Šta je novo?

Cene nekretnina

Da se malo osvrnem na ovu temu, posto vidim da je mnogi precenjuju.

Tema je otvorena pre 13 godina i ima 2 miliona pregleda, sto oko 400 pregleda dnevno, ali ne jedinstvenih, tako da u proseku ovu temu prati eventualno 30-40 ljudi.

E sad, određeni tiktok savetnici-strucnjaci za nekretnine imaju visemilionske preglede po jednom videu, i stotine hiljada lajkova, takodje po videu, a saveti su im tipa ako das vece ucesce rata ce biti manja i slicno. Uglavnom, ako je suditi po broju lajkova publike je odusevljena.

Evo jedan besmislen video sa 100k lajkova i 2 miliona pregleda

Jel to onaj što sam sa sobom priča, postavlja sebi pitanja i daje sebi odgovore? Onaj što daje savete kako da prevariš banku i vratiš joj manje para?
 
U Makedoniji trenutno:
https://www.b92.net/biz/mojkvadrat/aktuelno/komsijama-svaki-treci-stan-prazan-a-cene-skacu-2305806

Nerealne cene

Nikola Velkovski iz Grupe za izgradnju pri Privrednoj komori nije iznenađen poskupljenjem, ali smatra da je nerealno. Kaže da su u izgradnji sada glavni investitori, a ne velike građevinske kompanije, pa im je glavni motiv profit.

"Sadašnje cene uopšte nisu odraz povećanja cena materijala ili rada. Tu je suštinski problem s kvalitetnom radnom snagom, ovde su radnicima malo povećane plate, ali je daleko od onoga što oni diktiraju kao cenu gotovog proizvoda", kaže Velkovski.

Ovaj paradoks događa se u razdoblju kada se broj stanovnika u zemlji smanjuje, a u više od trećine stanova nitko ne živi. Pokazuju to podaci posljednjeg popisa stanovništva sprovedenog 2021. godine, kada su u Severnoj Makedoniji bila upisana ukupno 839.174 stana.

Od toga je 307.187 stanova prazno, uključujući gotovo 60.000 samo u Skoplju. Trend se nastavlja pa je prema podacima Državnog zavoda za statistiku samo u 2021. godini u zemlji izgrađeno 5959 stanova.
 
Jeste da sam poslednji put proverio stanje u petak, ali ima nekih cudnih promena:
Trenutno na Halo Oglasima u Beogradu rekordne vrednosti, konstantan rast:
  • 11.371 oglas za stanove za prodaju (rast od 0,6% u odnosu na petak, rast od 2,3% za 12 dana, rast od 6,3% za mesec dana,...)
  • 5.555 oglasa za stanove za izdavanje (rast od 2,2% u odnosu na petak, rast od 3,1% u odnosu na pre mesec dana, pre pola godine je bilo 2.200)
U Novom Sadu cudne vrednosti, ogroman pad (mnogo manji broj oglasa, ne znam da li sam proslog puta lose procitao ili je iz nekog razloga obrisano mnogo oglasa, mozda ih samo sklanjaju da bi ih postavili kao nove, ko zna):
  • 2.350 oglasa za stanove za prodaju (pad od 26,8% u odnosu na petak)
  • 443 oglasa za stanove za izdavanje (pad od 11.8% u odnosu na petak)
U Nisu cudne vrednosti, veliki pad (slicna cudna pojava kao za Novi Sad):
  • 877 oglasa za stanove za prodaju (pad od 15.6% u odnosu na petak)
  • 217 oglasa za stanove za izdavanje (pad od 14.9% u odnosu na petak)
Videcemo sta ce se desavati u narednom periodu. Mozda zbog smanjenog prometa u Nisu i Novom Sadu nesto muvaju sa oglasima, nemoguce je da reda velicine 20% oglasa nestane za jedan vikend.
Mislim da je vreme da i oglasi u Novom Sadu i Nisu odu na ignore.
 
Izgleda da su makedonske real estate brigade već okrenule ćurak. Mada i Katty mi je isto sumnjiva...
 
