Šta je novo?

Фасаде / Fasade

Још једна велика разлика у односу на Париз, Лондон и Беч је што ти градови имају старо језгро улепшано до максимума и које представља право лице града и стога има апсолутни примат. У Београду се деценијама услед малограђанштине и зависти гура "равномерни развој" па на људе падају фасаде у Кнезу док се поплочава блок 45
Мислим да бркаш лончиће. У Кнез Михајловој пада фасада са приватног објекта, док се у блоку 45 саплићу људи на изрованој јавној површини.

Уосталом, зашто (и коме) је важно да центар буде ”улепшан до максимума” на уштрб стамбених насеља на ободу града, кад већ помињеш малограђанштину?
 
Fasade nisu jedino sto treba uzeti u obzir.
Preporucujem ovaj video uradak:


Ziveo sam 2 km od tog mesta Plessis Robinson, jako dobro poznajem to predgradje Pariza.
Istina je da su potpuno promenili sliku grada za 30 godina.
Neki bi rekli da je ovo CECEsija ali francuzi znaju jako dobro da naprave ceo kvart u neo klasicnom stilu a da izgleda u verodostojno, skladno i u proporcijama.

Zanimljivost iz videa koju sam slucajno primetio, na 2 min 14 sekundi, slika belog automobila Yugo. :)
 
Poslednja izmena:
Zanimljivost iz videa koju sam slucajno primetio, na 2 min 14 sekundi, slika belog automobila Yugo. :)
@Спатио, имаш добро Око Соколово;)
југо на 02-15.JPG
 
Ау, какву бих само причу могао да вам испричам у вези једног давног доживљаја у овој згради... Но, сада да се фокусирамо на саму фасаду, више него занимљиву орнаментику, као и стандардно иживљавање неодраслих полументи.
20230307_164231.jpg

20230307_164241.jpg
 
Зли, изопачени, умоболни, бесни, примитивни, неотесани, полуљуди... Наставите низ.
Ако ништа друго, свака кућа или зграда би требало да има у подруму спремну канту фарбе у боји своје фасаде, тако да у року од одмах може да интервенише у случају излива болесног, изопаченог простаклука на фасади. Није толико скупо, није нешто што би се стално морало куповати (од једне канте би могли безброј пута да прекрече) па не би био велик трошак, типа једном у години? И фасаде би биле уредне, одвратила би се болесна б@гра да то понавља и проблем би се драстично умањио.
 
Da živimo u normalnoj državi, pa i da predložim povećanje kazne za vandale i hohstaplere, ali ovako ima smisla kao u anarhiji svako za sebe, stititi samo svoje individualno dobro. Nego, pored navijača, koje su to grupe “umetnika” sto vole da saraju tudje fasade? Ja sam siguran da je to vrlo mala grupica u gradu, i da lako može da se utvrdi.
 
Ali u eri interneta i opšte preinformisanosti, da neko ima potrebu da na zidu piše da je tog i tog dana utakmica na Marakani, nikako mi ne ide u glavu.
Mozda ce ti zvucati glupo, ali ovo nije informacija, ovo je naredjenje. :LOL:

Bilo bi odlicno kada bi klubovi dobijali kazne za grafite koji sluze da propagiraju iste. Onda bi oni morali da edukuju majmune visoko obrazovanu omladinu, sto je i najbolji nacin da se ovome stane na put. Slicno kao sto klub odgovara kada neko baci upaljac na teren.
 
I memi je ista stvar padala na pamet, ali šta bi onda sprečavalo Grobare da idu i žvrljaju po gradu "Svi na Marakanu" ili Delije (Cigani ne žvrljaju, mi smo fini ljudi :) ) da po zidovima pišu "PFK, crno-bela ljubav" i sl. kako bi napakostili jedni drugima.
 
To se zove zapisavanje teritorije i nema veze sa pozivom na utakmicu i informisanosti.
 
To se zove iživljavanje nad običnim građanstvom kome nije profesija navijač određenog kluba, već vrsta ličnog opredelenja. Iživljavanje, zato što gde god se okreneš imaš poruke tipa "dobrodošao u kraj crno - belih", a na susednoj zgradi "dobrodošao u kraj crveno - belih", parafrazirano i pomalo karikirano, ali suštinski oslikava stanje u kome obični građani moraju da čiste fasade, u većini slučajeva.​
 
I memi je ista stvar padala na pamet, ali šta bi onda sprečavalo Grobare da idu i žvrljaju po gradu "Svi na Marakanu" ili Delije (Cigani ne žvrljaju, mi smo fini ljudi :) ) da po zidovima pišu "PFK, crno-bela ljubav" i sl. kako bi napakostili jedni drugima.
4 bg kluba svima kazne podjednako bez obzira šta piše
 
Evo jedan interesantan post

 
I memi je ista stvar padala na pamet, ali šta bi onda sprečavalo Grobare da idu i žvrljaju po gradu "Svi na Marakanu" ili Delije (Cigani ne žvrljaju, mi smo fini ljudi :) ) da po zidovima pišu "PFK, crno-bela ljubav" i sl. kako bi napakostili jedni drugima.
Njima je mnogo bitnije da nema protivnickih grafita nego da tudji klub placa kazne. Zato ces cesto videti navijacke parole koje su precrtane od strane drugog tabora.
Poenta je da klubovi zahtevaju od navijackih grupa da se sa tom praksom prestane, a kada "vodje" odluce sitna boranije mora da slusa.

Primer da to moze da funkcionise su navijaci FK Zemun koji su samoinicijativno doneli odluku da se ne saraju fasade.
 
Vrh