Šta je novo?

Cene nekretnina

Sledeće godine. Ovo vreme. Vidiš da tržište ide u dobrom smeru. Pre nisi mogao ni da sanjaš da ti nude garsonjere. Trebala ti je jača veza da kupiš garsonjeru nego za klinički centar Srbije. Ja sam rekao svoje. Prvo 6-12 meseci orocene štednje onda uzimam. Mislim da sam dobro procenio. Ako promasim moj promašaj.
Isto rezonujem. Samo sto sam oročio na 12m. Kad istekne to na jesen, onda investicija jer je pitanje da li će sledeće godine u ovo vreme kamate na štednju biti na danasnjem nivou, a takođe je i velika verovatnoća da cene nekretnina do tada padnu.
 
Drugi oglasi na kalup ovog stana su oko 100-110k. Pad je krenuo, jedini je ovaj prodavac razuman, nije app niti prati druge oglase pa da se povodi, nego zeli da proda pa sta bude.
Pre dolaska Rusa ovakav je kostao oko 68-70k. Bas me zanima za koliko ce na kraju da ode.
Deluje da je stan na severnoj strani pa nije dovoljno svetao, ja inace preferiram juznu stranu
 
Poslednja izmena:
Isto rezonujem. Samo sto sam oročio na 12m. Kad istekne to na jesen, onda investicija jer je pitanje da li će sledeće godine u ovo vreme kamate na štednju biti na danasnjem nivou, a takođe je i velika verovatnoća da cene nekretnina do tada padnu.
Dinare na max 6 meseci a Eure na 12 meseci orociti! Pa sledeće god ovo vreme shopping!
 
Dinare na max 6 meseci a Eure na 12 meseci orociti! Pa sledeće god ovo vreme shopping!
Kamata na dinare je neuporedivo veća nego na eur, a dinar je stabilan u poslednjih ne znam ni ja koliko godina u nazad. verujem da je bolje sve orociti u dinarima zbog istorijske stabilnosti kursa, pa naravno ako se kojim ludim slučajem desi da dinar počne da kliza, uvek se mogu povući pare, ali iskreno mislim da je mizerna šansa da dinar oslabi do te mere da ugrozi štednju u narednih 12M.
U svakom slučaju pokupiti te pare od retko velikih kamata na štednju sledeće jeseni i to onda zajedno sa glavnicom uložiti u nekretninu
 
Сви досадашњи циклуси нас уче супротно. Ако крене пад цена, у шопинг нема смисла кренути бар неколико година. Зашто бисте ишли у шопинг следеће године, и гледали како ваша инвестиција годинама губи вредност? Исту некретнину бисте кроз 3,4 године платили мање.

Не сећам се циклуса у коме је цена некретнинама тако брзо пала, и тако брзо поново кренула да расте.
 
Сви досадашњи циклуси нас уче супротно. Ако крене пад цена, у шопинг нема смисла кренути бар неколико година. Зашто бисте ишли у шопинг следеће године, и гледали како ваша инвестиција годинама губи вредност? Исту некретнину бисте кроз 3,4 године платили мање.

Не сећам се циклуса у коме је цена некретнинама тако брзо пала, и тако брзо поново кренула да расте.
Ukoliko kamate na štednju i sledeće godine budu na ovogodišnjem nivou ima smisla čekati dalji pad cena nekretnina uz dodatno reooročenje. Ako ipak kamate padnu sledeće godine i ROI kroz izdavanje bude veći nego na štednji onda ima smisla kupiti nekretninu. Čekanje od 3-4 god na kupovinu nečega ipak je neka druga dimenzija i za ljude koji imaju vremena da žive više od jednog života
 
Slazem se sa Gojetom. Ako padne vrednost stana, pasce i verovatno cena kirije. Pa neko moze da plati stan 90.000e i ocekuje kiriju 400e svakog meseca, sta ako sklizne na 300 ili 280? Onda se produzava rok otplate.
 
Сви досадашњи циклуси нас уче супротно. Ако крене пад цена, у шопинг нема смисла кренути бар неколико година. Зашто бисте ишли у шопинг следеће године, и гледали како ваша инвестиција годинама губи вредност? Исту некретнину бисте кроз 3,4 године платили мање.

Не сећам се циклуса у коме је цена некретнинама тако брзо пала, и тако брзо поново кренула да расте.
Koji svi dosadasnji ciklusi kada smo mi ovde prakticno imali samo jedan? Na vecini drugih trzista pad nije bas trajao godinama.
 