Jeste da sam poslednji put proverio stanje u petak, ali ima nekih cudnih promena:
Trenutno na Halo Oglasima u Beogradu rekordne vrednosti, konstantan rast:
  • 11.371 oglas za stanove za prodaju (rast od 0,6% u odnosu na petak, rast od 2,3% za 12 dana, rast od 6,3% za mesec dana,...)
  • 5.555 oglasa za stanove za izdavanje (rast od 2,2% u odnosu na petak, rast od 3,1% u odnosu na pre mesec dana, pre pola godine je bilo 2.200)
U Novom Sadu cudne vrednosti, ogroman pad (mnogo manji broj oglasa, ne znam da li sam proslog puta lose procitao ili je iz nekog razloga obrisano mnogo oglasa, mozda ih samo sklanjaju da bi ih postavili kao nove, ko zna):
  • 2.350 oglasa za stanove za prodaju (pad od 26,8% u odnosu na petak)
  • 443 oglasa za stanove za izdavanje (pad od 11.8% u odnosu na petak)
U Nisu cudne vrednosti, veliki pad (slicna cudna pojava kao za Novi Sad):
  • 877 oglasa za stanove za prodaju (pad od 15.6% u odnosu na petak)
  • 217 oglasa za stanove za izdavanje (pad od 14.9% u odnosu na petak)
Videcemo sta ce se desavati u narednom periodu. Mozda zbog smanjenog prometa u Nisu i Novom Sadu nesto muvaju sa oglasima, nemoguce je da reda velicine 20% oglasa nestane za jedan vikend.
Isto sam i ja primetila danas. Moguće je da namerno sklanjaju oglase iz sistema, pa ih onda objavljuju ponovo kao nove neažurirane, da bi se stekao privid da nema na stotine oglasa koji stoje na portalu mesecima i godinama, a stanovi ne mogu da se prodaju.
 
Ha ha ha.

A inflacija na 300 meseci :)))))

inflacija.jpg
 
Isto sam i ja primetila danas. Moguće je da namerno sklanjaju oglase iz sistema, pa ih onda objavljuju ponovo kao nove neažurirane, da bi se stekao privid da nema na stotine oglasa koji stoje na portalu mesecima i godinama, a stanovi ne mogu da se prodaju.
Bilo je reči o tome ovde. Agencije stalno osvežavaju oglase kako bi izgledalo da su su novi jer psihološki bolje deluje na kupca. Jer kad neko vidi da stan stoji mesecima u oglasima uglavnom se javi averzija prema kupovini. Ili se čeka da još padne cena. Ali ne znam kako proveriti da li je to slučaj.
 
Jel to onaj što sam sa sobom priča, postavlja sebi pitanja i daje sebi odgovore? Onaj što daje savete kako da prevariš banku i vratiš joj manje para?
Odvratan tip. Toliko loše energije i gluposti u dva minuta videa. Pretpostavljam da 24- 7 sendvičari po forumima za 20 e i zatrpava spamom postove normalnih ljudi koji vide šta se događa.

Navlači ljude da uzmu kredit od 150.000 EUR od banke, za šta će im fiksna rata kredita biti oko 1200 EUR, a stan će nakon masovnog odlaska Rusa moći da izdaju za 500 EUR, uz dobru sreću.

Na stranu to što će za par godina taj nabudženi stan vredeti 40% manje (jer niti ima ko da kupi, niti se može izdati za ozbiljan novac), pa će dalja otplata takvog kredita biti neisplativa.

Ovaj bolid je živ dokaz Ajnštajnove izreke da je ljudska glupost neograničena, jer ima popriličan broj pratilaca. Takvih mi i ne bude žao kad ih banke opelješe, ovce su za šišanje.

Inače je tik tok postao stecište kurvi, silikonjara, psihijatrijskih slučajeva koji su umislili da su zvezde, sociopata i robijaša, Sega Mega stručnjaka koji navlače ljude na idiotske investicije.

Na Tik toku pratim samo jednog mačka, par humorista i jednu tetkicu iz gradskog komunalnog koje utripovala da je Zvezda.
 
Ako sam dobro razumeo, znati sledece je elemntarno znanje:

"Deo novogradnji se prodaje prvo na predugovor, drugi deo odmah na ugovor. U RGZ se ovi prvi vide tek posle 2-3 godine, dok se drugi vide odmah."

Osim mene, da tako nesto ne zna, se javio samo jos jedan clan foruma vlasnik NN stanova, NN biznisa itd. Ispada da on nema elementarno znanje ni najblažu ideju o tome kako funkcioniše prodaja stanova i relaizacija ugovora. Ili ima neka druga opcija?

Neverovatna ostrascenost medju aktivnim clanovima ovog foruma, potpuno iskljucivost.

Ako uzmemo da je legenadarni član foruma autentičan lik, njemu se može da nema elementarno znanje na zadatu temu u Srbiji, jer ima druga sredstva - recimo devizna - kojima to neznanje može amortizovati. Ako i ti spadaš u tu kategoriju, super, ne moraš da se opterećuješ onda tim pravno-birotehničkim stupidarijama.
 
