Šta je novo?

Stari Sajam i naselje Staro sajmište

Bugarska carska vlada je proterala i poubijala Jevreje, Rome, i neistomišljenike nacista u okupiranim teritorijama. Da su "sačuvali" Jevreje je mit - u Srbiji, Makedoniji i severnoj Grčkoj su ih sve ili pobili ili spakovali za Aušvic. Skoro 12 000 ljudi, i to vozom preko glavne železničke stanice u Sofiji.

Isto tako je Nedićeva vlada pohapsila i isporučila Jevreje, Rome, komuniste, homoseksualce i druge, i dovezla ih u ovaj logor. Da li je NDH odgovorna? Apsolutno. Da li je Nedićeva Srbija takođe odgovorna? Jeste.
Sto je neka drzava pod nemackom upravom, prinudom ili okupacijom bilo koje vrste, bila samostalnija, to je vise mogla da zastiti svoje Jevreje od nacistickog istrebljivanja. Nediceva Srbija je bila kompletno pod sapom, pa je manevarski prostor bio skoro nepostojeci. Hortijeva Madjarska je bila mnogo samostalnija, pa je pregovarala i otezala isporucivanje madjarskih Jevreja, te ih je zato procentualno, mnogo vise prezivelo rat.
 
Reklo bi se da profesoru istorije tako jednostavne činjenice ne treba objašnjavati... U Srbiji 100 za jednog, a u Bugarskoj (Makedoniji) demonstracije kad je Lazar Koliševski osuđen na smrt. A u Pešti, Bajči Žilinski drži govore u parlamentu. I jedni i drugi posebno orgijali - po Srbiji...
 
staro-sajmiste-230313-02.jpg

staro-sajmiste-230313-01.jpg
staro-sajmiste-230313-03.jpg
staro-sajmiste-230313-04.jpg
staro-sajmiste-230313-05.jpg
staro-sajmiste-230313-06.jpg
staro-sajmiste-230313-07.jpg
staro-sajmiste-230313-08.jpg
 
Da li će nakon rekonstrukcije i izgradnje kružnog toka da ostane okretnica u bloku 20?
 
Da li će nakon rekonstrukcije i izgradnje kružnog toka da ostane okretnica u bloku 20?
Teško, bila bi u sred prometnog bulevara.
Ali okretnica je potrebna - kao i za tramvaje (iza Dejtonke) a za buseve bi mogla jedna na prostoru između Gazele i pristupnog nasipa starog železničkog mosta (gde je bio karton-city)... taman i da se napravi biciklistička staza duž Gazele koja bi spojila stazu duž Save i onu u Vladimira Popovića-Jurija Gagarina...Milutina Milankovića i dr....
 
Znači negde na granici Jurija Gagrina i Vladimira Popovića da bude okretnica autobusa?
 
Постоје ли неки конкретни планови? Ова окретница је направљена и већа него за потребе две линије које ту окрећу.
 
Постоје ли неки конкретни планови? Ова окретница је направљена и већа него за потребе две линије које ту окрећу.
Ne, to je samo moja ideja da se jednim potezom reše 2-3 problema: okretnica, povezivanje postojećih bici staza i uređenje zemljišta.
 
Nema ideje. Grad nema plan za novu okretnicu a blok 20 se ukida izgradnjom saobraćajnice ka Ušću. Apsolutna nebriga za tramvaje a i drugi javni prevoz SMART planera.
 
Значи окретница Блок 20 жешће бачене паре. Боље да су урадили нову Дорћолу онда, а 27е и 35 да окрећу где је некада 43 код скејт парка.
 
Не ваља то код скејт парка, овде је идеално, јер празни аутобуси купе путнике из блокова код Хајата.
Треба да остане окретница, и сад је "усред булевара", ништа се заправо не мења.
 
Ako se stvarno produži dr. Zorana Đinđića između Crown Plaze i Delte, tada će linije koje koriste tu okretnicu da promene trasu (jer sada idu onom uskom ulicom do Hajata i izbijaju na semafor na kojem je stalno gužva...) pa će možda i da pomere okretnicu... kad se sete....
 
