Šta je novo?

Cene nekretnina

Ignoriše zato što mora da održava narativ. Bez obzira na podatke. Nama je gradjevina značajan deo gdp-a. Ako to posrne uz sdi i doznaka nesretnika iz inostranstva mi smo gotovi. Meni je samo žao naših ljudi koji će uzeti kredit na 30 godina za mali stan. Raspad starogradnju. Otplaćivati ga i mučiti se ceo život i završiti u getu sa komšijama iz azije.
Koji se to narativ odrzava? Bez obzira na koje podatke? Tvojih 3miliona ljudi manje? Milion Albanaca na Kosovu?

Gradjevina nam je ispod 7% GDP-a, nista posebno u odnosu na ostatak Evrope.


Kad smo vec kod podataka.
 
Koji se to narativ odrzava? Bez obzira na koje podatke? Tvojih 3miliona ljudi manje? Milion Albanaca na Kosovu?

Gradjevina nam je ispod 7% GDP-a, nista posebno u odnosu na ostatak Evrope.


Kad smo vec kod podataka.
Bez gradjevine rast gdpa je mizeran. Nismo se pomakli zadnjih 10 godina.

9.7 miliona stanovnika 91 sa Kosovom. Dodaj na to izbeglice i oduzmi Albance sa Kosova.
Tačno 3 miliona manje.
 
Bez gradjevine rast gdpa je mizeran. Nismo se pomakli zadnjih 10 godina.

9.7 miliona stanovnika 91 sa Kosovom. Dodaj na to izbeglice i oduzmi Albance sa Kosova.
Tačno 3 miliona manje.

Ajde jos jednom posto izgleda imamo problema sa citanjem:


Pogledaj tabelu Vital Statistics.


Kosovo 1991 ima oko 2 miliona stanovnika.

Ajde sad da racunamo posto imamo izgleda problema i sa matematikom:

9.7 - 2 = 7.7

Poslednji popis Srbija ima 6.5 miliona.

7.7 - 6.5 = 1.2 ljudi manje od 1991.

Nema sta, tacno 3 miliona.
 
NIsta tu nije neocekivano ni nestabilno. ECB je digla rate juce, uvek svi Euribori malo skoknu posle toga. Vrlo je vidljivo da taj rast jako usporava u poslednje vreme, za skok sa 2% na 3% je trebalo 4 meseca, za 3% na 4% 8 meseci.
Vajni ekonomski strucnjaci kazu da je lako spustiti inflaciju s npr. 11% na 5%, ali jd mnogo tesko spustiti s 5% na zeljenih i projektovanih 2%.
Zato mislim da je @G.I.Joe u pravu, nece Ecb tek tako brzo odustati od dizanja baznih poena dok inflacija ne dodje u normalu. Potrajace ovo.
 
Ignorišeš ponovo činjenicu da je od 2 miliona ljudi samo 1.2 miliona Albanaca. Kada je krenulo što je krenulo kolone Srba su dosle da zive u Srbiju a ne na Mars. Ista priča i sa HR i BiH 90tih. HR i BiH najviše u bg i Vojvodinu. Sa Kosova ostatak Srbije.
 
:bubanj:8% jeftinili stanovi ove godine u Srbiji! :bubanj:end of discussion...

Sada i zvanično saopštenje republičkog zavoda za statistiku!
1.8%pad+recimo približno 6.2% inflacija= 8% će biti jeftiniji stanovi ove godine u odnosu na prošlu!


1694789182091.png
 
Poslednja izmena:
Ignorišeš ponovo činjenicu da je od 2 miliona ljudi samo 1.2 miliona Albanaca. Kada je krenulo što je krenulo kolone Srba su dosle da zive u Srbiju a ne na Mars. Ista priča i sa HR i BiH 90tih. HR i BiH najviše u bg i Vojvodinu. Sa Kosova ostatak Srbije.
Ne mogu da ignorisem nesto sto nije istina. Na popisu iz 1991 Srba na Kosovu je 194k. A nisu svi otisli u Srbiju.

Takodje, ne znam kako se to izbeglice 'ne racunaju' u ukupnom saldu. To je kao da ne racunas novorodjene vec samo umrle.

Da saberes sve iz Kosova, BiH i Hrvatske, ne mozes dobiti ni milion ljudi. Ne postoji matematika kojom dobijas 3 miliona ljudi manje, cak i kad se sluzis tom nakradnom logikom da se izbeglice ne racunaju a emigranti racunaju.
 
E Perice. Nisam hteo jos ovde da ga objavim, jer sam hteo jos neke stvari da dodam.

