Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Pozdrav svima, potrebna mi je konslutacija u vezi pvc stolarije, naime preko preporuke imam jednog majstora koji se bavi sa ugradnjom stolarije i kažu za njega da je jako dobar u svom poslu. Ponuda mi glasi ovako: balkonac 2100*180, prozori 160*90 (4kom), 140*140 (1kom), komarnici, alu roletne sa spoljašnjom kutijom, profil Inoutic i okov Siegenia, dvoslojno folt staklo. 4100 eur. Deluje da je puno, ali opet ne znam šta mi je činiti. Hvala svakome ko izdvoji vreme da napiše nešto.
Najbolje bi bilo da potražite još neku ponudu sličnog kvaliteta, pa onda uporedite sa ovom koju ste dobili.
Velika je prednost ako imate dobru preporuku, ali apsolutno je treba proveriti.
 
Unutrašnja ( ili nadgradna, kako neko reče) kutija za roletne je mnogo lošiji deo otvora od prozora u smislu zvučne i toplotne izolacije, kao i na propusnost vetra i vode.
Ubismo se pričajući ovde kakav profil, koliko dihtung guma, koliko komora, kakvo ojačanje, koji okov, staklo dvoslojno i troslojno, montaža, okapnice, a onda na neki stvarno dobar prozor se zakači unutrašnja kutija za roletne. Ne zna se gde tu više duva, skoro je nemoguće zašuškati kutiju uz "ravne" površine špaletne, roletne same po sebi nemaju nikakvo dihtovanje, tu su samo četkice. Ako i ima neke izolacije u vidu stiropora, to ni najmanje ne može da ozbiljno poboljša kvalitet kutije.
Spoljašnja kutija je druga priča. Prozor ostaje ceo i zaseban , veća je površina stakla, kutija je napolju, vođice i roletne su zasebne, sa spoljne strane. Neki bi rekli da je ružnija varijanta od unutrašnje kutije, ali se većina Evropljana ne bi složilo.
Takođe, odavno u svetu je tendencija da se od sunca štitimo na neke druge, lepše, efikasnije, jeftinije načine. Roletne nisu mala stavka u ponudi, iako bi trebala da bude ista cena za obe varijante.
Puno hvala! Jasno ko dan!
 
Najbolje bi bilo da potražite još neku ponudu sličnog kvaliteta, pa onda uporedite sa ovom koju ste dobili.
Velika je prednost ako imate dobru preporuku, ali apsolutno je treba proveriti.
Hvala puno na odgovoru. Imao sam na umu niskoemisiono staklo, troslojno, ali mi majstor reče da je cena dosta skuplja zbog tog jednog stakla, a da je najvažnije da ne dihtuje nigde. Malo sam razočaran jer nisam mislio da su tolike cene jer mi se prvobitno dopao alu-drvo, ali obzirom da dosta premašuje budžet nisam mislio ni da ovoliko košta pvc, pogotovo dvoslojno.
 
Sa spoljne strane to mogu biti varijante kao što su brisoleji, šalukatre ili škure ili žaluzine, spoljna roletna, spoljni venecijaneri, neke tende ili slično, dok sa unutrašnje strane mogu biti unutrašnji venecijaneri, razno razne zavese, draperije itd,
 
Pozdrav za sve na forumu posebno za @deka u akciji. Procitao sam sve o stolariji ovde pocev od prve strane.
Uzimam pvc stolariju i cenovno su se izdvojile dve ponude i to od Stolarija Janjic i Milmax. Nasao sam ovde da je neko napisao da je zadovoljan sa Janjicem. Jel ima neko jos da je uzimao od njih stolariju pa da javi utiske? Ako ima neko da preporuci firmu ovde ili na privatno da posalje bio bih zahvalan. Beograd je u pitanju.

Kod Janjica je profil KOMMERLING 76ad, okov SIGENIA, staklo paket 4+16argon+4 low-e. Nisam uzimao 3 stakla jer mi treba sto vise svetlosti. cena 4600e.
Kod Milmax je profil INOUTIC PRESTIGE 6 komora, okov SIEGENIA, staklo paket 4+16argon+4 low-e cena 4900e.