Pa prestanete da dajete znacaj ukupnom broju oglasa. Ta informacija nije relevantna ni na koji nacin. Pratite broj vlasnickih oglasa, oglasa velikih agencija ili oglasa za novogradnje.
Ne znam, meni je ideja da pratim, pa mozda budemo nasli neke korisne podatke, a mozda i ne. Videcemo da li ovi podaci imaju neku vrednost.
 
Pa prestanete da dajete znacaj ukupnom broju oglasa. Ta informacija nije relevantna ni na koji nacin. Pratite broj vlasnickih oglasa, oglasa velikih agencija ili oglasa za novogradnje.
Kako da ne, baš tebe ćemo da slušamo😉.

Naravno da pratimo, to je solidan pokazatelj kretanja na tržištu. Ako je za svega nekoliko meseci broj stanova koji se izdaju skočio trostruko, isti oglasi se vuku mesecima, to najbolje govori o iseljavanju.

Za samo mesec dana u Beogradu se prodaje 1.000 stanova više. To znači sve veću ponudu stanova i sve manju šansu da se stan proda, jer kupci mogu da biraju sa kim će da se dogovore.
 
Odvratan tip. Toliko loše energije i gluposti u dva minuta videa. Pretpostavljam da 24- 7 sendvičari po forumima za 20 e i zatrpava spamom postove normalnih ljudi koji vide šta se događa.

Navlači ljude da uzmu kredit od 150.000 EUR od banke, za šta će im fiksna rata kredita biti oko 1200 EUR, a stan će nakon masovnog odlaska Rusa moći da izdaju za 500 EUR, uz dobru sreću.

Na stranu to što će za par godina taj nabudženi stan vredeti 40% manje (jer niti ima ko da kupi, niti se može izdati za ozbiljan novac), pa će dalja otplata takvog kredita biti neisplativa.

Ovaj bolid je živ dokaz Ajnštajnove izreke da je ljudska glupost neograničena, jer ima popriličan broj pratilaca. Takvih mi i ne bude žao kad ih banke opelješe, ovce su za šišanje.

Inače je tik tok postao stecište kurvi, silikonjara, psihijatrijskih slučajeva koji su umislili da su zvezde, sociopata i robijaša, Sega Mega stručnjaka koji navlače ljude na idiotske investicije.

Na Tik toku pratim samo jednog mačka, par humorista i jednu tetkicu iz gradskog komunalnog koje utripovala da je Zvezda.


Ne spadam u 100k koji prate gospodina, ali sudeci po ovoj kolicini hejta, nekulture i nevaspitanja naucnice deluje mi da on govori kako ce cene nekretnina rasti? Kad krene da govori kako ce cene nekretnina padati tada ce i on postati ugledni zvanicnik.
 
Poslednja izmena:
Interasanta priča,našeg čoveka ,vuka sa Wall Streeta.
Govori o svemu ,o čemu se ovde raspravlja mesecima unazad,ukratko o svakom problemu,koji nas muči.

Nekretnine,inflacija,berze,IT,kriza,otpuštanja,ulaganja,saveti.
Ispod opisa linka,ima satnica po temama.

 
Poslednja izmena:
Jako interasanta priča,našeg čoveka ,vuka sa Wall Streeta.
Govori o svemu ,o čemu se ovde raspravlja mesecima unazad,ukratko o svakom problemu,koji nas muči.

Nekretnine,inflacija,berze,IT,kriza,otpuštanja,ulaganja,saveti.
Ispod opisa linka,ima satnica po temama.

Svako ko odgleda ceo video,biće suurno bogatiji za neku informaciju,saznanje.

Ne pratim mnogo lika, par puta sam ga cuo i zanimljiv je za slusanje, i sve sto kaze ima smisla. Ali obrati paznju na ono sto kaze vezano za nekretnine. "Cene nece pasti jer imamo traznju zbog Rusa i probleme na strani ponude zbog Turske". Naravno, ima milion faktora, ali on je izdvojio ova 2 (mada se ne bih bas slozio u potpunosti, mozda samo podrzava drugara koji ima gradjevinsku firmu pa zato to prica, ali ajde). Ali, ako pretpostavimo da je tacno ovo sto on kaze da su ova 2 faktora trenutno dominantna, dolazimo do zakljucka da faktori koji mozda najvise uticu na trenutni nivo cene su privremenog karaktera. Onog trenutka kad odu Rusi onog trenutka kad se stabilizuje nabavka materijala, ti faktori ce prestati da deluju, vrlo logicno. Znaci, teorijski, da nije bilo zemljotresa u Turskoj i kad bi se sad zavrsio rat u Ukrajini i samim tim Rusi odmah napustili Srbiju, pad bi bio verovatno mnogo brzi. Ovako ja sam i dalje siguran u pad, samo sto ce mozda biti malo sporiji (mada i pre 10 godina je pad bio spor)
 