Inicijalni motivator za sajt je bio sto kod @Wolf ne mogu da vidim Novi Beograd BEZ Ledina (link: NBG).

Druga stvar (ali jako sekundarno) koja je mene licno zanimala je da pratim samo Beograd na vodi ili Savski venac bez beograda na vodi (link: Beograd na vodi, Savski venac bez BGh2o)

Sto se tice razlika u brojevima sa https://cenenekretnina.rs, mislim da Wolf ne racuna ceo Beograd. Dodao sam ceo Beograd sa dodatnim opstinama: Surcin, Grocka, Sopot, Obrenovac. (Digresija mala, Surcin je zanimljiv za pogledati zbog malog buma koji se desava) No bitni su trendovi, koji su prakticno preslikani.

P.S. Tu je jos i presek stanova po velicini (jednosoban, dvosoban... Podela je prema velicini stana u m2, nije apsolutno precizna, ali nekad dovoljno govori). Jel ovo zanimljivo ikome?

P.S.2 Sad ste svi dosli na sajt, a ja recimo nemam Kopaonik jos uvek. Jbg, ali bice.
Pa zašto crvena boja za novogradnju, a plava za starogradnju? Trebalo bi zlatna za novogradnju i braon za starogradnju.
 
Vajni ekonomski strucnjaci kazu da je lako spustiti inflaciju s npr. 11% na 5%, ali jd mnogo tesko spustiti s 5% na zeljenih i projektovanih 2%.
Zato mislim da je @G.I.Joe u pravu, nece Ecb tek tako brzo odustati od dizanja baznih poena dok inflacija ne dodje u normalu. Potrajace ovo.
Ne znam kako ekonomija funkcioniše ako krene WW3, jel onda podižu ili spuštaju kamate. Inflacija ili deflacija? To me sada jedino zanima jer postoji određena izvesnost u tom pravcu.
 
Nije bas da smo izgubili 3 miliona ljudi, ali nismo ni "samo" 1.2 miliona. Realno je da smo izgubili preko 2 miliona za 30 godina.
U Srbiji se godisnje rodi 64k ljudi a umre 106k ljudi, tj. samo po osnovu negativnog prirodnog prirastaja izgubimo 42k ljudi godisnje.
Sto se tice neto emigracije, podaci se razlikuju u zavisnosti od izvora i tumacenja, plus je tesko obuhvatiti one koji se vode u Srbiji a prakticno zive u inostranstvu. Neki izvori kazu da Svetska banka kaze da Srbiju godisnje napusti 30k-60k ljudi (izvor). Drugi izvori pominju neto emigraciju od 1 stanovnika na 1000 stanovnika, sto je oko 7k ljudi (izvor, ali se prognozira sve veca neto emigracija), sto je mozda i realno, odseli se 30k u EU/Ameriku/... a dodje nam 20k iz Kine, Turske, Avganistana, Pakistana, okolnih zemalja, s tim sto ce verovatno narednih godina da opada broj onih koji u Srbiju migriraju iz okolnih zemalja a raste broj brace iz grupe "nesvrstanih zemalja".
Kako god, Srbija godisnje izgubi sigurno barem 50k ljudi, ali se povecava procenat staraca, Azijata i Afrikanaca. Kao sto niko nije mogao da predvidi stampanje novca, koronu, Ruse, tako mozda mnogi ne uzimaju u obzir i ovaj parametar koji ce ko zna kako uticati ne samo na trziste nekretnina, nego i na nase zivote generalno. Ko zna koliko ce biti delova grada gde ce moci da se kupe jeftine nekretnine, samo to nece biti zbog nedostatka metroa ili parking mesta, nego zbog toga sto se nalaze u no-go zonama. Vec neki gradovi u Srbiji imaju velike probleme sa nasim novim sugradjanima. Sad kad se kupuje nekretnina treba dobro proceniti verovatnocu i da se kupi u kraju koji za X godina nece postati no-go zona, tako da se, nazalost, ne bih bas mnogo kladio na to da svim nekretninama uvek raste vrednost, nekima nazalost mozda nece rasti.
 
