, Čukarica, Voždovac itd.), za koje ja lično smatram da su dobri stanovi, ali precenjeni u većoj ili manjoj meri. Uglavnom agencije, ali ima i vlasničkih oglasa.

Nijedan od tih 22 stana se dosad nije prodao, a neki među njima stoje od januara ove godine. Agencije nažalost brišu pa postavljaju, te se ne može uvek videti kad je oglas inicijalno postavljen. Mali broj je okačen u poslednjih nekoliko nedelja, dosta stoji mesecima.

Samo na dva oglasa je smanjena cena otkad su postavljeni. Na jednom oglasu za 4%, na drugom 6%. Naravno i dalje nisu prodali.

I pre nego što neko pita, razlog zašto uopšte ne pokušavam da pregovaram ako želim da kupim, jeste to što mislim da su ti stanovi precenjeni u meri od par desetina hiljada evra, i ne želim da gubim vreme da nekome ko traži 160k nudim 130k. Verujem da je većina toga što pratim APP šema i da će nestati sa oglasa kad krenu cene da padaju.

U vezi sa tim, da li je neko ovde imao iskustvo sa kupovinom gde je uspeo da spusti cenu 15-20% od inicijalne?
 
Evo možda nekome zanimljiva činjenica od jednog "hobiste" - liberalno koristim opciju "omiljenog" oglasa na HaloOglasima jer volim da pratim dinamiku tržišta na konkretnim primerima. Trenutno imam 22 izabrana oglasa koja pratim, uglavnom 2.5 ili 3.0 stanova u raznim krajevima grada (NBG, Zemun, Čukarica, Voždovac itd.), za koje ja lično smatram da su dobri stanovi, ali precenjeni u većoj ili manjoj meri. Uglavnom agencije, ali ima i vlasničkih oglasa.

Nijedan od tih 22 stana se dosad nije prodao, a neki među njima stoje od januara ove godine. Agencije nažalost brišu pa postavljaju, te se ne može uvek videti kad je oglas inicijalno postavljen. Mali broj je okačen u poslednjih nekoliko nedelja, dosta stoji mesecima.

Samo na dva oglasa je smanjena cena otkad su postavljeni. Na jednom oglasu za 4%, na drugom 6%. Naravno i dalje nisu prodali.

I pre nego što neko pita, razlog zašto uopšte ne pokušavam da pregovaram ako želim da kupim, jeste to što mislim da su ti stanovi precenjeni u meri od par desetina hiljada evra, i ne želim da gubim vreme da nekome ko traži 160k nudim 130k. Verujem da je većina toga što pratim APP šema i da će nestati sa oglasa kad krenu cene da padaju.

U vezi sa tim, da li je neko ovde imao iskustvo sa kupovinom gde je uspeo da spusti cenu 15-20% od inicijalne?
Mislim da je teško reći zašto se predmetni stanovi nisu prodali, ali uzorak od 22 stana nije mali, tako da ne verujem da su baš svi APP šeme. Možda nije loše pogledati stanove u okolini među realizovanim transakcijama i na osnovu toga proceniti kako se kreću cene. Na osnovu onoga što si napisao, da gledaš 2.5 i 2.0 stanove, pretpostavljam da je to neki opseg 65-75 m2 i da smatraš da je 130k eur realna cena-nisam siguran da je trenutno moguće kupiti ikakav stan na pristojnoj lokaciji za manje of 2k eur o m2.
 
Evo možda nekome zanimljiva činjenica od jednog "hobiste" - liberalno koristim opciju "omiljenog" oglasa na HaloOglasima jer volim da pratim dinamiku tržišta na konkretnim primerima. Trenutno imam 22 izabrana oglasa koja pratim, uglavnom 2.5 ili 3.0 stanova u raznim krajevima grada (NBG, Zemun, Čukarica, Voždovac itd.), za koje ja lično smatram da su dobri stanovi, ali precenjeni u većoj ili manjoj meri. Uglavnom agencije, ali ima i vlasničkih oglasa.

Nijedan od tih 22 stana se dosad nije prodao, a neki među njima stoje od januara ove godine. Agencije nažalost brišu pa postavljaju, te se ne može uvek videti kad je oglas inicijalno postavljen. Mali broj je okačen u poslednjih nekoliko nedelja, dosta stoji mesecima.

Samo na dva oglasa je smanjena cena otkad su postavljeni. Na jednom oglasu za 4%, na drugom 6%. Naravno i dalje nisu prodali.

I pre nego što neko pita, razlog zašto uopšte ne pokušavam da pregovaram ako želim da kupim, jeste to što mislim da su ti stanovi precenjeni u meri od par desetina hiljada evra, i ne želim da gubim vreme da nekome ko traži 160k nudim 130k. Verujem da je većina toga što pratim APP šema i da će nestati sa oglasa kad krenu cene da padaju.