Poslednja izmena:
Ne pratim mnogo lika, par puta sam ga cuo i zanimljiv je za slusanje, i sve sto kaze ima smisla. Ali obrati paznju na ono sto kaze vezano za nekretnine. "Cene nece pasti jer imamo traznju zbog Rusa i probleme na strani ponude zbog Turske". Naravno, ima milion faktora, ali on je izdvojio ova 2 (mada se ne bih bas slozio u potpunosti, mozda samo podrzava drugara koji ima gradjevinsku firmu pa zato to prica, ali ajde). Ali, ako pretpostavimo da je tacno ovo sto on kaze da su ova 2 faktora trenutno dominantna, dolazimo do zakljucka da faktori koji mozda najvise uticu na trenutni nivo cene su privremenog karaktera. Onog trenutka kad odu Rusi onog trenutka kad se stabilizuje nabavka materijala, ti faktori ce prestati da deluju, vrlo logicno. Znaci, teorijski, da nije bilo zemljotresa u Turskoj i kad bi se sad zavrsio rat u Ukrajini i samim tim Rusi odmah napustili Srbiju, pad bi bio verovatno mnogo brzi. Ovako ja i dalje verujem u pad, samo sto ce biti malo sporiji (mada i pre 10 godina je pad bio spor)
Interesantan lik za opšte informisanje u vezi ekonomije, mada bi ga trebalo uzeti sa rezervom. I ovo "Srpski Vuk sa Volstrita" zvuči malo pretenciozno i poziva na oprez. Skeptičan sam prema besplatnim finansijskim savetima i pružaocima istih.
 
1:27:13

Odgovor na pitanje ,da se isplati investicioni stan?

Čovek je lepo objasnio ,da se ljudi ne upuštaju u trejdovanje,makar zbog tog saveta,nekome će otvoriti oči.
Objasnio je da je rad i samo rad bitan,da se oni koji su daleko od penzije ne opterećuju inflacijom,kao i to šta se u kom periodu života radi.
 
Poslednja izmena:
1:27:13

Odgovor na pitanje ,da se isplati investicioni stan?

Čovek je lepo objasnio ,da se ljudi ne upuštaju u trejdovanje,makar zbog tog saveta,nekome će otvoriti oči.
Objasnio je da je rad i samo rad bitan,da se oni koji su daleko od penzije ne opterećuju inflacijom,kao i to šta se u kom periodu života radi.
Plašim se da ga ne vrbuju političari za neko ministarsko mesto.
 
Kako da ne, baš tebe ćemo da slušamo😉.

Naravno da pratimo, to je solidan pokazatelj kretanja na tržištu. Ako je za svega nekoliko meseci broj stanova koji se izdaju skočio trostruko, isti oglasi se vuku mesecima, to najbolje govori o iseljavanju.

Za samo mesec dana u Beogradu se prodaje 1.000 stanova više. To znači sve veću ponudu stanova i sve manju šansu da se stan proda, jer kupci mogu da biraju sa kim će da se dogovore.

:)
Znaci kad raste broj oglasa onda je odlican pojazatelj, a kad se za vikend smanji za 30% onda je los pokazatelj?

Ne prodaje se 1.000 vise stanova, vec ima 1.000 vise oglasa. Moj predlog je kako da smanjite broj duplikata. Ili stvarno mislis da se pojavilo po 300 novih stanova svakoga dana?
 
Isto sam i ja primetila danas. Moguće je da namerno sklanjaju oglase iz sistema, pa ih onda objavljuju ponovo kao nove neažurirane, da bi se stekao privid da nema na stotine oglasa koji stoje na portalu mesecima i godinama, a stanovi ne mogu da se prodaju.
Sklanjaju prevrtljivci.
A u petak su postavili 400 novih stanova iz dosade, seti se samo koliko si se ozarila kada si to ugledala.
I koliko je to bio relevanran podatak. Danas ti isti nisu relevantni jer se nesto ne uklapa u tvoju zamisao, tj. u tvoj intres. Kakva nedoslednost.


Uzgled moram da primetim da je nas uvazeni clan Tin danas objavio post posle duzeg vremena, a vi ste ga zatrpali diskusijama i tako opet sprecili da narod cuje istinu.😀😀
 
Vrh