Pitanje za @deka u akciji. Otvor je 190*210cm. Visina je 206cm. Stavio bih dvokrilni prozor sa preckom. Znaci da bi svako krilo bilo 95x206. Plasim se da ne bude pretesko krilo? Znam da ste napisali da okov moze da nosi do 150kg.

Hvala.
 
Pozdrav za sve na forumu posebno za @deka u akciji. Procitao sam sve o stolariji ovde pocev od prve strane.
Uzimam pvc stolariju i cenovno su se izdvojile dve ponude i to od Stolarija Janjic i Milmax. Nasao sam ovde da je neko napisao da je zadovoljan sa Janjicem. Jel ima neko jos da je uzimao od njih stolariju pa da javi utiske? Ako ima neko da preporuci firmu ovde ili na privatno da posalje bio bih zahvalan. Beograd je u pitanju.

Kod Janjica je profil KOMMERLING 76ad, okov SIGENIA, staklo paket 4+16argon+4 low-e. Nisam uzimao 3 stakla jer mi treba sto vise svetlosti. cena 4600e.
Kod Milmax je profil INOUTIC PRESTIGE 6 komora, okov SIEGENIA, staklo paket 4+16argon+4 low-e cena 4900e.

Pitanje za @deka u akciji. Otvor je 190*210cm. Visina je 206cm. Stavio bih dvokrilni prozor sa preckom. Znaci da bi svako krilo bilo 95x206. Plasim se da ne bude pretesko krilo? Znam da ste napisali da okov moze da nosi do 150kg.

Hvala.
Poštovani, obe ponude su ok. Vidite samo ko Vam je ostavio bolji utisak, pa samo napred.
Za ovaj otvor 190 x 210, ako stavite T prečku po sredini i vertikali, imate dva krila čija težina stakla izlazi oko 40 kg (po specifikaciji koju ste napisali gore). Profili i okov računajte još oko 10 kg, znači oko 50 kg ukupno za jedno krilo. Daleko ste od 130 kg, koliko je nosivost okova. Nema bojazni nikakve. Čak i sa troslojnim staklo bi to krilo bilo oko 75 kg. Opet u dozvoljenim težinama.
 
Poštovani, obe ponude su ok. Vidite samo ko Vam je ostavio bolji utisak, pa samo napred.
Za ovaj otvor 190 x 210, ako stavite T prečku po sredini i vertikali, imate dva krila čija težina stakla izlazi oko 40 kg (po specifikaciji koju ste napisali gore). Profili i okov računajte još oko 10 kg, znači oko 50 kg ukupno za jedno krilo. Daleko ste od 130 kg, koliko je nosivost okova. Nema bojazni nikakve. Čak i sa troslojnim staklo bi to krilo bilo oko 75 kg. Opet u dozvoljenim težinama.
Hvala puno na odgovoru.
 
Pojavila se firma sa wintech profilom pvc prozora. Sta je sa tim profilom da li znate?
 
Wintech su turski profili, trebalo bi da su među jeftinijim na tržištu. A kvalitet spram cene.
 
Potrebno je da promenim drvene prozore i balkonska vrata ,pa se dvoumim izmedju dvostrukog i trostukog stakla ?
profil je REHAU u oba slučaja,dimenzije dokrilnog prozora 1260x1410 ,i balkonska vrata 860x2240 pa me zanima za vrata d ali je to vellika provrsina,visina a samim tim i tezina jer bi vrata veliki perjod godine bila otvorena i da li bi doslo do krivljenja ili necega slicnog...?da li uraditi jednu sigurnosnu precku na sredini radi boljeg ukrucenja i raspodele tezine...? molim odgovor
 
i naravno koje prozoeske daske ,okapnice ugraditi....PVC ili mozda od granita,neznatna je razlika u ceni...?
 