Sledeće godine. Ovo vreme. Vidiš da tržište ide u dobrom smeru. Pre nisi mogao ni da sanjaš da ti nude garsonjere. Trebala ti je jača veza da kupiš garsonjeru nego za klinički centar Srbije. Ja sam rekao svoje. Prvo 6-12 meseci orocene štednje onda uzimam. Mislim da sam dobro procenio. Ako promasim moj promašaj.
Jel može malo konkretnija analiza, očekuješ da će cena ovakvih garsonjera u BNV pasti? Šta je projekcija događaja u narednih 6-12 meseci na trzistu nekretnina? Takođe, koliko procenjuješ da garsonjera u BNV može godišnje da generiše kroz rentu?
 
Ja volim da nadjem te ljude da vidim ko su, jer mi je nemoguce da neko zaista ovako razgovara u svakodnevnoj komunikaciji, ali ga nema na spisku clanova SAM. 🤷🏻‍♂️
@dejanbg88 mislim da bi kao "verifikovan kupac" mogao za početak makar da se identifikuješ, a ne da ljudi kopaju po sajtu SAM-a, vrebaju na parkingu Sakure ko će parkirati Q8 i slično. Ili si ipak samo "hobista"?
 
Koji svi dosadasnji ciklusi kada smo mi ovde prakticno imali samo jedan? Na vecini drugih trzista pad nije bas trajao godinama.
Јбг, сећам се и нешто ранијих времена. А ово је график на који се позивам, и који је врло референтан за глобалне токове. У последњих педесет година, практично није било тренда раста или пада краћег од 5 година:
Inflation-Adjusted Home Prices Since 1900.jpg
 
Јбг, сећам се и нешто ранијих времена. А ово је график на који се позивам, и који је врло референтан за глобалне токове. У последњих педесет година, практично није било тренда раста или пада краћег од 5 година:
Pogledajte prilog 176856
Trenutni trend rasta je počeo tek 2020, pre toga je cena godinama bila prilično ujednačena. Na osnovu ovog grafika znači da će cena nastaviti da raste još makar 2 godine?
 
Јбг, сећам се и нешто ранијих времена. А ово је график на који се позивам, и који је врло референтан за глобалне токове. У последњих педесет година, практично није било тренда раста или пада краћег од 5 година:
Pogledajte prilog 176856
Pa ako gledamo Inflation adjusted, pad traje vec vise od godinu dana, iako su nominalne cene vece.
 
Не знам чему разводњавање. Да ли неко може да оспори ширу слику, и покаже конкретне супротне примере - да цене некретнина окрећу тренд раста или пада у оквирима од 1 или 2 године?
 
Drugi oglasi na kalup ovog stana su oko 100-110k. Pad je krenuo, jedini je ovaj prodavac razuman, nije app niti prati druge oglase pa da se povodi, nego zeli da proda pa sta bude.
Pre dolaska Rusa ovakav je kostao oko 68-70k. Bas me zanima za koliko ce na kraju da ode.
Deluje da je stan na severnoj strani pa nije dovoljno svetao, ja inace preferiram juznu stranu
Ovo je za kompletno renoviranje, zato je ta cena. Računaj još 400e+ po kv.
 
Neka je. Vazno je prvo imati krov nad glavom, a renoviranje jednog dana kad i ako bude viska love.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: mzo
Tetka ruina i ne znam ko bi mogao da živi tamo. Bez renoviranja je neupotrebljiv. Dođe ti isto kao da si kupio renovirani koji košta 400 EUR više po kvadratu.
 
Jel može malo konkretnija analiza, očekuješ da će cena ovakvih garsonjera u BNV pasti? Šta je projekcija događaja u narednih 6-12 meseci na trzistu nekretnina? Takođe, koliko procenjuješ da garsonjera u BNV može godišnje da generiše kroz rentu?
ROI je 2,5%. Ja bi bio srećan da u narednih godinu dana bude 132k ta garsonjera. Ne treba više pad po meni.
 