Nije bas da smo izgubili 3 miliona ljudi, ali nismo ni "samo" 1.2 miliona. Realno je da smo izgubili preko 2 miliona za 30 godina.
U Srbiji se godisnje rodi 64k ljudi a umre 106k ljudi, tj. samo po osnovu negativnog prirodnog prirastaja izgubimo 42k ljudi godisnje.
Sto se tice neto emigracije, podaci se razlikuju u zavisnosti od izvora i tumacenja, plus je tesko obuhvatiti one koji se vode u Srbiji a prakticno zive u inostranstvu. Neki izvori kazu da Svetska banka kaze da Srbiju godisnje napusti 30k-60k ljudi (izvor). Drugi izvori pominju neto emigraciju od 1 stanovnika na 1000 stanovnika, sto je oko 7k ljudi (izvor, ali se prognozira sve veca neto emigracija), sto je mozda i realno, odseli se 30k u EU/Ameriku/... a dodje nam 20k iz Kine, Turske, Avganistana, Pakistana, okolnih zemalja, s tim sto ce verovatno narednih godina da opada broj onih koji u Srbiju migriraju iz okolnih zemalja a raste broj brace iz grupe "nesvrstanih zemalja".
Kako god, Srbija godisnje izgubi sigurno barem 50k ljudi, ali se povecava procenat staraca, Azijata i Afrikanaca. Kao sto niko nije mogao da predvidi stampanje novca, koronu, Ruse, tako mozda mnogi ne uzimaju u obzir i ovaj parametar koji ce ko zna kako uticati ne samo na trziste nekretnina, nego i na nase zivote generalno. Ko zna koliko ce biti delova grada gde ce moci da se kupe jeftine nekretnine, samo to nece biti zbog nedostatka metroa ili parking mesta, nego zbog toga sto se nalaze u no-go zonama. Vec neki gradovi u Srbiji imaju velike probleme sa nasim novim sugradjanima. Sad kad se kupuje nekretnina treba dobro proceniti verovatnocu i da se kupi u kraju koji za X godina nece postati no-go zona, tako da se, nazalost, ne bih bas mnogo kladio na to da svim nekretninama uvek raste vrednost, nekima nazalost mozda nece rasti.
Gubi na prirodni prirastaj 40k sada, ali nije svih 30 godina poslednjuh gubila toliko.

Isto tako je i za emigraciju, nije bila konstantna.

Nije ‘realno’ da smo izgubili 2 miliona, nema sta tu ‘realno’ jasna je razlika izmedju dva popisa. A ona je 1.2 miliona. Ostalo su kafanska naklapanja. Cak i da popis preuvelicao, sto je opet kafanska prica, nije preuvelicao za 800k ljudi.

Uozbiljite se molim vas ovo je sad vec negiranje matematike iz osnovne skole. Posle ja ‘ignorisem podatke da bi podrzao narativ’ a vi bukvalno vadite brojeve iz vazduha.

Postalo je pravilo da kad god neko upotrebi pridev ‘realno’ da to nema veze sa realnoscu. Realan kurs, realna cena, realan gubitak stanovnistva, realna prosecna plata, itd.
 
Poslednja izmena:
Gubi na prirodni prirastaj 40k sada, ali nije svih 30 godina poslednjuh gubila toliko.

Isto tako je i za emigraciju, nije bila konstantna.

Nije ‘realno’ da smo izgubili 2 miliona, nema sta tu ‘realno’ jasna je razlika izmedju dva popisa. A ona je 1.2 miliona. Ostalo su kafanska naklapanja. Cak i da popis preuvelicao, sto je opet kafanska prica, nije preuvelicao za 800k ljudi.

Uozbiljite se molim vas ovo je sad vec negiranje matematike iz osnovne skole. Posle ja ‘ignorisem podatke da bi podrzao narativ’ a vi bukvalno vadite brojeve iz vazduha.

Postalo je pravilo da kad god neko upotrebi pridev ‘realno’ da to nema veze sa realnoscu. Realan kurs, realna cena, realan gubitak stanovnistva, realna prosecna plata, itd.
Mi smo jos 2000. imali negativni prirodni prirastaj od 30.000 (izvor).
Ajde bolje da racunamo od 2000. jer tad su vec prestali ratovi, pa mozemo ignorisati efekat izbeglica. Pretpostavicemo da su podaci 100% tacni, tj. da nema onih koji se vode da zive u Srbiju a prakticno ne zive. Tad smo imali 7.8 miliona stanovnika, a danas 6.6, tj. izgubili smo 1.2 miliona za 20 godina, tj. 60k godisnje. U tom periodu je Srbija prosecno gubila 35k stanovnika godisnje po osnovu prirodnog prirastaja, sto je oko 700k za 20 godina, sto znaci da je za 20 godina emigriralo 500k ljudi, tj. 25k godisnje. Eto ti broja ljudi koji emigrira. Ako na negativni prirodni prirastaj od 40k dodas 25k koji emigriraju ,to je 65k godisnje. Znaci, Srbija godisnje gubi trenutno oko 60k ljudi godisnje, sto znaci da ce nas 2030. biti oko 6 miliona, obrni okreni, sem ako nas ne "spasu" Avganistanci i Pakistanci.
A s obzirom da gubimo oko 600k ljudi na 10 godina, verovatno bismo toliko izgubili i tokom 90-tih, ali su nas malo "povadile" izbeglice iz BiH, Hrvaske, sa Kosova. 3 * 600k je skoro 2 miliona. Znaci, mi jesmo izgubili skoro 2 miliona stanovnika, ali je zbog izbeglica koji su prebegli u Srbiju taj broj manji.
 