Dimenzije otvora su normalne, tako da i sa dvoslojnim i sa troslojnim staklom nećete biti u problemu. Ako Vam je zid dobro izolovan, i ako nećete roletnu sa unutrašnjom kutijom, troslojno staklo.
Ne treba Vam nikakva prečka, što se tiče ukrućenja ili stabilnosti, sve je u redu.
Spoljne okapnice su obavezne, aluminijumske, montiraju se odmah sa prozorima ili najviše dan dva kasnije.
Unutrašnje klupice ili podprozorske daske mogu biti plastične, granitne, drvene, a može uglavnom i bez njih. Kada se montiraju prozori onda se vidi koliko je mesta uopšte ostalo za podprozorske daske, pa se onda odlučuje da li će i šta biti, i to uglavnom sa molerom koji će da izvlači ivice špaletni. To može kasnije, i godinu dana kasnije.
 
Hvala na odgovoru....sam proizvodjac mi je preporucio daa uradim ojacanje na vratima ,srednju prečku .
Ja verujem d avi uvek polazite od toga da su to iskusni majstori,i profesinalne radionice za izradu,ali mislim da i sami znate da ima svega i svačega i da danas se svako naziva majstorom!!!!!
 
Ne, naprotiv. Poznavajući majstore i firme već 30 godina, mislim da je svakim danom sve lošije i gore. Kao i u svakoj drugoj branši.
Nego mi je odmah sumnjivo kada neko za najstandardniju meru balkonca hoće da stavi prečku zbog ukrućenja. Moj mozak razmišlja odmah - da li je to stvarno Rehau ili neka kopija? da li će staviti uopšte čelično ojačanje? ako stavlja ojačanje, koje je debljine ako mu treba prečka? A možda hoće čovek baš da bude siguran i da staklo bude iz dva dela? Itd, itd......
 
Upravo tako ,kakao čovek d ase zastiti od mogućih prevara,kako znati d a li i koje debljine je čelično ojacanje,da li je original profila,da li je stavio okove koji su propisani za tu tezinu!! A krizno vreme je izrodilo gomilu "majstora"...Nemoguće zar ne.?
 
Da li neko ima iskustvo sa Borman profilima? Ne mogu da nadjem nista o njima na internetu.
 

"Ispuna STAKLO 4 12 4 12 4 low e+niskoemisiono+argon". Interesuje me mišljenje u vezi napisanih oznaka za troslojno staklo, 4 pretpostavljam debljina u mm za spoljno,srednje i unutrašnje staklo,"Srednje staklo bi trebalo da bude obično, čisto providno od 6mm zbog pucanja, ali može eventualno i 4mm." Da li je problem lajsna između stakala 12mm a vidim da je preporuka 16mm,eventualno 15mm. Da li "pije vodu" početni citat ?
 
"Ispuna STAKLO 4 12 4 12 4 low e+niskoemisiono+argon". Interesuje me mišljenje u vezi napisanih oznaka za troslojno staklo, 4 pretpostavljam debljina u mm za spoljno,srednje i unutrašnje staklo,"Srednje staklo bi trebalo da bude obično, čisto providno od 6mm zbog pucanja, ali može eventualno i 4mm." Da li je problem lajsna između stakala 12mm a vidim da je preporuka 16mm,eventualno 15mm. Da li "pije vodu" početni citat ?
@ljuba.zemun ako se ne varam, staklo paket koji daje najbolje rezultate bio bi recimo:
4 mm niskoemisiono staklo ClimaGuard Premium + 16 mm aluminijumska lajsna Argon 90% + 4mm standardno Float staklo + 16 mm aluminijumska lajsna Argon 90% + 4 mm niskoemisiono staklo ClimaGuard Premium.
Ovaj termopaket ima toplotnu provodljivost Ug=0,6W/m2K.

Zavisi i od debljine samog profila, na 70mm bi možda realnije bilo 4+12+4+12+4. Gore pomenuti na 80mm komotno.
S tim u vezi, Ug možda će biti nešto viši, ali to su nijanse.

Ispraviće me ostali ako grešim.
 