U vezi sa tim, da li je neko ovde imao iskustvo sa kupovinom gde je uspeo da spusti cenu 15-20% od inicijalne?
Ja imam iskustvo vezano sa pitanjem o spustanju cene, stigao je odgovor “ne, hvala. Nadam se da ću uspeti da ga prodam za traženu cifru”
Upit je inače bio za korekciju od 10%.
Trenutno je situacija takva da na osnovu svega viđenog, prodavci ne žele da odstupe od tražene cifre jer su mogli da se nagledaju slučajeva kako se u poslednje 2 godine za tražene pare nije prodalo samo ono sto se nije ponudilo. Suština je da su sad svi prodavci u fazonu hoću i ja da prodam to sto nudim najskuplje sto mogu. Ali polako, ovo je bitka dva ovna na brvnu (kupci i prodavci).
 
Mislim da je teško reći zašto se predmetni stanovi nisu prodali, ali uzorak od 22 stana nije mali, tako da ne verujem da su baš svi APP šeme. Možda nije loše pogledati stanove u okolini među realizovanim transakcijama i na osnovu toga proceniti kako se kreću cene. Na osnovu onoga što si napisao, da gledaš 2.5 i 2.0 stanove, pretpostavljam da je to neki opseg 65-75 m2 i da smatraš da je 130k eur realna cena-nisam siguran da je trenutno moguće kupiti ikakav stan na pristojnoj lokaciji za manje of 2k eur o m2.

Teško je reći zašto se ne prodaju samo na osnovu oglasa. Možda su lažni oglasi, možda se na slikama ne vide neke mane, možda je zgrada oronula ili je mikrolokacija loša itd. Između ostalog, možda i zato što su precenjeni u odnosu na ono što su kupci spremni da plate.

Ja sam možda preterano kritičan jer sam poreklom iz BG pa mi je ideja plaćanja neke starogradnje na Vidikovcu 2100 EUR/m2 apsurdna. Možda to toliko vredi sad, ali činjenica da te nekretnine i dalje stoje mesecima na oglasima mi samo potvrđuju osećaj.

Realizovane cene ti ne govore bog zna šta osim da imaš neki raspon u glavi, jer mnogo stvari utiče na cenu. Takođe, realizovane transakcije imaju mnogo "potcenjenih" nekretnina, pa aj sad ti to objasni šta je.
 
Iznenadio bi se. 71% ljudi u Americi pije 'cesmovacu' a 55% njih bi pilo kupovnu da mogu da priuste ali ne mogu.
U našem letšnjem apatmanu u Malagi, pored česme u kuhinji je pisalo: No need to buy water. Our tap water is much better, tastier, healthier .
Prodavnice i supermarketi tamo uopšte nemaju naslagana pakovanja balona i flaša voda. Količina je ravna nekim drugim sokovima, piju uglavnom česmovaču. Restorani donose ili česmovaču ili se naručuje "sparkling water".
 
U našem letšnjem apatmanu u Malagi, pored česme u kuhinji je pisalo: No need to buy water. Our tap water is much better, tastier, healthier .
Prodavnice i supermarketi tamo uopšte nemaju naslagana pakovanja balona i flaša voda. Količina je ravna nekim drugim sokovima, piju uglavnom česmovaču. Restorani donose ili česmovaču ili se naručuje "sparkling water".
Tako ja u Granadi, pitam jel sme da se pije voda iz česme. Host me izvede na terasu apartmana, pokaže rukom a u daljini se vide snegovi Sierra Nevade. Malo dalje reka se spušta u grad.
Reče "Gospodine mi našu vodu dobijamo odande. Da li mislite da je loša? Ako mislite a vi bacajte novac na flaširanu"
 
Drugi oglasi na kalup ovog stana su oko 100-110k. Pad je krenuo, jedini je ovaj prodavac razuman, nije app niti prati druge oglase pa da se povodi, nego zeli da proda pa sta bude.
Vratio bih se na kratko što se tiče ovakvih stanova u Mirijevu i drugim delovima grada.

Ovo jeste dobra cena u trenutnim uslovima, i činjenica je da uz određena ulaganja ovaj stan se može temeljno renovirati i dovesti do nekog nivoa koji bi bio zadovoljavajuć za neku mladu porodicu ili par, međutim u ovakvim zgradama veći problem su okruženje i drugi stanari.

Prvo koliko god neko imao mogućnosti da uredi ovakav stan i da ga temeljno renovira, zgrada i zajedničke prostorije ostaju takvi kakvi su i obično su veoma zapušteni, stanari često od zajedničkog hodnika prave špajiz, obično nisu ni najmanje zainrlteresovani za bilo kakva ulaganja... a da ne spominjem razne anomalije u socijalizaciji u takvom okruženju: pojedine komšije kojima sve smeta, nadžak babe, dežurne tračare, nenormalni autoriteti (u stilu "ne prakiraj na to mesto, tu se parkira komšija Toma sa 5. sprata).

Nisam siguran koliko bi bilo stimulativno takvo okruženje za jednu modernu mladu porodica ili mlađi par, i koliko bi bilo realno očekivati da se neka takva porodica voljno uklopi u takvo okruženje, pa da budu zadovoljni takvim stanjem stvari.

Ovo ne pričam napamet obzirom da mi baba i deda žive u jednoj takvoj zgradi na Karaburmi (blizu okretnica autobusa 16, 23, 25) i dobro sam upoznat sa takvim okruženjem i koliko bi život u takvom okruženju bio destimulativan i mučan za savremenu urbanu porodicu.
 
Vrh