Poslednja izmena:
Аман људи! Последице рата на страну, то је појава у свим развијеним земљама, не треба пад наталитета представљати као нешто што је искључиво српски проблем. Много горе пролазе државе попут Холандије, Белгије, Норвешке, Финске, Шпаније, Италије [1]... само што они увозе много више стране радне снаге него Србија па им то уметно поправља слику али и са све имигрантима ниједна западна држава да достигне 1.9 новорођених по пару, а камоли 2.1 колико је потребно да се тренд окрене. Једна Италија са све Лампедузом не може да престигне стопу наталитета Србије, а Канада, која годишње увози 1.25% имиграната (500k годишње на 39 милиона становника) у 2023.години има стопу наталитета 1.48 [2], а Србија 1.42 [3]. Дајте људи не птеретујте са анализама и прогнозама, није смак света.

Све је релативно, па и животни стандард. Тако и Србија већини света представља уредну државу добру за живот и увек ће се овамо људи досељавати па макар били шаролики. Прошла су времена држава народа у Европи, данас су европске државе корпорације и тако се и воде и ту Србија није никакав изузетак. Тако да некретнине никада, ама баш никада, неће појефтинити. Флукцуације постоје и они су део економског тренда, али логично може свако закључити да на планети која не расте сразмерно популацији, ресурси једноставно морају поскупети сваке године. Свако ко данас купи некретнину у Београду или Србији, имаће коме да је изда и за 50 година. Потпуно су ми несхватљиве поруке чланова који пишу како ће се Србија испразнити и за 30 година неће имако ко да купи стан.

[1] https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/tps00199/default/table?lang=en
[2] https://www.macrotrends.net/countries/CAN/canada/fertility-rate (подаци са басе УН, не верујем да су тачни али су близу)
[3] https://www.macrotrends.net/countries/SRB/serbia/fertility-rate (подаци са басе УН, не верујем да су тачни али су близу)
 
Mi smo jos 2000. imali negativni prirodni prirastaj od 30.000 (izvor).
Ajde bolje da racunamo od 2000. jer tad su vec prestali ratovi, pa mozemo ignorisati efekat izbeglica. Pretpostavicemo da su podaci 100% tacni, tj. da nema onih koji se vode da zive u Srbiju a prakticno ne zive. Tad smo imali 7.8 miliona stanovnika, a danas 6.6, tj. 1.2 miliona za 20 godina, tj. 60k godisnje. U tom periodu je Srbija prosecno gubila 35k stanovnika godisnje po osnovu prirodnog prirastaja, sto je oko 700k za 20 godina, sto znaci da je za 20 godina emigriralo 500k ljudi, tj. 25k godisnje. Eto ti broja ljudi koji emigrira. Ako na negativni prirodni prirastaj od 40k dodas 25k koji emigriraju ,to je 65k godisnje. Znaci, Srbija godisnje gubi trenutno oko 60k ljudi godisnje, sto znaci da ce nas 2030. biti oko 6 miliona, obrni okreni, sem ako nas ne "spasu" Avganistanci i Pakistanci.
Nista od toga sto si napisao ne potvrdjuje da je ‘realni’ pad od 1990. 2 miliona.

Na istom linku mozes videti da je taj prirastaj skocio par godina posle, pa opet pao. Nijednom do 2010 nije dostigao -35k, kako onda moze biti prosecno -35k godisnje?

Demografija je dinamicka i ne mozes samo trenutno stanje prekopirati na sledecih 10 godina. Nama sada odumiru bejbi bumeri koji su nam najbrojnija generacija pa je mortalitet visok, to ce se smanjiti u buducnosti. Fertilnost se blago popravlja, imigracija raste, po nekim izvorima i emigracija blago opada.

I na kraju, cak i da nas bude 6 miliona za 30 godina, sta sa tim? Mislis da ce se deliti stanovi za dz? Vec smo pominjali Budimpestu koja ima danas manje stanovnika nego pre 30 godina pa opet drzi cenu i gradi se vise nego u Bg.
 