Nema ispravke, sve je tačno, uglavnom.
Stalno pišem, trlababalanišem, da je best buy ili najbolji odnos cene i kvaliteta, troslojno staklo
Spoljno 4mm 4 godišnja doba /clima guard / 16mm argon 90 %/4mm ili 6mm float extra clear /16mm Argon 90 %/ 4mm low-e ili niskoemisiono.
Spoljno i unutrašnje staklo ne mogu da budu identična i istih karakteristika, jer su im uloge različite. Argon daje najbolje rezultate ako je u prostoru od 16 mm. Manji a i veći razmak između stakala za nijansu će dati lošije rezultate.
Troslojni staklopaket može da bude i bolji i kvalitetniji, ali cena bitno raste, skoro geometrijskom progresijom.
Jedino što je finansijski opravdano su tkzv warm edge ili thermix lajsne od 16 mm između stakala. U gornje opisanom paketu sa ovim thermix lajsnama Ug može da dostigne oko 0,5 W /m2K.
Ako neko nudi troslojni staklopaket sa lajsnama od 12mm, to je sigurno do toga da ne može da stane drugačije u određenu seriju pvc profila.
 
Pozdrav svima, imam pitanje za Deku.
Dobila sam dve ponude pa me zanima koje je Vase misljenje. U pitanju su dva prozora 140×140 i jedna balkonska vrata 80×200
1. Profil: Veka Efektline, petokomorni
Okov: Roto
Staklo: niskoemisiono, dvostruko 24mm
2. Profil: Elit premium, sestokomorni
Okov: Roto
Staklo: troslojno, niskoemisiono, punjeno argonom
Koliko sam shvatila, ovaj Elit premium profil je domace proizvodnje ali ne znam nista o njemu pa bi mi znacila Vasa pomoc u odluci.
Hvala unapred!
 
Zdravo svima!
Da li je ikome poznato zašto "Rehau Synego" 80mm , kod Sunce Marinković firme, nosi naziv "Super 7" kako ga komuniciraju u katalozima?
Ponuda u mejlu glasi Rehau Synego 80mm, sedmokomorni sa čeličnim ojačanjem u štoku i profilu. Sigenia Titan AF okov, tri diht gume, dalje staklo troslojno 4164164.
Jedino kod njih se susrećem sa tim nazivom, pa se pitam da li je to zaista Nemački Rehau.
Zahvaljujem se ako neko ima kakvih informacija.
 
Sta mislite o sledecoj ponudi:
Petokomorni profilink premium profil sa ARX okovom. Staklo 4-16-4 low e argon
jednokrilni prozori:
70x1150
dvokrilni
1200 x 1250
1800 x 1250
balkonska vrata sa 3 krila, sva 3 se otvaraju
2400 x 1900

Sve sa roletnama 2000evra

Prozore menjam na kuci koja ce se vrlo malo koristiti, prakticno kao vikendica. Kuca ima kao izolaciju samo 5cm stiropor, tako da neki posebno kvalitetni prozori i nemaju previse smisla ja verujem. Cilj je da odradim nesto sto ce pristojno funkcionisati neki duzi vremenski period, izolacija zvucna i toplotna mi nije previse bitna.
 
Pozdrav svima, imam pitanje za Deku.
Dobila sam dve ponude pa me zanima koje je Vase misljenje. U pitanju su dva prozora 140×140 i jedna balkonska vrata 80×200
1. Profil: Veka Efektline, petokomorni
Okov: Roto
Staklo: niskoemisiono, dvostruko 24mm
2. Profil: Elit premium, sestokomorni
Okov: Roto
Staklo: troslojno, niskoemisiono, punjeno argonom
Koliko sam shvatila, ovaj Elit premium profil je domace proizvodnje ali ne znam nista o njemu pa bi mi znacila Vasa pomoc u odluci.
Hvala unapred!
Čije god da je proizvodnja, ako je cena ista ili slična, bolja je varijanta Elit sa troslojnim staklom.
 
Vrh