Не знам чему разводњавање. Да ли неко може да оспори ширу слику, и покаже конкретне супротне примере - да цене некретнина окрећу тренд раста или пада у оквирима од 1 или 2 године?
Nominalno, padovi u US su bili kraci https://fred.stlouisfed.org/series/MSPUS
 
Tetka ruina i ne znam ko bi mogao da živi tamo. Bez renoviranja je neupotrebljiv. Dođe ti isto kao da si kupio renovirani koji košta 400 EUR više po kvadratu.
Nista ne vidim ruinirano na slikama.
Pristojan, sredjen. Nije sminkan i renoviran, u potpuno izvornom stanju.
Ima jos puno takvih stanova, zive ljudi, nisu besni i zahtevni (prohtevni).
 
Draga moja, da nisi pomenula ovo oko dijagnoze ne bih ni reagovao.
Mirijevo uopšte nije tako loše naselje kao što si ga ti doživela. I nejasno mi je zašto si došla tu da živiš i da se toliko patiš ako si mogla naći
bolje mesto za život ... za te pare.
Po opisu bih rekao da si negde na izlazu iz Mirijeva prema Zvezdarskoj šumi gde su nikle one masovne novogradnje u uličicama širine 4m.
Poneke ''nove'' zgrade imaju čak i zajedničke bazene. Naravno posle 5 godina nijedan nije u funkciji, krovovi prokišnjavaju, fasade su požutele i odvojile se i sl.
U tim ulicama nema ni trotaoara, ni parkinga, ni kišne kanalizacije, ali meni nije jasno da neko dođe tu da živi i ne vidi da nema tih osnovnih
stvari a posle kuka i žali se. Ne znam kolika ti je renta, ali u takve ulice i zgrade ne bih došao ni džabe a ne da platim 500e/m2.
Iz mog iskustva starogradnja (do 90te) je i dalje bolji i humaniji izbor od bilo koje novogradnje i nisu mi jasni ovi koji se iščuđavaju
što cena starogradnje dostiže novogradnju. Pa prosto, ljudi imaju oči. Hoće prostor oko zgrade, zelenilo, hoće fasadnu ciglu, podrumsku ostavu,
trotoar, kišnu kanalizaciju ... prosto neće šminku, uske hodnike u kojima im se otirači sa komšijom dodiruju, poplavljene podz. garaže i ulaz
i lift koji dele sa 50 komšija.

Vazduh u Mirijevu nije uopšte loš ako nisi baš dole u rupi kod starog maksija. Recimo Karaburma, Višnjica, Dorćol, NBG su što se tiče toga mnogo lošija naselja ...
To si mogla koliko jutros da se uveriš ... od magle se sunce tu pojavilo tek malo pre, a u Mirijevu je u 7:00 bilo sunčano.
Nema industrije, toplana je gasna a sama činjenica da je na visini (kao i Višnjička Banja) doprinose da stalno struji vazduh
pa je leti nešto prijatnije ali zimi nešto hladnije nego u ostalim naseljima.

U osnovi naselje ... tj. onaj kršten deo je planski osmišljeno i urađeno ... što bi rekli kad je Bog hodao po zemlji. Dosta je upropašćeno u poslednjih 20 godina
i to novogradnjama, ali to nije problem samo ovog naselja. Postoji dom zdravlja, pijaca, toplana, osnovne škole, obdaništa, veliki fudbalski teren, benz. pumpa,
apoteke, laboratorije, knjižare, supermarketi, kafići, balon i tereni za sport, igraonice, park za kućne ljubimce itd.
Istina nema pozorište i operu, verovatno ti tada ne bi izgledalo tako grozno.
Pisala sam već, neće niko da ti izda kao pet friendly stan sa novim nameštajem. Verujem da je sad ide teško sa traženjem stana, ako imaš ljubimca, a za vreme Rusa je bilo 100 puta gore (Rusi obično imaju po dva ljubimca i zauzeli su sve pet friendly stanove).

Nismo imali izbora zbog ogromne potražnje za stanovima i tako smo dospeli na Mirijevo. Stan je dobar i centar je blizu (sa izlaskom iz stana oko 20 minuta). Što se tiče alergija i problema sa disanjem koje imam, to je čisto individualno. Da budem iskrena, nikoga ne viđam sa maskom u kraju. Ljudi su se adaptirali. Nećemo tu biti dugo, verujem da ćemo naći nešto ok u NS u narednih 7-8 mes. Tamo prodaja ide jako slabo i već ima dobrih ponuda.

Imaš na Mirujevu sve, samo nema prostora i vazduha, sve je nabacano.
 
Vrh