Isto tako je Nedićeva vlada pohapsila i isporučila Jevreje, Rome, komuniste, homoseksualce i druge, i dovezla ih u ovaj logor. Da li je NDH odgovorna? Apsolutno. Da li je Nedićeva Srbija takođe odgovorna? Jeste.
Posebno su homoseksualce lovili 🤣

Eto još jedne idiotske reinterpretacije rata…
 
@Igor
Da li imaš još neku fotografiju segmenata tornja?
Čisto da sahranimo priču o "panoramskom liftu", pošto je evidentno da se u bar dva segmenta nalaze otvori za maltene - merdevine, a ne za lift.

staro-sajmiste-230313-07-jpg.156139
 
Postavio sam sve fotografije tako da je to to.
 
Na starim fotografijama se vidi da oko kule nije bilo drveća, samo po 4 žbuna žive ograde (?) sa obe strane svake pristupne staze.

2uooy7c.jpg


Na Keleovoj fotografiji se vidi da su do 1941. izrasli preko visine oglasnih stubova

ralfklee1941web.jpg


Ako bi visina stubova bila upoređena sa prosečnom visinom čoveka,

image-C0F2_4F54F9EA.jpg


ja bih njihovu visinu odokativno procenio na 4-4,5 metara, a ovi žbunovi iza njih na Kleovoj fotografiji u boji bi bili visoki bar 5 metara.

1945, vidimo da su žbunovi i dalje tu i da su još više porasli, ali da i dalje nema drveća u širem krugu oko kule, onako kako mi poznajemo taj prostor.

sajm3a.jpg


Stanje oko 2000. godine

kula 2000.jpg


Ne znam da li je drveće oko kule samoniklo ili zasađeno nasumično posle rata da malo humanizuje prostor ljudima koju su tu živeli, ali mislim da ga treba ukloniti u jednom trenutku nakon što se rekonstruše kula i urediti prostor okolo nje prema nekom projektu... novom ili originalnom, svejedno, ali ne bi smelo da ostane stanje ovako kako je sada.
 
Pogledaj na Google street view pa ćeš znati da li je samoniklo ili je neko to planski sadio.
 
Ne moram da gledam street view, koliko sam samo puta prošao tuda... A stanovnici NBG su znali sami da sade drveće ispred svojih zgrada ili na golim zelenim površinama... i još uvek to rade - pa i ja sam zasadio nekoliko novogodišnjih jelki :)

I ne radi se sa nekim ko zna kakvim planom :) nego ljudi zasade tamo gde im se sviđa, i onaj sledeći isto tako...
 
Значи окретница Блок 20 жешће бачене паре. Боље да су урадили нову Дорћолу онда, а 27е и 35 да окрећу где је некада 43 код скејт парка.
Koliko vidim, okretnica svakako može da ostane i posle, samo treba da se pojedini njeni delovi reorganizuju.
 
Ne moram da gledam street view, koliko sam samo puta prošao tuda... A stanovnici NBG su znali sami da sade drveće ispred svojih zgrada ili na golim zelenim površinama... i još uvek to rade - pa i ja sam zasadio nekoliko novogodišnjih jelki :)

I ne radi se sa nekim ko zna kakvim planom :) nego ljudi zasade tamo gde im se sviđa, i onaj sledeći isto tako...
Čemu onda postavljanje pitanja da li je samoniklo rastinje ili su ga ljudi sadili? Nije mi baš najjasnija poenta pitanja.
 
U današnjem svetu gde je upotreba ispravne interpunkcije misaona imenica, svašta se da zaključiti, pogotovu što se tvoje pisanje tumači kao pitanje, barem ja to tako tumačim.​
 
Odgovornost Nedića jeste bila velika i on jeste bio kolaborant, ali ovo su činjenice:

Milan Radanović: Nedićeva vlada nije učestvovala u holokaustu. Pripadnici oružanih snaga Nedićeve vlade nisu hapsili Jevreje. Hapsila ih je nemačka policija, a streljao ih je Vermaht. Postoji, međutim, odgovornost kvislinških struktura pre nego što je Milan Nedić postavljen za predsednika vlade, dakle pre 1. sepembra 1941. godine, jer kvislinška policija učestvuje u
evidentiranju Jevreja i predaje te podatke okupatoru. Taj deo odgovornosti je nesumnjiv, ali Nedićevi organi nisu hapsili Jevreje, niti su ih ubijali.
 
Vrh