Ovo se odnosi na jul mesec. Broj dozvola jeste veci, ali broj stanova obuhvacenih tim dozvolama je manji nego jula prosle godine za 15%, a vrednost radova 20%.
Izvor: https://www.stat.gov.rs/sr-latn/vesti/statisticalrelease/?p=13797&a=05&s=0502?s=0502

Na istom linku mozes videti da je taj prirastaj skocio par godina posle, pa opet pao. Nijednom do 2010 nije dostigao -35k, kako onda moze biti prosecno -35k godisnje?
Od 2011. je prosek 42k za 12 godina. Izvor: https://data.stat.gov.rs/Home/Result/18030202?languageCode=sr-Cyrl
I na kraju, cak i da nas bude 6 miliona za 30 godina, sta sa tim?
Nista, samo sto nece imati kome da se izdaju stanovi :)
 
Nada umire poslednja :)
Nepalcima, srilancanima, filipincima... a verovatno kad oni odu ili postanu prohtevni, ostaju siromasni delovi afrike tipa Liberija, Sijera Leone, Gabon... ma sta mi brinemo oko RoI-ja, naci ce nas sposobni predsednik jeftinu radnu snagu (na polucrno, kao respiratore) kad mi forumasi budemo imali 70 i nesto godina, i postanemo neupotrebljivi, ako pozivimo i toliko :) i ako nas ne zamene roboti
Ala vi planirate sta ce biti za 30 ili 50 god, ja bih razmisljao mnogo krace jer je buducnost neizvesna ;)
Vec zamisljam neku gabonku kako cisti i pere kao ove nase doktorice sto rade ko negovateljice u svici, austriji i svabiji 😅
 
Nepalcima, srilancanima, filipincima... a verovatno kad oni odu ili postanu prohtevni, ostaju siromasni delovi afrike tipa Liberija, Sijera Leone, Gabon... ma sta mi brinemo oko RoI-ja, naci ce nas sposobni predsednik jeftinu radnu snagu (na polucrno, kao respiratore) kad mi forumasi budemo imali 70 i nesto godina, i postanemo neupotrebljivi, ako pozivimo i toliko :) i ako nas ne zamene roboti
Ala vi planirate sta ce biti za 30 ili 50 god, ja bih razmisljao mnogo krace jer je buducnost neizvesna ;)
Vec zamisljam neku gabonku kako cisti i pere kao ove nase doktorice sto rade ko negovateljice u svici, austriji i svabiji 😅
Pa nek dolaze, sta fali :) Dolazili su i u SFRJ, moj pedijatar u predskolskom je bio Pakistanac. Kod nas svakako ne moze da se zivi od socijalnog ko u Nemackama i Svedskama, ovde ce morati da rade :)
 
Jel postoji mogućnost da se namesti da se mapa zumira sa skrolom? Hvala

Hajde probajte sada skrol i map zum. Mozda je bolje. https://cenestanova.com

Probao sam i pametnu varijantu da radi zoom samo ako si iznad mape, ali to radi u 80% slucajeva (tri alternativna pristupa sam probao, isto zeza). Mora vise da se igra sa tim. Ovo sada je najbrza varijanta.
 
Analizirajući šta se dešava po Švedskama, Parizima Napuljima Berlinima mogu da se kladim da je sledeća opasna zona
Donji Dorćol ispod Cara Dušana i Despota Stefana.Gomila nekih udžerica, spuštene roletne po lokalima, jedno opšte beznađe. Tu će se prvo naseljavati migranti i pridošlice u jeftine gajbe i šupe. Nek je Bog u pomoć stanovnicima čak i K Distrikta i Novih Dorćola i okolnih naselja. Prošetajte već sad pa će vam sve biti jasno
Daj Bože da nisam u pravu al za 10 godina da se setimo ovoga.
Drugi neuralgičan potez je Savamala gde je već sad neprijatno šetati, BnV ekipa bolje da digne ogradu i naoruzane stražare jer kad bande počnu da operišu biće veselo.
 
Poslednja izmena:
Kakva 3 miliona manje, kada je Srbija na maksimumu imala 7 800 000 stanovnika a danas ima 6 600 000?
Broj dece se smanjio za 30% i to je nazalost realnost i 'normalno' u vecem delu Evrope.
Ako zelis poredjenje, Bugarska je npr u istom periodu izgubila duplo vise stanovnika.
Ostadosmo bez naroda, ceo region…manite se deco tastatura nego treba da se radi na natalitetu, svi po troje dece 😉

https://vozdovkvart.rs/

1694799277769.png




Idemo Voždovac …👊samo jako!
 
Vrh